Home Assistant pomoc dla początkujących

  • 148 Odpowiedzi
  • 30783 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 26, 2020, 11:50:27 »
Coś mam nie tak z Autorestartem. Od wczoraj od 23 kontroler nie przekazywał temperatury, dodatkowo o 6 rano też powinien być reset a tu nic.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 26, 2020, 11:57:43 »
Kod z pliku /config/automations.yaml

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 26, 2020, 12:56:07 »
ok, w takim razie trzeba sprwdzić kilka rzeczy.
1. Wejdź w ekran 'Dziennik' z bocznego panelu i zobacz czy automatyzacja została uruchomiona o 6 rano lub między 23:00 a 6 rano.
2. Alternatywnie możesz też wejść ekran automatyzacji, odszukaj 'ExtaLife restart' i kliknij ikonkę 'i' w kółku. Powinna się pojawić infomacja o ostanim uruchomieniu. Czy uruchomiła się między 23:00 a 6 rano lub o 6 rano??

Jeśli tak - to w takim razie programowy restart kontrolera nie zadziałał z jakiegoś powodu. Upewnij się, że masz wersję 1.0.2. integracji, bo tylko ona ma taki serwis (extalife.restart).
Spróbuj manualnie wywołać tą usługę z narzędzi deweloperskich z ekranu 'Usługi' (panel boczny). Zrestartował się?

Widzę też potencjalny błąd w kodzie automatyzacji. Godzina to '6:00', a jestem przekonany, że format wymaga podania łącznie 4 cyfr i zera przed jednocyfrową godziną. Jeśli automatyzacja nie wykonała się o 6 rano, to na pewno brak 0 będzie problemem. Poprawnie powinno być '06:00'

Zwaliduj też konfigurację (boczny panel > Konfiguracja > Kontrola serwera > przycisk Sprawdź konfigurację), aby zobaczyć czy nie ma błędów w definicji automatyzacji. Te spacje / znaki nowej linii które podałem nie były przypadkowe, a u ciebie ich nie ma. Być może automatyzacja się nie wczytała.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2020, 13:06:57 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 26, 2020, 16:48:28 »
W dzienniku nawet nie ma tej automatyzacji. Restart kontrolera ręcznie działa - sprawdziłem już nie raz.
Błąd jest pewnie gdzieś w tych spacjach to co wrzuciłem wyżej to dokładny scrin z mojego kompa. w innych scenach format godziny mam bez znaczków '  ' i w takiej formie 06:00:00 i działają.

Co do sprawdzenia konfiguracji :
Konfiguracja nieprawidłowa
Invalid config for [logger]: [platform_config] is an invalid option for [logger]. Check: logger->logger->platform_config. (See /config/configuration.yaml, line 22).
Invalid config for [automation]: [condition] is an invalid option for [automation]. Check: automation->trigger->1->condition. (See /config/configuration.yaml, line 13)

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 26, 2020, 16:54:09 »
teraz zrobiłem tak

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 26, 2020, 17:11:58 »
O teraz pojawiło się nawet w automatyzacji - chyba teraz będzie teraz dobrze.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 26, 2020, 18:02:01 »
w innych scenach format godziny mam bez znaczków '  ' i w takiej formie 06:00:00 i działają.

Chodziło mi nie o znaki apostrofu tylko o prefix cyfrą 0. Formst czasu ma być HH:MM a nie H:MM, ale do tego już doszedłeś.

Cytuj
Co do sprawdzenia konfiguracji :
Konfiguracja nieprawidłowa
Invalid config for [automation]: [condition] is an invalid option for [automation]. Check: automation->trigger->1->condition. (See /config/configuration.yaml, line 13)
Dokładnie - problem z kondycją wynika to z błędnej składni dla części 'value_template' dla trigger. Jeśli tam będzie błąd to parser YAML nie będzie w stanie wczytać w pełni części dla condition. To tak dla wyjaśnienia dlaczego dostałeś ten błąd na przyszłość.

O teraz pojawiło się nawet w automatyzacji - chyba teraz będzie teraz dobrze.
No, jeśli pojawiło się w automatyzacji to jesteś na dobrej drodze do sukcesu. Jeśli skłąnia automatyzacji jest poprawna, to trigger z godziną powinien zadziałać na pewno, a pozostaje otwarta kwestia troggera dla tzw kodu template, gdzie warunkiem triggera jest brak odczytu z czujnika przez pewien czas.
Pamiętaj, aby po ręcznej edycji plików konfoguracyjnych w tym 'automations.yaml' robić walidację konfiguracji, bo jeszcze w przypadku automatyzacji to mniejszy problem - nie bęiesz miał automatyzacji, ale w pliku 'configuration.yaml' błąd może oznaczać nieudany start całego HA.
Powodzenia
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 26, 2020, 18:51:25 »
"robić walidację konfiguracji," - że co że jak  może po polsku?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 26, 2020, 18:56:06 »
Chodzi o to:
Zwaliduj też konfigurację (boczny panel > Konfiguracja > Kontrola serwera > przycisk Sprawdź konfigurację), aby zobaczyć czy nie ma błędów w definicji automatyzacji.
To sprawdza wszystkie pliki konfiguracji razem z automatyzacją
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 26, 2020, 19:11:06 »
ok dzięki wielkie za pomoc.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 26, 2020, 19:12:45 »
 Konfiguracja prawidłowa!

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 26, 2020, 19:33:32 »
👍No to automatyzacja powinna działać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2020, 08:16:16 »
a takie pytanie: lepiej stawiać czyste HA czy hass.io? Pytam bo obecnie mam postawiony w dockerze na Synology czysty kontener z HA. Natomiast natrafiłem na ten projekt

https://community.home-assistant.io/t/hass-io-on-synology-dsm-native-package/125559

i okazuje się że jest gotowa paczka hass.io dla Synology. I teraz nie wiem czy warto sobie tym głowę zawracać...?
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2020, 08:34:27 »
Ja osobiście miałem hass.io i jak dla mnie super rozwiązanie wszystko działało bezproblemowo i przyjemnie.
Działało, bo w niedzielę wysiadł mi SSD w serwerze i wszystko poszło się...
Zamówiłem bramkę AIS i dzisiaj będę na niej konfigurował wszystko od nowa, więc teraz to będzie moja platforma robocza ;)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2020, 11:04:32 »
Ja osobiście miałem hass.io i jak dla mnie super rozwiązanie wszystko działało bezproblemowo i przyjemnie.
Masz na myśli ten pakiet dla Synology, o którym wspomniał @shibby ? Jak długo go używałeś? Ja od lipca 2019 roku o tym myślę, gdy tylko ogłosili na forum, że coś takiego powstało, ale jak czytałem to zdarzaja się jakieś niewytłumaczalne błędy wymuszające restart hass.io więc sięwstrzymywałem. Ale być może wszystko zostało już poprawione?
Niezłego gwoździa mi teraz przybiłeś :) Mieć hass.io (a teraz po rebrandingu mieć "Home Assistant") w stosunku do Home Assistant Core byłoby miło ze względu na addony. Mnie szczególnie brakuje VSCode w przeglądarce do edytowania konfiguracji z każdego miejsca.
Cytuj
Działało, bo w niedzielę wysiadł mi SSD w serwerze i wszystko poszło się...
Uu, mało przyjemna sprawa. Masz Synology jednozatokowe? Sądziłem, że żywotność SSD jest znacznie lepsza niż zwykłych dysków. Mnie na przykład w ciągu 3 lat padły 3 dedykowane do NAS WD Red. Obecnie mam 1 kolejny raz wymieniony WD Red i 1 Seagate Ironwolf.
Cytuj
Zamówiłem bramkę AIS i dzisiaj będę na niej konfigurował wszystko od nowa, więc teraz to będzie moja platforma robocza ;)
No, widzę, że kolega @Cezary.K skutecznie rozpropagował Jolkę :)
Tak czytałem o tej bramce i to faktycznie wydaje się bardzo dobry pomysł jako platforma dla HA. Wbudowana pamięć flash powinna dobrze się sprawdzać.

A backupy konfiguracji HA robiłeś? Bo jak to mówią - ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy na pewno będą go już robili ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2020, 11:08:02 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant