Natywna integracja z Home Assistant (komponent)

  • 207 Odpowiedzi
  • 30943 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 19, 2019, 18:07:03 »
@roman.czaplinski - zauważ także, że w aplikacji Exta Life także nie będziesz widział zmiany stanu rolety gdy wysterujesz ją lokalnie lub z nadajnika. Dopiero jak odświeżysz ekran w aplikacji to pokaże się aktualny stan, bo wtedy kontroler odpyta roletę o aktualny stan, czyli wykona to samo co integracja HA czyli polling stanu.

Ok rozumiem. Przy jakim minimalnym czasie pollingu ExtaLife się zapycha?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 19, 2019, 18:18:36 »
@roman.czaplinski - zauważ także, że w aplikacji Exta Life także nie będziesz widział zmiany stanu rolety gdy wysterujesz ją lokalnie lub z nadajnika. Dopiero jak odświeżysz ekran w aplikacji to pokaże się aktualny stan, bo wtedy kontroler odpyta roletę o aktualny stan, czyli wykona to samo co integracja HA czyli polling stanu.

Ok rozumiem. Przy jakim minimalnym czasie pollingu ExtaLife się zapycha?
Trudno powiedzieć. Moim zdaniem może to zależeć od danej instalacji - jej wielkości (liczby urządzeń) oraz ich zasięgu. Kontroler odpytuje każde urządzenie co najmniej raz. Jeśli jest problem z komunikacją (słaby zasięg) to odpytuje jeszcze kilka razy (nie pamiętam już czy jeszcze 4 razy czy 9 razy). Czyli łącznie każde urządzenie może być odpytane nawet 5 (lub 10) razy. Każde odpytanie zajmuje kilkaset milisekund. Mnożąc to przez liczbę urządzeń otrzymamy maksymalną wartość czasu, gdy tor radiowy jest zapchany i możliwe jest gubienie pakietów komunikacyjnych pomiędzy urządzeniami a kontrolerem. Przy dużych instalacjach wyposażonych np w wiele czujników częsty polling stanu spowoduje wzrost prawdopodobieństwa, że będziemy tracili dane z czujników.

Niestety nie jestem ci w stanie podać optymalnego dla ciebie czasu. Spróbuj dobrać go sam na podstawie tego co powyżej napisałem. Jeśli masz tylko kilka rolet to 5 minut wg mnie jest ok. Ale może być i częściej jeśli tylko nie sterujesz nimi zbyt często radiowo spoza kontrolera czyli przez nadajniki. Sterując z kontrolera lub lokalnie chyba uda się uniknąć zakłóceń, bo kontroler prawdopodobnie kolejkuje zadania i nie będzie jednocześnie robił odpytywania odbiorników i sterowania nimi. Z kolei sterowanie lokalne jest zupełnie transparentne dla radia, bo nic nie nadaje.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 21, 2019, 14:29:02 »
Kolego @shibby - pochyliłem się raz jeszcze nad kawałkiem do mapowania głowicy RGT na encję climate w HA.
Przejrzałem logi raz jeszcze i przechwycone dane od ciebie z września. Wydaje mi się, że chyba już wiem jak to ma być, ale trzeba to potwierdzić testami.
Generalnie tak jak pisałem - jest trochę zamieszania przy sterowaniu głowicą, ponieważ kontroler w jakiś pokrętny sposób potwierdza wykonanie operacji. tzn dla innych urządzeń potwierdza ustawioną wartość tą samą wartością, a dla głowicy jest to przedstawione jako stan przeciwny, co wprowadza dodatkowe zamieszanie.

Mam nadzieję, że udało mi się to w końcu rozszyfrować.
Ściągnij proszę najnowsze wersje plików i zobacz jak będzie działało:
https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/blob/dev/extalife/pyextalife.py
https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/blob/dev/extalife/climate.py

Jak będzie ok, to wydam kolejną betę z całą paczką plików.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2019, 20:24:46 »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 21, 2019, 20:29:03 »
BTW
Pojawiła się natywna apka HA na androida
https://play.google.com/store/apps/details?id=io.homeassistant.companion.android
Owszem, używam od kilku dni. Jest taka grupa o HA na FB. Polecam gdy ktoś szuka pomocy lub informacji. Sam tą apke tam ogłosiłem kilka dni temu🙂
A dowiedziałem się o niej w zeszłym tygodniu jak oglądałem HA State of the union z Amsterdamu.
Wsiąkłem w ten świat HA dość głęboko. Nowa wersja ma edytor scen, a wkrótce kolejne ciekawe rzeczy. Dobrze się ten system rozwija
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 21, 2019, 21:48:40 »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 30, 2019, 20:22:47 »
Jakieś postępy w sterowaniu głowicami? Bo jakby co to tez już mogę wspomóc testy  ;)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 30, 2019, 20:40:32 »
Jakieś postępy w sterowaniu głowicami? Bo jakby co to tez już mogę wspomóc testy  ;)
Niestety nie mam wieści od kolegi @shibby ☹️
A masz głowice RGT? Bo jeśli tak to śmiało! Testuj! Pobierz tylko te pliki i podmień u siebie i możesz testować
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 01, 2019, 20:47:50 »
Tak, mam głowicę i wszystko wydaje się działać ok  :D
Jedynie te statusy "grzanie" i "nieaktywny"  nie wiem od czego zależą? Ale nie mają pokrycia w rzeczywistości, np. temp w pomieszczeniu jest wyższa od zadanej głowica zamknięta w 100% a status jest "grzanie".

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 01, 2019, 20:57:34 »
Tak, mam głowicę i wszystko wydaje się działać ok  :D
Jedynie te statusy "grzanie" i "nieaktywny"  nie wiem od czego zależą? Ale nie mają pokrycia w rzeczywistości, np. temp w pomieszczeniu jest wyższa od zadanej głowica zamknięta w 100% a status jest "grzanie".
O, to świetne wieści! 😃👍 Dzięki wielkie za test!
Co do statusu grzania to jeśli jest tak jak mówisz to usunę to. To było moje zalozenie, że protokół Exta Life daje taką informację. Skoro stan manuał/harmonogram ma swoje osobne pole w danych z kontrolera, to pole "power" wydawało mi się nieść właśnie informację o grzaniu lub braku grzania. Ale widocznie jest inaczej. Pozostaje pytanie co w takim razie oznacza. Jeśli nie grzanie to co?
Tak czy owak jeśli to nie to to usunę tą informację z Integracji
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 01, 2019, 21:04:45 »
Za to czy głowica grzeje czy nie odpowiada parametr zamknięcia zaworu ("valve_val") jeśli jest 100 to znaczy, że głowica jest w 100% zamknięta i wtedy może być status "nieaktywny" w każdym innym przypadku "grzanie"
{"command":25,"data":{"channel":1,"id":8}}
{"status":"success","command":25,"data":{"time":1575208945,"hist_temperatures_max":0,"hist_temperatures_min":5,"alarm_temperatures_max":900,"alarm_temperatures_min":100,"readings_time":60,"synch_time":1,"valve_val":100,"button_lock":false,"global_temperatures":[150,200,220,250],"colors":[10092339,10092531,16773887,2236979]}}

EDIT
tak to wygląda w aplikacji
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2019, 10:10:36 wysłana przez SebiCo »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 01, 2019, 21:27:31 »
Hmm, ciekawe rzeczy. Ja miałem tylko trace of kolegi @shibby z komendą 37 i tam nie było większości tych pól o których piszesz 🤔
Być może tylko komendą 25 daje takie informacje. Albo nowszy soft inaczej to reprezentuje?
A czy możesz wkleić dane z komendy 37? Chciałbym zobaczyć co tam jest, bo właśnie tej komendy używa integracja, a nie komendy 25. Z góry dzięki!
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 01, 2019, 21:39:28 »
To są dane z panelu konfiguracji głowicy i tylko tam jest informacja o zamknięciu głowicy, wiec tylko komenda 25

Dodano to zresztą niedawno cyt.
Cytuj
W ekranie konfiguracyjnym wprowadzono dodatkowy parametr ,Zamknięcie zaworu’.
100% oznacza całkowite zamknięcie zaworu a 0% całkowite otwarcie.

BTW głowica dość fajnie i szybko steruje temp. w pomieszczeniu, co by potwierdzało co napisali w instrukcji:
Cytuj
Sterowanie zaworem jest realizowane poprzez specjalny algorytm dobierający skok trzpienia zaworu do aktualnej
różnicy pomiędzy temperaturą bieżącą, a temperaturą zadaną. Pozwala to na bardziej optymalną regulację
temperatury. Sterowanie nie jest zatem realizowane na zasadzie całkowitego otwarcia / zamknięcia w zależności
od tego czy temperatura aktualna jest mniejsza lub większa od zadanej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2019, 22:38:05 wysłana przez SebiCo »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 02, 2019, 10:13:57 »
To są dane z panelu konfiguracji głowicy i tylko tam jest informacja o zamknięciu głowicy, wiec tylko komenda 25

Dodano to zresztą niedawno cyt.
Cytuj
W ekranie konfiguracyjnym wprowadzono dodatkowy parametr ,Zamknięcie zaworu’.
100% oznacza całkowite zamknięcie zaworu a 0% całkowite otwarcie.
Szkoda, że jest to widoczne tylko tam. Jak dla mnie to powinno być zrobione inaczej. W komendzie 37 pole "power" powinno odzwierciedlać tryb pracy (manual/harmonogram), a dodatkowe pole, specyficzne dla głowicy czyli "work_mode" powinno być zastąpione innym polem z informacją o stanie zaworu.
W końcu panel konfiguracyjny jest chyba do konfiguracji, a nie podglądu stanu głowicy. Kolejna niespójność w projektowaniu Zamela.

Cytuj
BTW głowica dość fajnie i szybko steruje temp. w pomieszczeniu, co by potwierdzało co napisali w instrukcji:
Cytuj
Sterowanie zaworem jest realizowane poprzez specjalny algorytm dobierający skok trzpienia zaworu do aktualnej
różnicy pomiędzy temperaturą bieżącą, a temperaturą zadaną. Pozwala to na bardziej optymalną regulację
temperatury. Sterowanie nie jest zatem realizowane na zasadzie całkowitego otwarcia / zamknięcia w zależności
od tego czy temperatura aktualna jest mniejsza lub większa od zadanej.
I całe szczęście że nie działa to zero-jedynkowo, bo wtedy co by to była za inteligencja? :) Fibaro chwali się jakiś dedykowanym algorytmem sterującym zaworem, który oparty jest o kubaturę pomieszczenia. Brzmi to bardzo ciekawie i ciekawy jestem jak sprawdza się w praktyce. Tutaj czegoś takiego nie ma, bo chyba nie podaje się wymiarów pomieszczenia, więc głowica i tak steruje trochę na ślepo, więc pewnie da się to zrobić bliżej optimum.
A propos - rozumiem, że koledzy z Zamela to ludzie techniczni i pewnie bliższe im przedmioty ścisłe niż nauki humanistyczne, ale pisanie o czymś na zasadzie "bardziej optymalne" w oficjalnej instrukcji?! Wstyd, że ktoś to zatwierdził...niestety takie wpadki przytrafiają się nawet osobom publicznym i mediom, co nie oznacza jednak, że nie warto ich poprawiać :P
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 02, 2019, 10:38:06 »
Nie podaj e się kubatury, ale i tak nie jest źle.
Będziesz "kombinował" coś w kierunku wyciągnięcia danych z komendy 25 czy usuniesz info o grzaniu?
Nie ukrywam, że fajnie było by mieć zwizualizowane w jakich okresach "głowica grzeje"  ;)