Scenariusze do sterowania logiką i (nie)możliwość ich zrealizowania w Exta Life

  • 65 Odpowiedzi
  • 18596 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
OK, dzięki. Zgłębię temat zanim się zdecyduję.
Pozdrawiam!
Polecam rozwiązanie łączące cały ekosystem Zigbee poprzez MQTT. Jest projekt, który pozwala na to:
https://www.zigbee2mqtt.io/
Wówczas można z jednego miejsca sterować wieloma urządzeniami różnych producentów:
https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html
Brak informacji z nadajników Exta Life w systemie, to najsłabszy punkt tego rozwiązania. Jako jego użytkownik powiem, że obecnie system jest stabilny, a same urządzenia elektroniczne dobre jakościowo. Również dzięki integracji admin`a cieszę się z uzyskanej otwartości sytemu. Pomimo niezalecania takowej przez Zamel nie wyobrażam sobie swojego domu bez Home Assistant. Dokładniej w moim przypadku, jego polskiej odmianie Asystent Dodomy od AI-Speaker.
No proszę, czyli Zigbee2MQTT też pozwala na reagowanie na zdarzenia z nadajników. Zamel pisząc że poważnie podchodzi po tematu z systemami otwartymi mógłby w sumie zrobić obsługę MQTT i tym sposobem udostępnić kontroler dla systemów otwartych. MQTT to uniwersalny sposób dający możliwość integracji z dowolnym systemem, ponieważ MQTT jest dość powszechne. Może w ten sposób umożliwiliby reagowanie na zdarzenia z nadajników? Czy się kiedyś doczekamy MQTT lub innego sposobu eksponowania tych zdarzeń? Nadzieje małe, konkretów i zapowiedzi brak. W kodzie kontrolera 1.6.9 nie pojawia się nic na temat MQTT (szukając tekstowo), więc wygląda, że nie pracują nad tym, bo funkcje wprowadzane w przyszłości pojawiają się stopniowo w kodzie kontrolera, tylko nie są podawane do publicznej wiadomości. Na teraz wygląda, że MQTT nie ma.
W każdym razie - Zigbee wydaje się dobrym wyborem jeśli w planach jest używanie urządzeń od różnych producentów. A gdy wielka trójka (Google, Apple i Amazon) ogłosi za jakiś czas efekt swoich prac to na pewno zrobi się ciekawie w temacie Zigbee.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Tak jeszczę parę słów mojego monologu (bo komentarza ze strony Zamel raczej się nie doczekamy). Rozumiem, że nie wszystko co użytkownicy sobie wymyślą da się upakować w kontrolerze, bo jest on małym i niewydajnym urządzeniem z niewielkimi możliwościami i zasobami. ALE - mam pewien pomysł jak rozwiązać kwestię zasobów: co gdyby Zamel zaczął wypuszczać 2 wersje softu kontrolera?
  * Pierwsza, nadrzędna wersja - to co znamy teraz - pełne wsparcie dla aplikacji, sceny, funkcje logiczne, czasowe. Brak integracji z systemami zewnętrznymi. Ta wersja nazywałaby się np "standard"
  * Druga wersja - ogołocona z logiki realizowanej przez kontroler - brak scen, funkcji logicznych i czasowych, ale za to z MQTT lub innym API eksponującym kontroler dla zewnętrznych systemów włącznie z powiadomieniami o zdarzeniach z nadajników odbieranych przez kontroler i wysyłanych dalej do systemów zewnętrznych. Soft idealny dla zaawansowanych użytkowników wprost stworzony do integracji Exta Life z innymi systemami. Dajmy na to, że ta wersja dla odróżnienia nazywałaby się "open" czyli np byłby do wyboru soft 1.6.9-open i 1.6.9-standard

O tym który soft działa w kontrolerze decyduje użytkownik i np jakiś checkbox w ustawieniach w aplikacji. Przestawienie na daną linię powoduje, że kontroler pobiera odpowiednio aktualizacje z linii "standard" lub linii "open" chyba że user zmieni ustawienie to wtedy automatycznie wyskakuje monit o aktualizacji do drugiej linii softu.
Można? Można. A co Zamel zrobi (lub nie :P) z tym pomysłem to już inna sprawa.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Tak jeszczę parę słów mojego monologu (bo komentarza ze strony Zamel raczej się nie doczekamy). Rozumiem, że nie wszystko co użytkownicy sobie wymyślą da się upakować w kontrolerze, bo jest on małym i niewydajnym urządzeniem z niewielkimi możliwościami i zasobami. ALE - mam pewien pomysł jak rozwiązać kwestię zasobów: co gdyby Zamel zaczął wypuszczać 2 wersje softu kontrolera?
  * Pierwsza, nadrzędna wersja - to co znamy teraz - pełne wsparcie dla aplikacji, sceny, funkcje logiczne, czasowe. Brak integracji z systemami zewnętrznymi. Ta wersja nazywałaby się np "standard"
  * Druga wersja - ogołocona z logiki realizowanej przez kontroler - brak scen, funkcji logicznych i czasowych, ale za to z MQTT lub innym API eksponującym kontroler dla zewnętrznych systemów włącznie z powiadomieniami o zdarzeniach z nadajników odbieranych przez kontroler i wysyłanych dalej do systemów zewnętrznych. Soft idealny dla zaawansowanych użytkowników wprost stworzony do integracji Exta Life z innymi systemami. Dajmy na to, że ta wersja dla odróżnienia nazywałaby się "open" czyli np byłby do wyboru soft 1.6.9-open i 1.6.9-standard

O tym który soft działa w kontrolerze decyduje użytkownik i np jakiś checkbox w ustawieniach w aplikacji. Przestawienie na daną linię powoduje, że kontroler pobiera odpowiednio aktualizacje z linii "standard" lub linii "open" chyba że user zmieni ustawienie to wtedy automatycznie wyskakuje monit o aktualizacji do drugiej linii softu.
Można? Można. A co Zamel zrobi (lub nie :P) z tym pomysłem to już inna sprawa.

Bardzo dobry pomysł.
Można nie rezygnować z obranej, dotychczasowej wizji Zamela na ten produkt, a alternatywny soft z MQTT otworzył by system na użytkowników z innych ekosystemów. Pewnie nadajniki podtynkowe czy nowe sensory z podstawkami, które wydają się niszowymi produktami, skusiły by nie jednego nowego klienta. Klienta, który ma już urządzenia innych producentów i wie co to MQTT, HA, Zigbee itp. Efekt skali rynku mógłby wykreować parę hitów sprzedażowych na podobieństwo choćby licznika MEW-01.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Jedyne co kontroler potrafi zrobić odnośnie nadajników to wyzwolić scenę gdy użytkownik wciśnie jakiś przycisk nadajnika. Niemożliwe jest zareagowanie na puszczenie przycisku lub na dwuklik a także przytrzymanie.

Nie pamiętam czy tak było od początku, czy zostało wprowadzone później - w funkcjach logicznych można wyzwolić scenę również przy puszczeniu przycisku nadajnika. Chociaż pewnie niewiele to daje w dyskutowanym tutaj scenariuszu obsługi dwukliku czy przytrzymania przycisku. A czy HA może zareagować na scenę wywołaną w ExtaLife? Bo jeśli tak, to może dałoby się jakoś ogarnąć długie przyciśnięcie przez reakcje na dwie różne sceny wywoływane logiką? Chociaż pewnie pozostaje problem odróżnienia przez kontroler standardowego, krótkiego naciśnięcia przycisku, w momencie gdy chcielibyśmy przytrzymać go dłużej  :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Jedyne co kontroler potrafi zrobić odnośnie nadajników to wyzwolić scenę gdy użytkownik wciśnie jakiś przycisk nadajnika. Niemożliwe jest zareagowanie na puszczenie przycisku lub na dwuklik a także przytrzymanie.

Nie pamiętam czy tak było od początku, czy zostało wprowadzone później - w funkcjach logicznych można wyzwolić scenę również przy puszczeniu przycisku nadajnika. Chociaż pewnie niewiele to daje w dyskutowanym tutaj scenariuszu obsługi dwukliku czy przytrzymania przycisku. A czy HA może zareagować na scenę wywołaną w ExtaLife? Bo jeśli tak, to może dałoby się jakoś ogarnąć długie przyciśnięcie przez reakcje na dwie różne sceny wywoływane logiką? Chociaż pewnie pozostaje problem odróżnienia przez kontroler standardowego, krótkiego naciśnięcia przycisku, w momencie gdy chcielibyśmy przytrzymać go dłużej  :)
Faktycznie! Nie znałem tego. Patrzyl m tylko na sceny bo tam też się przypisuje przyciski i tam jest tylko wciśnięcie. Dziwna niespójność projektowa. Tak się nie da , a w logicznych tak.
A wiesz że myślałem dokładnie o wykorzystaniu tego w HA? Kontroler powiadamia o wykonaniu sceny z tego co kojarzę. Sprawdzę jeszcze. Ale zastopowało mnie właśnie to, że nie było można zareagować na puszczenie a to eliminuje możliwość wykrycia dwukliku no i przytrzymania szczególnie. Nie wiem tylko czy kontroler powiadamia o wykonaniu funkcji logicznej. O samej scenie raczej powiadamia. Byłoby z tym trochę zabawy i oo stronie HA i aplikacji Exta Life ale dałoby się to zrobić. Chociaż z architektonicznego punktu widzenia to bardzo karkołomne przedsięwzięcie i straszna kombinacja. Kontroler sam powinien wysyłać takie sygnały na zewnątrz. A jeśli powiadomi o scenie wykonanej przez tak zdefiniowaną funkcję logiczną to doprawdy nie rozumiem dlaczego Zamek tego nie zrobił w oczywisty sposób bo zdaje się że wszystko co potrzebne już istnieje w sofcie
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Witam,
a mi dzisiaj wyszedł taki problem z funkcjami logicznymi, że teoretycznie ROB-22 odczytuje stany z bramy (Zamknięta, Uchylona, Otwarta). Chciałem zrealizować funkcjonalność dla bramy garażowej, że po przejściu w stan OTWARTE w zależności od pory dnia: w DZIEŃ podnieś rolety w garażu i nie zapalaj światła w garażu, NOC - nie podnoś rolet tylko zapal światło. I dla zdarzenia przejścia w tryb "ZAMKNIETE" - opuść rolety i wyłącz światło nie zależnie od pory dnia. Ale niestety nie ma możliwości wyzwolenia akcji na zmianę stanu z czujnika położenia bramy garażowej/wjazdowej (odczytywane z krańcówek).

Pozdrawiam,
Gadulowaty