Scenariusze do sterowania logiką i (nie)możliwość ich zrealizowania w Exta Life

  • 65 Odpowiedzi
  • 18651 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
W tym wątku chciałbym umieszczać scenariusze użytkowania, które chcielibyśmy realizować za pomocą elementów Exta Life (obecnych i tych których jeszcze brakuje w ofercie). Chodzi o takie scenariusze, których obecnie nie da się zrealizować, lub da się tylko częściowo idąc na kompromis.
To moim zdaniem pozwoli na pokazanie w jakim kierunku ma podążać funkcjonalność funkcji logicznych oraz rozwój elementów systemu.

Zachęcam do opisywania swoich scenariuszy użytkowych.
« Ostatnia zmiana: Listopada 29, 2017, 17:52:56 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Scenariusze do sterowania logiką i możliwości ich zrealizowania w Exta Life
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 29, 2017, 17:09:28 »
Moje scenariusze (wpis będzie poszerzany gdy coś więcej przyjdzie mi do głowy):
1. Sterowanie oświetleniem za pomocą zegara astronomicznego oraz czujnika światła
Scenariusz: chciałbym aby codziennie w przedziale [-godzina_przed_zachodem, godzina_po_zachodzie] w moim salonie zaświecało się za pomocą sceny kilka lamp. Dokładny moment, kiedy ma to nastąpić jest zależny od natężenia światła na czujniku. Chodzi o to, że gdy w tym przedziale czasowym ilość światłą spadnie poniżej zadanej wartości A - system ma uruchomić scenę.
Obecnie odbywa się to u mnie częściowo przez funkcje czasowe, jednak wadą jest to, że w lecie zazwyczaj o godzinie zachodu jest jeszcze jasno (kąt słońca na horyzoncie, brak przesłaniania przez inne budynki) i nie ma sensu załączać świateł, ale już jesienią i zimą - o zachodzie jest ciemno i wypadałoby włączać światło wcześniej.
Warunki: jeśli jeden z odbiorników jest włączony (np ktoś już ręcznie włączył światło) - nie wykonuj sceny
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika światła
- brak warunku na stan odbiornika
- brak zakresu godzin w stosunku do zegara astronomicznego; jest albo zdarzenie typu "zakres godzin" albo tylko godzina zegara astronomicznego; brakuje opcji "zakres godzin" dla zegara astronomicznego


Potencjalna realizacja przy obecnym kształcie i dodaniu czujnika oraz stanu odbiornika chyba i tak nie jest możliwa jedną funkcją logiczną, a trzema - zbadanie światłości 1 godzinę przed zachodem, o zachodzie oraz godzinę po zachodzie. To też jest pewne ograniczenie, że nie da się tego badać w miarę "płynnie" w zakresie czasu "około" godziny zachodu przy użyciu zegara astronomicznego. Powinna być taka opcja jak dla zdarzenia typu "Zakres godzin"

2. Sterowanie roletami w okolicach zachodu słońca z pomocą czujnika światła
Scenariusz: W zasadzie scenariusz niemal identyczny jak #1. Rolety mają się opuścić w podobnych okolicznościach do wartości np 70%. Funkcja ma się nie uruchomić gdy rolety już zostały spuszczone (czyli np SRP jest na 100% lub co najmniej tyle ile zdefiniowano w scenie odpowiadającej tej funkcji. Chodzi o to, aby rolety się nie podniosły do 70% gdy ktoś je już opuścił do 100% lub między 70 a 100%.
Te same braki funkcjonalne i sprzętowe


3. Uruchamianie zraszaczy poprzez ROP-21/22 w zadanym przedziale godzinowym i danej wilgotności
Scenariusz: Chciałbym być w stanie uruchomić zraszacze (elektrozawory wysterowane przez ROP-21/22) w określonym przedziale czasowym
Warunki: jeśli wilgotność ziemi <= wartości A - uruchom scenę
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika wilgotności


4. Opuszczanie rolet za dnia gdy jest upał i słoneczna pogoda
Scenariusz: Wiadomo, że latem podczas upałów pomieszczenia nagrzewają się nam od wewnątrz gdy mocno świeci słońce. Jest to szczególnie zauważalne, gdy mamy w pokoju duże przeszklenia.
Warunki: Chciałbym móc opuszczać rolety gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza wartość A oraz ilość światła wartość B.
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika światła
- brak osobnego czujnika temperatury


5. Uruchamianie różnych scen za pomocą jednego klawisza nadajnika 
Scenariusz: Chciałbym być w stanie sterować grupą odbiorników (załączać i wyłączać) za pomocą jednego przycisku. Jedno naciśnięcie - uruchamia scenę A. Drugie naciśnięcie - scenę B
Warunki: jeśli odbiornik X jest w stanie "włączony" to naciśnięcie klawisza ma uruchamiać scenę B. Jeśli X jest w stanie "wyłączony" - scena A
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak warunku na stan odbiornika


6. Składanie markizy i/lub opuszczanie rolet gdy wieje mocny wiatr z danego kierunku
Scenariusz: Markizy nie posiadam, ale rolety już tak. Taką scenę widziałem w opisie systemu Fibaro, więc opiszę. Chciałbym opuścić rolety gdy wiatr z kierunku zachodniego przekracza wartość X. Korzyścią jest teoretycznie mniejsze wychładzanie pomieszczenia z roletami oraz przeciwdziałanie uszkodzeniu markiz. Może też być pomocne przy burzach, gdy np. nie chcemy oglądać wyładowań oraz słyszeć padającego z dużą siłą na szyby deszczu. Ew. chcemy przeciwdziałać uszkodzeniu szyby przez przypadkowe, przywiane przez burzę przedmioty
Warunki: jeśli czujnik wiatru wykryje wartość X z kierunku W
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika wiatru; takiemu czujnikowi nadałbym jednak niski priorytet


7. Włączenie światła po wykryciu ruchu
Scenariusz: Chciałbym, aby po wykryciu ruchu w danym pomieszczeniu włączyło się poprzez scenę światło. Przykład - światło na zewnątrz, lub w środku przy włamaniu do domu. Wtedy mogłyby się ew opuścić (lub podnieść dla zwiększenia widoczności włamania) -rolety
Warunki: jeśli wykryto ruch na czujniku X - uruchom scenę
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika ruchu


UPDATE 03.01.2018:
8. Powiadomienie push lub wysłanie maila jako reakcja na odczyt czujnika
Scenariusz: Chciałbym, aby po wykryciu wody/zalania przez czujnik w danym pomieszczeniu system wyświetlił powiadomienie push lub wysłał na zadany adres email maila o zdefiniowanej treści.
Warunki: jeśli wykryto zalanie na czujniku X - wyślij email lub powiadomienie push w aplikacji
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika zalania
- brak powiadomień push  ew. wysyłania maili w aplikacji jako rezultat wykonania funkcji logicznej


UPDATE 24.04.2018:
9. Załączenie grzałki bojlera zasilanej panelem fotowoltaicznym gdy poziom nasłonecznienia przekroczy ustaloną wartość.
Scenariusz: Chodzi o podgrzewanie C.W.U. gdy jest słoneczny dzień za pomocą energii słonecznej przetworzonej przez falownik, a nie grzałki zasilanej z sieci energetycznej.
Grzałka w bojlerze ma się załączyć np. przy pomocy ROP-22/21 tylko gdy czujnik oświetlenia wykryje minimalną wartość oświetlenia (np. w luxach). Realizacja przy pomocy funkcji logicznej z warunkiem na odczyt czujnika
Warunki: jeśli poziom nasłonecznia w czujniku X przekroczy zadaną wartość A - załącz odbiornik O (ROP-21/22)
Braki funkcjonalne i sprzętowe w Exta Life:
- brak czujnika światła


Myślę, że wiele z tych scenariuszy jest jak najbardziej życiowych i powszechnych. To dość typowe przykłady podawane w rozwiązaniach typu Inteligentny dom, a skoro Exta Life pozycjonuje się na taki produkt - to system powinien umożliwiać realizację takich scen.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 24, 2018, 21:41:11 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Witam wszystkich forumowiczów.
Propozycje kolegi bardzo mi się podobają i pokrywają z moimi pomysłami.

Do tego dopisał bym tylko jeden scenariusz:
Kontrola obecności domowników na tarasie.
Mam dużą roletę na drzwiach tarasowych. Nie chciał bym aby mnie zamknęła na tarasie.

Do tego była by potrzebna kontrola otwarcia drzwi tarasowych np. kontrakton.

Jeśli drzwi były by otwarte, to roleta nie mogła by się automatycznie zamknąć.

Pozdrawiam Paweł

@admin podejrzewam że scenariusz 7 można zrealizować przy pomocy RNP-22 oraz systemu alarmowego umożliwiającego podłączenie czujek ruchu i programowanie wyjść.
@stoper-2 Twój scenariusz również można w ten sposób zrealizować - albo nawet prościej, zwyczajnie podłączając kontaktron bezpośrednio do RNP-22.
Scenariusz 1 i 9 - podobna sytuacja, można skonstruować proste urządzenie przy użyciu fotorezystora.

Może wystarczyłoby sprzedawać rozszerzenia RNP-22? ;)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Cześć
Mam świadomość, że jakby dobrze pokombinować to dałoby się niektóre zrealizować. Doceniam wiedzę i kreatywność. Ale właśnie chodzi o to aby nie kombinować i aby system był wyposażony w środki (moduły, software) umożliwiające ich realizację.
Ludzie nie takie rzeczy robią - np potrafią zintegrować Exta Free (bliźniaczy system) z Apple Home Kit (poprzez skonstruowanie  swojego kontrolera) choć oficjalną drogą jest to niemożliwe.

Popatrz na inne, prawdziwe systemy Smart Home. Tam takie scenariusze to pestka. A tutaj trzeba kombinować dość często chcąc osiągnąć dość proste scenariusze.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Z perspektywy czasu i po stracie nadziei, na to że te wszystkie braki (moduły i funkcje oprogramowania EFC-01/aplikacji) kiedykolwiek zostaną dodane do Exta Life - zmieniłem nieco zdanie co do kwestii kombinowania. Nadal myślę, że system powinien mieć komplet modułów i funkcji, bo to dopiero pozwala rozwinąć mu skrzydła i tworzyć na prawdę potężne możliwości.Jednak po stracie nadziei, że tutaj tak będzie mam krótką wiadomość, gdyby ktoś jednak chciał zrobić swoje Exta Life elementem prawdziwego inteligentnego domu.
Słowek kluczem w tej kwestii jest: "GPIO" :) Otóż wiele czujników mierzących przeróżne wielkości jak się okazuje da się kupić za kilkanaście / kilkadziesiąt zł. Np w sklepie botland. A jak to podłączyć do Exta Life? Oczywiście bezpośrednio się nie da. Trzeba najpierw złączyć Exta Life z jakimś większym systemem Smart Home np. Home Assistant (integracja do pobrania na forum), a potem wystarczy kupić np. płytkę z ESP32 (dobrym wyborem jest ESP32-WROOM), podłączyć czujniki np. do wejść GPIO z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, wgrać soft np ESPHome.io i podłączyć przez WiFi do serwerka z Home Assistant.
Jedna płytka ma 16 wejść ADC, ale dy używamy WiFi to już "tylko" 8. Moim zdaniem i tak sporo.
Tym sposobem możemy podłączyć np czujnik temperatury, światła, wilgoci kablowo i dodatkowo integrować się np. z Xiaomi Mi Flora jako czujnika wilgotności/opadów jeśli ktoś kabli nie lubi.
Wymaga to trochę grzebania, to prawda, ale moim zdaniem warto. Sam właśnie zamierzam tym sposobem podłączyć czujnik wilgotności i sterować zraszaczami do podlewania (ROP-22) w oparciu o wilgotność.
Znajomy, który posiada Grentona właśnie mnie oświecił jak ma podłączonych kilka swoich czujników i tu kluczowe właśnie okazuje się GPIO i przetwornik A/C. Zamel robiąc jeden taki moduł do Exta Life i rozbudowując nieco logikę oraz aplikację mógłby na prawdę dodać potęgi temu systemowi.
Miłego dłubania :)
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2019, 23:11:47 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Z perspektywy czasu i po stracie nadziei, na to że te wszystkie braki (moduły i funkcje oprogramowania EFC-01/aplikacji) kiedykolwiek zostaną dodane do Exta Life - zmieniłem nieco zdanie co do kwestii kombinowania. Nadal myślę, że system powinien mieć komplet modułów i funkcji, bo to dopiero pozwala rozwinąć mu skrzydła i tworzyć na prawdę potężne możliwości.Jednak po stracie nadziei, że tutaj tak będzie mam krótką wiadomość, gdyby ktoś jednak chciał zrobić swoje Exta Life elementem prawdziwego inteligentnego domu.
Słowek kluczem w tej kwestii jest: "GPIO" :) Otóż wiele czujników mierzących przeróżne wielkości jak się okazuje da się kupić za kilkanaście / kilkadziesiąt zł. Np w sklepie botland. A jak to podłączyć do Exta Life? Oczywiście bezpośrednio się nie da. Trzeba najpierw złączyć Exta Life z jakimś większym systemem Smart Home np. Home Assistant (integracja do pobrania na forum), a potem wystarczy kupić np. płytkę z ESP32 (dobrym wyborem jest ESP32-WROOM), podłączyć czujniki np. do wejść GPIO z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, wgrać soft np ESPHome.io i podłączyć przez WiFi do serwerka z Home Assistant.
Jedna płytka ma 16 wejść ADC, ale dy używamy WiFi to już "tylko" 8. Moim zdaniem i tak sporo.
Tym sposobem możemy podłączyć np czujnik temperatury, światła, wilgoci kablowo i dodatkowo integrować się np. z Xiaomi Mi Flora jako czujnika wilgotności/opadów jeśli ktoś kabli nie lubi.
Wymaga to trochę grzebania, to prawda, ale moim zdaniem warto. Sam właśnie zamierzam tym sposobem podłączyć czujnik wilgotności i sterować zraszaczami do podlewania (ROP-22) w oparciu o wilgotność.
Znajomy, który posiada Grentona właśnie mnie oświecił jak ma podłączonych kilka swoich czujników i tu kluczowe właśnie okazuje się GPIO i przetwornik A/C. Zamel robiąc jeden taki moduł do Exta Life i rozbudowując nieco logikę oraz aplikację mógłby na prawdę dodać potęgi temu systemowi.
Miłego dłubania :)

Czy możesz podpowiedzieć jak zintegrowałeś/podłączyłeś czujniki Mi Flora z ESP32 i dalej do HA?
Może wskażesz przystępne źródła wiedzy, chętnie poczytał bym o tym ale bez przewalania się przez internet.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

A jak dodać tak spreparowany moduł ESP32 do HA?
Ile sensorów można dodać do jednego ESP?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
A jak dodać tak spreparowany moduł ESP32 do HA?
Ile sensorów można dodać do jednego ESP?
Integracja ESPhome: https://www.home-assistant.io/integrations/esphome/

Ile czujników? W sumie nie ma chyba limitu. Tyle ile zmieści się na radiu bluetooth bez utraty pakietów. Trzeba też pamiętać że zasięg bluetooth jest niewielki w stosunku do Exty czy Zwave.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Zapowiadają suszę stulecia w tym roku (jakby mało plag było). Przymierzam się do zakupu czujników Mi Flora. Mogę je zastosować na zewnątrz? Czy nie ma z nimi problemu zalania, zawilgocenia? Na jak długo starcza bateria?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Zapowiadają suszę stulecia w tym roku (jakby mało plag było). Przymierzam się do zakupu czujników Mi Flora. Mogę je zastosować na zewnątrz? Czy nie ma z nimi problemu zalania, zawilgocenia? Na jak długo starcza bateria?
Są dostosowane do trudnych warunków. Pamiętam, że gdy zakładałem baterię to zastałem pod klapką gumową uszczelkę. W sumie nie wiem czy mogą być na zewnątrz, ale od 10 miesięcy są pod gołym niebem i pracują niezawodnie. Czy deszcze, czy śnieg czy mróz lub upały - po prostu działają. Bateria? Jeśli wierzyć odczytom to po tych 10 miesiącach jest 94%. Nieźle co? Nadal działają i co około minutę dostarczają odczyty. Po prostu hi-tech i tyle. Świetny sprzęt. Mogę szczerze polecić.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Przekonałeś mnie. Czy w ESP32 z EspHome masz odczyt wszystkich parametrów? Również stanu baterii? Trochę czytam, Python pod win zainstalowany. Nawet jakiś pierwszy plik stworzyłem z pomocą okna komend windos`a. Może dziś spróbuję skompilować i wgrać coś do ESP8266 zanim docelowy ESP32 i Mi dojadą. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu pliku yaml?
Czy plik można tworzyć w HA po instalacji dodatku EspHome z GUI?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Przekonałeś mnie. Czy w ESP32 z EspHome masz odczyt wszystkich parametrów? Również stanu baterii? Trochę czytam, Python pod win zainstalowany. Nawet jakiś pierwszy plik stworzyłem z pomocą okna komend windos`a. Może dziś spróbuję skompilować i wgrać coś do ESP8266 zanim docelowy ESP32 i Mi dojadą. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu pliku yaml?
Czy plik można tworzyć w HA po instalacji dodatku EspHome z GUI?
Nie, akurat stanu baterii nie da się odczytać przez ESPhome. Z tego co się orientuję to inne tego typu trackery też tego nie potrafią. Ale możesz to sprawdzać przez aplikację Flower Care.
na ESP8266 nie potestujesz tego, bo on nie ma wbudowanego Bluetooth'a. Możesz co najwyżej poćwiczyć YAML i składnię ESPhome.
Tak wygląda mój plik dla ESPhome:
esphome:
  name: sensors_tracker
  platform: ESP32
  board: esp32doit-devkit-v1
         
wifi:
  ssid: 'MojeDomoweWiFi'
  password: 'hasloWiFi'
  # zapasowe
  ap:
    ssid: "BLE Tracker 1 fallback WiFi"
    password: "hasloWiFi"

captive_portal:

ota:
  password: 'mojesilnehaslodoaktualizacji'

# Enable logging
logger:


esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    interval: 320ms
    window: 30ms

sensor:
  - platform: xiaomi_hhccjcy01  #xiaomi_miflora
    mac_address: C4:7C:8D:65:FC:33
    temperature:
      name: "MiFlora Trawa Temperature"
    moisture:
      name: "MiFlora Trawa Moisture"
    illuminance:
      name: "MiFlora Trawa Illuminance"
    conductivity:
      name: "MiFlora Trawa Soil Conductivity"
     
api: 
 
time:
  - platform: homeassistant
    on_time:
      - seconds: 0
        minutes: 0
        hours: 12
        days_of_week: MON-SUN
        then:
          - switch.toggle: restart_sw

switch:
  - platform: restart
    name: "Tracker restart"
    id: restart_sw

Oprócz odczytu samego czujnika zawiera dodatkowo:
- restart switch (można zrestartować tracker z HA) + automatyczny restart codziennie o 12:00,
- logowanie (podgląd logów w czasie rzeczywistym z add-ona HA),
- Over-the-air (ota) update czyli wgrywanie softu przez WiFi (polecam),
- captive portal + ap czyli ESP32 odpala własny AP WiFi, gdy nie może się połączyć z ustawioną w nim siecią WiFi (wtedy można się do niego zalogować przez przeglądarkę i podać mu inne WiFi, z którym ma się łączyć).
- api - czyli uaktywnienie natywnego protokołu komunikacji z HA (zamiast mqtt)

Plik ESPhome można tworzyć z add-ona HA. Natomiast pierwsze programowanie możesz wykonać tylko po podłączeniu swojego ESP32 do urządzenia z HA (hass.io). Po uaktywnieniu ota możesz później już aktualizować soft przez WIFi
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2020, 12:24:46 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant