Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2

  • 219 Odpowiedzi
  • 6687 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #210 dnia: Marzec 09, 2024, 17:54:41 »
Po dzisiejszej aktu HA, ExtaLife nie odpala. Logi:


  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 63, in Core
    def get(cls, entry_id: ConfigEntry.entry_id) -> "Core":  # forward
                           ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
AttributeError: type object 'ConfigEntry' has no attribute 'entry_id'

Niestety integracja jest słabo napisana i tutaj wychodzi błędna anotacja typów. By integracja działała zmieńcie ten plik custom_components/extalife/helpers/core.py:63

z
Cytuj
    def get(cls, entry_id: ConfigEntry.entry_id) -> "Core":  # forward

na

Cytuj
    def get(cls, entry_id: str) -> "Core":  # forward

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #211 dnia: Marzec 09, 2024, 18:36:32 »
Po dzisiejszej aktu HA, ExtaLife nie odpala. Logi:


  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 63, in Core
    def get(cls, entry_id: ConfigEntry.entry_id) -> "Core":  # forward
                           ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
AttributeError: type object 'ConfigEntry' has no attribute 'entry_id'

Niestety integracja jest słabo napisana i tutaj wychodzi błędna anotacja typów. By integracja działała zmieńcie ten plik custom_components/extalife/helpers/core.py:63

z
Cytuj
    def get(cls, entry_id: ConfigEntry.entry_id) -> "Core":  # forward

na

Cytuj
    def get(cls, entry_id: str) -> "Core":  # forward


Dziękuję, działa  :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #212 dnia: Marzec 11, 2024, 09:08:29 »
Potwiedzam, jest problem. Ja zazwyczaj nie aktualizuję HA do wersji .0, tylko czekam na .1 lub .2. Tym razem się skusiłem i integracja się nie łąduje. Po opisie błędu w zasadzie nie wiem dlaczego.
Mineło sporo czasu bo chyba z 1.5 roku jak ostatni raz uruchamiałem środowisko developerskie dla HA i po odpaleniu go teraz okazało się, że nic nie działa. Docker Desktop się wali, WSL Ubuntu ma problemy i nijak nie ma szans, żeby szybko zdebugować problem. Do VSCode nawet nie dotarłem, bo Docker Desktop jest do tego potrzebny...

Najpierw będę muiał rozwiązać problemy z oprogramowaniem do programowania i dopiero jak mi się uda to pewnie jakąś poprawkę trzeba będzie wymyślić.

Na ten moment nie ma innej opcji jak zostać na HA 2024.2. Jak coś będę miał to dam znać.

Kolego @McGregor - jakieś pomysły? Oferowałeś pomoc, więc śmiało :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 11, 2024, 10:18:29 »
Potwiedzam, jest problem. Ja zazwyczaj nie aktualizuję HA do wersji .0, tylko czekam na .1 lub .2. Tym razem się skusiłem i integracja się nie łąduje. Po opisie błędu w zasadzie nie wiem dlaczego.
Mineło sporo czasu bo chyba z 1.5 roku jak ostatni raz uruchamiałem środowisko developerskie dla HA i po odpaleniu go teraz okazało się, że nic nie działa. Docker Desktop się wali, WSL Ubuntu ma problemy i nijak nie ma szans, żeby szybko zdebugować problem. Do VSCode nawet nie dotarłem, bo Docker Desktop jest do tego potrzebny...

Najpierw będę muiał rozwiązać problemy z oprogramowaniem do programowania i dopiero jak mi się uda to pewnie jakąś poprawkę trzeba będzie wymyślić.

Na ten moment nie ma innej opcji jak zostać na HA 2024.2. Jak coś będę miał to dam znać.

Kolego @McGregor - jakieś pomysły? Oferowałeś pomoc, więc śmiało :)

Jak pisałem wyżej problem jest w anotacji typów. entry_id jest typu str.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #214 dnia: Marzec 11, 2024, 10:27:32 »
Dzięki! :) Nie wiem dlaczego nie widziałem twoich postów gdy odpisywałem.

Niestety integracja jest słabo napisana i tutaj wychodzi błędna anotacja typów. By integracja działała zmieńcie ten plik
Chętnie powitam kogoś do pomocy. Poprawki mile widziane. Pythona poza tą integracją w ogóle nie używam, a i zaglądanie do niej tylko raz na parę miesięcy powoduje, że wiedza ulatuje z głowy. Kwestii typowania do tej pory nie rozpoznałem zbyt dobrze i w sumie nadal mnie to dziwi, dlaczego mamy błędy w runtime w języku który podobno nie ma typowania, a typowanie jest tylko po to, aby łatwiej pisało się kod. A przynajmniej tak to rozumiem.

Chętnie wsiadłbym już w fotel zwykłego użytkownika i tylko pobierał nowe wersje zamiast rozgryzać kolejne błędy i dłubać w pythonie, dlatego zachęcam jeśli ktoś się zna na pythonie i programowaniu dla HA - niech wesprze rozwój integracji lub nawet przejmie jej rozwój.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #215 dnia: Marzec 11, 2024, 10:44:41 »
Dzięki! :) Nie wiem dlaczego nie widziałem twoich postów gdy odpisywałem.

Niestety integracja jest słabo napisana i tutaj wychodzi błędna anotacja typów. By integracja działała zmieńcie ten plik
Chętnie powitam kogoś do pomocy. Poprawki mile widziane. Pythona poza tą integracją w ogóle nie używam, a i zaglądanie do niej tylko raz na parę miesięcy powoduje, że wiedza ulatuje z głowy. Kwestii typowania do tej pory nie rozpoznałem zbyt dobrze i w sumie nadal mnie to dziwi, dlaczego mamy błędy w runtime w języku który podobno nie ma typowania, a typowanie jest tylko po to, aby łatwiej pisało się kod. A przynajmniej tak to rozumiem.

Chętnie wsiadłbym już w fotel zwykłego użytkownika i tylko pobierał nowe wersje zamiast rozgryzać kolejne błędy i dłubać w pythonie, dlatego zachęcam jeśli ktoś się zna na pythonie i programowaniu dla HA - niech wesprze rozwój integracji lub nawet przejmie jej rozwój.

Zupełnie rozumiem. Ja zaś nie znam środowiska developerskiego HA. Ale tutaj możemy wymienić się wiedzą i się wesprzeć. Jeśli masz czas chętnie się zdzwonie gdzie opowiesz mi co i jak działa z tą integracją, oraz jak wygląda środowisko deweloperskie, a ja pomyślę na ile mogę pomóc.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #216 dnia: Marzec 11, 2024, 11:25:51 »
Zupełnie rozumiem. Ja zaś nie znam środowiska developerskiego HA. Ale tutaj możemy wymienić się wiedzą i się wesprzeć. Jeśli masz czas chętnie się zdzwonie gdzie opowiesz mi co i jak działa z tą integracją, oraz jak wygląda środowisko deweloperskie, a ja pomyślę na ile mogę pomóc.
No i to brzmi dobrze :) Napiszę na priv odnośnie tego.
Myślę, że środowisko developerskie HA to pikuś w porównaniu do samego programowania w pythonie. Dla mnie 5 lat temu jak zaczynałem to wszystko było jedną wielką niewiadomą, bo nie znałem w ogóle ani pythona, ani frameworku HA ani VS Code, ani Dockera ani githuba. Ale krok po kroku udało się w to wejść na poziomie amatora. Ale muszę przyznać, że programowanie tego typu to mały koszmarek. Co rusz jakies niezrozumiałe problemy ze środowiskiem i jego poszczególnymi składnikami. Problem z niedziałającym środowiskiem ogarnąłem, ale tylko częściowo. Docker był już zbyt stary i po aktualizacji odpalił się, ale nie działa mi już środowisko w którym programowałem HA. Nadal nie wiem dlaczego. Muszę zacząć stawiać to wszystko od nowa :/
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #217 dnia: Marzec 12, 2024, 13:45:20 »
Potwiedzam, jest problem. Ja zazwyczaj nie aktualizuję HA do wersji .0, tylko czekam na .1 lub .2. Tym razem się skusiłem i integracja się nie łąduje. Po opisie błędu w zasadzie nie wiem dlaczego.
Mineło sporo czasu bo chyba z 1.5 roku jak ostatni raz uruchamiałem środowisko developerskie dla HA i po odpaleniu go teraz okazało się, że nic nie działa. Docker Desktop się wali, WSL Ubuntu ma problemy i nijak nie ma szans, żeby szybko zdebugować problem. Do VSCode nawet nie dotarłem, bo Docker Desktop jest do tego potrzebny...

Najpierw będę muiał rozwiązać problemy z oprogramowaniem do programowania i dopiero jak mi się uda to pewnie jakąś poprawkę trzeba będzie wymyślić.

Na ten moment nie ma innej opcji jak zostać na HA 2024.2. Jak coś będę miał to dam znać.

Kolego @McGregor - jakieś pomysły? Oferowałeś pomoc, więc śmiało :)
Ja mam również sporo do zrobienia w innych dziedzinach :) Ale plan miałem taki, by pobrać repo oraz jedynie skorygować znane błędy i wrzucić do repo. Jako błędy mam na myśli ten, który już został wskazany wraz z rozwiązaniem, ale również te, które będą błędami w przyszłości a na razie są wskazywane jako ostrzeżenia o utracie kompatybilności w przyszłym roku. Nie mam planów wchodzenia w kod pythona i wprowadzania tam zmian związanych z jakimiś udoskonaleniami, które zapewne można by wskazać. To byłoby ponad moje możliwości.
Home Asistant a w nim: 24 komponenty ExtaLife i kilka ExtaFree, EFC-01 z kilkoma nadajnikami

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #218 dnia: Marzec 12, 2024, 14:39:31 »
Ja mam również sporo do zrobienia w innych dziedzinach :) Ale plan miałem taki, by pobrać repo oraz jedynie skorygować znane błędy i wrzucić do repo. Jako błędy mam na myśli ten, który już został wskazany wraz z rozwiązaniem, ale również te, które będą błędami w przyszłości a na razie są wskazywane jako ostrzeżenia o utracie kompatybilności w przyszłym roku.
To już jest dużo, nawet bardzo. Kolega @Łukasz być może zajmie się zrobieniem automatycznych testów, które będą na bieżąco wykrywać problemy w integracji w oparciu o wydania  developerskie HA na długo przed wydaniem wersji stabilnej/publicznej, ale to może potrwać, więc jeśli już teraz namierzyłeś jakieś problemy to wg mnie śmiało wrzucaj poprawki do repo, a praca kolegi Łukasza jeśli dojdzie do skutku to zaprocentuje z pewnością w przyszłości i być może tym sposobem uda się uniknąć utraty kompatybilności w kolejnych wydaniach HA. Zapraszam :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #219 dnia: Marzec 24, 2024, 09:20:35 »
Jaki jest sposób by na razie przywrócić użyteczność Exta Life na HA?
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2024, 09:23:26 wysłana przez sarzyk »