Jak do końca działa pomiar temperatury

  • 6 Odpowiedzi
  • 10903 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Jak do końca działa pomiar temperatury
« dnia: Wrzesień 02, 2018, 07:42:58 »
Witam!!!Po przeczytaniu instrukcji wynika iż pomiar dokonywany jest co 15 minut i jeśli wynik od poprzedniego pomiaru różni się o więcej niż 0,3 to wysyła do kontrolera, a jeśli przez ok 300 minut [5 godzin] wynik nie zmieni się o te 0,3 to i tak po tym czasie zostaje wysłany. A teraz rzeczywistość od tygodnia obserwuję działanie tego czujnika, RNK_24 mam w odległości 2 metrów od kontrolera bez jakichkolwiek przeszkód, czyli zasięg ok, bateria też ok, czas od ostatniego pomiaru 7h,  12h, 14h, krótsze też się trafiają, skąd takie czasy skoro po tych 5 h powinien zawsze wysłać? Coś tu nie do końca działa. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2018, 11:32:18 »
Albo miałeś pecha i coś czujnik zakłócało w czasie nadawania albo działa wadliwe. Mamy jasne twierdzenie od producenta że powinien nadawać max co 5 godzin więc coś tu faktycznie nie działa właściwie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2018, 13:11:31 »
Witam
Z moich testów też wynika dziwne działanie czujnika temperatury w RNK-24 - u mnie czas od ostatniego odczytu przeważnie wynosił kilkadziesiąt godzin, raz się zdarzyło ponad 200 godzin! Możliwe, że u mnie faktycznie jest problem z zasięgiem i/lub baterią, która trochę już działa w RNK (ale sterowanie z tego RNK odbiornikami, które są w podobnej odległości co kontroler działa prawidłowo). Spróbuję zrobić testy w bliskiej odległości.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2018, 21:06:42 »
U mnie w tym momencie jest dokładnie 23 h od ostatniej komunikacji. Reakcja na przyciski jest poprawna. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2018, 09:22:23 »
U mnie RNK-24 nadaje max co kilka godzin, ale też temperatura w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany zmienia się w ciągu dnia o 2-4 stopnie, więc mechanizm różnej częstotliwości nadawania zdaje się działać poprawnie. U mnie ten RNK działa w zasadzie tylko jako czujnik temperatury, bo klawiszy nie używam odkąd mam RNP-21.

Pamiętam, że początkowo po zainstalowaniu softu 1.0.0 choć temperatura się zmieniała to czas synchronizacji się nie zmieniał, dopiero jak wyjąłem i założyłem ponownie baterię w RNK to zaczęło działać poprawnie.

Może spróbuj wyjąć i założyć ponownie baterię i zacznie działać poprawnie. To w końcu elektronika z oprogramowaniem - może się coś podwiesić albo działać nieprawidłowo. Przykładowo mój nadajnik RNP-01 z Exta Free zalicza zwieszkę w miarę regularnie mniej więcej co 2-3 miesiące działania i wymaga odłączenia od zasilania. Tu może być podobnie, choć u mnie działa dość stabilnie, ale ja nie używam klawiszy, więc to może mieć znaczenie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2018, 18:22:51 »
Zrobiłem testy w mniejszej odległości oraz w innym ustawieniu RNK w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany i działa prawidłowo - temp. aktualizuje się jak trzeba. Widać niestety miejsce w którym jest zainstalowany RNK oraz fakt że zakrywa puszkę, w której jest ROP-22 niekorzystnie wpływa na zasięg działania względem kontrolera.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Jak do końca działa pomiar temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2018, 12:06:50 »
Zrobiłem testy w mniejszej odległości oraz w innym ustawieniu RNK w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany i działa prawidłowo - temp. aktualizuje się jak trzeba. Widać niestety miejsce w którym jest zainstalowany RNK oraz fakt że zakrywa puszkę, w której jest ROP-22 niekorzystnie wpływa na zasięg działania względem kontrolera.
To możliwe, że ROP-21 jakoś negatywnie wpływa na RNK. Niby nie powinien, bo przecież musi spełniać wymagania dot. kompatybilności elektromagnetycznej, ale wiadomo, że to teoria, a w praktyce różnie bywa. Zasilacze impulsowe generalnie z zasady powodują małe zakłócenia. Taki zasilacz na 99% jest także we wszystkich urządzeniach Zamela zasilanych z sieci i może jakoś oddziaływać na inne elementy. Radio to niestety zawodny nośnik. Wystarczy, że kawałek ramki transmisyjnej zostanie zakłócony i pakiet zostaje zgubiony. Niestety to dość wrażliwy na zakłócenia system.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant