EFC-01 problemy po aktualizacji

  • 6 Odpowiedzi
  • 7611 Wyświetleń
EFC-01 problemy po aktualizacji
« dnia: Październik 06, 2018, 21:01:23 »
Po ostatnich aktualizacjach coś jest nie tak. Kontroler czasami mruga przez kilkanaście minut na zielono i w tym momencie jest problem z komunikacją tzn. Nadajniki nie działają za każdym kliknięciem jak również sciemnianie. Miał ktoś podobnie. Robiłem twardy reset i bez zmian. Zamel sugeruje że coś może nadawać na tej samej częstotliwości.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2018, 10:46:30 »
Nie dowiadczyłem czegoś takiego u siebie. Ale sposób na wykluczenie winy oprogramowania jest prosty - wgraj jakieś starsze oprogramowanie np z kwietnia do EFC-01 i zobacz czy to rozwiąże problem. EFC-01 pozwala na wgranie dowolnej wersji softu.

Drugim rozwiązaniem będzie wyłączenie EFC-01. Zobacz czy wtedy nadajniki będą działać poprawnie. Zamel może mieć rację, że coś w tym czasie nadaje. Tyle, że znaczyłoby to, że EFC-01 sygnalizuje nie tyle transmisję Exta ife tylko transmisję czegokolwiek na pasmie ISM. Niestety pasmo 868 MHz staje się coraz bardziej oblegane i zakłóceń przybywa. Właśnie głównie przez automatykę budynkową.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2022, 09:10:13 »
witam, jestem nowy na forum chociaż z exta life korzystam już chyba z 4 lata
dotychczas korzystałem z kontrolera EFC01 tylko połączeniem lokalnym bo miałem internet z palucha i nie było problemu..
Po ostatniej automatycznej aktualizacji chyba do wersji 1.6.11? (już tego nie mam jak sprawdzić bo zresetowałem i aplikację i finalnie kontroler) umarł mi kontroler - utraciłem połączenie lokalne zanim zdarzyłem aktywować chmurę
Sprawdzałem już z nowym kablem LAN, zamiennym routerem ale nic to nie dało - diody połaczenia LAN te żółte i zielone przy kabelku w kontrolerze nie migały
Pan z wsparcia technicznego ZAMEL poradził żeby w grać stary soft przez USB (oczywście strona ZAMELA juz nie wspiera takich działań i jest pełno pustych stron i ślepych odnośników, więc jedyne informacje znalazłem dzięki temu forum jak to zrobić) niestety ostatni dostępny soft to 1.6.8 i taki wgrałem kostka się uruchomiła HURA!
ale moja radość nie trwa długo bo ona od razu chce się aktualizować do 1.6.17 i po aktualizacji znów staje się cegłą z która nie ma kontaktu.
Próbowałem kilka razy z innymi wersjami ściągniętymi z forum ale zawsze po najnowszej aktualizacji kończy się to zerwaniem i brakiem połączenia lokalnego... ktoś ma jakiś pomysł?

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2022, 09:13:29 »
po pierwsze, nie musisz aktualizować do najnowszej wersji. Możesz dać Anuluj i zostać na starszej. Nie powinieneś doświadczyć z tego powodu problemów.
po drugie, możesz wyciągnać kartę microSD z kontrolera i sformatować ją w komputerze - może są na niej jakieś śmieci
po trzecie, nie odtwarzaj backupu. W sensie po zainstalowaniu starszej, czystej wersji spróbuj najpierw zrobić aktualizację i zobacz czy wstanie. Jeżeli tak to bezpieczniej będzie od nowa porejestrować wszystkie urządzenia niż odtwarzać backup.
po czwarte, podczas aktualizacji zdezaktywuj inne połączenia (inne komórki, integrację z HA jeżeli takową masz)
po piąte, jak nie uzywasz integracji z HA to polecam przyjrzeć się tematowi. Nasz @admin odwalił kawał świetnej roboty więc jak masz na czym postawić sobie HomeAssistant lub całe Hassio to polecam spróbować.

Ogólnie, jak nie potrzebujesz chmury to zostań na starszej wersji.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2022, 14:18:48 »
Chcąc korzystać z wszystkich nowych funkcjonalności, które oferuje kontroler EFC-01 powinien Pan korzystać zawsze z najnowszych wersji oprogramowania i wykonywać aktualizacje możliwie systematycznie. Ostatnia dostępna wersja 1.6.17 nie powinna wywoływać opisanych problemów. Dlatego przypuszczam, że 'uceglenie' kontrolera wywołuje coś innego.

Proszę zaobserwować jak zachowują się diody na panelu przednim. Ogólnie po załączeniu napięcia zasilającego diody powinny 'oddychać' na zielono a następnie zamrugać - oznacza to poprawne pobranie adresu IP. Jeżeli jest inaczej to może to wskazywać na jakiś problem - na przykład uszkodzenie plików na karcie SD.

W takiej sytuacji jeżeli dysponuje Pan kopią zapasową do swojego systemu to zalecam na początek zresetować kontroler do ustawień fabrycznych. Po resecie zalogować się do niego ( po danych domyślnych root/root ) i zaktualizować kontroler do najnowszej wersji 1.6.17. Reset kontrolera automatycznie formatuje kartę zgodnie z systemem FAT32 ( to samo jest robione podczas odtwarzania backapu - najpierw jest formatowana karta a dopiero potem są odtwarzane dane ). Jeżeli kontroler nie pobierze softu z automatu to wersję na pendriva można pobrać spod linku:

https://zamel.com/pl/exta-life/firmware-efc-01-v1.6.17.zip

Po resecie kontroler jest czysty. Wówczas proszę sprawdzić czy kontroler działa i czy można się z nim łączyć lokalnie bez opisanych problemów.
Jeżeli będzie ok to w następnym kroku proszę odtworzyć kopię zapasową i zobaczyć jak wpłynie to na działanie kontrolera. Ewentualnie po odtworzeniu backapu i zalogowaniu do kontrolera może Pan testowo wyłączyć usługę chmurową ( Usługi chmurowe - odznaczyć Zezwól na połączenie z chmurą ). Zobaczy pan jak wówczas będzie zachowywał się kontroler. Nie wiem czy opisany przez Pana problem wynika z tego, że kontroler się cały czas resetuje czy być może problem leży po innej stronie.




Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2022, 14:52:46 »
dzięki za odpowiedź: niestety żadna z porad nie działa poza "wyciągnij i sformatuj kartę mikroSD z kontrolera" - bo rozumiem, że skoro nie widzę gniazda na zewnątrz to muszę go rozkręcić żeby się do niej dostać??
wgranie najnowszej wersji 1.6.17 przez gniazdo USB powoduje dokładnie to samo co aktualizacja bezprzewodowa - kontroler staje się cegłą. Na przodzie jest wszystko tak jak powinno -  po podłączeniu USB lub aktualizacji przez aplikację pojawia się coraz jaśniejszy kolor pomarańczowy, a potem po kilku szybkich zielonych mignięciach pojawia się zielony oddech...ale po podłączeniu kabla LAN diody obok gniazda nie migają - nie ma połączenia. Wtedy musze znów wgrać 1.6.8 kolory zachowują się tak samo ale jak włożę kabel LAN po ok 3sek pojawia się miganie zółtej diody gniazda LAN
generalnie ostatni soft do którego mam dostęp to albo ten ze strony zamela

https://zamel.com/pl/exta-life/firmware-efc-01-v1.6.17.zip - który jednak nie działa albo z wiki

https://www.forumextalife.pl/wiki/index.php?title=EFC-01:Oprogramowanie_uk%C5%82adowe

ostatnia wersja 1.6.8 która ożywia mój kontroler - może ma ktoś jeszcze dostęp do nowszej wersji ale nie ostatniej??

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: EFC-01 problemy po aktualizacji
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2022, 09:05:30 »
kontroler z tego co pamiętam nie jest skręcany. Trzyma się na zatrzaskach. Zwyczajnie rozdziel szarą część od jasnej. Jedno na co musisz zwrócić uwagę to mój pierwszy kontroler rozbierało się bez problemu. Drugi (z wymiany) był już klejony, tak więc jak nie będzie chciał się twój rozebrać "gładko" to znaczy że jest klejony. Wtedy powolutku, cierpliwie, podważaj aż puści. Najpierw ma odejśc tył (nieklejony) a później front od elektroniki (to u mnie było klejone). Karta jest na froncie, nad diodami. Tu masz zdjęcia jak to wygląda
https://www.napiecie.salama.pl/inteligentny-dom-exta-life/

warto też dodać że kartę możesz wymienić na nową. Moja jak się okazało miała błędy, wsadziłem nową i problemy odeszły w zapomnienie. To też jest jakaś opcja do sprawdzenia przez ciebie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2022, 09:08:20 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR