Scenariusze do sterowania logiką i (nie)możliwość ich zrealizowania w Exta Life

  • 65 Odpowiedzi
  • 18594 Wyświetleń
Widzę, że masz pracowity czas ostatnio w zakresie HA i elektroniki :)
Czysta przyjemność...
Kolejny przykład, sterowanie cyrkulacją CWU z odczytami temperatur z trzech czujników. Wszystko w jednym smart gniazdku za 35zł i czujnikami cyfrowymi po 2,50 PLN.
Może i scenariusz w ExtaLife do ogarnięcia ale na pewno nie w jednym urządzeniu w tej cenie. Na dodatek z takimi możliwościami jak w HA to tylko marzenie...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2020, 22:25:19 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Zapomniałem dodać z pomiarem energii
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Widzę, że masz pracowity czas ostatnio w zakresie HA i elektroniki :)
Czysta przyjemność...
Kolejny przykład, sterowanie cyrkulacją CWU z odczytami temperatur z trzech czujników. Wszystko w jednym smart gniazdku za 35zł i czujnikami cyfrowymi po 2,50 PLN.
Może i scenariusz w ExtaLife do ogarnięcia ale na pewno nie w jednym urządzeniu w tej cenie. Na dodatek z takimi możliwościami jak w HA to tylko marzenie...
Brawo, brawo! :) Idziesz do przodu jak burza :) DIY mocno cię wciągnęło, ale tak to jest z hobby. I bardzo dobrze. Satysfakcja gwarantowana, a jak jeszcze przy tym uda się zrealizować wiele możliwości za grosze to idealnie :) Metodą DIY można zdziałać na prawdę bardzo wiele nie inwestując przy tym większych pieniędzy.
Mógłbyś dać namiary na te urządzenia, których użyłeś do realizacji koncepcji? Sam jestem ciekaw co to jest a i inni też się na pewno chętnie dowiedzą na przyszłość.
Używałeś ESPhome?
Powodzenia w dalszych działaniach :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Mógłbyś dać namiary na te urządzenia, których użyłeś do realizacji koncepcji?
Gniazdo model PP-W162 "występuje pod różnymi markami. Popularność zyskało po tym jak pojawiło się w Biedronce.
Mi w marcu udało się je kupić po 35zł w EuroAGD.
Czyjniki DS18B20 pracujące po 1-Wire. Podłącza się nawet z 6szt pod jedno wejście ESP.
Używałeś ESPhome?
Fleszowany moduł ESP8266 po opukaniu klejonej obudowy i dostaniu się do płytki. Jest nawet instrukcja jak wgrać oprogramowanie bez otwierania po OTA, ale mi się nie udała ta sztuka. Młotek był szybszy. Wgrałem AIS Tasmota. Gniazdko wymagało kalibracji. W Tasmota robi się to komendami w konsoli urządzenia. Jest gotowy szablon pinologiki dla modułu ESP pod Tasmota:
https://domoticz.info/10-aktualnosci/18-flashowanie-gniazdka-z-biedronki
Można również skorzystać z ESPHome:
https://blog.kubakuzma.com/2019/08/30/smart-dgm-pp-w162.html
Czujniki podpięte pod jedno z wolnych GPIO na płytce ESP.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2020, 14:50:30 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Kolejny element dodany czujnik MiFlora z ESPHome.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Witam,
Zastanawiam się czy jest możliwe zrealizowanie następującej funkcjonalności w Exta Life - mianowicie chodzi o zastosowanie przycisku RNK-24 do sterowania 4ma obwodami oświetlenia (każdy przycisk włącza/wyłącza osobny obwód) ale dodatkowo chciałbym aby podwójne kliknięcie przycisku (lub dłuższe jego przytrzymanie) włączało obwód przypisany do tego przycisku i jednocześnie wyłączało pozostałe 3 obwody.
Czy jest to możliwe do zrealizowania np. przy użyciu scen w kontrolerze efc-01 i czy system Exta Life obsługuje podwójne kliknięcie lub dłuższe przytrzymanie przycisku? Jeśli nie to czy zaimplementowanie takiej funkcjonalności jest w planach?
Pozdrawiam.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witam,
Zastanawiam się czy jest możliwe zrealizowanie następującej funkcjonalności w Exta Life - mianowicie chodzi o zastosowanie przycisku RNK-24 do sterowania 4ma obwodami oświetlenia (każdy przycisk włącza/wyłącza osobny obwód) ale dodatkowo chciałbym aby podwójne kliknięcie przycisku (lub dłuższe jego przytrzymanie) włączało obwód przypisany do tego przycisku i jednocześnie wyłączało pozostałe 3 obwody.
Czy jest to możliwe do zrealizowania np. przy użyciu scen w kontrolerze efc-01 i czy system Exta Life obsługuje podwójne kliknięcie lub dłuższe przytrzymanie przycisku? Jeśli nie to czy zaimplementowanie takiej funkcjonalności jest w planach?
Pozdrawiam.
Cześć,
Witaj na forum! Czyli nie jestem sam ze swoją potrzebą reagowania na podwójne kliki lub dłuższe przytrzymanie przycisku!  :D Niestety obecnie nie da się osiągnąć tego co piszesz. Jedyne co kontroler potrafi zrobić odnośnie nadajników to wyzwolić scenę gdy użytkownik wciśnie jakiś przycisk nadajnika. Niemożliwe jest zareagowanie na puszczenie przycisku lub na dwuklik a także przytrzymanie. Proszę Zamela o taką funkcjonalność już od prawie roku ale Zamel ani nie potwierdza, że to kiedyś będzie, ani nie zaprzecza.
Mamy tu na forum przedstawiciela reprezentującego product Exta Life - wiec możemy zapytać.
@przemek.zamel - za kolegą @Milczar - czy w planach jest zaimplementowanie takiej funkcjonalności? Widać jest więcej use case'ów dla przypadku wykrywania dwuklików lub przytrzymania przycisku. W samym kontrolerze przydałoby się to do wyzwalania scen jak pisze kolega @Milczar, a mnie naturalnie przydałoby się takżę do integracji z Home Assistant i reagowania tam na takie zdarzenia.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Dzięki za reakcję na post :)
Dopiero zaczynam swoją przygodę z automatyzowaniem domu i zastanawiam się nad wyborem systemu. Podpasowały mi odbiorniki i piloty (w formie włączników) Zamela ale zastanawiam się nad rozszerzeniem podstawowej (1 przyciśnięcie) funkcjonalności.
Myślę, że dwuklik lub nawet trzyklik oraz przytrzymanie przycisku i użycie ich np. w zdefiniowanych scenach otworzyłoby sporo nowych możliwości, a to co napisałem to tylko jedna z nich.
Niby można by było zamontować 2 pocwórne przyciski - jeden do standardowego włączania wyłączania obwodów a drugi do przypisania mu scen ale po co dublować osprzet skoro sprawę rozwiązałby dwuklik/przytrzymanie.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Dzięki za reakcję na post :)
Dopiero zaczynam swoją przygodę z automatyzowaniem domu i zastanawiam się nad wyborem systemu. Podpasowały mi odbiorniki i piloty (w formie włączników) Zamela ale zastanawiam się nad rozszerzeniem podstawowej (1 przyciśnięcie) funkcjonalności.
Myślę, że dwuklik lub nawet trzyklik oraz przytrzymanie przycisku i użycie ich np. w zdefiniowanych scenach otworzyłoby sporo nowych możliwości, a to co napisałem to tylko jedna z nich.
Niby można by było zamontować 2 pocwórne przyciski - jeden do standardowego włączania wyłączania obwodów a drugi do przypisania mu scen ale po co dublować osprzet skoro sprawę rozwiązałby dwuklik/przytrzymanie.
Zdecydowanie się zgadzam. Kiedyś na oficjalnym forum Zamela napisałem 2 duże posty z możliwymi use case'ami dla dwukliku i przytrzymania. Niestety forum zniknęło i moje posty również. Jednak temat przytrzymania przycisku i reagowania na dwuklik zacząłem w zasadzie już 3 lata temu poddając Zamelowi propozycję stworzenia nowego urządzenia. WIęcej tutaj: https://www.forumextalife.pl/index.php?topic=58.0
Niestety rękawica nie została podjęta :(

Od jakiegoś czasu sądzę, że w zasadzie nowy sprzęt nie byłby potrzebny. Wystarczyłoby dozbroić kontroler w taką funkcję jego oprogramowania i już. Niestety tutaj także brak konkretów.
Zgadzam się z Tobą - po co dublować sprzęt. Oczywiście producentowi sprzętu tylko w to graj - więcej sprzętu kupowanego przez użytkowników to większa sprzedaż i zyski, ale ja jestem zdania, że systemu Smart Home powinny być po prostu...smart :) I to jest dla mnie typowa luka software'owa kontrolera, którą Zamel powinien zapełnić.
Z jednej strony Zamel oferuje dzięki Exta Life rzeczy niszowe, niespotykane szeroko na rynku np nadajniki podtynkowe, ale z drugiej strony niechętnie oferuje rzeczy, które zdecydowanie wyróżniłyby ten system pośród wielu innych. Takim wyróżnieniem byłoby dodanie funkcji dwu, może nawet trójkliku oraz przytrzymania w kontrolerze i pozwolenie użytkownikowi na zdefiniowanie logiki opartej na takich zdarzeniach.

EDIT: a jak dla mnie to wystarczyłoby dodanie funkcji powiadamiającej aplikację, że nastąpiło wciśnięcie i puszczenie przycisku. Resztę czyli dwu i trójklik oraz przytrzymanie dodałbym sobie sam dzięki Home Assistant.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2020, 12:56:20 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

^^dokładnie...
Jeśli byłaby taka możliwość (odpalenie sceny po dwukliku/przytrzymaniu, oprócz podstawowej funkcjonalności) to bez wahania kupiłbym efc-01 + odbiorniki i przyciski. Jednak jeśli takiej funkcjonalności nie ma to nie widzę sensu wydawać $$ na efc-01 bo zwykłą funkcjonalność włącz/wyłącz dla 4 obwodów mogę osiągnąć bez niego albo i nie iść w Exta Life tylko wystarczy Exta Fee.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
^^dokładnie...
Jeśli byłaby taka możliwość (odpalenie sceny po dwukliku/przytrzymaniu, oprócz podstawowej funkcjonalności) to bez wahania kupiłbym efc-01 + odbiorniki i przyciski. Jednak jeśli takiej funkcjonalności nie ma to nie widzę sensu wydawać $$ na efc-01 bo zwykłą funkcjonalność włącz/wyłącz dla 4 obwodów mogę osiągnąć bez niego albo i nie iść w Exta Life tylko wystarczy Exta Fee.
Taką funkcjonalność oferują zdaje się urządzenia w standardzie Zigbee, a dokładniej IKEA Tradfri i Xiaomi Aqara. A Zamel mimo, że ma potencjał do wprowadzenia czegoś podobnego (kontroler odbiera sygnały z nadajników) to nie dodaje tego z jakiegoś powodu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

^^pisząc 'taką funkcjonalność' masz na myśli odpalanie scen przy dwukliku lub przytrzymaniu?  A oprócz tego podstawowa funkcjonalność włącz/wyłącz przy pojedynczym naciśnięciu?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
^^pisząc 'taką funkcjonalność' masz na myśli odpalanie scen przy dwukliku lub przytrzymaniu?  A oprócz tego podstawowa funkcjonalność włącz/wyłącz przy pojedynczym naciśnięciu?
Dokładniej rzecz ujmując chodzi o to, że bramki w systemie ZigBee potrafią powiadamiać zintegrowane ze sobą systemy, że nastąpiło wciśnięcie, puszczenie, dwu-, trój-klik oraz przytrzymanie przycisku na jakimś pilocie Zigbee. I z tego co mi wiadomo za funkcjonalność tą odpowiada software bramki a nie sam nadajnik.
Tutaj trochę opisu dla systemu Home Assistant, który integruje się z bramkami Zigbee poprzez rozwiązanie o nazwie Deconz: https://www.home-assistant.io/integrations/deconz/
W systemie Zigbee nie ma czegoś takiego jak sceny tzn może być jeśli producent konkretnej bramki wyposaży ją w taką możliwość. w IKEA Tradfri chyba coś takiego jest, ale ja tam wolę robć logikę w systemie nadzorującym czyli w tym przypadku Home Assistant. Tobie też polecam zainteresować się tym systemem niezależnie od systemu fizycznego/sprzętowego który wybierzesz.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

OK, dzięki. Zgłębię temat zanim się zdecyduję.
Pozdrawiam!

OK, dzięki. Zgłębię temat zanim się zdecyduję.
Pozdrawiam!
Polecam rozwiązanie łączące cały ekosystem Zigbee poprzez MQTT. Jest projekt, który pozwala na to:
https://www.zigbee2mqtt.io/
Wówczas można z jednego miejsca sterować wieloma urządzeniami różnych producentów:
https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html
Brak informacji z nadajników Exta Life w systemie, to najsłabszy punkt tego rozwiązania. Jako jego użytkownik powiem, że obecnie system jest stabilny, a same urządzenia elektroniczne dobre jakościowo. Również dzięki integracji admin`a cieszę się z uzyskanej otwartości sytemu. Pomimo niezalecania takowej przez Zamel nie wyobrażam sobie swojego domu bez Home Assistant. Dokładniej w moim przypadku, jego polskiej odmianie Asystent Dodomy od AI-Speaker.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.