RGT-01 - jest czy dopiero będzie?

  • 40 Odpowiedzi
  • 21318 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 30, 2019, 20:51:39 »
Chciałbym rozważyć jakiś system smart w mieszkaniu. Zależy mi na sterowaniu głowicami przy grzejnikach, a także np. wyłączaniu ich w przypadku czujnika otwartego okna itp. Jaki system poradzilibyście mi? Myślałem o xiaomi, ale niestety nie ma tam sterowania grzejnikami z tego co widzę? boje się że zamel stanie się mało rozwojowy i zamknięty.
Coś tam się w Exta Life ostatnio ruszyło, choć na razie czujnika kontaktronowego nikt poza targami nie wiedział. Nie wiadomo kiedy będzie...
Poza produktem Zamela znam jeszcze tylko głowice na systemie  Z-Wave: Danfoss oraz Fibaro. Nie wiem jak glowica Danfossa, ale Fibaro potrafi samo wykryć otwarte okno. Głowica RGT Zamela tego nie potrafi.
O głowicy Danfossa mógłby się wypowiedzieć kolega @Automatic
Generalnie Głowice są z oczywistych powodów zasilane bateriami a to powoduje, że są to produkty oparte o systemy bezprzewodowe takie jak Z-Wave, może Zigbee i właśnie Exta Life. Generalnie nie Wifi. Chodzi o radio na niższych niż WiFi częstotliwościach oraz pracy w trybie uśpienia dla oszczędności baterii.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2019, 20:54:07 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 03, 2019, 09:33:38 »

O głowicy Danfossa mógłby się wypowiedzieć kolega @Automatic


Wywołany do tablicy mogę tylko napisać, że głowice Danfossa polecam. Mam dokładnie model 014g0013, który jest zintegrowany z Home Assistant, natomiast całą automatykę działania mam zrobioną w NodeRed, czyli łatwo i przyjemnie. Działa to bardzo pewnie. Użytkuję od 2 sezonów, w tym roku dokupiłem kolejną do kompletu tym samym wszystkie grzejniki są już obsługiwane przez te głowice.

Zalety:
-ciche
-sterowane, łatwość integracji
-baterie (dwa paluszki) w drugim sezonie mają ok. 78% naładowania
-łatwy montaż
-oczywiście reaguje na otwarcie okna (spadek temperatury o 0,5st. w ciągu 3 min.)

Wady (takie trochę na siłę, żeby nie było za dobrze):
-wyświetlacz mógłby być umieszczony u góry głowicy (nie na podstawie), u mnie akurat zawsze jest zasłonięty, łatwiej na pewno jest ją wysterować ze smartfona niż ręcznie, choć z drugiej strony nie kupuje się ich po to żeby ręcznie sterować.
-ze względu na zasilanie bateryjne są to odbiorniki wybudzające się co określony czas, wprowadzone nastawy są w ustawieniu standardowym wprowadzane co 5 min (czyli maksymalne w ciągu 5min od nastawy zostanie ona zastosowana)
-nie pracują autonomicznie - konieczność integracji w "czymś" co obsługuje z-wave

Dodam tylko, że zwrot kosztów ogrzewania po instalacji sterowanych głowic u mnie był rzędu 1,5 tys rocznie w porównaniu do poprzednich sezonów z głowicami nastawianymi ręcznie. Trudno stwierdzić czy była to czysta oszczędność czy po prostu zimy są coraz łagodniejsze co widać i w tym sezonie.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2019, 09:35:47 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 03, 2019, 11:06:14 »

O głowicy Danfossa mógłby się wypowiedzieć kolega @Automatic


Wywołany do tablicy mogę tylko napisać, że głowice Danfossa polecam. Mam dokładnie model 014g0013, który jest zintegrowany z Home Assistant, natomiast całą automatykę działania mam zrobioną w NodeRed, czyli łatwo i przyjemnie. Działa to bardzo pewnie.
A tak z ciekawości - dlaczego zdecydowałeś się zrobić automatykę w Node Red? Czy w HA brakuje czegoś co byłoby zdolne taką automatykę wykonać czy też po prostu jest w Node Red wygodniej? Przyznam, że kiedyś przez chwilę pobawiłem się w Node Red i mimo, że lubię narzędznia z GUI, to mnie akurat to nie wciągnęło. Ja wszystko robię w automatyzacjach HA, ew skryptach Python jeśli w HA czegoś się nie da, lub byłoby zbyt skomplikowane i mozolne do osiągnięcia. Ale to w sumie kwestia podejścia. Niektórzy na przykład wszystkie automatyzacje robią w AppDaemon. Dla mnie to jak strzelanie do muchy z działa przeciwlotniczego, ale szanuję. Każdy ma swoją filozofię :) Jaka jest Twoja?
Cytuj
-baterie (dwa paluszki) w drugim sezonie mają ok. 78% naładowania
Jedno słowo komentarza: WOW! To na prawdę jest coś. Wygląda, że zużycie energii ta głowica ma opanowane do perfekcji. U mnie czujniki Neo CC wytrzymują na baterii tylko pół roku. Co prawda baterię mają tylko jedną i bardzo często muszą raportować zdarzenia do HA (światło i ruch w domu), ale z drugiej strony głowica steruje silnikiem, który na pewno zjada dużo prądu. Szacunek dla inżynierów Danfoss'a. Zamel z bateriami starczajcymi na 1 sezon musi się jeszcze dużo nauczyć o HighTech i optymalizacji.
Cytuj
-oczywiście reaguje na otwarcie okna (spadek temperatury o 0,5st. w ciągu 3 min.)
Czyli z 3 produktów dostępnych na polskim rynku (na pewno są jeszce jakieś inne, ale te wydają się być dość popularne i "smart" :) tylko głowica Zamela nie ma tej funkcji, a jest droższa niż Danfoss i tylko trochę tańsza niż Fibaro. Natomiast jako jedyna chyba pozwala na dość prostą konfigurację harmonogramu bez aplikacji.
Mimo wszystko nie rozumiem, dlaczego Zamel nie dodał takiej funkcji. Przecież ma wbudowany czujnik temperatury. Co za problem mierzyć temperaturę na bieżąco i monitorować jej wahanie w interwale 5 minut? Myślę, że to niezbyt skomplikowana funkcjonalność. Może kiedyś dodadzą to w oprogramowaniu głowicy, bo aż się o to prosi. Co to za głowica smart, którą trzeba ręcznie wprowadzać w tryb otwartego okna? Nie po to się kupuje smart urządzenia żeby przy nich grzebać. Wszystko ma się dziać automatycznie.

Dzięki za wypowiedź👍. Sam byłem ciekawy jak się ten Danfoss u Ciebie sprawdza.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2019, 11:09:02 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 03, 2019, 20:12:44 »
Cytuj
A tak z ciekawości - dlaczego zdecydowałeś się zrobić automatykę w Node Red? Czy w HA brakuje czegoś co byłoby zdolne taką automatykę wykonać czy też po prostu jest w Node Red wygodniej? Przyznam, że kiedyś przez chwilę pobawiłem się w Node Red i mimo, że lubię narzędznia z GUI, to mnie akurat to nie wciągnęło. Ja wszystko robię w automatyzacjach HA, ew skryptach Python jeśli w HA czegoś się nie da, lub byłoby zbyt skomplikowane i mozolne do osiągnięcia. Ale to w sumie kwestia podejścia. Niektórzy na przykład wszystkie automatyzacje robią w AppDaemon. Dla mnie to jak strzelanie do muchy z działa przeciwlotniczego, ale szanuję. Każdy ma swoją filozofię :) Jaka jest Twoja?

Mam obie wersje, najpierw zrobiłem w automatyzacjach ale chcąc poznać NodeRed przerabiałem wszystkie automatyzacje z HA na NodeRed. Jest to narzędzie na tyle proste i łatwe w późniejszych zmianach, że wszystko pozostawiłem właśnie w nim oprócz synchronizacji włączników świateł gdzie dość sprawnie w pythonie dało się to załatwić i już nie chce mi się tego przenosić. Nawet sterowanie odkurzaczem zrobiłem swojego czasu w NodeRed :), ale po znalezieniu metody podziału graficznego mieszkania na strefy pozostało to jednak w HA. Przy okazji wiem, że masz ten odkurzacz widziałeś ten dodatek - jest kapitalny:
https://github.com/PiotrMachowski/lovelace-xiaomi-vacuum-map-card

Cytuj
Jedno słowo komentarza: WOW! To na prawdę jest coś. Wygląda, że zużycie energii ta głowica ma opanowane do perfekcji. U mnie czujniki Neo CC wytrzymują na baterii tylko pół roku. Co prawda baterię mają tylko jedną i bardzo często muszą raportować zdarzenia do HA (światło i ruch w domu), ale z drugiej strony głowica steruje silnikiem, który na pewno zjada dużo prądu. Szacunek dla inżynierów Danfoss'a. Zamel z bateriami starczajcymi na 1 sezon musi się jeszcze dużo nauczyć o HighTech i optymalizacji.

Mały błąd. przesadziłem z baterią bo pisałem z pamięci, sprawdziłem i jest 75% nie 78%. Myślę, że na jej wartość wpływ ma to, że w sezonie letnim przestawiam czas wybudzenia głowic na dużą wartość (oszczędność baterii) oraz niewielka ilość uruchomień bo mieszkanie mam dość ciepłe.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 04, 2019, 12:17:10 »
OFFTOP
...oprócz synchronizacji włączników świateł ...
Co masz tutaj na myśli? Czy to coś odnośnie z-wave? Pytam z ciekawości, bo zamierzam dokupić kilka kolejnych urządzeń z-wave i jeśli trzeba coś synchronizować to chciałbym o tym wiedzieć

Cytuj
Nawet sterowanie odkurzaczem zrobiłem swojego czasu w NodeRed :), ale po znalezieniu metody podziału graficznego mieszkania na strefy pozostało to jednak w HA. Przy okazji wiem, że masz ten odkurzacz widziałeś ten dodatek - jest kapitalny:
https://github.com/PiotrMachowski/lovelace-xiaomi-vacuum-map-card
Tak, widziałem już na początku listopada, ale nie sprawdzałem. Jest taka grupa https://www.facebook.com/groups/HomeAssistant/ i autor wrzucił tam swój kod już wcześniej. Potem nawet chyba w oficjalnych Relese Notes do HA 0.102 o tym wspomnieli. Odnośnie tej grupy FB to polecam. Ludzie najczęściej pytają tam o pomoc, ale można się też dowiedzieć o nowych ciekawych urządzeniach smart pod HA, a niektórzy chwalą się swoim GUI i rozwiązaniami, więc można się zainspirować czyjąś pracą. Niektórzy mają na prawdę ciekawe, a inni totalnie odjechane pomysły np. sterowanie światłami:
,
Nie sprawdzałem dokładnie, ale ten komponent nie rozwiązuje chyba jednej istotnej dla mnie rzeczy: pierwotnego wyznaczenia mapy mieszkania. Zdarza mi się co jakiś czas, że po uruchomieniu aplikacji Mi Home chcąc uruchomić niezdefiniowane strefy sprzątania przypadkowo uruchamiam full cleanup. To powoduje, że tracę mapkę i muszę ją potem znowu wyznaczać, bo wtedy sprzątanie strefowe bez nich nie działa. Więc aplikacja Mi Home nadal potrzebna.
Kolejna rzecz to moje podejście do interfejsu w HA. Ma być jak najmniej scrollowania i jak najwięcej treści na ekranie smartfona. A to dyskwalifikuje ten dodatek, bo karta zajmowałaby mi sporo miejsca na ekranie.
Moje rozwiązanie wygląda tak:

Wystarczy parę klików i mam wybrane predefiniowane strefy sprzątania.
Z drugiej strony kartę możnaby ukryć i pokazywać na zasadzie włącz/wyłącz, więc może się zainteresuję. Skoro można także wyznaczać strefy sprzątania ad-hoc to może się przydać. No i można chyba sprawdzić postęp sprzątania na mapce? Jeśli tak to na pewno spojrzę na nią jeszcze raz
Cytuj
Mały błąd. przesadziłem z baterią bo pisałem z pamięci, sprawdziłem i jest 75% nie 78%.
;D To faktycznie duża różnica ;)
Cytuj
Myślę, że na jej wartość wpływ ma to, że w sezonie letnim przestawiam czas wybudzenia głowic na dużą wartość (oszczędność baterii) oraz niewielka ilość uruchomień bo mieszkanie mam dość ciepłe.
Rzadkie wybudzanie na pewno, ale sądzę, że głowica i tak dość często koryguje nastaw zaworu, chyba że masz sterowanie bez harmonogramu i głowica ma utrzymywać stałą temperaturę 24/7, to wtedy faktycznie jak raz ustawi to korekcje będą wykonywane tylko gdy znacznie zmieni się temperatura na zewnątrz. Jeśli jest jakiś harmonogram i np odcina zawór gdy nie ma nikogo  w domu, to myślę, że i tak musi trochę pracować. Tak czy owak uważam, że zużycie energii ma na prawdę niesamowicie niskie jak na takie urządzenie. Myślę, że sam czip z-wave także może mieć tu znaczenie i pobór energii jest niewielki także z tego powodu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 05, 2019, 18:27:41 »

Cytuj
...oprócz synchronizacji włączników świateł ...
Co masz tutaj na myśli? Czy to coś odnośnie z-wave? Pytam z ciekawości, bo zamierzam dokupić kilka kolejnych urządzeń z-wave i jeśli trzeba coś synchronizować to chciałbym o tym wiedzieć

Źle się wyraziłem, mam po prostu 2 włączniki https://tiny.pl/tkf32 do jednego oświetlenia kuchni (umieszczone w dwóch różnych miejscach). Jeden jest fizycznie podłączony pod źródło oświetlenia i nim steruje a drugi jest synchronizowany z pierwszym za pomocą skryptu w automatyzacji. Włączenie jednego z przycisków powoduje że na drugim włączniku ma też się włączyć ten przycisk. To cała synchronizacja :).

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 05, 2019, 22:30:11 »

Cytuj
...oprócz synchronizacji włączników świateł ...
Co masz tutaj na myśli? Czy to coś odnośnie z-wave? Pytam z ciekawości, bo zamierzam dokupić kilka kolejnych urządzeń z-wave i jeśli trzeba coś synchronizować to chciałbym o tym wiedzieć

Źle się wyraziłem, mam po prostu 2 włączniki https://tiny.pl/tkf32 do jednego oświetlenia kuchni (umieszczone w dwóch różnych miejscach). Jeden jest fizycznie podłączony pod źródło oświetlenia i nim steruje a drugi jest synchronizowany z pierwszym za pomocą skryptu w automatyzacji. Włączenie jednego z przycisków powoduje że na drugim włączniku ma też się włączyć ten przycisk. To cała synchronizacja :).
OK, już rozumiem. Odetchnąłem z ulgą :)

PS. Zakupiłem do testów podtynkowy moduł Shelly (55 zł - cena jak z bajki). Obciążalność podobno 3,6 kW, ale nie będę sprawdzał czy aż tyle wytrzyma :) Jedno bardzo mi się w nim podoba - ma wyprowadzone gniazdko do programowania 8266 więc wgranie mu esphhome będize tylko bezwysiłkową formalnością :) W mało ważnych miejscach chyba postawię na WiFi.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 06, 2019, 16:09:24 »
Kolego @Automatic, widziałeś to: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,311.msg1898.html#msg1898
Jednak dobrze zrobiłeś stawiając na Danfossa. Inaczej musiałbyś sobie wygospodarować magazynek na baterie do głowicy.
Ciekawi mnie czy Zamel poległ tutaj stosując kiepski silnik czy też ich elektronika tyle prądu zjada? Ew. czy mogą to poprawić wydając aktualizację softu głowicy...znając ich to o optymalizacji nie mają zbyt pojęcia, więc soft też może być kiepski i sam kontroler może zjadać sporo energii.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 07, 2019, 12:30:23 »
No rzeczywiście, Danfoss ma defaultowo ustawione 300s co daje wybudzanie co 5 min. i z takiego korzystam. Jeśli głowice miałyby mi padać po miesiącu to oszczędności na ogrzewaniu wydałbym na baterie  :). To jednak brzmi trochę nieprawdopodobnie, przecież musieli to testować, 1 sezon na bateriach to wydaje się minimum, żeby miało to sens. Coś mi się wydaje, że softem tego nie załatwią i trzeba będzie czekać na nową wersję silników.

Do tego obie głowice kupione jako pierwsze mają równy pobór z baterii (opisane jako Termost.):

« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2019, 12:39:43 wysłana przez Automatic »

Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 08, 2019, 17:21:47 »
Pojawił się nowy gracz na horyzoncie głowic, za cenę ok 209zł warto go też rozważyć szczególnie, że ta firma jest mocna w z-wave:



Jest to głowica identyczna z istniejącymi już na rynku Eurotronic Spirit Z-Wave :).
Nie działa w systemie wybudzania co ileś minut tylko reaguje natychmiast na zmiany w centralce:

Aeotec Radiator Thermostat jest urządzeniem bateryjnym, ale dzięki wykorzystaniu technologii FLIRS jego reakcje na polecenia przesyłane przez centralę Z-wave są natychmiastowe. Ten tryb działania nie obciąża baterii, które pozwalają termostatowi pracować bez ich wymiany nawet rok.

https://aeotec.com/z-wave-home-automation/thermostat-radiator-valve-trv/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2019, 17:29:39 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: RGT-01 - jest czy dopiero będzie?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 09, 2019, 11:17:24 »
No proszę, kolejny produkt, który sam potrafi wykryć otwarte okno :)
Aeotec to faktycznie mocny gracz z-wave. Mają bardzo dużo produktów w tym systemie, więc o działanie można być spokojnym. Funkcjonalnie wygląda podobnie jak głowica Danfoss. Ciekawe czy poradzili sobie z kwestią silnika lepiej niż Zamel? ;)
Mój lekki niesmak budzi tylko to:

Ostatnio z powodu awaryjności moich urządzeń AGD z kraju nad Renem (dodam, że awaryjności częstszej niż np produkty koreańskie) reaguję raczej chłodno na takie hasła. Wg. mnie niemiecka jakość nic już dzisiaj nie znaczy. Projektują może w DE, ale wykonują w Chinach jak wszyscy. A te ich niemieckie projekty też niejednokrotnie nie są pozbawione wad, czasem bardzo istotnych. Ale mam świadomość, że jest (jeszcze) cała masa ludzi, którzy wierzą w tą mityczną już niemiecką technologię i niezawodność. Owszem - naukowo stoją wysoko, ale ich przemysł poleciał w dół z jakością i nie wciela już w życie rzetelnie niemieckich odkryć naukowych. Niemcy wg mnie rozmienili się na drobne i prują jeszcze do przodu na zasadzie bezwładności jak ciężka, rozpędzona lokomotywa. Jednak myślę, że ta lokomotywa powoli zwalnia. Ale to taki dygresyjny OFFTOP

A ten FLIRS to niezły trik. Aż dziw bierze, że nikt wcześniej tego nie wymyślił. Poczytałem trochę o tym i to żadna nowość - to standardowy feature z-wave o nazwie "beam" stosowany głównie w elektronicznych zamkach z-wave. Ale FLIRS brzmi bardzo tajemniczo i na pewno brzmi lepiej marketingowi, więc niech im będzie :)
Dzięki za info!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2019, 11:19:09 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant