Home Assistant pomoc dla początkujących

  • 148 Odpowiedzi
  • 31195 Wyświetleń
*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 11, 2020, 11:30:47 »
Nie, nie - hass.io miałem na serwerze na linuxie i tam właśnie siadł mi dysk, więc o Synology nie wiem nic niestety.
Myślałem, że hass.io na różnych platformach będzie tak samo stabilne.

Backup mam, ale nie wiem czy będzie 100% kompatybilny z HA na AIS. Chyba wsztsytko postawię od nowa oczywiście posiłkując się tyn backupem.

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 11, 2020, 12:22:54 »
Jak robić wykresy z historii odczytów ogarnąłem. Komponenty recorder i history w są w AIS domyślnie wyłączone. Teraz nie wiem czy mogę umieścić na karcie/oknie obraz z wykresem prognozy, np dostępny pod takim adresem: www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2020021106&row=406&col=250&lang=pl&cname=Warszawa.
Mam swoje przyzwyczajenia i chciałbym dowiedzieć się, jak wstawić w HA obiekt tego typu na podgląd. Z odświeżaniem co jakiś czas, aby prognoza była aktualna. Jakiego typu karty użyć?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 11, 2020, 14:31:13 »
A iframe się do tego nie nada?

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 11, 2020, 15:45:22 »
A iframe się do tego nie nada?
Dzięki, powinno być OK. Tylko jeszcze muszę ogarnąć proporcje obrazu, aspect_ratio: 100% nie załatwia sprawy. Muszę poszerzyć obraz w karcie.

Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 11, 2020, 21:32:46 »
Komponenty recorder i history w są w AIS domyślnie wyłączone.
Hmm, szkoda, że by default wyłączone. A nie możesz włączyć? Zarówno komponent recorder jak i history są obecne w kodzie HA Jolki, więc powinny działać po uaktywnieniu w configuration.yaml

Historia stanów oraz logbook to świetne funkcje w HA. Zazdrościł mi tego znajomy z Grentonem. Aż w końcu namówiłem go aby sam postawił HA i zbierał dane z Grentona do wizualizacji zmian stanów :)

PS. Ciekawostka - nie wiem czy też tak macie, ale u mnie wyszukiwanie w Google hasła "ais jolka forum" daje na 1 miejscu wynik z naszego forum Exta Life do tego posta  ;D Ciekawostka, co? :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 11, 2020, 21:39:06 »
Nie, nie - hass.io miałem na serwerze na linuxie i tam właśnie siadł mi dysk, więc o Synology nie wiem nic niestety.
ok, rozumiem.
Cytuj
Myślałem, że hass.io na różnych platformach będzie tak samo stabilne.
Bo jest :) Problemy ze stabilnością pojawiają się tylko na platformach oficjalnie niewspieranych. A taką platformą jest nieoficjalny pakiet Synology. Tam uruchomienie hass.io zrobione jest za pomocą mieszanki haczorów i magii ;)
Ja nie korzystam z pakietu hass.io na Synology, tylko po prostu z obrazu Docker z Home Assistant Core. Wszędzie gdzie Docker będzie działał stabilnie to i HA będzie działał stabilnie.

[/quote]Backup mam, ale nie wiem czy będzie 100% kompatybilny z HA na AIS. Chyba wszystko postawię od nowa oczywiście posiłkując się tyn backupem.
[/quote]
Stawiam, że w 95% będzie pasował ;) Powodzenia i czekamy na wieści jak się now cudo sprawuje :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 11, 2020, 22:28:54 »
 Hmm, szkoda, że by default wyłączone. A nie możesz włączyć? Zarówno komponent recorder jak i history są obecne w kodzie HA Jolki, więc powinny działać po uaktywnieniu w configuration.yaml [/quote]


Wszystko działa tak samo. Jest tylko skonfigurowane pod klientów, którzy kupują bramkę i z włączoną historią zapełnili by szybko pamięć urządzenia. Na forum i dokumentacji jest wszystko dobrze prowadzone i wyjaśniane. Jeśli ktoś działał wcześniej w HA to nie będzie z Jolką miał żadnych problemów. Ja nie miałem wcześniej doświadczeń i dla takich osób AIS jest łatwiejszy do poznania zasad działania systemu. Moim zdaniem.
Można szybciej zacząć zabawę dzięki kreatorom graficznym. Dodatkowo podczas pracy z nimi, mam podgląd w kod pliku, który zmieniam. Przyśpiesza znacznie naukę dla takich laików programowania jak ja.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2020, 22:30:33 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 12, 2020, 08:55:51 »
ja mam plan pobawić się we Floorplan.

https://www.youtube.com/watch?v=XV4xzgraNEk&t=311s

Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 12, 2020, 21:16:44 »
Wszystko działa tak samo. Jest tylko skonfigurowane pod klientów, którzy kupują bramkę i z włączoną historią zapełnili by szybko pamięć urządzenia. Na forum i dokumentacji jest wszystko dobrze prowadzone i wyjaśniane. Jeśli ktoś działał wcześniej w HA to nie będzie z Jolką miał żadnych problemów. Ja nie miałem wcześniej doświadczeń i dla takich osób AIS jest łatwiejszy do poznania zasad działania systemu. Moim zdaniem.
Można szybciej zacząć zabawę dzięki kreatorom graficznym. Dodatkowo podczas pracy z nimi, mam podgląd w kod pliku, który zmieniam. Przyśpiesza znacznie naukę dla takich laików programowania jak ja.
Czy ja wiem, czy recorder zapchałby pamięć? U mnie z okresem retencji = 10 dni baza zajmuje ok 400 MB dla ok 80 monitorowanych encji. recorder to super rzecz, tylko dość wymagająca jeśli chodzi o zapis. Jest główną przyczyną, że karty SD w Raspberry Pi padają nie wytrzymując losowych zapisów. Ale flash to co innego.

Z tymi graficznymi kreatorami to masz na myśli dodawanie integracji z GUI czy coś innego? Bo fakt, że AIS zdaje się stawiać na konfigurację z GUI. Nawet suplę w tym celu nieco przepisali i można ją skonfigurować z GUI. Ja jak będę miał więcej czasu to też zajmę się tym tematem, ale to nieco wymagająca sprawa, więc zostawiam to na przyszłość.

A z podglądem kodu w pliku to co masz na myśli?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 12, 2020, 21:25:49 »
ja mam plan pobawić się we Floorplan.

https://www.youtube.com/watch?v=XV4xzgraNEk&t=311s
Fajna sprawa. Jest chyba kilka możliwości jak to wykonać. Krążą po sieci. Ja też się kiedyś zastanawiałem, ale jakoś szkoda mi prądu :) Natomiast pewien użytkownik w polskie grupie o HA na FB wpadł na ciekawy pomysł, aby wykorzystać czytnik e-booków, a w zasadzie przeglądarkę w tym czytniku do wyświetlania GUI HA. Tylko 2 kolory, ale CSSem można to ogarnąć. I pomysł ciekawy, bo zużywa mało prądu, a przy tym ma dobry kontrast. Może kiedyś się zabawię.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 12, 2020, 22:57:41 »
ja mam plan pobawić się we Floorplan.

https://www.youtube.com/watch?v=XV4xzgraNEk&t=311s

Bardzo fajnie można zwizualizować pomieszczenia opierając się o kartę picture-elements w UI lovelace. U siebie pobawiłem się trochę łącznie z bajerami włączania i wyłączania oświetlenia, które dają efekt rozświetlenia pomieszczeń jak na powyższym video.


Można też zrobić zrzuty z innej perspektywy, podobnej jak na przytoczonym video:




Ale polecam sprawdzić coś innego idealnie nadającego się na tablety czy telefony - HomeHabit podłączony pod HA, bardzo łatwo bo graficznie się projektuje GUI, u mnie na tablecie na ścianie w zasadzie już tylko tego używam zamiast floorplanu z HA.

« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2020, 08:41:17 wysłana przez Automatic »

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 13, 2020, 08:04:01 »
HomeHabit dosłownie przez sekundę miałem na tablecie ale to spora kolumbryna i może dlatego odpuściłem. Dzięki za cynk, przyjrzę się tej apce raz jeszcze. Z tego co pamiętam ona chyba może działać jako launcher, a to bardzo fajna sprawa na takim wiszącym tablecie.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 14, 2020, 11:07:24 »
Z tymi graficznymi kreatorami to masz na myśli dodawanie integracji z GUI czy coś innego? Bo fakt, że AIS zdaje się stawiać na konfigurację z GUI. Nawet suplę w tym celu nieco przepisali i można ją skonfigurować z GUI. Ja jak będę miał więcej czasu to też zajmę się tym tematem, ale to nieco wymagająca sprawa, więc zostawiam to na przyszłość.
Chodzi o konfigurowanie wskaźników, czy innych kart przy pomocy konfiguratora graficznego z GUI:
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 14, 2020, 11:12:03 »
Który umożliwia również podgląd i edycję kodu pliku .yaml. Załączam tę samą kartę z otwartym oknem edytora kodu.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 14, 2020, 11:16:17 »
W HA jest dokładnie to samo