iFixit czyli EFC-01 od środka

  • 8 Odpowiedzi
  • 15967 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
iFixit czyli EFC-01 od środka
« dnia: Listopada 18, 2017, 22:19:13 »
Witam!
Pomysł na tego posta zrodził się z kontynuacji wątku o braku możliwości przesuwania elementów w aplikacji Exta Life.
Jeśli ktoś ma ochotę pooglądać jak wygląda EFC-01 od środka - proszę bardzo - oto on w całek okazałości ;)








Jak widać kontroler pracuje w oparciu o procesor o architekturze ARM produkcji ST Microelectronics - model STM32f429.

Mnie najbardziej interesowało znalezienie lokalizacji karty SD. Jak widać na zdjęciach - jest z przodu kontrolera. Niestety poległem na wyjęciu jej ze slotu. Plastikowymi narzędziami wypychałem ją, ale nie drgnęła. W metalowym gniazdku/slocie jest blokadka, której wolałem jednak nie uszkodzić, ponieważ ryzykowałbym nieprawidłową pracę EFC-01. Zły i z poczuciem niemocy i niedosytu - dałem za wygraną.

Jeśli komuś się ta sztuka uda - to bardzo proszę o informację. Koniecznie chciałbym się dobrać do zawartości karty microSD i pogrzebać w plikach. Raz, że możnaby posortować urządzenia i sceny wedle własnego uznania, a dwa że możnaby także zrobić sobie backup konfiguracji - czyli coś co być może kiedyś będzie możliwe w aplikacji, ale Zamel jeden raczy wiedzieć kiedy (chociaż coś mi się wydaje, że oni też tego mogą nie wiedzieć :P)

Mam nadzieję, że temat wydał się komuś ciekawy.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2018, 12:48:12 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 24, 2017, 07:56:23 »
Witam,
Jest to gniazdo bez wyrzutnika dlatego naciskanie na kartę SD nic tutaj nie pomoże. Należy delikatnie przesunąć tą metalową pokrywę w dół i wówczas gniazdo zostanie otwarte i będzie Pana miał dostęp do karty microSD. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 24, 2017, 10:10:11 »
Witam,
Jest to gniazdo bez wyrzutnika dlatego naciskanie na kartę SD nic tutaj nie pomoże. Należy delikatnie przesunąć tą metalową pokrywę w dół i wówczas gniazdo zostanie otwarte i będzie Pana miał dostęp do karty microSD. Pozdrawiam
Dziękuję za niespodziewaną wskazówkę :) Na pewno spróbuję ponownie, choć nie do końca rozumiem instrukcję, ponieważ z tego co pamiętam to szufladka wydawała się przylutowana do PCB i nieruchoma, ale spróbuję jeszcze. Jestem bardzo ciekawy co znajdę na karcie SD, mam nadzieję, że zawartość nie będzie zaszyfrowana ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 25, 2017, 21:42:06 »
Witam,
Jest to gniazdo bez wyrzutnika dlatego naciskanie na kartę SD nic tutaj nie pomoże. Należy delikatnie przesunąć tą metalową pokrywę w dół i wówczas gniazdo zostanie otwarte i będzie Pana miał dostęp do karty microSD. Pozdrawiam
Dziękuję za wskazówkę - była bardzo pomocna. Faktycznie, gdy przyjrzałem się gniazdku bliżej to dostrzegłem strzałki oraz napisy 'open / close' i lekkim ruchem szufladka bez problemu się otwiera.

Karta SD sformatowana w FAT32 i jakże oczekiwana lista plików :) Dzięki tej operacji zrobiłem sobie backup danych. Może się przydać na wszelki wypadek, nawet bez "gmerania" w zawartości karty SD. Z resztą wpisu przejdę do wątku o kolejności.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2017, 22:02:10 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 01, 2020, 20:08:32 »
Witam, czy możecie napisać jak rozebrać EFC-01? Są jakieś zaczepy czy obudowa jest klejona?
Muszę się dobrać do karty, bo odmawia współpracy, a nie chce go zdemolować...

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 01, 2020, 20:22:21 »
Są zaczepy. Ja używałem plastikowych narzędzi do rozbierania obudów telefonów ze starych czasów
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 02, 2020, 16:52:21 »
Są zaczepy. Ja używałem plastikowych narzędzi do rozbierania obudów telefonów ze starych czasów

Dodam, że w moim egzemplarzu (chociaż pewnie we wszystkich tak jest) te zaczepy były dodatkowo sklejone. Trzeba działać na zasadzie dźwigni, w górnej i dolnej szczelinie w przedniej części kontrolera. Jak zaczepy puszczą, to obudowa się rozsunie. U mnie było jeszcze trochę czarnego kleju (coś jak silikon) łączącego przednią płytkę PCB w przodem obudowy, który to klej niestety zalał częściowo gniazdo karty SD utrudniając jej wyjęcie :(

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 02, 2020, 17:08:54 »
U mnie nie przypominam sobie żadnego kleju trzymającego płytkę do obudowy, ale zaczepy chyba faktycznie były klejone. Pamiętam, że bardzo mocno trzymały i chyba lekko je połamałem przy otwieraniu obudowy, ale nadal trzymają na tyle mocno, że obudowa jakoś się sama nie rozsuwa.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: iFixit czyli EFC-01 od środka
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 02, 2020, 23:55:06 »
Bardzo Wam dziękuje - jutro spróbuje powalczyć :)