Planowane kolejne moduły

  • 20 Odpowiedzi
  • 17111 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Planowane kolejne moduły
« dnia: Października 27, 2017, 18:13:41 »
26 września Zamel na swojej stronie na Facebook'u zamieścił informacje, że zamierzają wprowadzić do sprzedaży kolejne moduły systemu Exta Life:
- Radiowy Nadajnik Puszkowy 230 V AC RNP-21;
- Radiowy Nadajnik Puszkowy bateryjny RNP-22;
- Radiowy Nadajnik Modułowy RNM-24;
- Radiowy Odbiornik Modułowy 2-kanałowy ROM-22;
- Radiowy Odbiornik Modułowy 4-kanałowy ROM-24;
- Sterownik Rolet Modułowy podwójny – 2-kanałowy SRM-22;
- Radiowy Czujnik Temperatury 12 V DC RCT-21;
- Radiowy Czujnik Temperatury bateryjny RCT-22.

Wg osoby odpowiedzialnej za PR na Facebook'u ma to nastąpić w październiku (w co osobiście jednak wątpię). Osoba z działu technicznego odnoścnie RNP-22 mówiła o październiku/listopadzie. Obstawiałbym właśnie listopad, chociaż po moim ostatnim pytaniu na FB już nie bardzo chcą podawać jakiś nawet przybliżony termin. Wg. Zamela trwają ostatnie testy urządzeń przed wypuszczeniem do sprzedaży.

Więcej na facebooku ZAMEL

27 września Zamel poinformował na FB, iż planuje wypuścić retransmitery Exta Life na początku 2018 roku (facebook)


Także 27 września Zamel na FB odpowiedział na pytanie dotyczące głowic termostatycznych. Planuje wypuścić je do sprzedaży w "kolejnych tygodniach 2017(facebook)

UPDATE 28.11.2017
RNP-21 dostałem informację, że przeszedł wewnętrzne testy i obecnie oczekuje na produkcję obudowy. Niestety nie wiadomo jak to się przekłada na czas wypuszczenia produktu na rynek. Zamel zmienił "taktykę" i nie podaje już żadnych terminów zasłaniając się "dopracowywaniem produktu"

UPDATE 03.01.2018
Z informacji telefonicznej od kierownika produktu dowiedziałem się, że elementy wymienione na górze (zaprezentowane 26 września) będą dostępne "niebawem" w sprzedaży. Przy czym wg niego "niebawem" to kwestia 1-2 tygodni. Biorąc poprawkę na dotychczasową słowność - może w lutym coś zobaczymy...Jakkolwiek kuriozalnie to nie brzmi - elementy czekają m.in. na opakowania i tajemniczą "walidację" ;) Jest więc nadzieja!
Zamel potwierdza też retransmiter. Kolega Gwozdziu944 ma info, że będą oparte kształtem na nowej wersji dzwonka Bulik z oferty Zamel. Obecnie retrasnmiter ponoć przechodzi testy terenowe w jakiejś inwestycji. O terminach wprowadzenia do sprzedaży nic nie chcieli mówić, ale obstawiałbym 3-4 miesiące jeśli testy zakończą się sukcesem.

UPDATE 26.01.2018

Nadajniki puszkowe RNP-21 oraz RNP-22 są już produkowane. Pierwsza partia nawet opuściła fabrykę i została od razu rozsprzedana. Takie info dostałem od Ł. Roja - menadżera produktu. Osobiście zamówiłem przez hurtownię EL Domus kilka sztuk RNP-21 i mam ja dostać we wtorek. Hurtownia potwierdziła mi kilka sztuk na magazynie Zamela, więc chyba w końcu faktycznie można je kupić.
Co z resztą obiecanych we wrześniu urządzeń - nie wiadomo. Moje przewidywania co do terminu wprowadzenia okazały się trafne - mamy prawie luty :)

UPDATE 31.01.2018
Potwierdzam istnienie oraz dostępność RNP-21.

UPDATE 08.02.2018
Dla osób zainteresowanych wprowadzeniem czujnika oświetlenia lub innych czujników i modułów. Dzisiaj dowiedziałęm się, że jak najbardziej jest on w planach, ale w tym roku raczej go nie ujrzymy. Jest na etapie koncepcji. Będzie rozwijany, ale dopiero gdy priorytety w Zamelu zostaną zmienione. Obecnie trwają pracę nad oprogramowaniem, które w końcu ma zostać wyposażone w tylko oficjalnie istniejące funkcjonalności. Zamel twierdzi, że obenie jest wiele tematów, które muszą zaadresować priorytetowo. Dopiero potem zacznie się praca nad kolejnymi modułami w tym czujnikami. Twierdzą, że równolegle nie mogą pracować nad tymi tematami.
Wygląda więc, że nasz system zbyt inteligentny na razie nie będzie, a na pewno nie będzie zdatny do kontroli urządzeń w oparciu o różne dane z otoczenia w domu w którym jest zainstalowany.
Z wiadomości które dzisiaj otrzymałem wynika, że kolejnych modułów, które może w końcu pozwolą na nazywanie Exta Life systemem inteligentnego domu bez przymrużenia oka możemy spodziewać się na przestrzeni dopiero 1-2 lat.

UPDATE 09.08.2018
Potwierdzam dostępność czujnika temperatury RCT-22 w sprzedaży
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2018, 14:06:05 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 12, 2017, 21:53:43 »
Kontaktując się z Zamelem pod koniec czerwca, zadałem pytanie o plany wprowadzenia kilku urządzeń, które chciałbym zastosować u mnie w domu, a produkty takie były już w Exta Free:
- gniazdo sterowane (tylko dobrze by był to nowy produkt, w małej zgrabnej obudowie, a nie takie ogromne gniazdo jak w Exta Free – ideałem byłoby coś na wzór FIBARO Wall Plug – przynajmniej jeśli chodzi o gabaryty)
- zewnętrzny czujnik natężenia oświetlenia i temperatury – do realizacji sterowania opartego o rzeczywisty zmierzch i świt, bo astro nie zawsze działa dobrze (mam na myśli różnice w słoneczny i pochmurny dzień)
- czujnik kontaktronowy (na wzór RCK-01)
- wejście binarne bezpotencjałowe, np. do kontaktronów lub innych czujników z wyjściem stykowym (na wzór RNP-02)
- dopuszkowy czujnik temperatury (na wzór RCT-01)

Oprócz informacji o planie wprowadzenia modułów wymienionych w pierwszym poście tego tematu, otrzymałem jeszcze taką odpowiedź od p. Michała Tyca:
"Czujnik natężenia oświetlenia oraz kontaktronowy są również w planach, ale na pewno nie w tym roku - mają być pod nie projektowane nowe obudowy, aby uatrakcyjnić ich wygląd, a to niestety opóźnia ich wprowadzenie na rynek. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się co do realizacji gniazda sterowanego - jakieś plany są, ale daty nawet przybliżonej nie jestem w stanie podać."

Czyli widzimy, że niestety na szerszą gamę czujników będzie trzeba pewnie dość długo czekać.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 13, 2017, 10:26:09 »
- gniazdo sterowane (tylko dobrze by był to nowy produkt, w małej zgrabnej obudowie, a nie takie ogromne gniazdo jak w Exta Free – ideałem byłoby coś na wzór FIBARO Wall Plug – przynajmniej jeśli chodzi o gabaryty)
Taak, przydałoby się coś takiego - wtedy nie trzebaby kombinować z ROP-21 i wsadzać go np do puszki natynkowej, żeby umożliwić sterowanie odbiornikami podpinanymi przez wtyczkę do gniazka

Cytuj
- zewnętrzny czujnik natężenia oświetlenia i temperatury – do realizacji sterowania opartego o rzeczywisty zmierzch i świt, bo astro nie zawsze działa dobrze (mam na myśli różnice w słoneczny i pochmurny dzień)
Dokładnie tego samego mi potrzeba! Wiele razy już o tym myślałem i bez czujnika oświetlenia sensowne sterowanie oświetleniem za pomocą zegara astronomicznego jest niemożliwe. W lecie w piękne dni oświetlenie załączało się bez potrzeby, za wcześnie. A w pochmurne jesienne - w sam raz albo nawet za późno. Koniecznie muszą wypuścić takie czujniki. Albo chcą robić na serio "Smart home" albo nie...

Cytuj
Oprócz informacji o planie wprowadzenia modułów wymienionych w pierwszym poście tego tematu, otrzymałem jeszcze taką odpowiedź od p. Michała Tyca:
"Czujnik natężenia oświetlenia oraz kontaktronowy są również w planach, ale na pewno nie w tym roku - mają być pod nie projektowane nowe obudowy, aby uatrakcyjnić ich wygląd, a to niestety opóźnia ich wprowadzenie na rynek. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się co do realizacji gniazda sterowanego - jakieś plany są, ale daty nawet przybliżonej nie jestem w stanie podać."
Świetnie byłoby gdyby Zamel przywiązywał jeszcze wagę do design'u tak jak Fibaro (ich produkty to na prawdę kawałki sztuki projektowej). Nie liczę, że Zamelowe cuda będą tak ładne jak Fibaro, ale mogliby się postarać. EFC-01 wyszedł im całkiem nieźle. Natomiast pilot 36 kanałowy wygląda identycznie jak w Exta Free, ale fakt, że jakimś paskudem też nie jest. Czuniki temperatury (te istniejące tylko w ulotkach) wyglądają dość przeciętnie i "technicznie". Może uda im się to zrobić lepiej. Chyba, że to jest ich finalny projekt, tylko wdrożenie do produkcji jest problematyczne.

Cytuj
Czyli widzimy, że niestety na szerszą gamę czujników będzie trzeba pewnie dość długo czekać.
Zamel na prawdę wystawia swoich użytkowników (bo "fanów" przy takim podejściu na pewno nie zdobędą) na próbę wysokiej cierpliwości...to czekanie na wszystko mnie na prawdę dobija. Mam od sierpnia zamontowany pieciokrotny rząd wyłączników ściennych, które niczym nie sterują ponieważ czekam aż w końcu łaskawie wypuszczą RNP-21/22...Miał być październik, a jest połowa listopada i dalej nic. Nie ma chyba terminu który udałoby im się dotrzymać...
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2017, 10:47:11 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 20, 2017, 16:32:38 »
Dzisiaj zadałem ogólnikowe pytanie w PM na facebooku zamelpl czy szykują jakieś niespodzianki na Święta (analogiczne do modułów supla) dla Exta Life i dostałem jedynie lakoniczną odpowiedź:
Cytuj
Witam, jak tylko będziemy mogli się czymś pochwalić - zostanie to przedstawione w naszych kanałach

Jestem jednocześnie wkurzony i załamany. Dalej przyjdzie mi sterować pilotem i kulawą, wolno ładującą się aplikacją...:(
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2017, 09:54:04 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 01, 2017, 13:38:16 »
Przykro to pisać ale chyba extalife ich przerosło.
Może się to skończyć podobnie jak z extafree.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 01, 2017, 16:32:20 »
Przykro to pisać ale chyba extalife ich przerosło.
Może się to skończyć podobnie jak z extafree.
Oby nie...mam jednak nadal nadzieję, że w małej grupce ale jednak coś tam się w środku dzieje. Obawiam się tylko, że dołożą jeszcze kilka małych usprawnień w aplikacji (np wyeliminują zgłoszone obecnie błędy), dołożą kilka urządzeń zapowiedzianych we wrześniu i historia się skończy tzn. system przestanie się rozwijać. To nie byłby fajny koniec, bo jeśli system ma być czymś więcej niż automatem czasowym lub bardziej zaawansowaną zabawką to jest tam jeszcze mnóstwo pracy zarówno w kwestii sprzętu (odbiorników i czujników) oraz szczególnie oprogramowania EFC-01 - funkcje logiczne.
Pożyjemy zobaczymy...szkoda jednak, że wszystko odbywa się w tak ślimaczym tempie...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline pgsolutions

  • *
  • 9
  • Montaż i serwis systemów sterowania.
    • Zobacz profil
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 06, 2017, 10:38:58 »
Mam wrażenie, że starają się konkurować z Fibaro ale średnio im to wychodzi projektowo i czasowo. Oczywiście i tak trzymam kciuki.
P&G Solutions

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 06, 2017, 11:40:05 »
Mam wrażenie, że starają się konkurować z Fibaro ale średnio im to wychodzi projektowo i czasowo. Oczywiście i tak trzymam kciuki.
Oj nie sądzę, żeby mierzyli aż tak wysoko i starali się konkurować z Fibaro. To zupełnie inna klasa produktów - lepsze technologie komunikacji radiowej (Z-Wave oparty ma mesh), zdecydowanie więcej sprzętu np czujników, a software'owo Fibaro jest lata świetlne przed Zamelem - bardzo zaawansowana logika możliwa do zaprogramowania przez użytkownika. Mam też wrażenie, że Zamel jednak ma bardzo ograniczone założenia dla Exta Life i ona nie będzie nawet w procencie tak zaawansowana technicznie jak Fibaro. Moim zdaniem ma być tania i dawać podstawowe możliwości. Ot założyli sobie, że zrobią troszkę lepszą wersję Exta Free i że teraz statusy w aplikacji będą działały poprawnie (co też tylko częściowo się udało). Dorzucili jakieś proste funkcje logiczne i szlus.
Obym się mylił, ale wg. mnie wszystko na to wskazuje, szczególnie komentarze przedstawicieli Zamela odnośnie wielu propozycji dla Exta Life. Często słyszymy, że albo "raczej nie planujemy", albo "może kiedyś w przyszłości" itp. To wszystko składa mi się na taką, a nie inną opinię. No cóż - różnie można rozumieć pojęcie "inteligentny dom". Dzisiaj czytałem artukuł na ten temat i wg. jednego redaktora z onetu - gniazdo elektryczne sterowane pilotem to już też inteligentny dom, co oczywiście jest totalną bzdurą. A Zamel raczej także oferuje dość "płytką" interpretację tego pojęcia w postaci Exta Life.

Oczywiście też trzymam kciuki, bo już utopiłem w ten system sporo kasy, ale mam wrażenie że zanim jeszcze na dobre Exta Life się u nich rozkręciło, to supla zaczyna zjadać im z niej (Exty) zyski i klientów. Ponadto supla jest zdecydowanie tańsza w produkcji - można zarabiać na samym sprzęcie (a jeśli moduły Zamel są oparte o ESP8266, to można zarabiać nawet bardzo dobrze, bo nie trzeba niczego projektować od początku) i nie trzeba inwestować w oprogramowanie, ponieważ to wytwarza społeczność supla. Coś mi się wydaje, że priorytety dot. Exta Life im się zmieniły na korzyść supli. Ostatnio na facebooku zamelowym panuje suplowe szaleństwo. Nigdy takich akcji co do Exta Life nie było i to też o czymś świadczy. Facebook zamela zapewnia, że prace toczą się równolegle i że prace nad Exta Life są "bardzo zaawansowane" - ale to zdanie równie dobrze może mówić coś w stylu "już w zasadzie kończymy robić to co sobie założyliśmy i teraz drodzy klienci kupujcie". Zakładam oczywiście, że to co kończą to jest w zasadzie prawie to samo co mamy już obecnie czyli niezbyt wiele. A poza tym to w te ich facebookowe obietnice już nie wierzę - sami mocno sobie na to zasłużyli nie dotrzymując >>żadnego<< z deklarowwanych terminów zarówno jeśli chodzi o sprzęt jaki i oprogramowanie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2017, 12:05:11 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 03, 2018, 14:27:54 »
Dla zainteresowanych: Zrobiłem update pierwszego posta na podstawie informacji otrzymanych dzisiaj prosto od Zamela.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 26, 2018, 16:44:08 »
Kolejny update nt. nowych urządzeń dostępny w pierwszym poście.

Jest jakiś przebłysk nadziei, że zobaczymy faktycznie wkrótce urządzenia zapowiadane we wrześniu. Na stronie http://www.extalife.pl/produkty widać już wszystkie zapowiadane wtedy urządzenia.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 31, 2018, 17:26:02 »
Bump - update planowanych modułów.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 01, 2019, 11:49:36 »
Wygląda, że nasze narzekania na Zamela mogą powoli przynosić jakieś skutki. Na oficjalnym forum przypadkowo wyszła informacja, że pracują nad nowymi czujnikami do Exta Life. Ciekawe w którym roku coś się pojawi...?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #12 dnia: Września 25, 2019, 10:54:11 »
Hmmm
https://extalife.pl/nowe-czujniki-exta-life-uroczysta-premiera-energetab-2019-bielsko-biala/
Trochę czasu minęło a tu wciąż cisza... chyba będzie podobnie jak z głowicą termostatyczną :)
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #13 dnia: Września 25, 2019, 15:00:06 »
Hmmm
https://extalife.pl/nowe-czujniki-exta-life-uroczysta-premiera-energetab-2019-bielsko-biala/
Trochę czasu minęło a tu wciąż cisza... chyba będzie podobnie jak z głowicą termostatyczną :)
Stawiam, że ujrzymy je w sprzedaży dopiero w 2020 roku na wiosnę... Miałem napisać, żę nie chwalili się nimi na swoim FB (zbanowali mnie na FB i widzę wszystkie ich posty, oprócz tych o Exta Life, muszę używać trybu incognito, bez logowania aby o Exta Life przeczytać), ale jednak coś wrzucili.
Ciekawostka - na zdjęciach widać też regulator temperatury GKN-01, który istniał dotąd tylko w katalogu. I coś nawet pokazuje  :D Oraz kolejna ciekawostka o której było cicho - gniazdko zdalnie sterowane! W końcu. Mała rzecz, ale może być przydatna. Wszystkie chińskie systemy od tego zaczynały.

Na widok GKN-01 niektórzy na pewno się ucieszą, oprócz tych, którzy czekają na niego od 2 lat i których dziury w ścianach z tego powodu doprowadziły do szewskiej pasji....Jak zawsze Zamel się spóźnia. Moim zdaniem sprzedaż Exta Life powinna ruszyć właśnie dopiero w przyszłym roku z (prawie) kompletem urządzeń i czujników + softem który ma prawie wszystko co powinien mieć od początku. I dopiero wtedy nikt nie miałby zbytnich powodów do narzekania...a tak to przez 3 lata ludzie musieli sobie tylko szarpać nerwy z ich powodu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Planowane kolejne moduły
« Odpowiedź #14 dnia: Września 25, 2019, 19:44:08 »
Zgadzam sie, lepiej później ale w lepszym stylu a nie takie pitu pitu i w sumie zniechęcanie użytkowników, tak swoją drogą to ciekawe jak to wszystko będzie działać, i czy będzie na tyle pewne aby powierzyć temu systemowi np czuwanie nad zalaniem domu... Ja chyba bym się bał
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02