Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017

  • 12 Odpowiedzi
  • 12742 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« dnia: Październik 27, 2017, 18:06:10 »
Gdy tylko przetestuję to zamieszczę opinię, a jak na razie coś więcej mam nadzieję "usłyszymy" w krótce od kolegi "lookasso"  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2017, 18:31:07 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2017, 18:54:11 »
Witam,
Obiecywałem recenzję, ale jakoś się nie składało do tej pory aby przeprowadzić większe testy...wynika to głównie z pewnego - moim zdaniem - ograniczenia jakie posiadają funkcje logiczne Exta Life. Mianowicie  - chodzi o brak możliwości warunkowania wyniku funkcji logicznej co do stanu danego odbiornika / sterownika. Jak się szybko okazało - nie jestem odosobniony w swojej opinii.
W moim przypadku nie mam czujników temperatury (nie chcę zintegrowanych z RNK, tylko dopuszkowe, których jeszcze nie ma w obrocie), a do tej pory nie znalazłem pomysłu na scenę zależną jedynie od stanu nadajnika (np dwa wciśnięte klawisze). Może przyda się później gdy RNP będą dostępne, jednak na pilocie operowanie dwoma przyciskam na raz jest mało wygodne. W obliczu takiej sytuacji - wartość obecnych funkcji logicznych jest dla mnie znikoma. I jak sądzę pewnie znalazłyby się inne osoby podzielające moje zdanie.

Z ciekawości przestudiowałem oficjalne materiały dotyczące funkcji logicznych (w zasadzie jedynie ulotki, ponieważ nadal nie ma zaktualizowanej wersji podręcznika do aplikacji z większą ilością szczegółów) i faktycznie - jest tam wzmianka jedynie o stanach czujników i nadajników. Brak wzmianki o odbiornikach.
Bardzo smuci ten stan rzeczy. Uważam, że brak tej możliwości bardzo ogranicza funkcjonalność funkcji logicznych i wiele użytecznych scenariuszy nie będzie się dało zrealizować. Nawet taki prosty scenariusz jak uruchamianie scen jednym klawiszem nadajnika ściennego RNP-21 (gdy w końcu zostanie wprowadzony na rynek). Myślę, że wiele innych scenariuszy także by się znalazło.

Generalnie nie potrafię wyobrazić sobie jakie przeszkody stoją przed implementacją takiej funkcjonalności? Funkcja i tak kalkulowana jest w EFC-01 który zna stany odbiorników, bo przecież pokazuje je w aplikacji...

Pytanie do firmy @Zamel brzmi: czy obecna funkcjonalność funkcji logicznych jest już finalna i nie ma dalszych planów rozwijania tego elementu systemu czy jednak planowane są dalsze prace? W szczególności chodzi mi o dodanie warunkowania stanem odbiornika.

Bardzo zależy mi na odpowiedzi na to pytanie. Jest to w moim przypadku bardzo ważny feature, którego brak będzie dość boleśnie odczuwany przy sterowaniu już istniejącymi łącznikami, czekającymi na podłączenie do RNP-21. Dla mnie taka funkcjonalność to must-have, bez którego nazywanie rozwiązania słowem "smart" będzie chyba nadużyciem.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2017, 20:32:32 »
Witam,
Ja dziś całkiem przypadkowo postanowiłem pobawić się funkcjami logicznymi i..... słabo. Bo właśnie brakuje funkcjonalności stanu odbiornika. Jak dla mnie to jedna z podstawowych opcji w funkcjach logicznych. Mam tylko nadzieję, że to niedopatrzenie producenta (jeszcze nie czytałem komentarzy na FB). Jeśli nieposiada się czujników zmierzchu czy ruchu (których jeszcze nie ma) to co można z tymi funkcjami logicznymi? "Jeśli temperatura poniżej 20 to zgaś/zapal światło?" Tylko po co?


Pozdrawiam
 

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2017, 22:32:15 »
Mam tylko nadzieję, że to niedopatrzenie producenta (jeszcze nie czytałem komentarzy na FB).
Też mam taką nadzieję, ale gdy popatrzy się na oficjalne materiały...to nic tam nie ma o stanie odbiornika...Mam nadzieję, że Zamel zrozumie, że bez tego logika jest mało warta.
Jeśli nieposiada się czujników zmierzchu czy ruchu (których jeszcze nie ma) to co można z tymi funkcjami logicznymi? "Jeśli temperatura poniżej 20 to zgaś/zapal światło?" Tylko po co?
No właśnie w obecnym stanie można tworzyć tylko na siłę jakieś dziwne scenariusze. OK, może Zamel chciał dedykować to rozwiązanie do sterowania matami grzewczymi i stąd nacisk na czujniki w logice i elementach systemu (wbudowany w RNK). Ale coś takiego to można prostym termostatem osiągnąć...

Obecne funkcje logiczne moim...ekhmm - naszym zdaniem koniecznie wymagają doimplementowania stanu odbiorników. Inaczej będziemy sterować światłem (ironia) w funkcji temperatury....chociaż...to ma sens: DIY: halogenowy piekarnik konwekcyjny! :D
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2017, 09:58:58 »
Witam,
Zgodzę się z Państwem, że na razie ze względu na małą liczbę czujników ( np brak cz. ruchu, światła, kontaktronu ) wykorzystanie funkcji logicznych będzie minimalne. Na razie w systemie tak naprawdę jest dostępny jedynie czujnik temperatury z RNK-22 lub RNK-24 i na tej bazie można wykonać proste sterowanie w zależności od temperatury. Obecnie moduł logiczny to na razie zaczątek jakiejś większej funkcjonalności, która będzie z czasem rozbudowywana o nowe elementy. Jeżeli chodzi o wprowadzenie stanu odbiornika jako elementu warunkowego to jest to brane pod uwagę przy rozszerzaniu funkcjonalności funkcji logicznych. Jednak mimo najszczerszych chęci nie jestem w stanie podać jakiegoś konkretnego terminu. Cały czas coś się dzieje w tym systemie, poprawiamy większe lub mniejsze błędy, pracujemy nad poprawkami w kwestiach komunikacyjnych pomiędzy modułami wykonawczymi a kontrolerem. Temat stanu odbiornika w f.logicznej na pewno trafi na naszą listę zadań możliwych do wykonania. Proszę jednak o cierpliwość w tej kwestii.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2017, 15:00:08 »
Witam
Obecnie moduł logiczny to na razie zaczątek jakiejś większej funkcjonalności, która będzie z czasem rozbudowywana o nowe elementy.
Trzymamy wszyscy za słowo, że na prawdę tak będzie. Wiele osób pamięta (i pewnie nie zapomni tak łatwo) wpadkę z "Exta Free" i tłumaczenie, że możliwości systemu się skończyły. Tutaj mamy moim zdaniem zdecydowanie bardziej elastyczny i dający daleko większe możliwości system, którego jak wierzę sercem jest oprogramowanie. I jeśli tak jest to nie łatwo będzie później wytłumaczyć się, że czegoś się jednak nie dało zrobić, bo oprogramowanie, a szczególnie kwestia możliwości jego uaktualniania -  pozwala na dużą elastyczność.
Jeżeli chodzi o wprowadzenie stanu odbiornika jako elementu warunkowego to jest to brane pod uwagę przy rozszerzaniu funkcjonalności funkcji logicznych.
Mamy nadzieję, że temat nie zginie. Jak widać jest on dla użytkowników bardzo ważny. Oczywiście zdanie 3 osób nie może w pełni reprezentować zdania wszystkich klientów, ale daje pewien ogląd sytuacji.
Szkoda, że budżet na pracę nad systemem jest tak ograniczony, że w krótkim czasie nie można liczyć na wydanie jego wersji 1.0 (zarówno pod względem oprogramowania jak i sprzętu) i implementowanie użytecznych sugestii użytkowników. Moim zdaniem przecieranie się przez kontroferty rynkowe może być z czasem coraz trudniejsze. Wszyscy wiemy jak wygląda obecny stan systemu (braki w oprogramowaniu oraz w elementach). Można od początku wmawiać, że system jest świetny, ale w pewnym momencie nikt już nie będzie w to wierzył (właśnie z powodu "rozjazdu" między wersją oficjalną, a faktyczną). Gdyby zintensyfikować prace i wydać w krótkim czasie dużą aktualizację oprogramowania z mnóstwem ficzerów oraz wiele brakujących elementów, to system mógłby taranem wjechać na rynek i zacząć szybko go podbijać. Tak niestety nie jest i myślę, że to tylko szkodzi marce już na samym początku jej funkcjonowania. Rozumiem jednak decyzje podyktowane ekonomią i ryzyko stojące przy wydaniu sporej sumy pieniędzy przy przygotowaniu systemu od zera i wyposażeniu go we wszystko o czym tylko można pomyśleć.
Mam nadzieję, że rozwój wydarzeń tego produktu będzie przypominał nieco Apple'owski OS X lub nawet iOS. Te produkty na początku swojego funkcjonowania (OS X nawet przez lata) były bardzo kalekie, ale potem dojrzały i reprezentują dobrą jakość. A już na pewno trudno zarzucić im obecnie brak intuicyjnej obsługi oraz bycia "smart".
Jednak mimo najszczerszych chęci nie jestem w stanie podać jakiegoś konkretnego terminu.
Rozumiem - byłbym jednak bardzo wdzięczny za odbycie jakiejś wewnętrznej dyskusji i określeniu chociaż z grubsza perspektywy czasowej - tzn. czy możemy mówić tu o I , II połowie 2018 czy może jeszcze dalej?

(...)pracujemy nad poprawkami w kwestiach komunikacyjnych pomiędzy modułami wykonawczymi a kontrolerem.
Bardzo ciekawy wątek - czy mógłby Pan go trochę rozwinąć? Czy chodzi o zaczytywanie przez EFC-01 stanu odbiorników, aby umożliwić wyświetlanie ich poprawnego statusu w aplikacji czy może jakieś zmiany na poziomie protokołu komunikacyjnego ew. low-level'owych warstw komunikacyjnych?

Dziękuję za odpowiedzi na forum.
Pozdrawiam
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2017, 11:15:31 »
Witam,

Bardzo się cieszę, że jest na forum przedstawiciel producenta :) Myślę, że forum zaczyna żyć i pomoże w stworzeniu systemu takim jak miał być w założeniach.

michał1981
Jeśli chodzi o funkcjonalność oprogramowania  zastanówcie się w firmie, czy nie utworzyć osobnego wątku w procesie, który pozwoliłby na wypuszczenie publicznie API do gatewaya. Moglibyście działać z oficjalnym oprogramowaniem a zdolni ludzie zrobili by po swojemu własne funkcjonalności. Wiem, że wiąże się to ze sporą pracą ale myślę, że korzyści z tego mogłyby być bardzo duże.

Przepraszam za off topic ale nie chciałem zakładać nowego wątku (jeśli admin uzna - proszę przenieść :)

Pozdrawiam.

Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2017, 22:18:29 »
W dziale Download na stronie http://extalife.pl/pliki-do-pobrania/ została udostępniona nowa wersja v1.8 "instrukcji użytkowania i konfiguracji" uzupełniona o opis funkcji logicznych (zawiera 7 stron opisu funkcji logicznych).
Przyznam, że jeszcze nie zapoznałem się z nią, ale chyba i tak już wiemy co można się spodziewać na obecnym poziomie wdrożenia funkcji logicznych.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2017, 10:11:29 »
W dziale Download na stronie http://extalife.pl/pliki-do-pobrania/ została udostępniona nowa wersja v1.8 "instrukcji użytkowania i konfiguracji" uzupełniona o opis funkcji logicznych (zawiera 7 stron opisu funkcji logicznych).
Przyznam, że jeszcze nie zapoznałem się z nią, ale chyba i tak już wiemy co można się spodziewać na obecnym poziomie wdrożenia funkcji logicznych.
Dzieki za info. Już przestałem zaglądać w tamto miejsce, bo nic tam się nie dzieje. Opis funkcji logicznych jest, ale mógłby być nieco dokładniejszy. Mnie na przykład ciekawi jak można zbudować nieco bardziej złożone warunki z uwzględnieniem pierwszeństwa operatorów np. JESLI (a LUB b) I (c LUB d) TO...
Obecnie chyba wszystko działa na zasadzie JESLI a LUB B I c LUB d...a wyniki przecież dla takiego zapisu są zupełnie inne zakładając pierwszeństwo wykonania operatorów "I" przed "LUB" jak ma to miejsce w językach programowania. Ehh, ta logika to jakaś atrapa...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2017, 13:59:45 »
michał1981
Jeśli chodzi o funkcjonalność oprogramowania  zastanówcie się w firmie, czy nie utworzyć osobnego wątku w procesie, który pozwoliłby na wypuszczenie publicznie API do gatewaya. Moglibyście działać z oficjalnym oprogramowaniem a zdolni ludzie zrobili by po swojemu własne funkcjonalności. Wiem, że wiąże się to ze sporą pracą ale myślę, że korzyści z tego mogłyby być bardzo duże.
Z moich analiz komunikacji aplikacji z kontrolerem - nawet bez dedykowanego API dałoby się już nawet teraz coś takiego zrobić. Aplikacja komunikuje się po TCP (o dziwo bez HTTP) z kontrolerem wysyłając tekstowe zapytania typu JSON. Składnia jest prosta i możnaby łatwo spiąć to z innym systemem potrafiącym "nadawać" na TCP. Exta Life działa na zasadzie komend o odpowiednich numerach. np komenda 20 - zmień stan urządzenia o ID=X na stan=1.
Oczywiście powyższy przykład bazuje na uproszczeniu tej składni, ale ona sama jest niewiele bardziej złożona.

Tak więc już teraz nawet zdolni ludzie mogliby się zająć tematem :) Bez dedykowanego API możnaby sterować systemem, ale brakowałoby nadal raportowania zdarzeń np z nadajników i wewnętrznych scen EFC-01 do świata zewnętrznego. A to już trochę ogranicza możliwości i pozwala jedynie sterować systemem. Chyba że sprowadzić by EFC-01 do roli gatewaya, wyłączyć wszystkie sceny czasowe i logiczne i przenieść logikę do innego systemu, a EFC-01 tylko wykonywałby komendy.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2017, 15:18:57 »
Witam.
Proszę sprawdzić OpenHab-a. Dość ciekawa propozycja. Niezła apka, którą można samemu kształtować i co najważniejsze jest na Win. Andka i iOS. Nie wiem tylko co z komunikacją pomiędzy apką, sterownikami i kontrolerem w Exta Life. Podobno transmisja jest szyfrowana.Ty podajesz, że jest otwartym tekstem? Byłaby to niezła jazda jakby sąsiedzi mogli sterować naszymi systemami ;).

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2017, 15:30:07 »
Witam.
Proszę sprawdzić OpenHab-a. Dość ciekawa propozycja. Niezła apka, którą można samemu kształtować i co najważniejsze jest na Win. Andka i iOS. Nie wiem tylko co z komunikacją pomiędzy apką, sterownikami i kontrolerem w Exta Life. Podobno transmisja jest szyfrowana.Ty podajesz, że jest otwartym tekstem? Byłaby to niezła jazda jakby sąsiedzi mogli sterować naszymi systemami ;).
Sprawdzę tą apkę. Niezła ciekawostka.

Co do transmisji - mam na myśli transmisję między aplikacją (telefonem) a EFC-01. Ta nie jest szyfrowana - wszystko leci jawnym tekstem. EFC-01 na pewno nie "rozmawia" z odbiornikami wykonawczymi przez protokół TCP/IP tylko przez jakiś "zamelowy", a ten podobno jest szyfrowany. Tak więc jeśli można ufać zapewnieniom Zamela - to złośliwi sąsiedzi nie będą mogli ci wyłączyć światła w toalecie ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2017, 15:47:24 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Opinia twórcy forum o funkcjach logicznych z dn. 27.10.2017
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 22, 2017, 21:05:44 »
Jeżeli chodzi o wprowadzenie stanu odbiornika jako elementu warunkowego to jest to brane pod uwagę przy rozszerzaniu funkcjonalności funkcji logicznych. Jednak mimo najszczerszych chęci nie jestem w stanie podać jakiegoś konkretnego terminu.
Wracając jeszcze do tematu - po raz kolejny proponuję zmniejszyć scope releasów softu EFC-01 i aplikacji. Zamiast dużych co kilkumiesiecznych - proponuję mniejsze. Tak jak w supli.

Tutaj możnaby najpierw zrobić warunkowanie stanem odbiornika, ale tylko w połączeniu z innym zdarzeniem - np. naciśnięciem klawisza lub odczytu z czujnika. To powinno być chyba trochę prostsze niż pozwolenie, aby funkcja wykonywała się wyłącznie w oparciu o zmianę stanu odbiornika. Coś takiego możnaby dodać później.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2017, 12:26:58 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant