Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...

  • 6 Odpowiedzi
  • 13555 Wyświetleń
Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« dnia: Marca 30, 2018, 21:32:32 »
Drodzy forumowicze,
mam do was pytanie o zainteresowanie aplikacją na platformę windows o funkcjonalności podobnej jaka jest dostępna dla systemu Android i IOS, ale może odrobinę stabilniejszą niż do to co dostajemy w pakiecie od Zamela. Czy wg. was taka aplikacja będzie dla was użyteczna i czy znajdą się osoby, które będą z niej korzystać. Kod źródłowy aplikacji zamierzam oczywiście udostępnić dla wszystkich. Czekam na wasze opinie i/lub pomysły...

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2018, 22:29:28 »
Jeśli o mnie chodzi to myślę, że czasem coś takiego by się przydało gdy akurat w pobliżu nie ma komórki.
A czy masz na myśli prawdziwą aplikację na np. Windows 10 (UWP) czy tradycyjną Win32?

Choć szczerze muszę przyznać, że mnie o wiele bardziej marzy się stabilna i lepiej dopracowana aplikacja na Android lub iOS, gdzie np. możnaby było przestawiać pozycje w widokach...Ograniczenia kontrolera w tym zakresie dałoby się obejść w samej aplikacji zapamiętując layout - to przecież żaden problem.

A kolejnym marzeniem (jeśli miałbym zostać z tym systemem) byłby alternatywny soft dla EFC-01 - coś jak softy WRT do ruterów. Oczywiście miałoby to sens gdyby oferował coś więcej niż to co zamelowy twór...Np bardziej rozbudowane funkcje logiczne....ehh to by było coś...Gdyby tylko taki soft powstał, został opublikowany to być może powstałaby jakaś społeczność wokół tego, a przynajmniej w tym przypadku dawałoby to jakąś nadzieję na taki przebieg wydarzeń. Wielka szkoda, że Zamel nie decyduje się na upubliczenienie, bo wtedy "zdolni ludzie" - jak to ktoś na forum określił - mogliby w końcu coś pożytecznego z tej małej skrzynki wykrzesać...Urządzenia końcowe (odbiorniki) w tym systemie są w miarę ok - wystarczająco dobre. Kuleje mocno tylko kwestia softu EFC-01 i aplikacja.

Ale wracając do tematu - pomysł z aplikacją na Windows zasługuje na uznanie. Brawo

PS. W zależności od celu pytania i ew. potrzeby szczegółów / kontekstu może będziesz chciał skorzystać z możliwości stworzenia ankiety?

Pozdro
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2018, 22:46:25 »
W chwili obecnej skupił bym się raczej na platformie Win32 (C#, dotNET). Jest to podyktowane tym że traktuję ten projekt jako startup do stworzenia dokumentacji protokołu komunikacyjnego z obecną aplikacją pracującą na kontrolerze EFC-01. W tworzonym projekcie będe starał sie kłaść silny nacisk na rozgraniczenie tego co jest związane z samą komunikacją i interfejsem użytkownika. W przyszłości myślę, że zaoowocuje to łatwością przeniesienia  takiego oprogramowania również na inne platformy. Co do pomysłu ze stworzeniem własnego oprogramowania dla EFC-01 to raczej nie widzę problemu. Na chwilę obecną mam zgromadzoną wystarzającą wiedzę o platformie sprzętowej aby pokusić się o rozpoczęcie prac nad takim pomysłem. Oczywiście wiązało by się to jeszcze z rozgryzieniem protokołu komunikacji radiowej - ale w moim przekonaniu to tylko kwestia czasu. Zresztą zajrzyj do mojego postu o moich spostrzeżeniach dot. działań firmy Zamel w dziale "Założenia systemu ExtaLife".

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2018, 23:09:08 »
Protokół komunikacyjny pomiędzy aplikacją a EFC-01 jak już pewnie sam wiesz jest w sumie nieskomplikowany. Gdybyś go udokumentował (Wiki już być może niedługo) to może znalazłby się ktoś kto potrafi pisać pod platformy mobilne i wyczarowałby coś znacznie lepszego niż to co mamy obecnie.

Myślę, że próbować warto. Nawet jeśli nic wielkiego z tego w przyszłości nie wyjdzie to na pewno będzie to fajna nauka i wprawka z życiowym, prawdziwym systemem typu Smart Home. Nawet na zasadzie hobby to może być bardzo fajna sprawa.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 13, 2018, 22:59:01 »
Cała koncepcja świetna szczególnie dla tych, którzy będą potrzebować korzystać z takiego rozwiązania jak exta life a nie będą sami w stanie tego ogarnąć np. nasi kochani sędziwi rodzice lub dziadkowie (z moim pełnym szacunkiem dla osób starszych). Zdecydowanie łatwiej będzie im ogarnąć obsługę z poziomi WIN, którego znają choćby z pracy czy przeglądania netu.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2018, 23:01:31 wysłana przez Leorik »

Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 26, 2019, 18:20:26 »
Dzień dobry :)

Wiem, że tak off topicowo piszę, ale myslę, że jednym z usprawnień, których można by dokonać to proste proxy, które służyłoby jako serwer http i łączyło się dalej (przez tcp) z kontrolerem zamela. Dzięki temu, że sam kontroler komunikuje się przez json to właściwie każda przeglądarka jest w stanie obsłużyć taki rodzaj komunikacji. Jeżeli potrafi to przeglądarka to można ją opakować w aplikację (np. ElectronJS). Gdyby jeszcze użyć websockets to właściwie mamy asynchroniczną komunikację z urządzeniem.

Co do zapamiętywania stanu (np. kolejność scen, itp.) to nie ma najmniejszego problemu, gdyż przeglądarki mają lokalne bazy danych. Musiałby się znaleźć tylko ktoś komu chciałoby się oprogramować interfejs w jakimś Angularze czy ReactJS.

Jeżeli byłaby jakakolwiek wola współpracy to mógłbym takie proxy udostępnić na githubie.

BTW. dla administratora: opcja ` skróty: kliknij shift+alt+s aby wysłać lub shift+alt+p aby przeglądać wiadomość` powoduje, że nie mogę zrobić literki Ś.
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2019, 18:30:19 wysłana przez gromek »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Aplikacja kontrolera EFC-01 dla systemu Windows...
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 27, 2019, 10:33:52 »
Cześć, witaj na forum!
Tak, też uważam, że komponent pośredniczący między przeglądarką a EFC-01, o którym piszesz jest niezbędny, aby można było zrobić klienta web do EFC-01.
Jeśli interesuje Cię protokół komunikacyjny z kontrolerem to zapraszam na forumową Wiki https://www.forumextalife.pl/wiki/index.php?title=EFC-01 - dział TCP/IP.
Myślę, że jeśli potrafisz zdziałać takie proxy HTTP-TCP to wrzucaj co masz. A nóż znajdzie się ktoś, kto pociągnie temat dalej w Angularze lub innym.

PS. co do skrótów - to nie bardzo wiem na czym polega problem - ja wciskam prawy Alt i Shift i literka Ś pojawia się bez problemu. Pamiętaj, że do polskich liter jest tylko prawy Alt
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant