"Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym

  • 9 Odpowiedzi
  • 5606 Wyświetleń
EFC-01
soft 1.3
aplikacja 2.11

Normalnie ustawiłem sobie sceny i zdarzenia (sterowanie roletami, sterowniki ExtaFree) żeby działały z zegarem astronomicznym, dodałem opóźnienia (i przyspieszenia)- wszystko ok.
Na drugi dzień chcę zmienić przypisane opóźnienia (jednak na dworze jest jasno sporo czasu przed wschodem słońca :P) i ZONK. Cokolwiek nie wpiszę to wyskakuje mi błąd "niepoprawne dane" przy próbie zapisu.

Czego nie robiłem od pierwszego ustawienia:
- nie aktualizowałem telefonu, aplikacji, sterownika od czasu stworzenia zdarzeń czasowych itp.

Co zrobiłem:
- ponownie uruchomiłem sterownik, telefon, odinstalowałem/zainstalowałem aplikację ExtrLife na telefonie
- dodawałem nowe zdarzenia- nadal błąd niepoprawnych danych
- zmieniłem nazwy scen (np z "kuchnia UP" na "kuchniaUp") i o dziwno to pomogło (do czasu). Tym sposobem udało mi się zmienić 2 z 3 zdarzeń czasowych. Trzeciego już nie udało mi się edytować i teraz znowu nie mogę zmienić tych pierwszych dwóch. Nawet nie mogę zmienić opóźnienia z "30" na "30" (tak żeby sprawdzić czy jakakolwiek zmiana jest możliwa), bo mi znowu pokazuje "niepoprawne dane" przy próbie zapisu. I to magiczne naprawienie się i ponowne zepsucie nastąpiło na przestrzeni 10minut bez jakichkolwiek innych ingerencji w sprzęt czy software.


Nie mam pojęcia gdzie występuje błąd. Coś, ktoś?

P.S. Ogólnie część softwarowa sprzędu ZAMEL woła o pomstę do nieba, to nie jedyny bug w tej aplikacji. Już wcześniej miałem znikające i nagle pojawiające się sceny. Ogólnie bardzo złe wrażenie.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2019, 11:38:21 »
No niestety. Z systemami Zamela tak już jest, że soft mają kulawy. W Exta Free to wygląda chyba jeszcze gorzej. O ile aplikacja zdaje się powoli stawać coraz stabilniejszą i bardziej niezawodną, to soft EFC-01 ujawnia coraz więcej dziwnych błędów ostatnio :(

Jak dla mnie to wygląda na błąd oprogramowania kontrolera. Aplikacja zazwyczaj wyrzuca błędy na ekran, gdy dostanie kod błędu w odpowiedzi na zapytanie z kontrolera. Dlatego stawiam na błąd kontrolera. Nie wiadomo natomiast co się dzieje. Aby coś więcej powiedzieć to musiałbyś przechwycić ruch sieciowy pomiędzy aplikacją a kontrolerem i umieścić tutaj w załączniku. Ten post o tym traktuje:
1. https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,216.msg1164.html#msg1164
2. https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,216.msg1198.html#msg1198

Moja rada - spróbuj jeszcze użyć usera root w aplikacji. Ostatnio pojawiały się dziwne błędy z usuwaniem/modyfikowaniem odbiorników na userze admin. Zamel coś poprawiał, ale może skiepścili coś innego przy okazji. Ja używam usera root do wszelkich zmian w kontrolerze i w zasadzie nigdy nie doświadczam problemów takich jak inni, którzy używają innych userów.
Jeśli już go używasz to nie mam pomysłu, co można jeszcze zrobić oprócz kontaktu z Zamelem (np. michal.tyc@zamel.pl)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2019, 11:40:32 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:29:59 »
Dzięki za odpowiedź. Używam jedynie usera "root" z hasłem "root".

Czyli wychodzi na to, że "ten typ tak ma". A szkoda, bo aplikacja nie wydaje się być jakaś kosmicznie skomplikowana (nie działa nawet opcja backup :( ) więc błędów powinno nie być wcale albo powinny być szybko naprawiane.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:38:51 »
No niestety. Zamel nas nie rozpieszcza jeśli chodzi o kwestie softu. Ostatnio coś przyspieszyli z wydaniami (2 w miesiącu to na prawdę wow w tym systemie), ale może się równie  dobrze zdarzyć że poczekasz na poprawkę parę miesięcy tak jak koledzy, którzy nie mogli usuwać odbiorników Exta Free (w sumie to nawet nie wiem czy to poprawili w styczniu czy jeszcze nie).
Projekt interfejsu apki jest dobry. Brakuje większego dostosowania jej pod siebie jak choćby zmiana kolejności wyświetlania elementów, ale gorzej z wykonaniem. Brakuje jeszcze funkcji opisanych w dokumentacji. Ta firma tak ma. I bynajmniej się tego nie wstydzi
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2019, 09:09:04 »
Sprawdziłem występowanie tego błędu u mnie i niestety nie udało mi się go wywołać. Wielokrotnie przy próbie zapisu funkcji czasowej
typu astronomicznego przy zmianie opóźnień w zakresie od +120 minut do -120 minut zapis wykonywany był poprawnie, działanie po zapisie również.
Próbowałem w oparciu o sceny zbudowane z odbiornikami extalife jak również extafree. Pracowałem na aplikacji Android w wersji 2.11 oraz
sofcie kontrolera w wersji 1.3.1. W aplikacji iOS także nie zauważyłem problemów.

Bardzo proszę o sprawdzenie czy właśnie wersja softu kontrolera jest aktualna tj. 1.3.1 - do pobrania ze strony extalife.pl. Ma to kluczowe znaczenie
do działanie całego systemu. Nie wykluczam błędu po naszej stronie jednak, aby ustalić jego przyczyny musimy od czegoś wyjść a jest to właśnie
ustalenie wersji softu w kontrolerze. Ewentualnie proszę o podanie typu telefonu i wersji systemu abym mógł to zasymulować.

Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2019, 09:12:08 »
Doczytałem ze soft był 1.3 - na nim też powinno to działać. Proszę jednak o zaktualizowanie kontrolera do softu 1.3.1 usunięcie i ponowne utworzenie funkcji astronomicznej.

Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2019, 20:14:51 »
Android 7.0 na Moto G4.

Nie mogę stworzyć nowego zdarzenia czasowego (nawet bez dodawania opóźnień, jedynie wybranie 2 scen do zdarzenia) z funkcją zegara astronomicznego- "niepoprawne dane".
- zarówno router jak i telefon nie są podłączone do internetu
- włączona jest automatyczna zmiana czasu letni/zimowy

Z tego co widzę to soft 1.3.1 poprawia jeden błąd, który mnie w ogóle nie dotyczy, szkoda, że nie postanowiliście dodać funkcji backup. Poczekam z aktualizacją do dodania bardziej istotnych poprawek.
Zdaję sobie sprawę, że replikacja tego błędu może być ekstremalnie trudna z uwagi na to, że "pojawia się i znika" bez żadnych przyczyn, które mógłbym zidentyfikować. Tak samo znikające sceny: "GabinetUP" znika z listy, a jak stworzę kolejny "GabinetUP" to nagle pojawiają się oba.

Niestety ogóle wrażenia bardzo słabe, poza aplikacją, która powinna nosić oznaczenie Pre- alpha to zdarza się, że np 1 lub dwie rolety nie zadziałają razem z resztą (mimo, że są np. 5m od sterownika, a rolety na drugim końcu domu działają ok). Pododawałem opóźnienia do sterowników w scenach (żeby zredukować ten problem- może jakieś zakłócenia jak wszystko się uruchamia jednocześnie) i zdaje się, że to także nie działa prawidłowo- opóźnienia 1,2[...],10s itd. odpowiednio dla 2,3[...],11 sterownika. Część otwiera się jednocześnie, reszta w losowym czasie, który nie ma nic wspólnego z tym co ustawiłem (np. sterownik 10 uruchamia się przed 6).

Jedyny plus to taki, że w miarę "działa" :P



*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2019, 22:25:23 »
Nie mogę stworzyć nowego zdarzenia czasowego (nawet bez dodawania opóźnień, jedynie wybranie 2 scen do zdarzenia) z funkcją zegara astronomicznego- "niepoprawne dane".
- zarówno router jak i telefon nie są podłączone do internetu
- włączona jest automatyczna zmiana czasu letni/zimowy
Tak jak wspominałem - bliższą przyczynę moim zdaniem można poznać (i ułatwić reprodukcję błędu ) jedynie przez przechwycenie ruchu sieciowego pomiędzy aplikacją a kontrolerem. Ale to wymaga trochę gimnastyki. Kontroler zwraca numeryczny kod błędu. Pytanie tylko czy to jest obecnie poprawnie zmapowane. Być może faktycznie kod błędu odpowiada komunikatowi "Niepoprawne dane", ale nie wiemy tego z całą pewnością. Pozostaje też kwestia tego co znajduje się na karcie SD kontrolera. Backup byłby tu pomocny, bo można by było wyczyścić dane i próbować konfigurować wszystko jeszcze raz od zera. Obecnie jest to jednak niemożliwe. Jedyną możliwością jest fizyczny dostęp do karty SD i jej wyczyszczenie. Aby nie utracić gwarancji wymaga to jednak odesłania kontrolera do producenta.

Cytuj
Niestety ogóle wrażenia bardzo słabe, poza aplikacją, która powinna nosić oznaczenie Pre- alpha to zdarza się, że np 1 lub dwie rolety nie zadziałają razem z resztą (mimo, że są np. 5m od sterownika, a rolety na drugim końcu domu działają ok). Pododawałem opóźnienia do sterowników w scenach (żeby zredukować ten problem- może jakieś zakłócenia jak wszystko się uruchamia jednocześnie) i zdaje się, że to także nie działa prawidłowo- opóźnienia 1,2[...],10s itd. odpowiednio dla 2,3[...],11 sterownika. Część otwiera się jednocześnie, reszta w losowym czasie, który nie ma nic wspólnego z tym co ustawiłem (np. sterownik 10 uruchamia się przed 6).
Trochę mnie dziwi takie zachowanie. U mnie tylko jeden typ odbiorników sprawia problemy - ściemniacze, ale ze sterownikiem rolet nigdy nie miałem problemów. Mam ich co prawda tylko 3, ale przy obecnym sofcie to nie ma żadnego znaczenia.
A propos softu - zdaje się, że z Exta Life zacząłeś niedawno. Pytanie podstawowe - czy zaktualizowałeś soft wszystkich odbiorników w swojej instalacji? Problemy z niezałączaniem się odbiorników w scenach występowały nagminnie w starej wersji softu kontrolera i odbiorników. Do kwietnia  2018 roku to był dość częsty problem. Szczególnie przy sterowaniu dużą ilością elementów w scenach. Mamy podobne przypadki na forum. Było to spowodowane innym mechanizmem działania całego systemu. Koncepcyjnie lepszym, ale z braku mechanizmu wykrywania kolizji przy nadawaniu - dawało skutki uboczne w postaci wzajemnego zakłócania się odbiorników. Jeśli nie zaktualizowałeś softu swoich odbiorników w tym sterowników rolet to problemy murowane. Każdy sterownik/odbiornik po otrzymaniu komendy sterującej od kontrolera zwracał od razu odpowiedź. Powodowało to kolizję w nadawaniu między sterownikiem, a innymi sterownikami lub kontrolerem. Jeśli masz stary soft to jestem niemal pewny, że to jest problem, że nie wszystkie rolety się załączają. Opóźnienie może, ale nie musi tutaj pomóc. Zależy ile tych odbiorników masz i czy jest ono dostatecznie duże, aby wykluczyć przypadek, że któryś z odbiorników jeszcze nadaje.

Z drugiej zaś strony zmiana metody komunikacji na quasi-jednokierunkową z potwierdzaniem "na żądanie" wpłynęła bardzo pozytywnie na prędkość sterowania w scenach. Kontroler teraz praktycznie nie musi czekać na nic, bo jest pewne, ze odbiornik nie będzie nadawał zwrotnie więc może wysyłać kolejne sygnały sterujące niemal natychmiast po sobie.

Moja rada - sprawdź koniecznie wszystkie odbiorniki pod kątem ich wersji oprogramowania. Być może masz takie, które mają stary soft i powodują problemy w całej instalacji tym sposobem. Co ciekawe - aplikacja nie powiadomi cię o tym fakcie (a moim zdaniem powinna), a to, że kupiłeś odbiorniki ze starym softem jest bardzo prawdopodobne. Często te urządzenia zalegają w hurtowniach po kilka miesięcy, więc mają bardzo stary soft. Ja dokupowałem w zeszłym roku na jesieni 2 ROP-21 i oba miały soft z 2017 roku.

Daj znać jak to wygląda u ciebie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2019, 10:58:11 »
Moje sterowniki należą do serii ExtaFree- SRP-02. Widocznie ta informacja nie została przeze mnie odpowiednio podkreślona w pierwszym poście. Zatem aktualizacja softu w sterownikach chyba nie jest możliwa?

Spróbowałem zmienić ustawienia z innego telefonu (z androidem 9.0 i świeżo zainstalowaną aplikacją)- również występuje ten sam błąd więc problem po stronie smartfona można raczej odrzucić.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Niepoprawne dane" przy edytowaniu zdarzenia sterowanego zegarem astronomicznym
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2019, 09:09:33 »
Moje sterowniki należą do serii ExtaFree- SRP-02. Widocznie ta informacja nie została przeze mnie odpowiednio podkreślona w pierwszym poście. Zatem aktualizacja softu w sterownikach chyba nie jest możliwa?

Spróbowałem zmienić ustawienia z innego telefonu (z androidem 9.0 i świeżo zainstalowaną aplikacją)- również występuje ten sam błąd więc problem po stronie smartfona można raczej odrzucić.
Właśnie zastanawiałem się co się stało w tym temacie i dopiero teraz zauważyłem że odpisałeś tutaj tydzień temu.
Tak, sterowników Exta Free nie da się aktualizować.
Kolejna rzecz: one nie nadają zwrotnie żadnych sygnałów. Jeśli instalacja wariuje i rolety otwierają się nie po kolei to stawiam na błąd kontrolera efc-01. Jeśli niektóre się nie otwierają w ogóle to też może świadczyć o błędzie w kontrolerze, ale równie dobrze o problemie z zasięgiem lub zakłóceniami. 100% pewności można by mieć dopiero po przechwyceniu pakietów radiowych, tyle że to wymaga specjalnego sprzętu albo odpowiednio spreparowane go kontrolera - takiego jaki posiada jeden z kolegów na forum. Zamel nie będzie w stanie ustalić powodu takiego zachowania zdalnie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant