Brak zapisu kolejności elementów w widoku "Sceny". Niekonsekwencja GUI

  • 3 Odpowiedzi
  • 12317 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witam,
Aplikacja posiada błąd, który objawia się tym, iż w widoku "Sceny" zamienienie ich kolejności nie jest zapisywane w aplikacji po opuszczeniu widoku/ekranu i ponownym wejściu w niego.
Co ciekawe - w Widoku "Dom" ta funkcjonalność działa poprawnie. Kolejność elementów listy zapisuje się.

A teraz kwestia niekonsekwencji. Nie licząc powyższego (co raczej jest po prostu bugiem, skoro da się przestawiać kolejność) - w widoku/ekranie "Urządzenia" brak w ogóle możliwości przestawiania elementów wg. własnego uznania. Tutaj przydałoby się to wg. mnie najbardziej ze wszystkich widoków i jest wg, mnie niekonsekwencją w działaniu GUI aplikacji.

Pytanie do @michal1981 (Zamel):
Czy błąd w widoku "Sceny" zostanie poprawiony? Czy podobna, analogiczna funkcjonalność dodana w widoku "Urządzenia"?
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2017, 15:59:33 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Brak zapisu kolejności elementów w widoku "Sceny". Niekonsekwencja GUI
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 22, 2017, 08:45:17 »
Niekonsekwencja polega na tym, iż tak naprawdę możliwość zmiany kolejności scen, funkcji logicznych oraz funkcji czasowych powinna być zblokowana w aplikacji tak jak ma to miejsce w ekranie Urządzenia czy też wewnątrz kategorii w ekranie DOM. W zasadzie poprzez przeciąganie obecnie da się zmieniać tylko kolejność kategorii w ekranie DOM bo ma to bezpośrednie przełożenie na kolejność zakładek w ekranie głównym ( jeżeli użytkownik doda daną kategorię do paska zakładek ), kolejność elementów wewnątrz sceny oraz kolejność warunków w funkcji logicznej. Takie były założenia początkowe, ponieważ uprościło nam to znacznie mechanizm przypisywanie poszczególnych elementów do wybranych użytkowników. Jednak gdzieś na liście zadań do realizacji temat jest wpisany. Wymaga to jednak większego nakładu pracy od strony samego kontrolera bo to on czuwa nad pamiętaniem kolejności.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Brak zapisu kolejności elementów w widoku "Sceny". Niekonsekwencja GUI
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 22, 2017, 12:08:51 »
Niekonsekwencja polega na tym, iż tak naprawdę możliwość zmiany kolejności scen, funkcji logicznych oraz funkcji czasowych powinna być zblokowana w aplikacji
Myślę, że z punkt uwidzenia użytkownika lepiej coś dodać niż blokować/zabierać...
Cytuj
Takie były założenia początkowe, ponieważ uprościło nam to znacznie mechanizm przypisywanie poszczególnych elementów do wybranych użytkowników. Jednak gdzieś na liście zadań do realizacji temat jest wpisany. Wymaga to jednak większego nakładu pracy od strony samego kontrolera bo to on czuwa nad pamiętaniem kolejności.
Naturalnie biorąc pod uwagę jak działa ta funkcja dla ekranu Dom pod przeanalizowaniu komunikacji spodziewałem się, że zmiany w EFC-01 będą potrzebne, aby wprowadzić to równieżgdzieś indziej.
Ale może w takim razie warto podzielić to na etapy? Najpierw wprowadzić mechanizm sortowania globalnie, bez podziału na użytkowników i wtedy np użytkownik root będzie w stanie zmieniać kolejność, a reszta będzie widziała tak jak zostało zmienione, a potem dodać możliwość sortowania indywidualnie dla każdego użytkownika z osobna? Przykładowo nie dodawać nowego atrybutu "order" dla elementów listy, tylko zmienić id elementu, które obecnie służy do sortowania. Następnym etapem byłoby dodanie atrybutu "order" i przypisanie go do użytkownika.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Brak zapisu kolejności elementów w widoku "Sceny". Niekonsekwencja GUI
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 25, 2017, 21:59:39 »
Takie były założenia początkowe, ponieważ uprościło nam to znacznie mechanizm przypisywanie poszczególnych elementów do wybranych użytkowników. Jednak gdzieś na liście zadań do realizacji temat jest wpisany. Wymaga to jednak większego nakładu pracy od strony samego kontrolera bo to on czuwa nad pamiętaniem kolejności.

Po odczytaniu danych z kartySD zrozumiałem teraz, dlaczego dodanie kolejności elementów kosztowałoby trochę wysiłku - każda scena i urządzenie posiada ID zapisane w nazwie pliku. Faktycznie bardzo to upraszcza sprawę modelu danych, ale znacząco komplikuje właśnie takie dość banalne sprawy jak zmiana kolejności.
Ale mimo to uważam, że od strony danych nie byłaby to ogromna zmiana. Nie wiem jak działa soft kontrolera - czy problemem jest odebranie z aplikacji nowej kolejności elementów i zapisanie jej w plikach czy coś ponadto.
Patrząc na to jak zapisane są dane - wygląda, że faktycznie należałoby to zapisać w pliku USERS wg schematu:
{
    "user": {
        "active_devices": [
            {
              "id": 0,
              "order": 2,
            },
            {
              "id": 1,
              "order": 1
            }
        ],
        "active_scenes": [
           {
            "id": 1,
            "order": 2,
           }
...

zamiast:
{
    "user": {
        "active_devices": [
            {
              0,
              1
        ],
        "active_scenes": [
            1,
            2,
...


Korci mnie aby napisać jakiś prosty tool exe, który byłby w stanie zamieniać chociaż kolejność elementów w aplikacji. Wredną rzeczą jest to, że wymaga to nie tylko zmiany nazw plików DEVICE, ale również zawartości plików ze scenami SCENES oraz pliku USER z dostępnymi elementami.
Mimo to będę próbował. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie :)

Liczę jednak na to, że feature ten zostanie dodany w przyszłości. Coś takiego wydaje się na prawdę podstawową rzeczą w aplikacji mobilnej. W Grenton można nie tylko przestawiać sobie kolejność elementów, ale układać zupełnie po swojemu całe ekrany aplikacji. Oczywiście to system sporo droższy i bardziej skomplikowany, ale układanie elementów wg użytkownika wydaje się funkcjonalnością dość podstawową, taką którą po prostu wypada wprowadzić dla wygody użytkowników.

To czego nie mogę zrozumieć to brak opcji przestawiania kolejności elementów w zakładkach. Chcąc sobie to zrobić trzeba kasować i dodawać od nowa. Myślę, że przy wprowadzaniu funkcjonalności odpowiadającej przestawianiu elementów - to musi zostać zrobione jako pierwsze. Bo to jest wg mnie możliwym workaroundem dla braku przestawiania w widoku Urządzenia oraz sceny.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2017, 22:04:19 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant