EFC-01 i adres IP wewnętrzny

  • 3 Odpowiedzi
  • 2655 Wyświetleń
EFC-01 i adres IP wewnętrzny
« dnia: Grudzień 18, 2019, 10:26:51 »
Dzień dobry. Chcę zainstalować u siebie system EXTA LIFE. Będzie wykorzystywany jako inteligentny dom i jako alarm antywłamaniowy. Konieczne jest więc powiadamianie na smartfona, że został naruszony np czujnik ruchu w salonie albo otwarte okno w sypialni. Posiadam w tej chwili router Fritz!box 7490. Mieszkam w małym miasteczku, gdzie lokalny dostawca internetu przyznaje adresy wewnętrzne z puli 192.168.xxx.xxx. Nie ma co marzyć, bym otrzymał od niego adres IP publiczny (zewnętrzny). Zależy mi na systemie ZAMELu gdyż mam już sporo jego elementów (piloty, gniazdka, odbiorniki do puszki) wykorzystywanych jako "ułatwianie sobie życia za pomocą pilotów". Chciałbym więc kupić centralkę EFC-01 i zacząć te elementy wykorzystywać bardziej "inteligentnie". No i przy okazji zmienić alarm jaki mam do tej pory (mam taką "zabawkę" za 500zł) na coś sensownego opartego na EXTA LIFE. Niestety - to wymaga adresu IP publicznego. A tego nie mam i mieć nie będę.
Zmiana dostawcy internetu nie wchodzi w grę. Bo pozostaje mi tylko neostrada - a jej nie chcę.
Co mam zrobić???

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 i adres IP wewnętrzny
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2019, 13:21:19 »
Witaj,
Po pierwsze aplikacja Exta Life nie obsługuje powiadomień i moim zdaniem z przyczyn technicznych nigdy nie będzie ich obsługiwała. I tu już w sumie powinniśmy zakończyć temat, bo twój główny cel jest nie do osiągnięcia w aplikacji Exta Life.

Po drugie - do czego potrzebujesz publicznego IP? Żeby łączyć się zdalnie z centralką EFC-01? Czasem ISP nie nadają publicznych IP, ale mogą zrobić przekierowanie portu ze swojego publicznego IP na ruter domowy. Ja tak mam.
Poza tym - jeśli mieszkasz w miasteczku, nawet małym, to na pewno masz zasięg sieci LTE. To na prawdę niezła opcja. Orange na ten przykład ma internet LTE dla firm z pakietem 999 GB na miesiąc - w praktyce nie do wykorzystania. Transfery do 150 MBit. Czyli jak dla mnie rewelacja.

Po trzecie - jakie teraz masz elementy od Zamela - Exta Free czy Exta Life? Pewna kompatybilność między nimi jest, ale ograniczona.

Po czwarte - w chwili obecnej nie da się zrobić systemu alarmowego na Exta Life. Nie ma jeszcze  w sprzedaży czujników ruchu Exta Life. Mają być, ale nie wiadomo kiedy. Poza tym co to za alarm, który nie powiadomi cię, ze coś się dzieje na telefon. Ewentualnie gdyby były te czujniki to mógłbyś załczać poprze ROP-21 jakąś syrenę alarmową i tyle.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: EFC-01 i adres IP wewnętrzny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2019, 08:51:20 »
Witaj,

Poza tym - jeśli mieszkasz w miasteczku, nawet małym, to na pewno masz zasięg sieci LTE. To na prawdę niezła opcja.

i dają możliwość wykupienia publicznego IP? Z tego co wiem ta opcja dostępna jest tylko przy umowach na firmę.

Opcja z dogadaniem się by operator przekierował Ci choć jeden port jest warta rozważenia - najlepiej by był to port TCP/UDP 20400, bo taki jest wykorzystywany w Zamelu - miałbyś jedną konfigurację do połączenia lokalnego i zdalnego.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 i adres IP wewnętrzny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 24, 2019, 11:51:51 »
Witaj,

Poza tym - jeśli mieszkasz w miasteczku, nawet małym, to na pewno masz zasięg sieci LTE. To na prawdę niezła opcja.

i dają możliwość wykupienia publicznego IP? Z tego co wiem ta opcja dostępna jest tylko przy umowach na firmę.
W samym Orange przy umowie konsumenckiej nie wiem jaka jest sytuacja. Mój znajomy ma ten Orange firmowy i bardzo sobie chwali. Ma publiczne i chyba stałe IP, ale płaci za to chyba 10 czy 15 zł/mc. Ja być może od Nowego Roku też przejdę na tą opcję, bo mój dotychczasowy operator coraz bardziej mnie wnerwia. Internet wieczorem działa jak chce, a jak już nie da się oglądać VOD, które potrzebuje ok 3-4 Mbit  przepustowości to już jest tragedia. Muszę się tylko wyposażyć w antenę zewnętrzną o dobrym zysku i spróbuje tego dzieła od Orange, bo wieczorem transfery dochodziły nawet do 40 kilku MBit co jak dla mnie i tak już jest rewelacją przy oddaleniu o kilka km od nadajnika.
Z tego co czytałem to Plus ma dla zwykłych abonentów IP. Ale w Orange chyba też jest. Tylko PLAY z całej czwórki infrastrukturalnych nie oferuje

Cytuj
Opcja z dogadaniem się by operator przekierował Ci choć jeden port jest warta rozważenia - najlepiej by był to port TCP/UDP 20400, bo taki jest wykorzystywany w Zamelu - miałbyś jedną konfigurację do połączenia lokalnego i zdalnego.
A ja nadal będę polecał połączenie VPN do rutera lub innego urządzenia np NAS. To opcja znacznie bezpieczniejsza i pozwala na świadome przydzielanie dostępu (lub braku dostępu) do sieci lokalnej. Opcja z portem dla EFC-01 choć wygodniejsza (logowanie działa tak samo jak w sieci lokalnej) to znając jakość tego softu pozwala atakującemu także na dostęp do reszty sieci, ale za pomocą bugów w sofcie EFC-01.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant