Zamel Exta Live vs F&Radio

  • 6 Odpowiedzi
  • 8144 Wyświetleń
Zamel Exta Live vs F&Radio
« dnia: Grudnia 26, 2018, 10:33:47 »
Witam,
mam pare modulow Zamel Exta Free no i to nie dziala - znaczy dziala ale wiecie jak :)
Widze ze z Zamel Life zaczyna byc podobny problem.

Mam pytanie - co sadzicie o F&Radio ?
System analizowalem, centralny serwer wydaje sie byc interesujacy, mozna wszelka logike w nim zbudowac, panuje totalna dowolnosc, sceny itd. - tylko wyobraznia uzytkownika nas ogranicza.

Teraz pytanie - czy ten system F&F jest interesujacy? Nie wiem co wybrac do budowy systemu sterowania do bierzacej instalacji.

Zamel mnie zniecheca nadal brakiem rozwijania Exta Live oraz brakiem wielu modulow w tym systemie.

A moze sie myle?
Moze to Exta Live bedzie lepszym wyborem vs F&Radio?
Choc nie ukrywam, ze w f&f bardziej profesjonalnie wyglada sytem budowania logiki itd....

Darek

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 26, 2018, 16:46:00 »
Witaj
Na papierze F&F prezentuje się o niebo lepiej niż Exta Life. Dużo więcej modułów, centralny kontroler, bardziej rozbudowana logika. Dwa niezależnie radia w kontrolerze dające nadzieję na w miarę stabilną pracę. Aplikacja daje znacznie większe możliwości dostosowania pod siebie niż Exta. Graficznie też ok. Poczytaj jak to działa w praktyce , ale jak miałbym decydować tylko po dokumentacji to bym w to szedł.

Zamel na pewno jest lepszy w jednym - marketingu.

Exta może też kiedyś będzie dobra. Może... kiedyś...ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle. Po doświadczeniach z Exta Free i Life optymizm w tym względzie jest jednak niewielki.

F&F robi chyba wyłącznie domotykę, więc muszą to robić dobrze żeby przetrwać na rynku. Z kolei Zamel robi zylion różnych rzeczy i Extra Life to tylko jeden z bardzo wielu produktów. Jak się nie uda to trudno. Robią wiele innych rzeczy żeby mieć z tego zysk
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 26, 2018, 17:30:47 »
Ja zanim "poszedłem" w Zamela też myślałem o F&F i niestety dałem się oszukać marketingowi Zamela...
Exta Free która wybrałem (Exta Life dopiero się miała pojawić) to porażka, pomijam już to że nigdy nie zrealizowano tego co obiecywano, ale nawet to co jest (a jest biednie) przez niedopracowane aplikacje, działa no nie czarujmy się tragicznie.   
Tak więc jak napisałem już kolega admin w Zamelu marketing działa na pewno lepiej, a reszta hmmm sam widzisz po wpisach na forum.
Poszukaj w necie użytkowników F&F i popytaj myślę że to najlepszy sposób.
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 26, 2018, 20:28:09 »
Powiem tak,
Jutro zadzownie do F&F i zapytam czy ich F&Wave jest kompatibilny z Z-Wave
Jesli tak to ide ta droga - czyli kupuje serwer innej firmy ale wykorzystam moduly F&F bo sa sensowne.
Jesli nie jest kompatibilny to pojde w F&Home Radio.
Wolal bym Z-Wave bo jest bardziej otwarty system, nie chce budowac calego domu w tym tylko niektore funkcjonalnosci :)
Jutro sie okaze jak zadzownie do F&F i niech powiedza czy ten ich F&Wave to jakis standard.

Tez mi sie wydaje ze Zamel nigdy nie doprowadzi zadnego systemu do jakiegokolwiek akceptowalnego poziomu.
Widze ze juz zaczeli w supla wspierac choc nie uwazam, ze system oparty na chmurze i w sumie bez centralnego zarzadzania to dobry wybor a jednoczesnie jest ciekawy ale dla ludzi ktorzy nad automatyka w domu chca spedzic kolejne 6mies :)


*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 29, 2018, 11:30:38 »
Witaj,
I jak, dowiedziałeś się czegoś nt F& ? Nie wydaje mi się, że to jest oparte o Z-Wave. Raczej pochwaliliby się na stronie i obudowach. Z-Wave to zbyt dobry driver marketingowy, ale i licencje do zapłaty co podwyższa koszty.

Ciekawi mnie to ich rozwiązanie gdzie każdy odbiornik jest retransmiterem. Brzmi podobnie jak topologia mesh w Z-Wave, ale równie dobrze nadajniki mogą na ślepo retransmitować wszystko, a ta mała różnica może już wpływać na stabilność działania. Ciekawe jak sprawdza się w dużych instalacjach.
Exta Life przed zmianą metody komunikacji radiowej z potwierdzeniem na bez potwierdzania działała w miarę dobrze w małych nieskomplikowanych instalacjach, gdzie sceny obejmowały może kilka komponentów. Ale jak podają przykłady z forum - przy kilkunastu roletach praktycznie nie działała co wymusiło zmianę sposobu komunikacji. Ciekawe jak F& sobie z tym radzi.

Zgadzam się, że Zamel działa chaotycznie i potrafi nieoczekiwanie porzucić projekt - przykład Exta Free. Chociaż pod względem sprzętu zbudowali całkiem pokaźny katalog, tyle, że to nie było smart - jak wiemy polegli na całej linii w tworzeniu kontrolera i softu.
Exta Life ma już niemal 2 lata i rozwija się powolutku co też nie wróży rewelacji w przyszłości. supla idzie do przodu jak burza, co prawdopodobnie spycha Exta Life na bok.

Jeśli F& nie wspiera Z-Wave to ja na Twoim miejscu jednak zastanowiłbym się nad innymi klockami, choćby ze względu na otwartość i możliwość integrowania z innymi systemami o większych możliwościach.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 01, 2019, 14:10:12 »
Hej,

Dzwonilem do F&F i niestety - nie jest to Z-Wave, a mega szkoda :(

Tak wiec coraz bardziej sklaniam sie ku systemowi F&Home Radio.

Chodzi mi o to, zeby nie spedzac kolejnych nocy na kompilowaniu jader, sterownikow itp. do tego zeby zasterowac swiatelkiem przed garazem z jakimis tam zaleznosciami :)
Pije do SUPLA itp. projekotw :) a system chmury wogole jakos do mnie nie przemawia....
Wiem jak to robic, znam troche systemu unix itd :) ale czym innym sie na dzis w zyciu zajmuje i nie chce mi sie tracic czasu na doktoryzowanie sie z tego.
Jednoczesnie, chce miec choc podstawowa wiedze nt. automatyki w domu azeby nikt mi kitu nie wciskal.

Juz okolo 2-3 lata temu interesowalem sie F&Home radio i widac ze system nadal zyje, jest wspeirany.
Po rozmowie z przedstawicielem wnioskuje ze jest nad nim opieka.

Wiem, ze lepsze bylo by cos typu openhab lub z-wave z serwerem ale powiem tak:
W takim przypadku do tego co chce osiagnac przez ten system, zawsze musial bym kombinowac z jakims systemem dwu roznych standardow.
W F&Radio mam wszysto w pakiecie.

Przyklad:
macie jakis nadajnik z-wave dopuszkowy, bateryjny?ja nie moge znalezc......
bo tylko tak jestem w stanie zasterowac swiatlami w jednym miejscu w domu, a nie mam jakiejkolwiek mozliwosci dobrania sie do puszek instalacji....
Jesli jest taki nadajnik to podajcie - w standardzie z-wave....


*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zamel Exta Live vs F&Radio
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 01, 2019, 18:17:08 »
Dzięki za odpowiedź na ten temat.

Czyli tak jak podejrzewałem - brak Z-Wave. Szkoda, ale przynajmniej cena niższa. Pozostaje kwestia niezawodności.

Masz trochę racji, że wiele rozwiązań - nawet supla wymaga trochę kombinowania, aby zbudować w pełni funkcjonalne rozwiązanie z możliwością sterowania wyłącznikami ściennymi i kompletem urządzeń wykonawczych. Być może to kwestia etapu rozwoju,a ten sprzetowo w supli wygląda w zasadzie podobnie jak Exta Life. Aby mieć komplet trzeba kombinować z ESP8266. Mnie to też się nie podoba i z tego też względu nie zdecydowałem się na przejście do supli.
Sterowania chmurą też mnie nie przekonuje, ale private cloud w domu już jest akceptowalne.

Co do nadajników Z-Wave - Fibaro ma The Button, ale on jest dość specyficzny, bo podtynkowo już tego się nie zamocuje. Jest jeszcze Key Fob, ale to pilot. Moim zdaniem sterowanie z kasycznych łączników sprawdza się w praktyce najlepiej. Ewentualnie panel dotykowy zastępujący kilka łączników w jednym miejscu np w salonie. Dziwi mnie taki stan rzeczy, choć to może jednak problem rynku polskiego, na którym nei ma takich urządzeń. Zobacz tutaj - trochę jednak tego jest: https://products.z-wavealliance.org/regions/2/categories/18/products
Obecność nadajników puszkowych w Exta Life to akurat plus. Minusem jest brak możliwości sterowania nimi za pośrednictwem kontrolera (pomijam funkcje logiczne, bo wykorzystanie ich w tym celu w praktyce się nie uda - za mało scen).

Bądź co bądz F&Radio faktycznie może wypaść dobrze. Pamiętaj jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. To jedno jest pewne i jak sobie te klocki zainstalujesz w puszkach to zaczniesz ich chcieć więcej, budować coraz bardziej skomplikowane scenariusze z logiką, a tutaj otwartość i możliwość integracji z innymi systemami może mieć już duże znaczenie. Ciekawy jestem, czy to F&Home ma jakieś API, które otwierałoby drogę do integracji z systemami typu openHAB, Home Assistant czy Domoticz.

Niemniej jednak kibicuję Ci i jeśli zdecydujesz się na zakup F&Home - to napisz tutaj jakąś recenzję jak to działa. Interesuje mnie bardzo jak radzą sobie inne konkurencyjne do Exta Life systemy i co z tym idzie - jak wypada na ich tle EL Zamela. Czy jest źle, bardzo źle, a może wręcz przeciwnie ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant