Dokumentacja do ExtaFree

  • 6 Odpowiedzi
  • 3316 Wyświetleń
Dokumentacja do ExtaFree
« dnia: Lutego 09, 2020, 00:49:02 »
Na razie tylko wrzucam to co mam, bo już jakiś czas temu obiecałem.

Protocol.txt - to dokumentacja do urządzeń, protokołu komunikacji radiowej oraz komunikacji kontrolera EFC-02 z aplikacją mobilna. Dokumentacja dot komunikacji radiowej ma pewne braki jeżeli chodzi o komunikację z odbiornikami sterowania LED, ale nie miałem nigdy do nich dostępu (PILOT P-260) i brak możliwości poddania ich głębszej analizie.

extaFree.lua - to skrypt do popularnego sniffera sieciowego Wireshark, który ułatwia dekodowanie pakietów w komunikacji kontrolera i aplikacji mobilnej. Opis instalacji w Wireshark znajdziecie przy tworzeniu i dodawaniu tzw ProtocolDissectors. na początek polecam: https://osqa-ask.wireshark.org/questions/8328/order-of-entries-in-dissector-tables-at-startup-and-lua

Teraz przydałby się chętny, który podejmie się uporządkowania tych informacji i przeniesienia ich na strony WIKI. W przypadku pytań odpowiem na wszystkie jak na spowiedzi :)

Pozdrawiam,
Gadulowaty.

PS: Ostrzegam, pisanie dokumentacji nigdy nie było moją mocną stroną. "protocol.txt" to raczej trudny kawałek, więc odradzam czytanie tego jako lektury "łatwej i przyjemnej" do dzisiejszego niedzielnego śniadanka.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2020, 00:57:25 wysłana przez Gadulowaty »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 09, 2020, 20:51:31 »
PS: Ostrzegam, pisanie dokumentacji nigdy nie było moją mocną stroną. "protocol.txt" to raczej trudny kawałek, więc odradzam czytanie tego jako lektury "łatwej i przyjemnej" do dzisiejszego niedzielnego śniadanka.
Nie no szacuneczek. Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Powiedzialbym, że tekstowa struktura wygląda old-school'owo, albo po prostu linuxowo, ale jest totalny porządeczek👍
Muszę przyznać, że Zamel zrobił jednak spory progres implementując protokół aplikacji Exta Life jako JSON (trochę koślawy, ale jednak). Te binarne ramki na pewno wymagają mniej zasobów przy przetwarzaniu, ale dla człowieka są ledwo czytelne. Programiści aplikacji Exta Free na pewno wskoczyli na poziom 'diablo' w przeklinaniu 😁
Teraz przydałby się chętny, który podejmie się uporządkowania tych informacji i przeniesienia ich na strony WIKI. W przypadku pytań odpowiem na wszystkie jak na spowiedzi :)
Życzę Ci tego z całego serca, abyś nie musiał to być ty  i aby znalazła się jakaś zmotywowana do działania dusza 😉
Dzięki za te wszystkie informacje.
PS. Gdzieś na grupie o HA czytałem kiedyś posta kogoś kto chciał integrować Exta Free z HA i ktoś inny pisał, że protokół radiowy Exta Free to zmodyfikowana wersja MODBUSA. To prawda? Nie znam się i trudno mi to ocenić, więc pytam z ciekawości.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2020, 20:53:30 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 09, 2020, 21:22:41 »
Hmmm ja MODBUSa jeszcze nie przerabiałem bo jakoś do tej pory nie miałem z nim praktycznej styczności więc o ustosunkowanie się do tematu podobieństwa jest trochę poza zakresem moje wiedzy. Ale biorąc pod uwagę, że integrując różne systemy automatyki protokół MODBUUS jest często spotykany więc pozostaję otwarty na nowe doświadczenia ;) bo prędzej czy poźniej trafię na niego.

Pozdrawiam,
Gadulowaty.

Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 10, 2020, 11:07:28 »
Całkiem możliwe, że MODBUS zważywszy na projekt Zamela Exta Smart. System przewodowy z magistralami komunikacji: RS485, MODBUS TCP RTU, CANbus, TCP IP, UDP.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 11, 2020, 21:49:25 »
Całkiem możliwe, że MODBUS zważywszy na projekt Zamela Exta Smart. System przewodowy z magistralami komunikacji: RS485, MODBUS TCP RTU, CANbus, TCP IP, UDP.
Tak jako ciekawostka - odkopałem wątek z HA i znalazłem tam link to urządzenia Zamela, które o tym wspomina: https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-free-sterowanie-bezprzewodowe/akcesoria/rxm01
Ewidentnie to modbus RS485. Może naprowadzi cię to na jakiś trop.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 05, 2020, 11:28:03 »
Sorry for answering here in English...I'am also interested in using my existing ExtaFree devices with some OpenSource System like FHEM, HomeAssistant, Openhab or whatever (without the EFC-02 with some kind of nanoCUL or so). The protocol description is a very good start but I do not understand what Data0_0, Data0_1 and so on are. When I look at the documentation of the RXM-01 (for example available here https://www.tme.eu/Document/d22742bcdb672c3c47d70ffdbccaedbb/RXM-01_en.pdf ) it doesn't seem to me like this is simply Modbus via RF. On the other hand, I read, that someone tried the RXM-01 and he said the documentation from Zamel is not completely correct.
Another thing to note is that the RXM-01 can only send data but cannot receive.

Do you maybe have more examples of this or did you maybe even get something running where you could send commands or receive them?

Another hacky solution could be to use the RTI-01 and just send IR commands to it via LIRC. But this way you can also only send.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Dokumentacja do ExtaFree
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2020, 11:44:09 »
Sorry for answering here in English...I'am also interested in using my existing ExtaFree devices with some OpenSource System like FHEM, HomeAssistant, Openhab or whatever (without the EFC-02 with some kind of nanoCUL or so). The protocol description is a very good start but I do not understand what Data0_0, Data0_1 and so on are. When I look at the documentation of the RXM-01 (for example available here https://www.tme.eu/Document/d22742bcdb672c3c47d70ffdbccaedbb/RXM-01_en.pdf ) it doesn't seem to me like this is simply Modbus via RF. On the other hand, I read, that someone tried the RXM-01 and he said the documentation from Zamel is not completely correct.
Another thing to note is that the RXM-01 can only send data but cannot receive.

Do you maybe have more examples of this or did you maybe even get something running where you could send commands or receive them?

Another hacky solution could be to use the RTI-01 and just send IR commands to it via LIRC. But this way you can also only send.
Hi Berni,
I'm afraid I won't be able to help much in here as this is too low level to me and I have no knowledge about it, but if you're looking for a solution to use your Exta Free devices with home automation systems then I can tell you that there was a person in this forum who did it. It's user called @yaworski
He described his solution for it in the forum: https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.forumextalife.pl%2Findex.php%2Ftopic%2C232.msg1144.html%23msg1144

I'm sure you can easily translate it to english with Google Translate. I checked the translation and it looks really well. Maybe try to PM this user and perhaps you'll get some advises.
RXM could be a solution as this is a product which already exists and no custom circuit board and programming is necessary, but there may be a problem how to handle it.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant