Elektryczne krańcówki [SRP-22]

  • 6 Odpowiedzi
  • 2162 Wyświetleń
Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« dnia: Września 22, 2020, 08:27:55 »
Witam, mam taki otóż problem. Rolety mają własne krańcówki, działają w trybie automatycznym (np. wykrywanie przeszkód). Zależy mi aby działały w tym trybie. Jeśli chodzi o samo zamykanie i otwieranie nie ma problemu. Problem zaczyna się, gdy chcę procentowo ustawić poziom otwarcia/zamknięcia. Wtedy zgodnie z tym jakie zadanie otrzymał sterownik, zamyka lub otwiera się w całości. Tak jakby nie otrzymał informacji zwrotnej, dopiero po przekroczeniu czasu, widać, że polecenie zostaje przerwane. Czy miał ktoś taki problem i wie jak go rozwiązać? :'(
P.S. W trybie ręcznym można sterować z aplikacji, ale nie ma wtedy krańcówek ustawionych i łatwo je przekręcić, oraz brak zabezpieczenia przeciążeniowego.

Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #1 dnia: Września 24, 2020, 23:12:50 »
Witam, mam taki otóż problem. Rolety mają własne krańcówki, działają w trybie automatycznym (np. wykrywanie przeszkód). Zależy mi aby działały w tym trybie. Jeśli chodzi o samo zamykanie i otwieranie nie ma problemu. Problem zaczyna się, gdy chcę procentowo ustawić poziom otwarcia/zamknięcia. Wtedy zgodnie z tym jakie zadanie otrzymał sterownik, zamyka lub otwiera się w całości. Tak jakby nie otrzymał informacji zwrotnej, dopiero po przekroczeniu czasu, widać, że polecenie zostaje przerwane. Czy miał ktoś taki problem i wie jak go rozwiązać? :'(
P.S. W trybie ręcznym można sterować z aplikacji, ale nie ma wtedy krańcówek ustawionych i łatwo je przekręcić, oraz brak zabezpieczenia przeciążeniowego.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem opis problemu, ale wydaje mi się, że rolety które posiadasz wymagają sterowania impulsowego, a nie ciągłego. Sterowniki SRP-22 ExtaLife zasadniczo przewidziane są do sterowania ciągłego, tzn. podanie napięcia na dany kierunek uruchamia napęd i działa on tak długo jak podane jest napięcie. Czyli gdy wydajesz polecenie góra/dół to roleta owszem uruchamia się, ale tak naprawdę nie działa zgodnie z czasami jazdy ustawionymi w sterowniku SRP-22, lecz do osiągnięcia swojego położenia krańcowego. Gdy próbujesz zadać pozycję rolety, to sterownik Exty podaje  napięcie przez krótszy czas (np. połowę ustawionego czasu dla pozycji 50%), ale roleta i tak traktuje to jako impuls sterujący (choć i tak zbyt długi) i jedzie do położenia krańcowego. Oczywiście można (a nawet należałoby) ustawić w sterowniku SRP-22 czas jazdy na np. 1s (czyli krótki impuls), ale to niestety nic nie zmieni w możliwości zadania pozycji z ExtaLife.
Aby przekonać się czy faktycznie rolety działają na sterowaniu impulsowym, możesz wydać polecenie jazdy, a następnie po np. 1-2s wydać polecenie stop - jeśli roleta nadal będzie jechała do pozycji krańcowej, a nie zatrzyma się - roleta działa na impuls. Prawdopodobnie dopiero wydanie polecenia jazdy w przeciwną stronę ją zatrzyma.
Jeżeli w napędach, które posiadasz nie da się przestawić sterowania na ciągłe, to niestety nie będzie możliwości zadawania pozycji rolety.
Generalnie do integracji w systemach automatyki budynku najlepsze są zwykłe silniki z mechanicznymi krańcówkami, które działają tak długo jak podaje się im zasilanie na dany kierunek jazdy, a nie te które mają własne zasilanie, a sterowanie z zewnętrznych systemów jest tylko impulsowe.

Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #2 dnia: Września 25, 2020, 10:12:13 »
Witam, mam taki otóż problem. Rolety mają własne krańcówki, działają w trybie automatycznym (np. wykrywanie przeszkód). Zależy mi aby działały w tym trybie. Jeśli chodzi o samo zamykanie i otwieranie nie ma problemu. Problem zaczyna się, gdy chcę procentowo ustawić poziom otwarcia/zamknięcia. Wtedy zgodnie z tym jakie zadanie otrzymał sterownik, zamyka lub otwiera się w całości. Tak jakby nie otrzymał informacji zwrotnej, dopiero po przekroczeniu czasu, widać, że polecenie zostaje przerwane. Czy miał ktoś taki problem i wie jak go rozwiązać? :'(
P.S. W trybie ręcznym można sterować z aplikacji, ale nie ma wtedy krańcówek ustawionych i łatwo je przekręcić, oraz brak zabezpieczenia przeciążeniowego.
Zacznijmy od tego "dopiero po przekroczeniu czasu, widać, że polecenie zostaje przerwane." - czy konfigurowałeś ten czas zgodnie z instrukcją SRP-22?
Czy rolety mają swój sterownik?
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2020, 11:01:54 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #3 dnia: Września 25, 2020, 10:48:34 »
Witam, mam taki otóż problem. Rolety mają własne krańcówki, działają w trybie automatycznym (np. wykrywanie przeszkód). Zależy mi aby działały w tym trybie. Jeśli chodzi o samo zamykanie i otwieranie nie ma problemu. Problem zaczyna się, gdy chcę procentowo ustawić poziom otwarcia/zamknięcia. Wtedy zgodnie z tym jakie zadanie otrzymał sterownik, zamyka lub otwiera się w całości. Tak jakby nie otrzymał informacji zwrotnej, dopiero po przekroczeniu czasu, widać, że polecenie zostaje przerwane. Czy miał ktoś taki problem i wie jak go rozwiązać? :'(
P.S. W trybie ręcznym można sterować z aplikacji, ale nie ma wtedy krańcówek ustawionych i łatwo je przekręcić, oraz brak zabezpieczenia przeciążeniowego.
Szczerze mówiąc też nie bardzo zrozumiałem na czym polega problem.
Pytanie 1: Czy jesteś w stanie ustawić rolety w dowolnym położeniu pomiędzy całkowicie zamkniętymi, a otwartymi nie używając Exta Life?
Pytanie 2: Czy ustawiłeś w SRP-22 czas otwierania i zamykania przez aplikację Exta Life? Sterownik rolet SRP-22 nie będzie działał poprawnie jeśli czasy będą nieprawidłowe - albo rolety nie zamkną się do końca, albo nie otworzą do końca
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #4 dnia: Września 30, 2020, 09:10:53 »
Witam,
generalnie mogę je ustawić tylko za pomocą przycisków.
z poziomu exty działa tylko góra-dół, na stop nie reaguje.
Ustawienia procentowe również nie działają.
Konfigurowałem czasy, ale to nic nie daje.
Wydaje mi się, że dopiero poniżej tej 1s możliwe byłoby w pełni sterowanie z poziomu Exty.
Są to silniki ze sterowaniem radiowym. Gdybym wiedział, że potrzebne są najprostsze to takie bym wybrał, no ale nasz doskonały system jest zbyt "inteligentny" do nich.
Pozdrawiam.

Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #5 dnia: Września 30, 2020, 11:19:09 »
Są to silniki ze sterowaniem radiowym. Gdybym wiedział, że potrzebne są najprostsze to takie bym wybrał, no ale nasz doskonały system jest zbyt "inteligentny" do nich.
Pozdrawiam.
To nie wina systemu Exta. Jeśli masz silnik ze sterownikiem, to ten sterownik decyduje o pracy silnika. Więc nie możesz mieść pretensji. Sterownik w silniku czeka na impuls sterowania i decyduje o pracy góra/dół. To, że ustawisz czas w SRP na najkrótszy (1s) sprawia, że sterownik w rolecie uważa go za impuls sterujący.
Podsumowując, SRP w Twoim przypadku nie steruje silnikiem, a wbudowanym sterownikiem silnika w rolecie.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Elektryczne krańcówki [SRP-22]
« Odpowiedź #6 dnia: Października 01, 2020, 08:20:30 »
Muszę się zgodzić z kolegą @Cezary.K Sterowniki Ext Life są przystosowane do sterowania silnikiem rolety bezpośrednio, a nie pośrednio poprzez sterownik. Dlatego to nie działa i trudno tu winić te moduły. One po prostu mają inny cel i zastosowanie.
 Miałem pomysł jakby można było to zrealizować w Exta Life dzięki ROP-22, ale niestety wychodzi, że brakuje jednego trybu w tym sterowniki. Pomysł był taki, aby podłączyć między roletę a SRP-22 moduł ROP-22 i w trybie bistabilnym łącznika uaktywnić tryb czasowy i przy każdej zmianie stanu wywoływanej przez SRP-22 z poprawnie ustawionym czasem zmieniać stan wyjścia ROP-22 na 1 sekundę w trybie czasowym symulując impuls sterowania. Niestety nie ma takiego trybu w ROP-22 i ten reaguje tylko na wysoki stan (napięcie 230V) na wejściu a nie na każdą zmianę stanu.

Może Zamel kiedyś doda taki tryb do ROP? Taki prawdziwie bistabilny, który ma w zasadzie sens jedynie dla trybu czasowego, bo inaczej działałby w zasadzie jak monostabilny.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2020, 08:40:06 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant