Ustawienie sterownika

  • 11 Odpowiedzi
  • 13164 Wyświetleń
*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Ustawienie sterownika
« dnia: Listopad 19, 2017, 19:36:03 »
Witam.
Jestem na etapie uruchamiania mojego zestawu 17 rolet. I jak to na poczatku bywa, pojawiły się problemy. Stad moja prośba o pomoc. A mianowicie: niektóre rolety działaja odwrotnie tj. z przełcznika mechanicznego opuszczanie i podnoszenie jest ok (tak jak ustawiłem). Natomiast z aplikacji mam odwrotnie tj. strzałka w dół podnosi roletę a w górę opuszcza. Jak wybrnać z tej sytuacji zamieniajac przewody od rolety na sterowniku?
Drugi problem dotyczy łaczności ze sterownikiem. Mianowicie w jednym z pomieszczeń mam dwa okna. W jednym sterownik działa natomiast w drugim dostaję komunikat, że odbiornik nie odpowiada pomimo, że dioda na sterowniku mruga a przekażnik działa (słychać tyknięcie) - rolety niestety nie reaguja. Powiem szczerze, że jak na razie to jestem podłamany. Uruchamianie aplikacji na androidzie jest zbyt długie. Jak mam czekać na jej uruchomienie to wolę podejść do wyłacznika przy rolecie i zrobić to ręcznie (tylko po co mi sterownik Zamela??). Na koniec października miały być nadajniki dopuszkowe - i co - dziura w ścianie - wiszace przewody i działajaca chimerycznie aplikacja. Chciałem zastosować ściemniacz do paska ledowego. Kupiłem transformator elektroniczny do ściemniaczy ELV i oczywiście nie działa (buczy a o ściemnianiu nie ma mowy - chyba, że w instrukcji Zamela :() . Sterownik raz jest widoczny w systemie a innym razem mam komunikat, że "nie odpowiada". Trochę odbiegłem od głównego tematu ale dochodzę do wniosku, że umoczyłem znaczna kasę na ten system. Wytłumaczcie mi Koledzy jeszcze dlaczego w tak szybkim tempie pojawiły się sterowniki do SUPLI a do EXTY nie można się na nic nowego doczekać? Robia tylko szkolenia po całej Polsce tylko pytanie po co? skoro ten system to jeszcze wczesna faza beta. Oby nie skończyło się tylko na tych sterownikach, które sa obecnie dostępne - bo odeślę im to wszystko.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2017, 22:48:45 »
Witam.
Jestem na etapie uruchamiania mojego zestawu 17 rolet. I jak to na poczatku bywa, pojawiły się problemy. Stad moja prośba o pomoc. A mianowicie: niektóre rolety działaja odwrotnie tj. z przełcznika mechanicznego opuszczanie i podnoszenie jest ok (tak jak ustawiłem). Natomiast z aplikacji mam odwrotnie tj. strzałka w dół podnosi roletę a w górę opuszcza. Jak wybrnać z tej sytuacji zamieniajac przewody od rolety na sterowniku?
Moim zdaniem rozwiązaniem będzie zamiana kolejności kabelków z przełącznika oraz tych, które zasilają biegi silnika rolety i powinno być ok.
Cytuj
Drugi problem dotyczy łaczności ze sterownikiem. Mianowicie w jednym z pomieszczeń mam dwa okna. W jednym sterownik działa natomiast w drugim dostaję komunikat, że odbiornik nie odpowiada pomimo, że dioda na sterowniku mruga a przekażnik działa (słychać tyknięcie) - rolety niestety nie reaguja.

Niestety - problem wynika z samej konstrukcji modułów Exta Life. Zamel na podobny problem, który ja zgłaszałem odpowiedział, że tor nadawczy modułów ma mniejszy zasięg niż odbiorczy. Stąd zapewnie twój problem - moduł SRP-21 nadaje sygnał, ale EFC-01 już go nie odbiera. Ja mam podobny problem ze ściemniaczami. Odwiedź wątek dotyczący zasięgu:
http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,46.msg135.html#msg135
Nie jesteś sam z tym problemem. Oczekujemy na odpowiedź Zamela co można z tym zrobić.
Ja doraźnie sugeruję ci próbować odwracać SRP-21 w puszce. Może pomóc. U mnie ze ściemniaczem pomogło, ale zajęło mi to wiele prób. Antena wg Zamela jest pod dekielkiem z napisami. Zrób tak, aby ten dekielek "patrzył" w kierunku EFC-01.
Cytuj
Powiem szczerze, że jak na razie to jestem podłamany. Uruchamianie aplikacji na androidzie jest zbyt długie. Jak mam czekać na jej uruchomienie to wolę podejść do wyłącznika przy rolecie i zrobić to ręcznie (tylko po co mi sterownik Zamela??). Na koniec października miały być nadajniki dopuszkowe - i co - dziura w ścianie - wiszące przewody i działająca chimerycznie aplikacja.
Wiem dokładnie co czujesz. Mam dokładnie te same uwagi. Na RNP-21 czekam jak na zbawienie. Obecnie steruję pilotem 36 kanałowym jako tymczasowym rozwiązaniem. Sterowanie z samej aplikacji przy jej obecnym długim czasem startu oraz dużym zużyciu energii w tle (link) - jest bardzo uciążliwe i niepraktyczne.
Problem opisuję w tym wątku na forum - link.
Napisałem do Zamela 14 listopada z tymi uwagami - na razie brak odpowiedzi. Mam nadzieję, że kiedyś zaadresują problem, ale mając na uwadze dotychczasowe czasy ich reakcji na uwagi - może to potrwać jeszcze wiele miesięcy.
Cytuj
Chciałem zastosować ściemniacz do paska ledowego. Kupiłem transformator elektroniczny do ściemniaczy ELV i oczywiście nie działa (buczy a o ściemnianiu nie ma mowy - chyba, że w instrukcji Zamela :() . Sterownik raz jest widoczny w systemie a innym razem mam komunikat, że "nie odpowiada".
Nie wiem czy te ściemniacze Zamela pracują z paskami LEDowymi poprzez transformator. Nie mam tu doświadczenia. Natomiast moim zdaniem na podstawie własnych doświadczeń i opinii na forum - ściemniacze udały się Zamelowi najgorzej. Podobne problemy jak twoje pojawiają się także w wątku: http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,38.0.html
Potrafią nieźle fiksować i dawać nawet takie objawy jakby były niesprawne.
Cytuj
Trochę odbiegłem od głównego tematu ale dochodzę do wniosku, że umoczyłem znaczna kasę na ten system. Wytłumaczcie mi Koledzy jeszcze dlaczego w tak szybkim tempie pojawiły się sterowniki do SUPLI a do EXTY nie można się na nic nowego doczekać? Robia tylko szkolenia po całej Polsce tylko pytanie po co? skoro ten system to jeszcze wczesna faza beta. Oby nie skończyło się tylko na tych sterownikach, które są obecnie dostępne - bo odeślę im to wszystko.
Ja i koledzy z forum zgadzamy się dokładnie z tą opinią i zadajemy sobie te same pytania. Ja jestem w rozkroku. Dać szansę i czekać miesiącami na moduły, na poprawki w aplikacji czy poczekać i poważnie zastanowić się nad przejściem do supli, która zapowiada się nad wyraz ciekawie w zestawieniu do Exta Life.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2017, 09:36:44 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2018, 12:27:16 »
Tylko że minusem supli jest to, że musisz mieć internet. Nie ma pilotów i wyłączników przystosowanych do niej. Jeśli chcesz sterować tylko telefonem i komputerem to supla jak najbardziej. Ale jeśli chcesz mieć piloty czy rnk to już exta life.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2018, 20:41:39 »
Tylko że minusem supli jest to, że musisz mieć internet. Nie ma pilotów i wyłączników przystosowanych do niej. Jeśli chcesz sterować tylko telefonem i komputerem to supla jak najbardziej. Ale jeśli chcesz mieć piloty czy rnk to już exta life.
Dokładnie - tak jak pisałem w innym wątku - aby przerzucić się na suplę musi być dostępny analogiczny do Exta Life sprzęt, a tego jeszcze nie ma. Ale wierzę, że to kwestia czasu. Pilota raczej się nie zrobi na WiFi, ale nadajniki klawiszowe już raczej można.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2018, 19:06:33 »
Wszystko co zasilane bateryjnie w supli nie wypali. Moduł wifi za dużo prądu pobiera. Taką informację usłyszałem

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2018, 14:48:05 »
Wszystko co zasilane bateryjnie w supli nie wypali. Moduł wifi za dużo prądu pobiera. Taką informację usłyszałem
Dokładnie to miałem na myśli. Pilota się nie zrobi, bo na baterie, bateryjnego odpowiednika RNK raczej też nie, ale już suplowy odpowiednik RNP-21 jak najbardziej będzie można.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2018, 16:55:43 »
Tylko że minusem supli jest to, że musisz mieć internet. Nie ma pilotów i wyłączników przystosowanych do niej. Jeśli chcesz sterować tylko telefonem i komputerem to supla jak najbardziej. Ale jeśli chcesz mieć piloty czy rnk to już exta life.

Nie musisz. Już teraz możesz sobie postawić własny serwer na raspberry, orange pi czy innym sprzęcie z Linuxem.
Możesz też postawić serwerna NAS-ie np. na QNAP-ie.

Wszystko sprowadza się do kilku poleceń
https://www.youtube.com/watch?v=MBgRUE_5dFU

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2018, 17:02:02 »
Wszystko co zasilane bateryjnie w supli nie wypali. Moduł wifi za dużo prądu pobiera. Taką informację usłyszałem

Supla ma zamiar wykorzystać bramki tego typu
https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-rf-bridge-433.html

Aby wykorzystać sprzęt, który nie "wysysa" baterii.
Wtedy sprzęt zasilany bateryjnie przestanie być problemem.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2018, 13:11:15 »
Wszystko co zasilane bateryjnie w supli nie wypali. Moduł wifi za dużo prądu pobiera. Taką informację usłyszałem

Supla ma zamiar wykorzystać bramki tego typu
https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-rf-bridge-433.html

Aby wykorzystać sprzęt, który nie "wysysa" baterii.
Wtedy sprzęt zasilany bateryjnie przestanie być problemem.
Jest to faktycznie jakieś rozwiązanie, ale ten sprzęt pozwala na przekazywanie tylko 4 kanałów. I dużo i mało - zależy jak na to patrzeć, ale np dla mnie to zdecydowanie niewystarczająca liczba. U mnie przydałoby się minimum dwa razy więcej na największe pomieszczenie. Gdyby ktoś chciał robić na supli cały dom, to takie rozwiązanie raczej odpada bo trzebaby tych konwerterów/mostów na prawdę dużo zainstalować, a do tego jeszcze same nadajniki 433 MHz... liczę na to, że pojawią się jednak dedykowane suplowe nadajniki 230V np. od Zamela lub innego producenta. Wtedy będzie jednak wygodniej.

Z drugiej strony takie konwertery umożliwią "suplazację" ;) instalacji, gdzie nie ma w puszkach 230V i pozostają do dyspozycji jedynie rozwiązania bateryjne - czyli w tym przypadku hybrydowe z wykorzystaniem konwertera / mostu.

Tylko że minusem supli jest to, że musisz mieć internet. Nie ma pilotów i wyłączników przystosowanych do niej. Jeśli chcesz sterować tylko telefonem i komputerem to supla jak najbardziej. Ale jeśli chcesz mieć piloty czy rnk to już exta life.

Nie musisz. Już teraz możesz sobie postawić własny serwer na raspberry, orange pi czy innym sprzęcie z Linuxem.
Możesz też postawić serwerna NAS-ie np. na QNAP-ie.

Wszystko sprowadza się do kilku poleceń
https://www.youtube.com/watch?v=MBgRUE_5dFU
Noo, czyli w końcu im się udało - to już na prawdę przełom 8) Na Synology próbowałem i jeszcze się nie udało tego zainstalować - sypie jakimiś błędami, ale zobaczymy co powiedzą na forum supli, to może się uda.

Czyli jeden z moich 3 warunków (prawie) spełniony. Skoto działa na NAS, to niech jeszcze pojawi się więcej sprzętu (ściemniacz, nadajnik puszkowy 230V), niech dodane zostaną funkcje logiczne, możliwość ustawiania rolet na % zamknięcia i można myśleć o przesiadce  :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2018, 13:39:16 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2018, 14:55:12 »
Ten most Sonoff-a to tylko przykład. Dodając zwykły nadajnik/odbiornik 433 do chociażby Arduino już limitów nie ma.
% otwieranie rolet z tego co wiem w Supli już dawno działa.

Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2018, 08:28:47 »
Witam. Właśnie realizuje mala instalacje na tym systemie składającą się z 16 odbiorników SRP-22 i jednego ROP-21. Mam problem z jednym z odbiornikow SRP-22 otóż nie moge go sparować z kontrolerem. Aplikacja go wykrywa ale na tym sie kończy. Funkcja test - zero reakcji odbiornika a gdy klikam paruj wyskakuje czerwony pasek z napisem "Błędne dane". Reset odbiornika jak i kontrolera nic nie dają. Drugi problem jest taki że przyciski które są podpięte do odbiornikow nie zawsze działają trzeba kilka razy nacisnąć nie kiedy
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2018, 08:30:45 wysłana przez chodzio222 »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Ustawienie sterownika
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2018, 11:32:03 »
U mnie dokładnie taki sam komunikat występował w przypadku ściemniacza. Ja także przywracałem ustawienia fabryczne ale to nie pomagało. Złożyłem reklamację i ściemniac trafił do producenta tyle że producent czyli zamel podobno nic z tym nie zrobił (to znaczy stwierdził że sprzęt jest sprawny) i ściemniacz wrócił z powrotem do mnie. O dziwo od tego momentu wszystko działa poprawnie. No powiedzmy że poprawnie... >:( Od czasu do czasu ściemniacze trochę wariują (migotanie lub problemy z włączeniem lub wyłączeniem). Spróbuj przywrócić jeszcze raz ustawienia fabryczne. Jeśli to nie pomoże to odłącz go na chwilę od zasilania i spróbuj ponownie. A jeśli nic nie pomoże to zostaje ci tylko reklamacja
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant