Scenariusze do sterowania logiką i (nie)możliwość ich zrealizowania w Exta Life

  • 65 Odpowiedzi
  • 18649 Wyświetleń
Zaryzykowałem i zainstalowałem bezpośrednio na bramce AIS ESPHome z bezpośredniego polecenia.
pip install esphome

W końcu Linux jest na pokładzie.
A następnie:
pip install tornado esptool
esphome config/ dashboard



ESPHome Dashboard - działa.
Problem pojawia się przy kompilacji.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2020, 22:04:03 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Załączam logi z bramki podczas instalacji esphome i tornado esptool
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2020, 22:10:13 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Zaryzykowałem i zainstalowałem bezpośrednio na bramce AIS ESPHome z bezpośredniego polecenia.
pip install esphome

W końcu Linux jest na pokładzie.
A następnie:
pip install tornado esptool
esphome config/ dashboard



ESPHome Dashboard - działa.
Problem pojawia się przy kompilacji.
Nie wiem co dokładnie jest problemem. Możesz zgłosić do twórców ESPhome, ale ja odczytywałbym ten komunikat jako brak kompilatora gcc. A tego co przeczytałem AIS działa na linuxie ale jakimś minimalistycznym, wiec być może nie posiada kompilatora C++ na pokładzie i wtedy ESPhome nie zadziała. Pytanie jest następujące: czy AIS Jolka (HA) działa na bramce jako kontener docker czy też jako virtual environment Pythona? Jeśli to drugie to może oznaczać, że nie ma tam dockera a to z kolei oznacza, że ESPhome może nie zadziałać z powodu braku niektórych komponentów jak kompilator C++.
Zostaje ci więc instalacja ESPhome w dockerze na Windows lub hass.io w Virtualbox na Windows z addonem ESPhome tak jak pisałem wcześniej.

Widziałem, że sugerowałeś na forum Jolki dodanie ESPhome jako integracji. To pewnie jest obsługiwane, ale z dodaniem ESPhome jako toola do bramki AIS będzie pewnie problem jeśli ten ich linux to jakaś minimalistyczna wersja.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Próbowałem tego samego i z tego co pamiętam to skończyłem dokładnie z tym samym błędem. Nie mam pojęcia co dokładnie jest źle, ale teraz udało mi się znaleźć info, z którego wynika, że to się na Windows po prostu nie uda: https://github.com/esphome/issues/issues/1065

Znalazłem odpowiednią poprawkę autora:
https://github.com/esphome/esphome/pull/910

Wykonałem poprawki z komend okna cmd Windows. Python poprawia kod ESPHome i można kompilować plik yaml spod Win. poleceniem:
esphome livingroom.yaml run
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
No to super, że udało ci się to rozwiązać. A cytat mojego posta dotyczył niemożliwości uruchomienia esphome dashboard w Windows, a nie błędu kompilacji z linii komend.

Czyli odpuściłeś ESPhome na Jolce? Wygląda, że będzie sprawiał tam problemy, więc zostaje ci używanie pod Windows z linii komend. Mniej wygodne, ale w pełni funkcjonalne.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Nie, akurat stanu baterii nie da się odczytać przez ESPhome. Z tego co się orientuję to inne tego typu trackery też tego nie potrafią. Ale możesz to sprawdzać przez aplikację Flower Care.
na ESP8266 nie potestujesz tego, bo on nie ma wbudowanego Bluetooth'a. Możesz co najwyżej poćwiczyć YAML i składnię ESPhome.
Tak wygląda mój plik dla ESPhome:
esphome:
  name: sensors_tracker
  platform: ESP32
  board: esp32doit-devkit-v1
         
wifi:
  ssid: 'MojeDomoweWiFi'
  password: 'hasloWiFi'
  # zapasowe
  ap:
    ssid: "BLE Tracker 1 fallback WiFi"
    password: "hasloWiFi"

captive_portal:

ota:
  password: 'mojesilnehaslodoaktualizacji'

# Enable logging
logger:


esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    interval: 320ms
    window: 30ms

sensor:
  - platform: xiaomi_hhccjcy01  #xiaomi_miflora
    mac_address: C4:7C:8D:65:FC:33
    temperature:
      name: "MiFlora Trawa Temperature"
    moisture:
      name: "MiFlora Trawa Moisture"
    illuminance:
      name: "MiFlora Trawa Illuminance"
    conductivity:
      name: "MiFlora Trawa Soil Conductivity"
     
api: 
 
time:
  - platform: homeassistant
    on_time:
      - seconds: 0
        minutes: 0
        hours: 12
        days_of_week: MON-SUN
        then:
          - switch.toggle: restart_sw

switch:
  - platform: restart
    name: "Tracker restart"
    id: restart_sw

Oprócz odczytu samego czujnika zawiera dodatkowo:
- restart switch (można zrestartować tracker z HA) + automatyczny restart codziennie o 12:00,
- logowanie (podgląd logów w czasie rzeczywistym z add-ona HA),
- Over-the-air (ota) update czyli wgrywanie softu przez WiFi (polecam),
- captive portal + ap czyli ESP32 odpala własny AP WiFi, gdy nie może się połączyć z ustawioną w nim siecią WiFi (wtedy można się do niego zalogować przez przeglądarkę i podać mu inne WiFi, z którym ma się łączyć).
- api - czyli uaktywnienie natywnego protokołu komunikacji z HA (zamiast mqtt)

Plik ESPhome można tworzyć z add-ona HA. Natomiast pierwsze programowanie możesz wykonać tylko po podłączeniu swojego ESP32 do urządzenia z HA (hass.io). Po uaktywnieniu ota możesz później już aktualizować soft przez WIFi
Dla Tracker Hub z tego przykładu widzę, że jest odczyt stanu baterii czujnika MI flora:
https://esphome.io/components/esp32_ble_tracker.html
Rozumiem, że kod dotyczy samego odczytu danych z czujnika. Za komunikację będzie odpowiedzialny fragment kodu z API lub mqtt do wyboru. Niepokoi mnie nota z uwagą - załącznik. Czy będę musiał zmienić rozmiar partycji kodu przy kompilacji? Jak to zrobić?
P.S.
Czujnik MI flora po paru dniach pokazuje 33% baterii - słabo lub słaba jakościowo bateria.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Dla Tracker Hub z tego przykładu widzę, że jest odczyt stanu baterii czujnika MI flora:
Oo, widocznie coś się zmieniło. Może to dodali niedawno. Nie wiem, bo ja to ustawiałem niemal rok temu.
Cytuj
Rozumiem, że kod dotyczy samego odczytu danych z czujnika. Za komunikację będzie odpowiedzialny fragment kodu z API lub mqtt do wyboru
Dokładnie tak.
Cytuj
Niepokoi mnie nota z uwagą - załącznik. Czy będę musiał zmienić rozmiar partycji kodu przy kompilacji? Jak to zrobić?
W zasadzie nic nie trzeba robić. Chodzi o to, że to da się zrobić tylko przy flashowaniu przez USB. A to musisz wykonać i tak za pierwszym razem, bo wtedy jeszce nie działa OTA. Zrobisz gotowy config, załadujesz przez USB i już. Będzie działało.
Cytuj
Czujnik MI flora po paru dniach pokazuje 33% baterii - słabo lub słaba jakościowo bateria.
To albo odczyt jest nieprawidłowy (może to nie działało i dlatego nie dodałem do configu? Nie pamiętam), albo faktycznie słaba bateria, albo masz coś innego niż MiFlora. Wiem, że teraz sprzedają kilka identycznie wygladających produktów. Nie wiem czy podróby, ale wiem że różne marki to oferują obecnie. Sprawdź odczyt w oficjalne japlikacji Flower Care
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

To albo odczyt jest nieprawidłowy (może to nie działało i dlatego nie dodałem do configu? Nie pamiętam), albo faktycznie słaba bateria, albo masz coś innego niż MiFlora. Wiem, że teraz sprzedają kilka identycznie wyglądających produktów. Nie wiem czy podróby, ale wiem że różne marki to oferują obecnie. Sprawdź odczyt w oficjalne aplikacji Flower Care
Mój ESP32 jeszcze czeka w kwarantannie. Odczyty robię w aplikacji Flower Care. Na razie czujnik wędruje od doniczki do doniczki. Moja Pani chce wiedzieć czy jej podopiecznym jest dobrze. Nawet kwiat zombi (storczyk od teściowej) ożywa.
Obecnie planuję instalację Lubuntu 18.04 na leciwym laptopie z 2008r. Następnie HA w doker. Najpierw staram się poduczyć ...Dłubanie w modułach zostawiam na deser. To ma być przyjemność, a nie nerwy przy pracy w ciemno.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Kolejny etap za mną. Stary laptop z zainstalowanym Linuxem Lubuntu. Do tego docker i HA z Supervisor i Addon  ESPHome. Dashboard działa super, kompilacja wykonana i fleszowanie po USB na ESP32 (lolin_d32) bezpośrednio z Dashboard. Super :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2020, 23:54:33 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

 A to wszystko ożywione na komputerze z 2008 z 1GB RAM DDR2. Piszę te słowa z niego, przeglądarka Firefoksa.
Jestem pod sporym wrażeniem Linuxa. Przy dzisiejszych dystrybucjach uważam, że trudniej było poznać Win7. Ale najlepsze są możliwości ograniczane tylko wyobraźnią, a nie korporacjami i kasą...Sporo do nauki ale nie spodziewałem się tak niskiego progu wejścia.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2020, 23:57:29 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Kolejny etap za mną. Stary laptop z zainstalowanym Linuxem Lubuntu. Do tego docker i HA z Supervisor i Addon  ESPHome. Dashboard działa super, kompilacja wykonana i fleszowanie po USB na ESP32 (lolin_d32) bezpośrednio z Dashboard. Super :)
Gratulacje! :)
A to wszystko ożywione na komputerze z 2008 z 1GB RAM DDR2. Piszę te słowa z niego, przeglądarka Firefoksa.
Jestem pod sporym wrażeniem Linuxa. Przy dzisiejszych dystrybucjach uważam, że trudniej było poznać Win7. Ale najlepsze są możliwości ograniczane tylko wyobraźnią, a nie korporacjami i kasą...Sporo do nauki ale nie spodziewałem się tak niskiego progu wejścia.
Sprzęt w dzisiejszych czasach nie starzeje się tak szybko jak kiedyś. Laptopy sprzed 10 lat dobrze sobie poradzą nawet z dzisiejszym oprogramowaniem. Architektura x86 to wydajna architektura, a procki typu 2GHz, dwurdzeniowe do codziennych zadań spokojnie wystarczą. I tak są nadal mocniejsze niż większość ARM nawet z 8 rdzeniami. A jak się jeszcze wymieni dysk HDD na SSD to taki 10 letni komp działa jak błyskawica.
Niewątpliwą zaletą Linuxa jest to, że w przeciwieństwie do Windows cały czas wychodzą kolejne wydania, które można sobie ładować na sprzęt. System jest cały czas wspierany i aktualny. Sam się zastanawiam nad zainstalowaniem jakiegoś Linuxa na laptopie teścia sprzed 11 lat, który posiada jeszcze Windows Vista i kolejne programy przestają działać ze względu na niewspierany system.

Dzisiejszy Linux to nie Linux sprzed 20 lat, który wymagał kompilacji jądra, aby jakoś obsłużyć sterowniki itp. Sporo zmieniło się na plus i teraz dużo łatwiej odnaleźć się zwykłemu człowiekowi na takim systemie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Dzisiejszy Linux to nie Linux sprzed 20 lat, który wymagał kompilacji jądra, aby jakoś obsłużyć sterowniki itp. Sporo zmieniło się na plus i teraz dużo łatwiej odnaleźć się zwykłemu człowiekowi na takim systemie.
Potwierdzam, sterowniki zainstalowane bez najmniejszego problemy. Konwerter CH340 zawarty w płytce ESP32 loli odpalony bez problemu po podpięciu do USB. Więcej miałem problemów w WIN7 jak nie chciały chodzić sterowniki dla konwerterów TTL/USB.
Sam się zastanawiam nad zainstalowaniem jakiegoś Linuxa na laptopie teścia sprzed 11 lat, który posiada jeszcze Windows Vista i kolejne programy przestają działać ze względu na niewspierany system.
Nie ma się co zastanawiać, tylko wybierać w dystrybucjach. Ten wybór to kolejna zaleta. Każdy znajdzie coś pod siebie...
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Kolejny projekt. Licznik energii z wykorzystaniem PZEM-004 V3. W wersji 3-fazowej.
Sprzętowo zagadnienie ogarnięte i zajęcia na laboratorium zakończone.. Źródło: https://github.com/arendst/Tasmota/issues/2315
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

HACS - nieoficjalne integracje i dodatki HA
https://hacs.xyz/
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
HACS - nieoficjalne integracje i dodatki HA
https://hacs.xyz/
Zgadza się, bardzo pożyteczny addon, ale potrafi sprawiać kłopoty. Trzeba używać świadomie tego co się stamtąd ładuje.

Widzę, że masz pracowity czas ostatnio w zakresie HA i elektroniki :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant