Nie zawsze zamykają się wszystkie rolety SRP-22

  • 3 Odpowiedzi
  • 12114 Wyświetleń
Nie zawsze zamykają się wszystkie rolety SRP-22
« dnia: Styczeń 30, 2018, 21:40:39 »
Cześć użytkownicy Exta Life! To mój pierwszy post :) Pozdrawiam Was zatem serdecznie   :D

Używam systemu złożonego z 11 sterowników rolet, serwera efc-01, kilku pilotów, rnk, i kilka rop. Ogólnie jestem zadowolony z tego systemu i jego "filozofia" odpowiada dokładnie moim wyobrażeniom. Mam nadzieję że system będzie rozwijany i ulepszany...bo naprawdę jest jest tego wart. Skonfigurowałem sobie wszystko tak jak chcę i praktycznie działa OK. Używam czasu astronomicznego do zamykania i otwierania wszystkich rolet na parterze (6 rolet). Problem jest taki, że nie zawsze wszystkie rolety się zamkną lub otworzą. Raz na 10 razy niestety losowa roleta się nie zamknie albo nie otworzy. Albo czasami roleta zacznie się otwierać ale za chwilę się zatrzyma. Próbowałem opóźnień, zmiany kolejności itp...ale to nie pomaga. Jakieś pomysły?


*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nie zawsze zamykają się wszystkie rolety SRP-22
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:56:54 »
Witaj serdecznie na forum!
Całkiem pokaźna instalacja roletowa - nie ma co :) Skoro masz problemy przy takiej ilości rolet tylko od czasu do czasu z jedną roletą na raz to i tak chyba jest nieźle. Kolega jm w swoim poście ma dużo gorszą sytuację: http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,69.msg203.html#msg203. U mnie akurat działa to nieźle. Przez 6 miesięcy zdarzyło się tylko 2 razy, że jedna z rolet się nie otworzyła przy sterowaniu sceną z EFC-01, ale ja mam tylko 3 rolety.

Gdybym miał obstawiać dlaczego któraś z rolet się nie otworzy lub nie zamknie to obstawiałbym najprostszą z opcji - problemy z komunikacją radiową. Niestety system jest bardzo prosty technicznie i nie radzi sobie w sytuacji gdy inne urządzenie (czy to Exta Life czy zupełnie inny system) nadaje na tej samej częstotliwości w tym samym momencie. Następuje wtedy utrata pakietu danych i jakieś urządzenie (np sterownik rolety) nie odbiera poprawnie informacji sterującej i nie podejmuje działania. Wynika to z braku mechanizmów CSMA/CA jakie można spotkać np w przypadku sieci WiFi. Rozwiązaniem tutaj mógłby być retransmiter / wzmacniacz, tyle, że Zamel jeszcze nie wprowadził go do oferty. Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego roku - miał się pojawić na początku roku 2018. Podobno jest w fazie testów.

A czy możesz powiedzieć z którymi roletami masz problem? Tymi które są fizycznie blisko EFC-01 czy tymi dalej oddalonymi?

Natomiast sytuacja, że roleta przestaje się zamykać lub otwierać - to już wygląda na mniej oczywistą sprawę. Stawiałbym na jakiś problem z SRP-22 , chociaż także możnaby winić komunikację radiową. Jeśli rolety przestają się otwierać/zamykać w momencie gdy pozostałe rolety zaczynają się zamykać/otwierać to jest też możliwe, że kolejne sygnały sterujące z EFC-01 dla pozostałych rolet są interpretowane omyłkowo także przez inne rolety jako nadane do nich i mogą omyłkowo reagować. Taka sytuacja byłaby możliwa szczególnie w przypadku gdy twoja scena otwierania rolet ma ustawione nie procentowy poziom otwarcia/zamknięcia, a klawisz otwierania góra/dół. Obecnie przy wciśnięciu raz takiego klawisza roleta zaczyna pracę. Ponowne wciśnięcie klawisza w aplikacji przerywa zamykanie/opuszczanie. Z drugiej zaś strony Zamel podaje, że system działa w oparciu o szyfrowany protokół, więc nazdrowy rozum możnaby założyć, że zniekształcona ramka danych nie zostanie przetworzona, gdyż jej suma kontrolna się nie będzie zgadzała, lub też po odszyfrowaniu informacją będize przypadkowy "śmieć" a nie prawdziwa ramka sterująca.
Tutaj także być może retransmiter rozwiązałby sprawę.

Przytoczony przeze mnie powyżej przypadek być może będzie niedługo rozwiązany nadchodzącą aktualizacją oprogramowania, która zmieni pracę rolet. Wtedy ponowne wciśnięcie klawisza a aplikacji (lub scenie EFC-01) nie będzie powodowało zatrzymania rolety. Do tego będzie służył nowy przycisk "STOP".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2018, 11:25:57 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Nie zawsze zamykają się wszystkie rolety SRP-22
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2018, 14:08:26 »
Witam.
Fajnie, że jesteś (pewnie jednym z niewielu) zadowolonych klientów Zamela ;). Ja zainstalowałem system na 17 roletach w domu jednorodzinnym. Dom z użytkowym poddaszem więc dość rozległy. A więc sprawa lokalizacji kontrolera ma decydujace znaczenie do poprawnego działania system. Dokładając do kontrolera mały ruterek TP-Linka w trybie karty WiFi mogłem umieścić kontroler w miejscu, w którym wszystkie odbiorniki są widoczne (no powiedzmy, że wszystkie >:(). Niestety uruchomienie np. sceny zamknij wszystkie rolety powoduje, że wszystkie odbiorniki ślą jako to nazwali w Zamelu "spontanicznie" informacje do kontrolera informacje o swoim położeniu, co skutkuje zawieszaniem się kontrolera lub niewyłapanie wszystkich informacji o stanach odbiorników. Wszystkie te niedogodności może jakoś przeboleć ten kto instalował taki system dla siebie i zna wszystkie jego bolączki. A co gdy robimy taki system dla kogoś nieobeznanego w temacie??? Współczuję instalatorom, którzy wykonali takie instalacje dla swoich klientów za kasę. Czekam z niecierpliwością na nowy soft (podobno ma być na koniec styczna br. , a więc zostało jeszcze parę godzin ;)), który ma wprowadzić odmienne potraktowanie tematu. To kontroler ma teraz odpytywać poszczególne odbiorniki o ich stanie co ma zapobiec sytuacjom, o których pisałem powyżej. Martwi mnie jednak informacja admina, że wprowadzony zostanie dodatkowy przycisk stop. Ja mam zastosowane łączniki NO/NC do sterowania klawiszowego, a więc czeka mnie wymiana??? Chociaż powiem, że rozwiązanie takie ma znaczenie przy niektórych silnikach rolet. Ja miałem przypadek, gdzie z aplikacji użytkownik przytrzymał strzałkę klawisza dłużej niż 5 sek. co spowodowało zresetowanie krańcówek elektronicznych w silniku. A wszystko przez to, że informacja o stanie odbiornika nie dotarła do kontrolera. Tak więc czekamy wszyscy na nowy soft i rewolucję - oby w dobrą stronę. Pozdrawiam wszystkich. Zobaczymy czy w dniu jutrzejszym ukaże się nowy soft jak to zapewniali doradcy z Zamela.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Nie zawsze zamykają się wszystkie rolety SRP-22
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2018, 10:24:17 »
Witam.
Fajnie, że jesteś (pewnie jednym z niewielu) zadowolonych klientów Zamela ;).
Gratuluję, że udało ci się trochę polepszyć działanie systemu. Dobry pomysł z tym mostem WiFi. Tylko, że musiałeś trochę doinwestować, aby zniwelować braki sprzętowe Zamela...Zaktualizuję wątek o zasięgu i pozwolę sobie dodać Twoje rozwiązanie.
W przypadku problemów z zasięgiem pomyślałem sobie, że każdy moduł powinien być w stanie zaraportować do EFC-01 moc odbieranego od niego sygnału, tak, aby można było sprawdzić to w aplikacji. Wydaje mi się, ze nie wymagałoby to nawet większego skomplikowania sprzętu, a jedynie zmiany w oprogramowaniu, ale mogę się mylić - kwestia tego jak Zamel zaprojektował moduły. Nawet jeśli wymagałoby to zmiany w sprzęcie, to skoro Fibaro jest w stanie zmieścić w podobnej wielkości modułach miernik zużycia energii, to i coś takiego też można by zmieścić. Z resztą przy dzisiejszych możliwościach miniaturyzacji to nie powinien być żaden problem. Chyba, że wymagałby budowy własne konstrukcji układu scalonego (Zamel używa gotowych od ST Microelectronics) to wtedy faktycznie przestaje się opłacać (koszty projektowania i produkcji na małą skalę).

Więc jednak problemem w dużej mierze jest zasięg. Ale z tego co piszesz wynika też, że sama zasadza działania tego systemu stwarza tutaj problem. Tak jak pisałem powyżej, a twoja - a raczej Zamela odpowiedź zdaje się to potwierdzać - system może nie reagować właściwie przy sterowaniu sceną dla wielu odbiorników. Z moich obserwacji wynika, że każdy moduł odpowiada do EFC-01 z pewnym opóźnieniem kilkuset milisekund. Załóżmy, że opóźnienie między elementami sceny wynosi 200 ms, to przykładowo po 3 sygnałach sterujących z EFC-01 (upłynie ok 600 ms) pierwszy sterowany odbiornik zacznie odpowiadać statusem. Może wystąpić kolizja transmisji gdy jednocześnie będzie nadawał EFC-01 i któryś z odbiorników...Tak się zastanawiam - jak można było tego nie przewidzieć z konstrukcyjnego punktu widzenia? To bardzo prawdopodobny scenariusz dla scen z wieloma odbiornikami w dużych instalacjach...

Też tak myślę, że instalatorzy mogą mieć momentami pod górkę. Klienci zdarzają się różni i na pewno z niektórymi może nie być łatwo gdy będą reklamować usługę instalacji gdy system będzie im słabo działał. Winę można zwalić na producenta, ale wtedy instalator, który doradzał Exta Life może być posądzony o to, że doradził kiepski system. Instalator obecnie nie ma środków, aby taki problem jakoś rozwiązać. Może tylko obiecać, że producent coś poprawi, ale nie będąc przedstawicielem producenta - klient nie będzie miał pewności czy producent faktycznie jakąś poprawkę wypuści.

Co do nowego softu - to info jakie ja dostałem to nie koniec stycznia, a "początek lutego", ale stawiałbym, że nie pojawi się to w tym tygodniu i pewnie nawet nie w przyszłym. Znając poprzednie opóźnienia obstawiałbym jednak najwcześniej połowę lutego. Chociaż z drugiej strony, gdy ktoś mówi tydzień przed początkiem lutego, że coś ma być na początku to wydaje się, że raczej wie co mówi. Pożyjemy zobaczymy.
Co do przycisku STOP, to także wczoraj się nad tym zastanawiałem i miałem takie same obawy jak i Ty, że teraz czeka mnie wymiana łączników. Jednak wydaje mi się, że zmiana ma nastąpić jedynie w aplikacji, bo inaczej chyba także moduły SRP wymagałyby zmiany i dodania dodatkowego wejścia na przycisk STOP. Jeśli mam rację, to minus jest tu taki, że teraz sterowanie z aplikacji przestanie być spójne ze sterowaniem z łączników fizycznie podpiętych do sterowników SRP. W aplikacji będzie 3 przyciski a fizyczne tylko 2. Zobaczymy jak to będzie.
Co do kwestii zmiany sposobu raportowania statusu to wydaje mi się, że aktualizacji będą wymagały także wszystkie moduły odbiorników, skoro teraz mają przestać samoczynnie odpowiadać. Inaczej tego nie widzę. Przydałaby się teraz tylko na papierze istniejąca funkcja auto-aktualizacji odbiorników przez internet...
Cieszy natomiast, że w końcu ma się pojawić konfiguracja odbiorników z aplikacji. W końcu będę mógł doregulować czasy dla rolet, bo teraz musiałbym się dobierać do puszek, a nie chcę tego robić.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 18:04:49 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant