EFC i funkcje logiczne

  • 6 Odpowiedzi
  • 5625 Wyświetleń
*

Offline Cry

  • *
  • 7
    • Zobacz profil
EFC i funkcje logiczne
« dnia: Styczeń 25, 2019, 21:07:22 »
Witam

Mam EFC-01 i trochę modułów.

Sam EFC chodzi dobrze ale jak już uruchomię funkcje logiczne to już nie jest tak wesoło.
Funkcje mają sterować ogrzewaniem podłogowym w czterech pomieszczeniach. Otwierać zawory i po 99 sekundach załączać pompkę.
Tylko po jakimś dłuższym lub krótszym czasie kontroler działa jakby był cały czas czymś zajęty. Wejście z aplikacji czasem się udaje czasem nie.
Jak się zaloguję to często na przejście do jakiegoś menu czeka się w nieskończoność.
Zrealizowane jest to na 2 x ROM-24 oraz 2 x RCT 21/12V
- 9 funkcji logicznych
- 4 sprawdzają temperaturę załączenia ogrzewanie
- 4 sprawdzają temperaturę wyłączenia ogrzewania
- 1 sprawdza czy temperatura w każdym pomieszczeniu jest dobra i jak tak to wyłącza pompkę oraz wyłącza pompkę gdy woda w buforze spadnie poniżej 30 stopni bo bez sensu ją gonić jak nie grzeje.

Oprócz tego często zdarza się, że w jakiejś zakładce mam ileś dodanych ROP, czujników temperatury znikają one z tej zakładki. Nie da się ich znów dodać bo jest komunikat: urządzenie już dodane. Nie będę chodził i usuwał a następnie parował znów te urządzenie.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

Pozdrawiam

PS Wrzuciłem to samo na forum EXTA LIFE Zamela zobaczymy co napiszą

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:04:07 »
Jeśli ponowne podłączenie się aplikacją do kontrolera nie przynosi poprawy to najpewniej jest jakiś błąd kontrolera.

Ja miałem kiedyś podobną sytuację - w początkowych miesiącach używania w przypadku, gdy kontroler miał problemy z komunikacją z jednym ze ściemniaczy. Po kilku próbach włączania/wyłączania ściemniacza kontroler przestawał poprawnie funkcjonować. Aplikacja miała problemy z przełączaniem się między ekranami i wszędzie widać było tylko kręcące się kółko ładowania zawartości. Pomagał tylko restart kontrolera (odłączenie od zasilania, bo z aplikacji restart nie pomagał).
Wygląda więc podobnie jak u ciebie. Wtedy to był błąd softu kontrolera.
Coś ostatnio soft kontrolera przeżywa kryzys i objawia się coraz więcej błędów. Ale być może było tak zawsze, tylko zbyt mało osób opisywało swoje problemy na forum.

Spróbuj zrestartować kontroler - powinno pomóc przynajmniej na jakiś czas, a całkowite rozwiązanie musi wyjść od Zamela. Pod warunkiem, że uda im się zreprodukować problem.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2019, 11:13:49 »
Mam jeszcze dla ciebie rozwiązanie alternatywne, choć bardziej zaawansowane i wymagające, ale pozbędziesz się problemów przy sterowaniu z kontrolera. Kontroler sprawdza się całkiem dobrze jako bramka dla sterowania z innego systemu. Tak więc jeśli postawisz u siebie np. Home Assistant i użyjesz pakietu integracyjnego to problemy ze stabilnością znikną, bo sterowanie (warunkowanie - "funkcje logiczne") będzie wykonywane przez inny system. Home Assistant działa bardzo stabilnie, a błędy naprawiane są bardzo szybko. Nie pożałujesz, bo możliwości są nieporównywalnie większe niż Exta Life (EFC-01 wymięka już przy 9 funkcjach, a systemu typu HA nie złamałoby pewnie i 900 funkcji), a możliwość integrowania z pozostałymi systemami to dopiero prawdziwy inteligentny dom.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 11:15:57 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline Cry

  • *
  • 7
    • Zobacz profil
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2019, 16:46:36 »
Dziękuję za podpowiedź to nie tylko ja mam problemy.
Restart pomaga czasem na 30 min czasem na 5 min, chyba normalnie podłączę go pod jakiś układ czasowy żeby np co 30 min go wyłączało i załączało. Tylko takie rozwiązanie to śmiechu warte.

Co do HA czytałem wątek na forum, bardzo ciekawe rozwiązanie tylko nie wiem czy czasowo wyrobię z tym.

Zamel na ich forum powiedział, że podłączy układ tak jak mam i sprawdzi co się dzieje. Może znajdą jakiś błąd i poprawią.
Gdybym wiedział w czasie zakupu to co teraz to pewnie by już dawno działał jakiś przewodowy system sterowania.

Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2019, 19:21:21 »
No miejmy nadzieję, że Zamelowi tym razem się uda. Ale to może potrwać. Niektórych błędów istniejących od wielu miesięcy (a nawet lat(!)) nawet do tej pory nie udało im się poprawić (nieszczęsna synchronizacja czasu + zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni przy sterowaniu zegarem astronomicznym  >:( bez synchronizacji czasu z internetem).

Mogę im tylko życzyć powodzenia a Tobie cierpliwości.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2019, 14:31:49 »
kontroler miał problemy z komunikacją z jednym ze ściemniaczy. Po kilku próbach włączania/wyłączania ściemniacza kontroler przestawał poprawnie funkcjonować

Miałem to u siebie. Tyle, że u mnie dioda na ściemniaczu poprawnie reagowała na komendy ale lampka już nie. Zreklamowałem ściemniacz, dostałem drugi i ten już chodzi bez problemów. Jedyne co to poprzedni ściemniacz był zaktualizowany do najnowszej wersji firmware, zaś nowego ściemniacza już nie aktualizowałem - przyszedł z softem 1.15.0 i tak go zostawiłem a teraz prawdę mówiąc aż się boję go aktualizować ;) działa dobrze to nie ruszam.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC i funkcje logiczne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2019, 16:18:12 »
kontroler miał problemy z komunikacją z jednym ze ściemniaczy. Po kilku próbach włączania/wyłączania ściemniacza kontroler przestawał poprawnie funkcjonować

Miałem to u siebie. Tyle, że u mnie dioda na ściemniaczu poprawnie reagowała na komendy ale lampka już nie. Zreklamowałem ściemniacz, dostałem drugi i ten już chodzi bez problemów. Jedyne co to poprzedni ściemniacz był zaktualizowany do najnowszej wersji firmware, zaś nowego ściemniacza już nie aktualizowałem - przyszedł z softem 1.15.0 i tak go zostawiłem a teraz prawdę mówiąc aż się boję go aktualizować ;) działa dobrze to nie ruszam.

No właśnie - parafrazując słynny cytat - boję się Zamela nawet wtedy gdy przynosi dary w postaci aktualizacji ;) Ja przestałem aktualizować soft z teg osamego powodu. Kolejne wersje dodają nowe bugi niekoniecznie łatając poprzednie. To normalne, że przy zwiększaniu ilości funkcji softu rośnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu w sofcie. Jednak od tego są testy aby to wyłapać. Mam wrażenie, że Zamel nie ma żadnego teamu testowego, a jedynie zespół pracujący przy produkcie patrzy jak to w ich domach działa i tak to testują...Jest to jakaś metoda, ale raz, że nieprofesjonalna, a dwa że za mało skuteczna.
O tyle dobrze, że można cofnąć wersję dowolnego urządzenia łącznie z EFC-01 do poprzedniego softu. Choć teraz z tą funkcją kopii zapasowej, to już pewności nie mam. Do tej pory było to możliwe i sam Zamel nawet tak twierdził. Teraz nie wiadomo do końca.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant