Tryb otwarcia okna

  • 2 Odpowiedzi
  • 871 Wyświetleń
Tryb otwarcia okna
« dnia: Listopad 07, 2021, 20:12:27 »
Wygląda na to, że jest błąd związany z obsługą "trybu otwarcia okna".
Wprowadzam głowicę w ten tryb (przyciski "+" i "-") - głowica ładnie mówi OF.
Teraz grzecznie czekam na komunikację z głowicą, ale się nie doczekuję - ponad 2000 sekund i nic... a powinna sama się wybudzić po pół godzinie, czyli 1800 sekund. Spodziewałbym się wtedy komunikacji z kontrolerem.
No to wciskam "dowolny przycisk" na głowicy (dla powtarzalności wyników będzie to zawsze przycisk włącznika).
Nic się nie dzieje, dalej nie ma komunikacji z kontrolerem. Za to dla urozmaicenia ekranik głowicy się nie wygasza (znaczy gaśnie owszem podświetlenie, ale nie gasną literki). Po "resecie" (wyjęcie baterii) jest ok.

Przy okazji - propozycja rozwojowa: po wciśnięciu "trybu otwarcia okna" powinna być komunikacja z kontrolerem i przekazanie informacji o tym trybie - można by było ją wyświetlić w aplikacji. Podobnie przy powrocie z trybu - też komunikacja z kontrolerem. Dodatkowe zużycie energii chyba niewielkie w porównaniu do samego zamykania i otwierania zaworu, a informacja w aplikacji bezcenna.

EDIT: przydatne też by było wywołanie "zamkniętego okna" z poziomu aplikacji. Wiem, że trzeba by czekać na kolejną synchronizację, ale raz, że nie zawsze jest dobre podejście do przycisków głowicy, a dwa, że funkcja byłaby przydatna też w innych sytuacjach, chociażby awaryjnych. Takie półgodzinne wyłączenie jest czasem lepsze niż zmniejszenie ręcznej nastawy do 5 C i nie zapomnienie ponownej zmiany trybu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2021, 22:39:56 wysłana przez Fantomas »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Tryb otwarcia okna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2021, 14:39:39 »
Twoje propozycje brzmią bardzo rozsądnie. Może Zamel weźmie je pod uwagę i to ulepszy. Pamiętam, że kiedyś kolega @shibby miał jakieś jaja z głowicą i okazało się, że chyba wymienili mu na inne, bo była cała partia wadliwa. Potem zmienili układ scalony i nowe głowice już sprzętowo różnią się od starych. Może ty masz jeszcze te stare głowice, które sprawiają problemy? Zgłoś to na infolinii Zamela, może coś poradzą. Widać te głowice im się tak średnio udały. To chyba ich najbardziej zaawansowany technicznie element systemu - mechanika + zasilanie bateryjne i (teoretycznie) niskie zużycie energii na beteriach (teoretycznie bo w praktyce okazało się, że baterie potrafiły wyładować się w miesiąc).
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Tryb otwarcia okna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2021, 11:01:13 »
Na mój stan wiedzy to było tak że wyszła partia która miala inny chip i ten nie był poprawnie obsługiwany przez firmware. Stąd zawiesza je się głowicy, szybki drenaż baterii itd.

Obecnie obie wersje powinny być poprawnie obsługiwane przez głowice.

Ja u siebie otwarcie okna steruje przez kontaktron czyli rck-21. Mam dwie logiki zrobione:
Jak kontaktron otwarty to ustaw grzejnik na 16st. Jak kontaktron zamknięty to ustaw grzejnik na auto.

Nie jest to idealna logika bo do ideału brakuje mi dwóch warunków:
1. Sprawdzenia obecnego stanu, czyli jeżeli kontaktron otwarty i grzejnik na auto to ustaw grzejnik na 16st. Jeżeli kontaktron zamknięty i grzejnik jest ustawiony na 16st manual to zmień na auto.
2. Wirtualny stan obecności w domu który byłby nadrzędny. Czyli normalnie plan głowicy mówi że w godzinach 7-16 jestem poza domem i ma zmniejszyć temperaturę. Ale czasami zdarza się że biorę urlop albo wracam szybciej. Wtedy ustawiam ręcznie np 23st. Ale mam kota który lubi wychodzić na balkon. Wypuszczam zwierzaka i... logika wyżej opisana ustawiami głowice na auto a więc "poza domem". I znówisze ręcznie ieniac temperaturę. Gdyby był nadrzędny stan który ignorowany wybrane logiki to byłoby super.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR