Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!

  • 11 Odpowiedzi
  • 3149 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Dla tych, którzy nie mają powiadomień ze strony extalife.pl - ogłaszam wszem i wobec ;) że miłościwy Zamel wydał aktualizację softu kontrolera i aplikacji. Tym razem na prawdę dwie bombowe (jak na Zamela) zmiany :) W tym jedna, która dodaje istniejącą tylko w teorii funkcję widmo.
CHANGELOG:
* zaimplementowano mechanizm tworzenia oraz odtwarzania kopii zapasowej ( backup )
* zaimplementowano mechanizm sortowania elementów w ekranie Urządzenia ( odbiorniki / nadajniki / czujniki / exta free ), scen w ekrane sceny oraz elementów wewnątrz kategorii w DOM
* poprawiono drobne błędy
 
Do działania wymienionych funkcji wymagana jest aktualizacja aplikacji exta life do wersji v2.3


W końcu (jeśli to tylko będzie działać) będziemy mogli robić sami backup konfiguracji kontrolera! Świetna wiadomość. Na pewno wielu się ucieszy, szczególnie biorąc pod uwagę, że z EFC-01 nigdy nic nie wiadomo i w najmniej oczekiwanym momencie coś nam może zniknąć ;)

Chciałem także napisać, że piekło zamarzło i Zamel po latach w końcu dodał tak wyczekiwaną (przeze mnie) funkcję własnego sortowania elementów...tyle że jak to zwykle z Zamelem bywa - funkcja ta nie działa ;D Przytrzymanie palcem w widoku 'Urządzenia' i próba pociągnięcia w górę lub w dół po prostu niczego nie zmienia. W widoku DOM to samo. W widoku Sceny przeciąganie palcem powoduje zmianę kolejności elementów, ale od razu dostajemy komunikat (dymek - tzw . "toast") o błędzie! Ponowne wejście w ekran Sceny wyświetla 'stary' porządzek przed zmianą kolejności. Wielkie brawa dla działu testerów!  :P Co ja mówię - przecież tam nikt tego softu nie testuje...
Jeszcze w zeszłym roku ta funkcja (gdyby działała) zrobiłaby na mnie bardzo pozytywne wrażenie, gdyż brakowało mi tego od początku, ale odkąd jestem szczęśliwym użytkownikiem Home Assistant to będzie tylko miłym dodatkiem, gdy będzie konieczność uruchomienia aplikacji Exta Life.

Trzeba przyznać szczerze, że w końcu Zamel powoli (i jest to slowo klucz) likwiduje problemy wieku dziecięcego aplikacji (bateria, wielokrotne uruchamienia się czyli konieczność wielokrotnego cofania) i (znowu) powoli dodaje funkcje, aby aplikacja była bardziej przyjazna (sortowanie), ale jedno się nie zmienia - jakość wykonania. Niedotestowany soft nadal opuszcza 'fabrykę'.
Jeśli kiedyś jeszcze dodadzą aktualizację softu EFC-01 z aplikacji oraz naprawią błąd synchronizacji czasu z internetem to w końcu można będzie powiedzieć, że soft spełnia minimalne standardy roku AD 2019... O0
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2019, 12:20:53 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 15, 2019, 20:16:41 »
Witam,

Niestety również potwierdzam brak działania funkcji sortowania elementów. Objaw dokładnie taki sam, jak opisany powyżej.

Soft i aplikacja zaktualizowane, telefon z Androidem 7.0

Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 19, 2019, 18:31:44 »
A mnie dziwi jeszcze choć nie powinno jaki ten cały zamel to jedne wielkie dziadostwo.
Patrząc na to co odwala zamel uważam że olali nas / system.
Coś tam próbują z supła ale owców skończy się jak z tym szajsem.
Trzeba będzie w końcu zrobić analizę rynku i na coś ten szajs zamienić.
A szkoda bo trochę kasy na to poszło.
Na szczęście przeczuwałem co się może stać i jak robiłem instalacje to przygotowałem się na taką ewentualność.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 20, 2019, 19:29:14 »
Trzeba będzie w końcu zrobić analizę rynku i na coś ten szajs zamienić.
No właśnie...ja też chętnie zmieniłbym klocki na inne - najchętniej Z-Wave, ponieważ mam do tego kontroler na USB działający z Home Assistant, ale Zamel ma (niestety) coś czego próżno szukać u innych producentów: nadajniki puszkowe RNP. Chcąc pozbyć się Exta Life u siebie musiałbym zrezygnować ze sterowania łącznikami podpiętymi do nadajników RNP, a tego na pewno nie chcę zrobić. Zastąpienie RNP wymagałoby prucia w ścianach i suficie w całym salonie i podpinanie łączników kablami bezpośrednio do sterowników (obecnie SRP, ROP, a przyszłościowo Z-Wave)...I mam zagwozdkę, bo nie znalazłem niczego podobnego na rynku...Nawet Fibaro tego nie ma, bo mają tylko swój The Button albo piloty, a to mnie nie interesuje. Ma być "normalnie" - sterowanie łącznikami
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 21, 2019, 22:23:04 »
https://extalife.pl/forum/topic/aktualizacja-aplikacji-v2-3-oraz-softu-kontrolera-efc-01-v1-5-0-release1149/#postid-234
Masakra... Boję się Zamela nawet wtedy gdy przynosi dary... Testy aplikacji na telefonach sprzed lat(bo tylko na takich działa..no prawie). I to robi profesjonalna firma od aplikacji?! To super się Ready4S dobrała z Zamelem...Znając Zamela to kryterium doboru partnera było proste: ma być tanio. Jak w państwowych firmach, w których efekty przetargów opartych na kryterium ceny wszyscy dobrze znamy i na co dzień obserwujemy.

Sortowanie w widoku Sceny daje błąd na różnych telefonach co świadczy ewidentnie o błędzie w aplikacji lub kontrolerze (nie mogą się dogadać). Tutaj testów ewidentnie brak...
Ehhh, ręce opadają coraz niżej.
Coraz gorzej z tym softem Zamela. Ja do nowych wersji softu szczególnie kontrolera podchodzę z coraz większą rezerwą i najpierw czekam i obserwuję czy ludzie nie zgłaszają problemów, a dopiero potem instaluję (teraz wyjątkowo zainstalowałem że względu na (niedziałającą) funkcję sortowania).
Z aplikacją niby ostatnio coraz lepiej, ale wpadka z sortowaniem świadczy o kiepskiej jakości pracy i braku dostatecznych testów.

Wstyd Zamelu/Ready4S
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 21, 2019, 22:28:08 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 22, 2019, 22:34:48 »
Widzę, że dobrze zrobiłem pozbywając się jakiś czas temu klocków Zamela. Przejście na Home Assistant to była i jest nadal przyjemność, choć już od dłuższego czasu nie mam co dokładać do systemu. Generalnie polecam bardzo.
Przy okazji - odnalazłem jedną kostkę ROP-21, która zapodziała mi się w gratach. Ktoś chce w Lublinie odebrać za darmo?

Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 27, 2019, 08:04:34 »
Hmm, jakby to powiedzieć (napisać) nie uczą się na własnych błędach.... i to się musi zemścić prędzej czy później, szkoda bo jak wchodziło Exta Life naprawdę miałem nadzieję że po wtopie z Exta Free, którą posiadam (mam na myśli kontroler i aplikację)  będzie lepiej i że wymienię kontroler na EFC-01 i jakoś da się ten system nazwać smart, niestety póki ci bujam się z exta free :)
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 29, 2019, 12:22:37 »
Widzę, że dobrze zrobiłem pozbywając się jakiś czas temu klocków Zamela. Przejście na Home Assistant to była i jest nadal przyjemność, choć już od dłuższego czasu nie mam co dokładać do systemu. Generalnie polecam bardzo.
Przy okazji - odnalazłem jedną kostkę ROP-21, która zapodziała mi się w gratach. Ktoś chce w Lublinie odebrać za darmo?
Zdecydowanie dobrze zrobiłeś - jak widać jakości im nie przybyło a rozwój jest tak powolny jak zawsze. HA to faktycznie jest przykemność - interfejs bardzo customizowalny, ładny i szybki a poza tym integruje wszystkie kategorie urządzeń ze sobą. Aplikacja Zamela dla mnie jest tylko w przypadkach awaryjnych....które w sumie jeszcze się nie wydarzyły :D

Hmm, jakby to powiedzieć (napisać) nie uczą się na własnych błędach.... i to się musi zemścić prędzej czy później, szkoda bo jak wchodziło Exta Life naprawdę miałem nadzieję że po wtopie z Exta Free, którą posiadam (mam na myśli kontroler i aplikację)  będzie lepiej i że wymienię kontroler na EFC-01 i jakoś da się ten system nazwać smart, niestety póki ci bujam się z exta free :)
Zdecydowanie nie uczą się na własnych błędach. Myślę, że coraz bardziej skupiają się na Supla. Ostatnio wydali kolejne urządzenie (miernik energii). Czyli coś ciekawego, ale i tak technologicznie są jeszcze słabi, ponieważ nie zrobili urządzenia do sterowania odbiornikami energii, który posiadałby wbudowany licznik energii tak jak np klocki fibaro...albo chińskie zabawki.

A wracając do pierwotnego problemu z nową funkcjonalnością w apliakacji - ciekawi mnie czy komuś spoza Zamela/Ready4S to działa...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline PiCiU

  • *
  • 27
    • Zobacz profil
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Września 12, 2019, 12:51:02 »
Witam
Jest już konkurencja dla Zamela wystartowała rok temu swoją drogą szkoda, że nie wcześniej.
Firma nazywa się Shelly
Można wgrywać alternatywne oprogramowanie, zarządzanie poprzez www na 230 i na 12V wystarczy zworkę przełączyć. Te nowsze mają z pomiarem zużycia prądu i zabezpieczenie termiczne.
No i tańsze.

https://shelly.cloud/

Polski dystrybutor
https://www.shelly-cloud.pl/
Na Allegro jest tego już dużo.
Fajne dodatki do tego też pojawiły się.
np;


Więcej tutaj
https://www.facebook.com/groups/ShellyIoTCommunitySupport/




 
Elementy systemu, których używam: kontroler efc-01 | 4X RNK-24 | 2X p-457/4 | 5X ROP-21| 2X ROP-22 | 13X SRP-22 | 1X RDP-21 | KOLEJNE ZALEŻĄ OD POSTĘPU PRAC :p

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Września 16, 2019, 11:04:33 »
Moim zdaniem to konkurencja bardziej dla Supla niż Exta Life, ponieważ to shelly działa także po WiFi oraz przede wszystkim - jest zbudowane na tym samym sprzęcie co Zamelowe moduły Supla czyli ESP8266. Tyle że właśnie wygląda, że trochę lepiej to wyposażyli - skoro mają wbudowany pomiar zużycia prądu to lepiej dla nich. W Z-Wave to prawie norma, że moduły mierzą zużycie. Ale Zamel jest przynajmniej konsekwentny. Jako firma z przeszłością ocierająca się o czasy PRL są zacofani technologicznie i to w modułach supli też nieco widać.

Czy jest tańszy? Shelly 1 faktycznie na Allegro kosztuje grosze - praktycznie w cenie Sonoffa na Allegro, a rozmiary i budowa dużo lepsze i poręczniejsze. Ten moduł miażdzy cenowo zamelowe moduły supli. Inne moduły już nawet ok 200 zł. To już porównywalnie z suplą. Bardzo możliwe, że dałoby się wgrać oprogramowanie supli do tych modułów, ale pewnie wtedy zniknęłaby część funkcjonalności. Mimo wszystko może to bardzo Zamela zaboleć, że pojawiły się moduły lepsze technologicznie i w prosty sposób mogłyby być używane w otwartym systemie supla z pominięciem sprzętu od Zamela.
A dla mnie zdecydowanie ważną cechą i przewagą nad supla cloud jest natywne wsparcie MQTT. To sprawia, że zintegrujemy Shelly bez problemu z dowolnym systemem open Smart Home jak np Home Assistant :) Zdecydowanie rozważę te moduły, gdy będę chciał rozszerzyć swoją instalację o moduł WiFi.

Na koniec - ja nadal wzbraniam się przed modułami sterowanymi przez WiFi, choć wydaje się, że to jednak jest przyszłość IoT i inne rozwiązania oparte na zwykłym radiu (Z-Wave, Zigbee, i inne na 868 lub 400 MHz) w końcu ustąpią takim modułom. Bo choć zużycie energii mają większe, to już niezawodność komunikacji jest dużo wyższa z racji tego jak działa transmisja WiFi. No i dużym plusem jest też brak konieczności posiadania dodatkowej bramki - w końcu każdy ma w domu WiFi. A w zależności od moduły - kontrolerem może być albo chmura, albo lokalny serwerek np RPi lub NAS, które coraz częściej znajdują się na wyposażeniu domu.

Jedno na koniec trzeba przyznać - oferta Shelly zmiata z powierzchni ziemi Suplę - ogrom modułów łącznie z czujnikami, a nawet kamerą robi na prawdę duże wrażenie. To jest właśnie doskonały przykład kompletnego systemu. Bój się Zamelu...albo wracaj do produkcji dzwonków.

« Ostatnia zmiana: Września 16, 2019, 11:25:38 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 05, 2019, 22:34:03 »
Zakupiłem testowo jeden moduł Shelly 1 V3. Zobaczymy co z tego będzie. Niesamowicie podoba mi się patent ze zworkami do różnego zasilania - 230 VAC / 12 VDC. Nigdzie nie widziałem tak sprytnego rozwiązania.
Kolejny mega fajny patent to wyprowadzone na zewnątrz obudowy złącze do programowania. Bajka. Bez rozbierania obudowy będę mógł wrzucić swój soft (używam ESPhome, bo prostym plikiem konfiguracyjnym można wygenerować własne oprogramowanie bez ani jednej linii kodu (chyba że za taką uznamy YAML)).
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aktualizacja EFC-01 (1.5.0) oraz aplikacji (2.3) - w końcu backup!!!
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 07, 2019, 12:52:27 »
Z wątku zrobił się OFFTOP o shelly, więc założyłem nowy wątek o Shelly tutaj.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant