Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym

  • 20 Odpowiedzi
  • 13263 Wyświetleń
Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« dnia: Sierpnia 02, 2018, 21:38:35 »
Panowie ogarniał ktoś z was sterowanie grzejnikami elektrycznymi?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2018, 21:55:43 wysłana przez remarcin »

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 03, 2018, 06:30:36 »
Cześć.
Według mnie nie ma jak ogarnąć bo nie ma czujników temperatury z exta life. Miały już być ale nie widać żadnego ruchu ze strony Zamela. Jeśli będą czujniki to podobno ma się to odbywać za pomocą ROP21 i właśnie czujnika temperatury i funkcji logicznych.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 03, 2018, 09:27:54 »
Witaj na forum
Możlwości na dzień dzisiejszy są takie:
- musisz mieć radiowy, bateryjny nadajnik klawiszowy ze zintegrowanym czujnikiem gdyż osobnych czujników jeszcze nie ma w sprzedaży
- da się sterować jedynie na zasadzie - załącz / wyłącz poprzez moduły ROP-21/22. Więc to co można spiąć z systemem to np maty grzejne do podłogówki albo cokolwiek elektrycznego, co możnaby sterować na zadzie włącz/wyłącz.

Gdzieś na horyzoncie są głowice termostatyczne, które Zamel obiecał wypuścić na rynek przed zeszłą zimą, ale nic z tego nie wyszło. Może na tą zimę się uda. Głowica zapewne będzie mogła sterować grzejnikiem sama i kontroler raczej nie będzie miał w tym żadnego udziału. Większość modułów wykonawczych w tym systemie jest zdolna pracować samodzielnie, zupełnie bez kontrolera EFC-01. Ew kontroler będzie ją mógł wyłączyć / włączyć w razie potrzeby.
Do sterowania obecnie za pomocą ROP-21/22 możnaby użyć funkcji logicznych. Tak wygląda stan rzeczy na dzień dzisiejszy. Może do końca roku coś się tu zmieni.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 03, 2018, 09:51:24 »
Cześć.
Według mnie nie ma jak ogarnąć bo nie ma czujników temperatury z exta life. Miały już być ale nie widać żadnego ruchu ze strony Zamela. Jeśli będą czujniki to podobno ma się to odbywać za pomocą ROP21 i właśnie czujnika temperatury i funkcji logicznych.

Ale mam włączniki RNK z wbudowanym czujnikiem więc chyba powinno dac rade co? I poiadam do tego rop22, czytałem instrukcje ale wogule tego nie ogarniam 🤔

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 03, 2018, 09:57:27 »
Witaj na forum
Możlwości na dzień dzisiejszy są takie:
- musisz mieć radiowy, bateryjny nadajnik klawiszowy ze zintegrowanym czujnikiem gdyż osobnych czujników jeszcze nie ma w sprzedaży
- da się sterować jedynie na zasadzie - załącz / wyłącz poprzez moduły ROP-21/22. Więc to co można spiąć z systemem to np maty grzejne do podłogówki albo cokolwiek elektrycznego, co możnaby sterować na zadzie włącz/wyłącz.

Gdzieś na horyzoncie są głowice termostatyczne, które Zamel obiecał wypuścić na rynek przed zeszłą zimą, ale nic z tego nie wyszło. Może na tą zimę się uda. Głowica zapewne będzie mogła sterować grzejnikiem sama i kontroler raczej nie będzie miał w tym żadnego udziału. Większość modułów wykonawczych w tym systemie jest zdolna pracować samodzielnie, zupełnie bez kontrolera EFC-01. Ew kontroler będzie ją mógł wyłączyć / włączyć w razie potrzeby.
Do sterowania obecnie za pomocą ROP-21/22 możnaby użyć funkcji logicznych. Tak wygląda stan rzeczy na dzień dzisiejszy. Może do końca roku coś się tu zmieni.

No właśnie chce spiac grzejniki elektryczne z exta life z a pomocą rnk i rop żeby regulować temperaturę po za domem. Tylko nie wiem jak to ogarnąć w funkcjach logicznych. Zaznaczam ze jestem laikiem w Zamelu.

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 03, 2018, 21:11:21 »
Jeżeli chcesz sterować ogrzewaniem w ten sposób to musisz mieć kontroler efc01. Wrzuć jakis schemat tych Twoich grzejników elektrycznych to zobaczymy jak to połączyć.

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 03, 2018, 22:20:45 »
Jeżeli chcesz sterować ogrzewaniem w ten sposób to musisz mieć kontroler efc01. Wrzuć jakis schemat tych Twoich grzejników elektrycznych to zobaczymy jak to połączyć.
Kolego mam efc01 steruję obecnie oświetleniem. Co do grzejników to są o mocy 1000W  i do każdego założę przekaźnik bo jak wiadomo rop22 ma max 750W. Potrzebuję łopatologicznego wyjaśnienia jak skonfigurować RNK z ROP22 żeby sterować ze smartfona 😊

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 04, 2018, 02:14:36 »
No to w porządku skoro masz wszystkie materiały i wiesz jak to połączyć to daj znać czy zapoznałes się z pełną instrukcją efc01. Jesli nie to:

Na stronie extalife jest instrukcja efc01 do pobrania w zakładce download. Pobierz ją i otwórz stronę 34. Tam jest napisane po kolei jak zaprogramować funkcję logiczną. Dodatkowo jest kilka przykładów z czujnikami temperatury.

Jesli przebrnąłes przez instrukcję a nadal nie wiesz co zrobić. To daj znać w którym momencie masz problem. Tzn czego nie rozumiesz lub co Ci nie wychodzi. Ja mam ten problem że nie mam u siebie kontrolera i nie mam jak sprawdzić na żywym organizmie jak to działa i co kliknąć więc muszę bazować na instrukcji, a po co mam tłumaczyć to co jest tam jasno (według mnie) napisane. Więc jesli do konkretnego momentu sobie radzisz a później cos nie gra do opisz gdzie jest problem.



Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 04, 2018, 22:12:01 »
No to w porządku skoro masz wszystkie materiały i wiesz jak to połączyć to daj znać czy zapoznałes się z pełną instrukcją efc01. Jesli nie to:

Na stronie extalife jest instrukcja efc01 do pobrania w zakładce download. Pobierz ją i otwórz stronę 34. Tam jest napisane po kolei jak zaprogramować funkcję logiczną. Dodatkowo jest kilka przykładów z czujnikami temperatury.

Jesli przebrnąłes przez instrukcję a nadal nie wiesz co zrobić. To daj znać w którym momencie masz problem. Tzn czego nie rozumiesz lub co Ci nie wychodzi. Ja mam ten problem że nie mam u siebie kontrolera i nie mam jak sprawdzić na żywym organizmie jak to działa i co kliknąć więc muszę bazować na instrukcji, a po co mam tłumaczyć to co jest tam jasno (według mnie) napisane. Więc jesli do konkretnego momentu sobie radzisz a później cos nie gra do opisz gdzie jest problem.
Kurde niby to powinno byc proste, ale ja mam z tym problem🤔. W instrukcji nie widze wzmianki jak skonfigurować czujnik(RNK22) z odbiornikiem ROP22 w celu regulacji temperatury.

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 05, 2018, 12:35:05 »
Nie mam teraz za dużo czasu żeby dokładnie tłumaczyć ale mnie więcej ma to być tak:
JEŻELI czujnik pokaże 20 stopni TO ROP ma się załączyć
JEŻELI czujnik pokaże 22 stopnie TO ROP ma się wyłączyć.

Nie pamiętam dokładnie jak to się ustawiało ale poszukaj mniej więcej czegos takiego

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 05, 2018, 15:07:00 »
Witaj na forum
Możliwości na dzień dzisiejszy są takie:
- musisz mieć radiowy, bateryjny nadajnik klawiszowy ze zintegrowanym czujnikiem gdyż osobnych czujników jeszcze nie ma w sprzedaży
- da się sterować jedynie na zasadzie - załącz / wyłącz poprzez moduły ROP-21/22. Więc to co można spiąć z systemem to np maty grzejne do podłogówki albo cokolwiek elektrycznego, co możnaby sterować na zadzie włącz/wyłącz.

Gdzieś na horyzoncie są głowice termostatyczne, które Zamel obiecał wypuścić na rynek przed zeszłą zimą, ale nic z tego nie wyszło. Może na tą zimę się uda. Głowica zapewne będzie mogła sterować grzejnikiem sama i kontroler raczej nie będzie miał w tym żadnego udziału. Większość modułów wykonawczych w tym systemie jest zdolna pracować samodzielnie, zupełnie bez kontrolera EFC-01. Ew kontroler będzie ją mógł wyłączyć / włączyć w razie potrzeby.
Do sterowania obecnie za pomocą ROP-21/22 możnaby użyć funkcji logicznych. Tak wygląda stan rzeczy na dzień dzisiejszy. Może do końca roku coś się tu zmieni.

No właśnie chce spiac grzejniki elektryczne z exta life z a pomocą rnk i rop żeby regulować temperaturę po za domem. Tylko nie wiem jak to ogarnąć w funkcjach logicznych. Zaznaczam ze jestem laikiem w Zamelu.
Doświadczenie z funkcjami logicznymi forumowicze mają chyba niewielkie ze względu na małą ilość ich realnych zastosowań z powodu ograniczenia ich założeń oraz braku sprzętu (czujniki), który mógłby się przydać do wyzwalania scen funkcjami logicznymi.

Na tyle na ilę ja rozumiem funkcje logiczne (w sumie wydają się bardzo proste, ale albo jest jakiś haczyk, albo nie działają poprawnie - zobacz mój wątek) to powinieneś zdefiniować coś takiego jak w załączniku.
Potrzebujesz 2 funkcje logiczne, bo każda może odpalić tylko jedną scenę, a w scenie będziesz miał jeden element - załączenie ROP-21/22

Jedna funkcja i jej scena powinna zawierać załączenie a druga wyłączenie.
UWAGI:
Nie zapomnij aktywować po zapisaniu funkcji włącznikiem!
Musisz to robić z userem z uprawieniami Administrator lub userem root!

Daj znać czy działa, bo ja podejrzewam, że coś z tymi funkcjami jest nie tak.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2018, 15:11:13 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 05, 2018, 20:10:46 »
Witaj na forum
Możliwości na dzień dzisiejszy są takie:
- musisz mieć radiowy, bateryjny nadajnik klawiszowy ze zintegrowanym czujnikiem gdyż osobnych czujników jeszcze nie ma w sprzedaży
- da się sterować jedynie na zasadzie - załącz / wyłącz poprzez moduły ROP-21/22. Więc to co można spiąć z systemem to np maty grzejne do podłogówki albo cokolwiek elektrycznego, co możnaby sterować na zadzie włącz/wyłącz.

Gdzieś na horyzoncie są głowice termostatyczne, które Zamel obiecał wypuścić na rynek przed zeszłą zimą, ale nic z tego nie wyszło. Może na tą zimę się uda. Głowica zapewne będzie mogła sterować grzejnikiem sama i kontroler raczej nie będzie miał w tym żadnego udziału. Większość modułów wykonawczych w tym systemie jest zdolna pracować samodzielnie, zupełnie bez kontrolera EFC-01. Ew kontroler będzie ją mógł wyłączyć / włączyć w razie potrzeby.
Do sterowania obecnie za pomocą ROP-21/22 możnaby użyć funkcji logicznych. Tak wygląda stan rzeczy na dzień dzisiejszy. Może do końca roku coś się tu zmieni.

No właśnie chce spiac grzejniki elektryczne z exta life z a pomocą rnk i rop żeby regulować temperaturę po za domem. Tylko nie wiem jak to ogarnąć w funkcjach logicznych. Zaznaczam ze jestem laikiem w Zamelu.
Doświadczenie z funkcjami logicznymi forumowicze mają chyba niewielkie ze względu na małą ilość ich realnych zastosowań z powodu ograniczenia ich założeń oraz braku sprzętu (czujniki), który mógłby się przydać do wyzwalania scen funkcjami logicznymi.

Na tyle na ilę ja rozumiem funkcje logiczne (w sumie wydają się bardzo proste, ale albo jest jakiś haczyk, albo nie działają poprawnie - zobacz mój wątek) to powinieneś zdefiniować coś takiego jak w załączniku.
Potrzebujesz 2 funkcje logiczne, bo każda może odpalić tylko jedną scenę, a w scenie będziesz miał jeden element - załączenie ROP-21/22

Jedna funkcja i jej scena powinna zawierać załączenie a druga wyłączenie.
UWAGI:
Nie zapomnij aktywować po zapisaniu funkcji włącznikiem!
Musisz to robić z userem z uprawieniami Administrator lub userem root!

Daj znać czy działa, bo ja podejrzewam, że coś z tymi funkcjami jest nie tak.
Kombinuje i kicha nie załącza choć na razie próbuje na rdp21, który mam na oświetleniu ale chyba to nie ma znaczenia powinno działać? Zrobiłem warunek tak jak u ciebie i wynik na rdp21. Co znaczy,, Nie zapomnij aktywować po zapisaniu funkcji włącznikiem''. O jaki włącznik chodzi?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 05, 2018, 20:48:54 »
Kombinuje i kicha nie załącza choć na razie próbuje na rdp21, który mam na oświetleniu ale chyba to nie ma znaczenia powinno działać? Zrobiłem warunek tak jak u ciebie i wynik na rdp21. Co znaczy,, Nie zapomnij aktywować po zapisaniu funkcji włącznikiem''. O jaki włącznik chodzi?
O ten przy nazwie funkcji gdy już ją zapiszesz
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 06, 2018, 19:25:26 »
Kombinuje i kicha nie załącza choć na razie próbuje na rdp21, który mam na oświetleniu ale chyba to nie ma znaczenia powinno działać? Zrobiłem warunek tak jak u ciebie i wynik na rdp21. Co znaczy,, Nie zapomnij aktywować po zapisaniu funkcji włącznikiem''. O jaki włącznik chodzi?
O ten przy nazwie funkcji gdy już ją zapiszesz
Działa 😊. Wszystko było dobrze tylko, że czujnik w RNK trzeba wzbudzić więc podgrzalem suszarką i     
 załączyło i jak temp. spadła to załączyło. Trochę kiepsko ze temperatura jest mierzona co 15 minut, mam wrażenie że małe pomieszczenia za mocno będą grzane.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 07, 2018, 08:11:09 »
Działa 😊. Wszystko było dobrze tylko, że czujnik w RNK trzeba wzbudzić więc podgrzalem suszarką i     
 załączyło i jak temp. spadła to załączyło. Trochę kiepsko ze temperatura jest mierzona co 15 minut, mam wrażenie że małe pomieszczenia za mocno będą grzane.
Szczęściarz  ;) U mnie niestety moja funkcja nie działa. Jest to o tyle dziwne, że nie wyobrażam sobie prostszego przypadku w warunkach logicznych a funkcja jest jedyną funkcją w moim kontrolerze. Jeśli u ciebie działa na sofcie 1.0 przy podobnych warunkach to znaczy, że jest pewnie jakiś problem z działaniem warunków czasowych.

Sprawdź jeszcze tylko czy druga funkcja wyłączająca ogrzewanie będzie działać bo jest ponoć jakiś błąd w sofcie EFC-01 i może być z tym kłopot.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 08:14:45 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant