Niedziałająca funkcja logiczna (?)

  • 2 Odpowiedzi
  • 9755 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Niedziałająca funkcja logiczna (?)
« dnia: Sierpnia 05, 2018, 14:54:03 »
Witam,
Wydaje mi się, że odkryłem błąd w działaniu funkcji logicznych, ale nie wykluczam też, że nie do końca rozumiem ich działanie.

Scenariusz: w miesiącach 5-9 między godziną 13 a 19:00 wywołanie sceny opuszczającej rolety gdy temperatura na czujniku przekroczy 24.9 stopnia.
Wydaje się, że realizacja będzie banalnie prosta i w tym celu skonfigurowałem co następuje
1. Funkcja logiczna z warunkiem czasowym: "wybrane dni miesiąca" 1-31, miesiące 5-9
2. Warunek: czujnik "Salon"
 - operator relacji: >
 - Wartość: 24.9
 - op. logiczny: KONIEC
3. Wynik: Scena funkcji logicznych o nazwie "Rolety goraco 90"

Po aktywacji funkcji logicznej (przełącznik) w godzinach zawierających się w warunku czasowym podniosłem temperaturę w pobliżu czujnika (przy definiowaniu funkcji wynosiła ona właśnie 24.9 stopnia) i po kilkunastu minutach miałem już 25.5 stopnia. Niestety scena nie uruchomiła się. Po kolejnej podwyżce temperatury do 25.7 stopnia - nadal nic.
Wnioskuję więc, że funkcje logiczne nie działają poprawnie.

Całość konfiguracji załączam w załącznikach.

Pytania do michal1981:
Pytanie 1. Kiedy funkcja ma zadziałać? Natychmiast gdy wartość przesłana z czujnika spełni warunek?
Pytanie 2. Ile razy dziennie funkcja się uruchomi? Tylko raz i kolejne uruchomienie dopiero kolejnego dnia zdefiniowanego w warunku czasowym?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2018, 14:57:20 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Niedziałająca funkcja logiczna (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 07, 2018, 12:50:51 »
Dla zainteresowanych: Zamel potwierdził występowanie w sofcie 1.0.0-release błędu w funkcjach logicznych, który obejmuje najwyraźniej także mój przypadek.
Dla chcących sterować np ogrzewaniem tak jak w wątku https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,195.0.html - mam złe wieści - sterowanie będzie działało nieprawidłowo i możecie sobie zrobić w ogrzewanym pomieszczeniu klimat tropikalny gdyż uruchomi się niewłaściwa scena i ROP-21/22 będzie ponownie załączony czyli po prostu się nie wyłączy. Działa to też w przeciwnym przypadku - chcąc załączyć np chłodzenie możemy zrobić sobie z pokoju chłodnię  :D

Wygląda na to, że błąd dotyczy także najprostszego przypadku z możliwych - jednej, jedynej funkcji logicznej z warunkiem na czujnik temperatury. Czyli mój przypadek. W tym przypadku funkcja się po prostu nie uruchomi nigdy. Potrzebna jest jako workaround druga funkcja z tym samym czujnikiem.

Mam nadzieję, że poprawka wyjdzie niedługo.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Niedziałająca funkcja logiczna (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Września 12, 2018, 07:52:25 »
Błąd usunięty w wersji 1.0.1. więcej w tym wątku.

Zamykam wątek
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant