Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)

  • 14 Odpowiedzi
  • 11733 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
W najnowszej dostępnej obecnie aplikacji występuje błąd, który objawia się zamknięciem (crash) aplikacji na iOS, gdy z menu podręcznego w ekranie "Urządzenia" spróbujemy wybrać opcję "Konfiguruj" dla ściemniacza RDP-21.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Nie wykluczam, że jakiś błąd występuje jednak mi nie udało się go zreprodukować u siebie. Korzystałem z aplikacji iOS ze sklepu oraz ze ściemniacza RDP-21 z softem w wersji 1.15. Jeżeli ma Pan taką możliwość to proszę za pomocą aplikacji Android odczytać konfigurację problematycznego ściemniacza i zobaczyć po odczytaniu, czy któreś z pól konfiguracyjnych ( stan po włączeniu zasilania, typ wejścia, tryb wejścia ) jest puste. Ja z mojej strony sprawdziłem każdą możliwą opcję i aplikacja iOS się nie crashowała. Ogólnie puste pole w aplikacji Android oznacza wartość "0" dla danego parametru - aplikacja iOS nie lubi jak odbiornik zwraca jej tą wartość i wówczas może wystąpić crash. Android ją toleruje tylko wówczas pole jest puste.
Może to wystąpić tylko przy odczycie konfiguracji. Takie sytuacje miały miejsce jednak z tego co wiem wszystkie powinny być wyeliminowane. Nie wykluczam jednak, że gdzieś taka sytuacja jeszcze występuje. Będę wdzięczny za info - być może mam to miejsce tylko przy pewnej specyficznej konfiguracji ściemniacza.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witam,
U mnie problem występuje na każdym ściemniaczu, który posiadam. Sprawdziłęm z aplikacji na Android. Faktycznie - pola "Stan po włączeniu zasilania" są puste w każdym z nich. Załączam screeny.

Dodam prawdopodobnie istotną rzecz: żadnego z nich nie konfigurowałem z poziomu aplikacji po instalacji na nich najnowszego softu. Mają wartości takie jak fabryczne.
Myślę, że u Pana podczas testów wszystkie pola były zmienianie i żadne z nich nie jest puste/zerowe i dlatego problem nie występuje.
Jeśli inni użytkownicy także nie konfigurowali swoich ściemniaczy (a raczje nie, bo bez aplikacji nie dało się tego robić) to prawdopdoobnie problem na iOS murowany, chyba, że kolejne wypuszczane na rynek RDP-21 miały wgrany inny software niż mój i te pola tam domyślnie jednak były "niepuste".

Jeśli u pozostałych użytkowników jest tak jak u mnie (puste pola) to chyba jednak trzeba będzie zabezpieczyć aplikację iOS przed taką sytuacją, lub ew. soft RDP-21 przerobić tak, aby wpisywał wartość domyślną po aktualizacji dla tych pól.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

To proszę z poziomu Androida w polu tryb po włączeniu zasilania ustawić na przykład 'wyłączony' i zapisać konfigurację w ściemniaczu. Po tej operacji konfiguracja na IOS powinna już działać poprawnie. Zbadam problem po weekendzie. Być może jest tak jak Pan opisał.Pozdrawiam

Witam,
Sprawdziłem na fabrycznie nowych ściemniaczach i faktycznie był w ich przypadku problem z odczytem parametru 'Stan po włączeniu zasilania' od strony kontrolera. W najbliższych dniach pojawi się aktualizacja z poprawką tego błędu. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witam,
Dziękuję za sprawdzenie tematu. Z mojej strony nie ma problemu, ponieważ posiadam także urządzenia z Androidem, ale dla kogoś kto ma wyłącznie urządzenia iOS - to mógły być jakiś problem gdyby chciał zrekonfigurować ściemniacz.

Pozdrawiam
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Witam,
Na stronie extalife.pl w dziale DOWNLOAD dostępna jest aktualizacja softu kontrolera EFC-01 z dnia 18.04.2018. Rozwiązuje ona problem crashowania aplikacji iOS podczas próby odczytu konfiguracji ściemniacza RDP-21. W wersji tej poprawiono także kilka drobnych błędów mających wpływ na stabilność systemu. Wersja softu pozostaje bez zmian czyli v0.9.5. Dzisiaj w AppStore powinna się pojawić także aktualizacja aplikacji iOS - wyczyszczono w niej kilka błędów . Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Witam,
Dziękujemy za powiadomienie o nowym sofcie i poprawce na forum. Brawo, bo reakcja na błąd bardzo szybka. Miejmy nadzieję, że już tak zostanie :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Witam,
Na stronie extalife.pl w dziale DOWNLOAD dostępna jest aktualizacja softu kontrolera EFC-01 z dnia 18.04.2018. Rozwiązuje ona problem crashowania aplikacji iOS podczas próby odczytu konfiguracji ściemniacza RDP-21. W wersji tej poprawiono także kilka drobnych błędów mających wpływ na stabilność systemu. Wersja softu pozostaje bez zmian czyli v0.9.5. Dzisiaj w AppStore powinna się pojawić także aktualizacja aplikacji iOS - wyczyszczono w niej kilka błędów . Pozdrawiam

Czyli błędy są teraz czyste, a nie brudne.
Kto w Zamelu odpowiada za filozofię numeracji wersji ?

Witam,
Powiedzmy że są czyste.....Numery wersji są podnoszone tylko przy wdrażaniu nowych funkcjonalności. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2018, 20:51:56 »
Witam,
Powiedzmy że są czyste.....Numery wersji są podnoszone tylko przy wdrażaniu nowych funkcjonalności. Pozdrawiam
Witam,
Jest to wg. mnie dość nietypowe podejście do numeracji wersji oprogramowania. Czy może nam (użytkownikom) się to podobać czy nie to uważam, że ma zasadniczą wadę: problem z supportem. I to problem dla samej firmy Zamel. Użytkownik może nie pamiętać którą wersję softu ma wgraną - tzn z którą datą  wydania aktualizacji w obrębie jednej wersji. Nie ma także jak tego sprawdzić, ponieważ aplikacja pokazuje tylko numer wersji a nie datę wydania.

Polecam zmienić politykę numeracyjną i dostosować ją do standardów panujących w branży IT i inkrementować numer przy każdym wydaniu publicznym. Wersja jest 3-członowa, więc "rozdzielczość" numeracji jest wystarczająco "drobna" i ostatni numerek mógłby służyć do wydań typu bug-fix, które nie wnoszą nowych funkcjonalności.
Do takiego podejścia są przyzwyczajeni użytkownicy - zwłaszcza w czasach, w których każdy ma styczność z oprogramowaniem z racji posiadania smartfona. Z tego też tytułu ludzie są przyzwyczajeni do częstych aktualizacji, a to nieodzownie wiąże się ze zmianą numeru wersji.
Myślę, że zmiana podejścia ułatwi i firmie Zamel i użytkownikom życie.

Pozdrawiam
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 19, 2018, 07:28:47 »
Howgh. To mowilem ja Gadulowaty.

Odp: Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2018, 09:23:59 »
Witam,
Powiedzmy że są czyste.....Numery wersji są podnoszone tylko przy wdrażaniu nowych funkcjonalności. Pozdrawiam

No to "genialnie".

Wiesz.... tylko Zamel głównie poprawia błędy ;) więc jak ktoś będzie chciał zaktualizować oprogramowanie to który plik będzie musiał wgrać ?
Jeżeli binarki rozejdą się po sieci i ktoś znajdzie 10 takich samych to nie zgadnie która jest aktualna.

Może
https://semver.org/lang/pl/ ?

Odp: Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2018, 09:26:29 »
Witam,
Powiedzmy że są czyste.....Numery wersji są podnoszone tylko przy wdrażaniu nowych funkcjonalności. Pozdrawiam
Witam,
Jest to wg. mnie dość nietypowe podejście do numeracji wersji oprogramowania. Czy może nam (użytkownikom) się to podobać czy nie to uważam, że ma zasadniczą wadę: problem z supportem. I to problem dla samej firmy Zamel. Użytkownik może nie pamiętać którą wersję softu ma wgraną - tzn z którą datą  wydania aktualizacji w obrębie jednej wersji. Nie ma także jak tego sprawdzić, ponieważ aplikacja pokazuje tylko numer wersji a nie datę wydania.

Polecam zmienić politykę numeracyjną i dostosować ją do standardów panujących w branży IT i inkrementować numer przy każdym wydaniu publicznym. Wersja jest 3-członowa, więc "rozdzielczość" numeracji jest wystarczająco "drobna" i ostatni numerek mógłby służyć do wydań typu bug-fix, które nie wnoszą nowych funkcjonalności.
Do takiego podejścia są przyzwyczajeni użytkownicy - zwłaszcza w czasach, w których każdy ma styczność z oprogramowaniem z racji posiadania smartfona. Z tego też tytułu ludzie są przyzwyczajeni do częstych aktualizacji, a to nieodzownie wiąże się ze zmianą numeru wersji.
Myślę, że zmiana podejścia ułatwi i firmie Zamel i użytkownikom życie.

Pozdrawiam

Może Zamel musi zatrudnić chociaż jednego programistę, który zajmuje się tą profesją zawodowo i przyuczy resztę amatorów, którzy tam pracują.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Crash aplikacji podczas próby wywołania ekranu konfiguracji RDP-21 (wersja 1.5)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2018, 10:04:24 »
Numeracja wersji - co ciekawe - w sklepie AppStore pojawiłą się wersja 1.5.1 - czyli zgodnie ze standardami numer wersji uległ zwiększeniu. Prawdopodobnie wymuszone przez AppStore :)

I jeszcze słowo komentarza. Myślę, że przydałoby się w opisie zmian w AppStore informować, że wersja 1.5.1. wymaga softu EFC-01 z dnia 18.04 bo bez tego błąd i tak występuje (nadal crash), a użytkownicy mogą nie być świadomi że muszą zaktualizować też EFC-01. I tym samym negatywne komentarze gwarantowane...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2018, 12:31:31 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant