Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2

  • 222 Odpowiedzi
  • 7151 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #180 dnia: Września 18, 2023, 08:59:50 »
Panowie @PiCiU i @zelo66 - problemem jest u Was źle sformatowany kod. Python tak samo jak YAML wymaga poprawnego formatowania, aby uznawany był za składniowo poprawny. Brak jednej spacji na początku linii jest już powodem, że coś nie działa. U Was błąd polega właśnie na niepoprawnym wcięciu.
Sprawdźcie czy zmieniona linijka nie ma za mało lub za dużo spacji na początku (wcięcie) w stosunku do kody powyżej lub poniżej. Będzie widać błąd od razu.
Najlepiej zrobić edycję w jakimś edytorze, który posiada czcionkę o stałej szerokości znaków. Najlepiej Notepad++ bo Notatnik Windows może zepsuć formatowanie znaków końca linii czyli CR+LF
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #181 dnia: Września 18, 2023, 11:55:38 »
Ehh, racja!
Dlatego nigdy python mi się nie podobał... Tak jak i inne języki, gdzie spacja psuje kod.
Dzięki za odpowiedź :)

*

Offline PiCiU

  • *
  • 27
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #182 dnia: Września 18, 2023, 20:43:27 »
Faktycznie  :-\
Nie zwróciłem uwagi   :-X
Tu jest kopalnia wiedzy :)
Jak zamkniesz forum będzie smutno i to bardzo. :(
Elementy systemu, których używam: kontroler efc-01 | 4X RNK-24 | 2X p-457/4 | 5X ROP-21| 2X ROP-22 | 13X SRP-22 | 1X RDP-21 | KOLEJNE ZALEŻĄ OD POSTĘPU PRAC :p

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #183 dnia: Września 18, 2023, 20:57:05 »
Ehh, racja!
Dlatego nigdy python mi się nie podobał... Tak jak i inne języki, gdzie spacja psuje kod.
Dzięki za odpowiedź :)
Mnie Python nie podoba się, bo nie ma typowania i wiele błędów popełnia się nieświadomie poprzez brak typów danych. Szczególnie bardziej skomplikowany kod + początkujący pythonowiec to nie jest dobre połączenie. Ale python jest jeszcze do przejścia. To co mnie doprowadza do białej gorączki to YAML. Ileż ja się przez to nerwów najadłem jak robiłem jakieś automatyzacje w YAML w HA...Jeszcze w prostej automatyzacji to żaden problem. Ale wystarczy, że zaczynają pojawiać się IFy, case'y, a co gorsza - jedno w drugim i już po chwili przychodzi ochota na udział w mistrzostwach w rzucie monitorem w dal  ;) to nie jest język dla normalnych ludzi  :P

A właśnie takie skomplikowane automatyzacje ostatnio robiłem, gdyż po roku od wydania wersji 2.2 integracji, która powiadamia o scenach zdarzeniem postanowiłem to w końcu u siebie w domu wykorzystać!  ;D W porę w czas :D Chciałem zrobić jedną generyczną automatyzację, która zamieniałaby zdarzenia kontrolera extalife na dedykowane zdarzenia double click i przytrzymania danego przycisku. Spędziłem nad tym sporo czasu, bo było mnóstwo problemów, no i brak znajomości zasady działania zaawansowanych funkcji automatyzacji HA czyli parallel oraz czekania na trigger połączone z templatem. Ostatecznie właśnie przez bardzo skomplikowany i nieczytelny zapis w YAML i problemy z wcięciami porzuciłem pomysł jednej automatyzacji i zrobiłem dwie osobne - jedna do double click, a druga do przytrzymania. Na tej bazie dopiero zrobiłem automatyzacje, które wykorzystują dedykowane zdarzenie z informacją o który przycisk chodzi.
I powiem Wam chłopaki: już dano tak bardzo się nie cieszyłem z tego, że mam HA i integrację z Zamelem do niego!  :D :D :D W końcu jestem w stanie panować w 100 procentach nad moimi klockami Zamela w swoim salonie! Rozsynchronizują się światła (jedno się zgasi, a drugie nie, a sterowanie jednym przyciskiem gasi je na zmianę) - nie ma problemu - przytrzymanie przycisku i gaszą się obydwa dzięki HA. Brakowało mi fizycznego przycisku do sterowania linijką LED w Salonie i włączałem ją za plikacji lub głosowo przez Google Home. Teraz nie ma problemu - dwuklik przyciskiem do włączania wspomnianych wcześniej świateł - voila! Zapala się linijka LED. Czyli jeden przycisk ma już 3 zastosowania! Bezpośrednie sterowania światłami z pominięciem kontrolera, synchronizacja 2 świateł, włączanie/wyłączanie innego światła. 3 ściamniacze do 3 niezależnych punktów mogę błyskawicznie ustawić na max lub min dwuklikiem. Brak synchronizacji między podświetlaniem mebli i lampą stojącą ze ściemniaczem? Żaden problem - dwuklik przycisku i HA wyłączy wszystkie 3 synchronizując je ponownie ze sobą. Genialna sprawa. Nie wiem dlaczego zastosowanie zajęło mi tyle czasu, ale cieszę się jak głupi do sera :) Znowu Zamelowe ograniczenia (których w ogóle miało nie być jak pytałem przed zakupem Exta Life) przestają mieć znaczenie.

Jak ktoś będzie chętny to mogę się podzielić kodem YAML do tych automatyzacji, ale w sumie są podobne jak te, które koledzy już tu wrzucali na forum (dopiero jak je zrobiłęm, to zobaczyłem, że podobne pomysły już tu koledzy wstawili rok temu! :D)
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2023, 21:01:45 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #184 dnia: Października 24, 2023, 14:13:29 »
Witam szanowne grono.

Na wstępie powiem że mam ten system od ponad roku i zagladam na to forum .

Postanowiłem postawic HA po tym jak dl "jaj" zintegrowałem sobie klimatyzator pod HEY GOOGLE. Spodobało mi sie :)

I teraz tak.

Na QNAP postawiłem docker , HA wstaje mam interfejs , dodałem integracje 2.2b5 , pojawia się ikonka zamel , potem logowanie do kontrolera ale ni widu ni słychu urzadzeń.
Może ktos pomóc??

HA wywała takie cuś:
Cytuj
Logger: homeassistant.loader
Source: loader.py:818
First occurred: 14:02:37 (1 occurrences)
Last logged: 14:02:37

Unexpected exception importing component custom_components.extalife
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/loader.py", line 818, in get_component
    ComponentProtocol, importlib.import_module(self.pkg_path)
                       ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "/usr/local/lib/python3.11/importlib/__init__.py", line 126, in import_module
    return _bootstrap._gcd_import(name[level:], package, level)
           ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1204, in _gcd_import
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1176, in _find_and_load
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1147, in _find_and_load_unlocked
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 690, in _load_unlocked
  File "<frozen importlib._bootstrap_external>", line 940, in exec_module
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 241, in _call_with_frames_removed
  File "/config/custom_components/extalife/__init__.py", line 76, in <module>
    from .helpers.core import Core
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 40, in <module>
    class Core:
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 254, in Core
    def hass(self) -> HomeAssistantType():
                      ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
TypeError: HomeAssistant.__new__() missing 1 required positional argument: 'config_dir'


Cytuj
Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:215
First occurred: 14:02:37 (1 occurrences)
Last logged: 14:02:37

Setup failed for custom integration extalife: Unable to import component: Exception importing custom_components.extalife
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/loader.py", line 818, in get_component
    ComponentProtocol, importlib.import_module(self.pkg_path)
                       ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "/usr/local/lib/python3.11/importlib/__init__.py", line 126, in import_module
    return _bootstrap._gcd_import(name[level:], package, level)
           ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1204, in _gcd_import
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1176, in _find_and_load
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 1147, in _find_and_load_unlocked
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 690, in _load_unlocked
  File "<frozen importlib._bootstrap_external>", line 940, in exec_module
  File "<frozen importlib._bootstrap>", line 241, in _call_with_frames_removed
  File "/config/custom_components/extalife/__init__.py", line 76, in <module>
    from .helpers.core import Core
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 40, in <module>
    class Core:
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 254, in Core
    def hass(self) -> HomeAssistantType():
                      ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
TypeError: HomeAssistant.__new__() missing 1 required positional argument: 'config_dir'

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/setup.py", line 215, in _async_setup_component
    component = integration.get_component()
                ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/loader.py", line 826, in get_component
    raise ImportError(f"Exception importing {self.pkg_path}") from err
ImportError: Exception importing custom_components.extalife


Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #185 dnia: Listopada 03, 2023, 16:27:04 »
Witam.

Zauważyłem jedno. Jeśli zainstaluje na decker najnowsza wersje HA to nie działa integracja z Exta. Dopiero wersja z końca 2022 integracja ruszyła. Natomiast w tej wersji nie działa integracja z google asistant.  Natomiast w najnowszej tak. Sytuacja trochę patowa. Czy ktoś może pomóc aby integracja zamel działała w najnowszej wersji HA?

Ps.

W straszej wersji integracja z google działa przez nebu casa ale w opcji oczywiście trial potem płatnej.

Pozdrawiam wszystkich, mam nadzieję że topić nie umarł.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #186 dnia: Listopada 05, 2023, 18:00:50 »
Przypuszczam, że chodzi o ten problem o którym jest rozmowa na poprzedniej stronie tego wątku :)
Mi na 2023.10.5 działa po tej zmianie bez problemu.

Po aktualizacji Home Assistant do wersji 2023.9 integracja straciła kompatybilność i nie ładuje się.
Poniżej przedtawiam jak to można naprawić:

Podmieńcie linię 254 w pliku custom_components/extalife/helpers/core.py:
z:
    @property
        def hass(self) -> HomeAssistantType():
        return Core._hass

na
    @property
        def hass(self):
        return Core._hass

To na razie jedyna pomoc jaką mogę zaoferować z powodu braku czasu

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #187 dnia: Listopada 08, 2023, 11:51:35 »
Przypuszczam, że chodzi o ten problem o którym jest rozmowa na poprzedniej stronie tego wątku :)
Mi na 2023.10.5 działa po tej zmianie bez problemu.

Po aktualizacji Home Assistant do wersji 2023.9 integracja straciła kompatybilność i nie ładuje się.
Poniżej przedtawiam jak to można naprawić:

Podmieńcie linię 254 w pliku custom_components/extalife/helpers/core.py:
z:
    @property
        def hass(self) -> HomeAssistantType():
        return Core._hass

na
    @property
        def hass(self):
        return Core._hass

To na razie jedyna pomoc jaką mogę zaoferować z powodu braku czasu



Witaj.

Bardzo dziękuję za pomoc - działa aż miło !!!!!!

Przystępuje do dalszych kroków konfiguracji.

Pozdrawiam.


Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #188 dnia: Stycznia 21, 2024, 22:15:27 »
Hello everyone,

Thank you for your work on the home assistant integration and sorry I don't speak Polish.
I have tried to follow your indications and suggestions, but I am having this problem:
Logger: homeassistant.setup Source: setup.py:221 First occurred: 21:09:07 (1 occurrences) Last logged: 21:09:07  Setup failed for custom integration 'extalife': Invalid config.

I was never able to set up the integration.
Could someone help me with this? I can pay for support if someone helps me set it up.

Thank you very much

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #189 dnia: Stycznia 22, 2024, 11:15:26 »
Hello and welcome,
1. Which version did you download? Please post the exact link/URL you used to download the integration

2. Did you apply the fix I posted here for Home Assistant 2023.9 and newer in the integration code? https://www.forumextalife.pl/index.php?topic=466.msg3939#msg3939

Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #190 dnia: Stycznia 22, 2024, 16:08:16 »
Thank you very much for your reply.
I tried with both 2.1.2 and 2.2b5 (https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases) .

I implemented the change you mentioned in both situations, by changing the core.py file in IDLE

These are the errors that appear.
Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:221
First occurred: 14:39:03 (1 occurrences)
Last logged: 14:39:03

Setup failed for custom integration 'extalife': Invalid config.


--

Logger: homeassistant.config
Source: config.py:1258
First occurred: 14:43:57 (1 occurrences)
Last logged: 14:43:57

Invalid config for 'extalife' at configuration.yaml, line 5: 'disable_not_responding' is an invalid option for 'extalife', check: extalife->options->general->disable_not_responding, please check the docs at https://www.forumextalife.pl/index.php/board,56.0.html

I mention that I'm very unexperienced in both home assistant and programming so this might be a beginners error.



*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #191 dnia: Stycznia 23, 2024, 10:49:48 »
Invalid config for 'extalife' at configuration.yaml, line 5: 'disable_not_responding' is an invalid option for 'extalife', check: extalife->options->general->disable_not_responding, please check the docs at https://www.forumextalife.pl/index.php/board,56.0.html

Did you add an entry for ExtaLife in the configuration.yaml file? If so - please remove it. It's not supported any longer. The inegration should only by setup from th Home Assistant UI as any other integration. Please follow the instructions as described here: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #192 dnia: Stycznia 24, 2024, 15:46:53 »
Done ! Thank you very much for your help.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #193 dnia: Lutego 01, 2024, 16:35:01 »
Witam
Mam pytanie dotyczące działania integracji exta life w Home Assistant. Ściągnąłem integrację z github, po zainstalowaniu pojawiła się w Home assistant GUI, następnie występuje strona do podania nazwy użytkowania, hasła i numeru IP centralki Efc-01. Po podaniu prawidłowych danych niestety wyskakuje komunikat, że nie można się połączyć błędne nazwy lub nr IP. Czy integracja działa na najnowszym Home Assistant 2024.1.6? Aplikacja exta life łączy się z efc-01 zarówno lokalnie, jak i zdalnie, jak i przez chmurę. Jaki może być powód braku uruchomienia integracji?

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #194 dnia: Lutego 01, 2024, 22:13:19 »
Poczytaj TEN watek, może brakuje Tobie dostępnych połączeń.