Sterowanie czasowe z kontrolera

  • 3 Odpowiedzi
  • 11657 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Sterowanie czasowe z kontrolera
« dnia: Kwietnia 06, 2018, 12:30:57 »
Witajcie,
Zwracam się do Was o opinię jak Wy rozumiecie zapisy z instrukcji do ROP-21/22. Otóż jak wiecie odbiorniki te pozwalają pracować w trybie czasowym (obecnie programowanie oczywiście jedynie przyciskiem PROG - brak w aplikacji).
Cytat z instrukcji:
Cytuj
Tryb czasowy
•    W trybie czasowym do sterowania odbiornikiem wykorzystuje się tylko jeden przycisk nadajnika.
•    Wyjście odbiornika jest włączane po naciśnięciu przycisku nadajnika i wyłącza się automatycznie
po zaprogramowanym czasie. Naciśnięcie przycisku nadajnika w trakcie odmierzania
czasu skutkuje wcześniejszym wyłączeniem wyjścia odbiornika (układ bez retrygowania
czasu). Czas załączenia programuje się w zakresie od 1 s do 18 h. W przypadku odbiornika
ROP-22 można ustawić niezależny czas dla każdego przycisku zaprogramowanego w trybie
czasowym, dla wejść lokalnych oraz dla sterowania z poziomu aplikacji.

Dodatkowo mamy tam także tabelkę z przekrojem możliwości odbiornika w zlaeżności od komponentu z którym współpracuje (łącznik, nadajnik, aplikacja):


Jak Wy rozumiecie tan zapis? Ja odczytuję to tak, że tryb czasowy powinien być także dostępny przy sterowaniu z aplikacji. Niestety nie udało mi się dojść do tego jak to w aplikacji osiągnąć. Mam tylko nadzieję, że zapis ten nie oznacza, że w aplikacji chodzi o funkcje czasowe i sterowanie poprzez scenę.
Jeśli tak - to kicha.

Mam konkretny scenariusz do zrealizowania: chciałbym załączać sceną o odpowiedniej godzinie elektrozawór otwierający wodę do podlewania ogrodu. Obecnie muszę mieć dwie sceny - jedną do załączenia kanału ROP-22 i drugą do wyłączenia. Idealnie byłoby gdybym mógł sterować ROP-21 w taki sposób, aby dany kanał wyłączał się sam po zadanej wartości czasu globalnego lub innego, przypisanego do sterowania z kontrolera - analogicznie do sterowania klawiszami.

Obecnie taki use-case zużywa dwie sceny, a jak wiadmo ich ilość jest ograniczona. Możnaby uniknąć stosowania drugiej sceny gdyby tylko kontroler mógł współpracować z ROP-22 w taki sposób jak nadajnik klawiszowy czyli pracować z zadaną wartością czasu załączenia.

W przyszłości gdyby chcieć wykorzystać funkcje logiczne do sterowania podlewaniem w oparciu o czujnik wilgotności to chcąc załączać ROP-22 na stały czas załączenia - nie będzie się tego dało zrobić. Załóżmy bowiem, że funkcja logiczna oparta o czujnik wilgotności będzie miała działać między godziną 21 a 22. Może się zdarzyć, że "odpali" o 21:00, ale równie dobrze o 21:59. Wtedy przy sterowaniu sceną czasową (typu "wyłącz" ustawiona np. na godzinę 22:00) która wyłącza dany kanał podlewanie będzie trwało albo godzinę albo jedną minutę, a ja chiałbym aby trwało zawsze jedną godzinę.

Jak Wy to widzicie?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2018, 17:10:14 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie czasowe z kontrolera
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 29, 2018, 07:48:32 »
Witam
Widzę że nie tylko ja stanąłem przed takim problemem. Również wykorzystałem ROP-22 do podlewania ogrodu, ale teraz można już go konfigurować z aplikacji choć nie do końca. Rop-22 ustawiłem jako czasowy i to działa naciskam w aplikacji ten suwak sterownik załącza podlewanie  i nie ważne czy ma połączenie z kontrolerem czy nie po 15 minutach się wyłączy. Niestety aby ustawić sobie czasowe podlewanie trzeba użyć sceny a w scenie rop-22 nie działa już jako odbiornik czasowy. Trzeba go o określonej godzinie załączyć po czy stworzyć drugą scenę by za te 15 minut wyłączyć, a to moim zdaniem bardzo poważny błąd.
Dlaczego?- dlatego że w ogrodzie to już problemy z zasięgiem się zdarzają i już raz zdarzyło mi się że scena wyłączająca nie zadziałała. gdyby nie było mnie w domu pewnie lało by wodę aż bym nie wrócił. Pytanie czy można to jeszcze jakoś inaczej ustawić??? Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie czasowe z kontrolera
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 29, 2018, 12:28:00 »
Witaj,
Dzięki za przetestowanie działania on/off. Nie robiłem tego, a to już zawsze coś, tyle, że działa jedynie przy sterowaniu manualnym, czyli naśladuje sterowanie nadajnikami. Zgadzam się w pełni z Twoimi argumentami - mam podobne spostrzeżenia. Szczególnie w pewnym przypadkach sterowanie czasowe ze sceny byłoby w pełni wskazane, aby zabezpieczyć pewne scenariusze sterowania (woda to doskonały przykład).

Niestety sterowanie ze scen nie działa - to już potwierdzone przez samego Zamela. Oto jaką odpowiedź w tej kwestii dostałem:
"(...)działanie czasowe odbiornika ROP-21/ROP-22 będzie możliwe z poziomu aplikacji jednak na tym etapie jeszcze nie z poziomu scen ( jedynie z poziomu przełącznika ON/OFF ). (...)"

Według mnie jest to dość poważne ograniczenie funkcjonalności. Nie bardzo rozumiem dlaczego ta funkcja nie jest zaimplementowana, gdyż z poziomu kontrolera sterowanie czasowe odbiornika ma sens właśnie z poziomu scen. Kontroler do samoczynnego wyzwalania odbiorników używa właśnie scen - zarówno funkcje czasowe jak i logiczne mogą sterować odbiornikami jedynie przez sceny (to z resztą też jest wg. mnie spore ograniczenie funkcjonalności i marnowanie dostępnej liczby scen).
Mam nadzieję, że sterowanie czasowe z poziomu sceny zostanie w niedługim czasie dodane.
Jeśli jest to problematyczne z jakiegoś powodu bo np Zamel chciałby zrobić to jako bardziej złożoną funkcjonalność - załóżmy że scena definiowałaby czas załączenia) to proponuję to zrobić etapami.

Obecnie można by zrobić sterowanie w scenie działające identycznie jak w aplikacji - samo on/off. Czas załączenia byłby konfigurowalny w samym odbiorniku tak jak teraz. Czyli nie trzebaby budować ekranów i rozszerzać aplikacji. Byłaby to jedynie zmiana (prawdopodobnie niewielka) w sofcie kontrolera. Skoro obecnie z aplikacji można załączyć odbiornik czasowo to dlaczego nie można tego samego zrobić ze sceny? W jednym i drugim przypadku to kontroler wyzwala dany odbiornik...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie czasowe z kontrolera
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 15, 2018, 10:05:56 »
Witajcie,
Od P. Michała Tyca dostałem infromację, że Zamel zajmie się tematem sterowania czasowego w scenach.
Cytat:
Cytuj
Załączenie czasowe w scenach - również postaramy się zająć tym tematem.

Może więc za jakiś czas będzie można oszczędzić na scenach i uzyskać dodatkowe zabezpieczenie o którym pisze kolega wswsws.

PS. Kolego wswsws - przy sterowaniu czasowym z aplikacji występuje błąd opisany w tym wątku. Weź to pod uwagę gdybyś chciał załączyć sterowanie wodą z aplikacji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant