Alternatywa dla ExtaLife

  • 101 Odpowiedzi
  • 22066 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #75 dnia: Lutego 08, 2019, 15:13:51 »
Cytuj
Mnie brakuje trochę w obu przypadkach - zarówno Zigbee jak i Z-Wave urządzeń na kształt ROP-21/22 czyli switch podtynkowy/dopuszkowy

Nie wiem czy o takie coś chodzi.
O, no właśnie o takie coś na przykład :) Dzięki za namiar. Wygląda na totalny no name, a cena też dość spora, ale sam chip Z-Wave chyba nabija cenę dość mocno.

Ja jednak będę się starał redukować liczbę bramek w mojej instalacji i będę próbował kolejne elementy instalować w oparciu albo o Z-Wave albo Sonoff (WiFi). Może jeszcze dokoptuję bramkę Bluetooth na ESP32, żeby na obu poziomach móc odczytywać termometry Bluetooth Xiaomi, ale na tym chce zakończyć.

Jeśli jednak wejdziesz w Aqarę, to czekam na relację :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #76 dnia: Lutego 08, 2019, 21:10:51 »
Urządzenie jest poprawnie rozpoznawane, opinie potwierdzają działanie. Zamówiłem na próbę jedną sztukę, np w tej chwili tu jest taniej niż  u Chińczyków mimo kosztów przesyłki. Idę jednak konsekwentnie w z-wave. Jest podobny model z pomiarem zużycia energii, ale co za dużo to czasem niezdrowo. Kupiłem ten z linka w polskim sklepie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2019, 21:13:50 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #77 dnia: Lutego 10, 2019, 12:56:56 »
Urządzenie jest poprawnie rozpoznawane, opinie potwierdzają działanie. Zamówiłem na próbę jedną sztukę, np w tej chwili tu jest taniej niż  u Chińczyków mimo kosztów przesyłki. Idę jednak konsekwentnie w z-wave. Jest podobny model z pomiarem zużycia energii, ale co za dużo to czasem niezdrowo. Kupiłem ten z linka w polskim sklepie.
Taniej w polskim sklepie to chyba nie jest (na Alim 25$ za sztukę), ale na pewno szybciej przyjdzie. Ja w tym sklepie kupiłem swojego Aeotec'a. Cena była dość dobra, a poza tym widać, że oni się specjalizują w Z-Wave, więc chyba kitu nie sprzedają, bo mieliby za dużo zwrotów. Skoro chińczyka można kupić w polskim sklepie to znaczy, że pewnie jest dobrej jakości. Daj znać jak się sprawdzi.

Ja odnośnie czujników Neo CC wyrobiłem sobie już opinię. Jednak na 100% to nie zakłócenia. Te czujniki trochę dziwnie się zachowują odnośnie detekcji PIR. Tak jak pisałem - gdy ktoś przebywa non stop przez dłuższą chwilę (wystarczy 10-15 minut) w danym pomieszczeniu to mimo, że zapala się co jakiś czas dioda informująca o detekcji PIR to czujnik nie wysyła sygnału. Ale wystarczy na chwile go odwrócić, aby nie wykrywał ruchu np przez 20 sekund i po ponownym odwróceniu dioda dla PIR znowu się zapala i od razu HA dostaje info, że wykryto ruch. Powtórzyłem eksperyment kilkukrotnie i za każdym razem ten sam rezultat. Po kilkunastu minutach czujnik PIR 'ślepnie' tzn przestaje raportować wykrycia, choć co chwilę mruga, że coś wykrył i odwrócenie go na chwilę i potem ponowne powoduje, że raportuje stan.
Widać ten typ tak ma. Dotyczy to niestety także wersji V2. Nie wiem czy tak ma być, czy tak on po prostu działa. Nie znalazłem też ustawienia, które to może kontrolować.
No nic, i tak mam bonus, bo chodziło mi głównie o światło, a tu też jest PIR, tyle że nie do końca można mu ufać. Ale wykrycia typowo włamaniowe tj. gdy nikogo w pomieszczeniu nie ma i ktoś wchodzi wykrywa zawsze, więc do systemu monitorowania by się nadawał.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #78 dnia: Lutego 10, 2019, 13:46:15 »
Dziwne z tym PIR - wydawałoby się, że robią dobry  sprzęt, a wersja v2 powinna eliminować takie oczywiste błędy. Dzięki za informacje, warto pisać co działa a co nie, bo Chińczycy już i w marketingu się podszkolili i na papierze u nich zawsze wszystko wyglądało bardzo dobrze.

Cytuj
Taniej w polskim sklepie to chyba nie jest (na Alim 25$ za sztukę)


Jeśli chodzi o cenę przełącznika to pewnie patrzysz na pojedynczy, który można za ok 100zł wyrwać na ali, ten linkowany przeze mnie podwójny nie mogę znaleźć ponizej 140zł a w tej cenie koszt przesyłki to 20zł czyli razem 160zł, w sklepie polskim kosztuje 130zł w promocji do dziś. Zastanawiam się czemu akurat to urządzenie ma tak dużą cenę, bo małe, podtynkowe? Przecież przełącznik ścienny dotykowy za 90zł ma sterowane dwa obwody do tego posiada dużo więcej użytego materiału i uwaga z dwoma świecącymi diodami zużywa 0,2W w stanie spoczynku.


U mnie na tą chwilę wszystko działa poprawnie, wczoraj wyeliminowałem pierwszy obwód świetlny obsługiwany przez ExtaLife na rzecz dotykowego przełącznika ściennego z-wave, który wcześniej podawałem. Testujemy, zobaczymy jak w dłuższej perspektywie się to sprawdzi. Jest też pierwszy plus nowych urządzeń - gniazdko uświadomiło mi, że mój amplituner zużywa najmniej 130W nawet bez wysterowania, zawsze czułem, że robi prawie jak grzejnik, ale jakoś nigdy nie mierzyłem jego poboru mocy.

ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #80 dnia: Lutego 14, 2019, 09:31:11 »
Taka ciekawostka
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/sprzet/goclever-smart-plug-wi-fi-tani-sposob-na-smart-home
Trzeba przyznać, że łudząco podobne do naszych Neo CoolCam :) Jak klony po prostu, tylko zamiast niebieskiego plastiku jest szary. Tylko cena lepsza, ale to pewnie wynika z braku jakiś opłat licencyjnych, które zapewne ponoszą producenci sprzętu Z-Wave.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #81 dnia: Lutego 14, 2019, 09:38:44 »
Dziwne z tym PIR - wydawałoby się, że robią dobry  sprzęt, a wersja v2 powinna eliminować takie oczywiste błędy. Dzięki za informacje, warto pisać co działa a co nie, bo Chińczycy już i w marketingu się podszkolili i na papierze u nich zawsze wszystko wyglądało bardzo dobrze.
To prawda, patrząc nawet na Aliexpress można szybko zauważyć, że towar jest często tak pokazany, że aż kusi, aby kupić. Są w tym bardzo dobrzy.

Cytuj
Cytuj
Taniej w polskim sklepie to chyba nie jest (na Alim 25$ za sztukę)


Jeśli chodzi o cenę przełącznika to pewnie patrzysz na pojedynczy, który można za ok 100zł wyrwać na ali, ten linkowany przeze mnie podwójny nie mogę znaleźć ponizej 140zł a w tej cenie koszt przesyłki to 20zł czyli razem 160zł, w sklepie polskim kosztuje 130zł w promocji do dziś. Zastanawiam się czemu akurat to urządzenie ma tak dużą cenę, bo małe, podtynkowe? Przecież przełącznik ścienny dotykowy za 90zł ma sterowane dwa obwody do tego posiada dużo więcej użytego materiału i uwaga z dwoma świecącymi diodami zużywa 0,2W w stanie spoczynku.
To prawda, patrzyłem na pojedynczy. W takim razie cena na prawdę niezła. Czekam na jakieś wieści co do tego jak ci się to spisuje.

Cytuj
U mnie na tą chwilę wszystko działa poprawnie, wczoraj wyeliminowałem pierwszy obwód świetlny obsługiwany przez ExtaLife na rzecz dotykowego przełącznika ściennego z-wave, który wcześniej podawałem. Testujemy, zobaczymy jak w dłuższej perspektywie się to sprawdzi. Jest też pierwszy plus nowych urządzeń - gniazdko uświadomiło mi, że mój amplituner zużywa najmniej 130W nawet bez wysterowania, zawsze czułem, że robi prawie jak grzejnik, ale jakoś nigdy nie mierzyłem jego poboru mocy.
130 W - no to faktycznie sporo. U mnie w szafce TV pracuje leciwy już dekoder nc+ i kino domowe i też sporo ciepła się tam wydziela. Chyba też sprawdzę tym gniazdkiem jaki pobór mocy. Niby taka drobnostka, ale bardzo przydatna w niektórych sytuacjach.

PS. A propos gniazdek - zobacz na to:

Wygląda, że ktoś już dodał nową wersję gniazdka do OZW. Trzeba czekać, aż ta wersja pojawi się w HA albo Domoticz, to może konfigurowanie parametrów zacznie działać. Proces governance OZW (testy) pozwala przypuszczać, że jak oficjalnie włączą to do builda to raczej powinno działać.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2019, 09:46:26 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #82 dnia: Lutego 14, 2019, 10:33:11 »
Kolejna sprawa, która wyszła po podłączeniu gniazdka, mój TV w trybie czuwania pobiera 25W!, nigdy nie schodzi do <1W jak podaje instrukcja. Jest to wersja z Androidem, która teoretycznie po wyłączeniu przez ok 1h powinna rzeczywiście pobierać ok. 25W (na jakieś wewnętrzne działanie Androida) a później powinna przechodzić do 1W poboru. Nigdy tego nie robi i mam 25W poboru np. przez całą noc :). Nieźle.

Edit:

Mam pytanie o czujnik PIR + temperatura, czy sprawdzałeś poprawność pomiaru temperatury z innym czujnikiem/termometrem? Chyba będę musiał kupić je do pomiaru temp. ponieważ nie ma kompletnie wyboru jeśli chodzi o z-wave. Jedyny znaleziony na aliexpress nie ma zbyt dobrych opinii (albo przestaje raportować temp. po pewnym czasie albo robi to co 1-2 godziny). Poza tym jest w cenie tego Twojego czujnika PIR, oświetlenia i temperatury w jednym.
Co do pomiaru temperatury miałem zastrzeżenia też do czujników zamela - być może przez to, że są umieszczone w nadajnikach nie podawały do końca prawdziwej temperatury.
Mam na oku też podobny czujnik firmy Aeotec, ale też różne czytam o nim opinie.

Cytuj
Trzeba przyznać, że łudząco podobne do naszych Neo CoolCam :) Jak klony po prostu, tylko zamiast niebieskiego plastiku jest szary. Tylko cena lepsza
To jest dokładnie to urządzenie tylko, że u chińczyków kosztuje prawie połowę taniej (wifi).
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2019, 19:10:48 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #83 dnia: Lutego 15, 2019, 16:09:42 »
Kolejna sprawa, która wyszła po podłączeniu gniazdka, mój TV w trybie czuwania pobiera 25W!, nigdy nie schodzi do <1W jak podaje instrukcja. Jest to wersja z Androidem, która teoretycznie po wyłączeniu przez ok 1h powinna rzeczywiście pobierać ok. 25W (na jakieś wewnętrzne działanie Androida) a później powinna przechodzić do 1W poboru. Nigdy tego nie robi i mam 25W poboru np. przez całą noc :). Nieźle.
O kurde, 25W na stand by to masakra! Gdyby Polska była USA to mógłbyś ich pozwać ;)
Cytuj
Mam pytanie o czujnik PIR + temperatura, czy sprawdzałeś poprawność pomiaru temperatury z innym czujnikiem/termometrem?
Jakiś dokładnych pomiarów nie robiłem, ale porównuję z innym czujnikiem w salonie, który oddalony jest kilka metrów od niego i pomiary wychodzą podobnie. Różnica na pewno musi być, bo jeden jest nisko i w głębi pomieszczenia, a drugi wysoko i przy ścianie. Zdroworozsądkowo wygląda, że jest w porządku.

Cytuj
Co do pomiaru temperatury miałem zastrzeżenia też do czujników zamela - być może przez to, że są umieszczone w nadajnikach nie podawały do końca prawdziwej temperatury.
To tak jak ja :)
Myślę, że spokojnie możesz iść w tego NeoCC. Cena dobra (jak na Z-Wave) i masz 3 czujniki w jednym.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #84 dnia: Marca 07, 2019, 18:57:47 »
Cytuj
Tak, w  HA też to jest, ale odkurzacza jednak nie dodałem. Z prostego powodu - sterowanie mam i tak  w Google Home, bo tam bezpośrednio można ten odkurzacz dodać z kontem Xiaomi, i jakoś nie znalazłem use'case'a do tego, żeby uruchamiać odkurzacz z HA. Używam głównie Zoned Cleanup, a tego żaden asystent ani software-hub nie wspiera, bo trzeba poluchem pokazać co dokładnie ma być odkurzane.

Być może już to uruchomiłeś, jeśli nie to polecam bo działa sprzątanie strefowe, można podzielić mieszkanie na strefy (wyznaczyć współrzędne poszczególnych pomieszczeń czy wręcz dowolnych obszarów w mieszkaniu) i wywoływać jako skrypty w HA wysyłając odkurzacz w konkretne miejsce tak jakbyś to robił palcem jako zoned cleanup.



 Idąc dalej dostajemy taki "bajer", że korzystając z Google Home oraz IFTTT możemy wysyłać głosowo odkurzacz np. tylko do kuchni lub sypialni. Jeśli chcesz to mam skrypty do samego HA, jak i do metody głosowej wywołania w IFTTT, testowane od tygodnia i działa w 100%. Fajnie to wygląda, mówisz "Odkurzaj kuchnię" odkurzacz się odpala i posłusznie jedzie do kuchni, odkurza po czym wraca do doku. Prawdziwy XXI wiek :).
« Ostatnia zmiana: Marca 07, 2019, 19:01:14 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #85 dnia: Marca 09, 2019, 21:51:46 »
Cytuj
Tak, w  HA też to jest, ale odkurzacza jednak nie dodałem. Z prostego powodu - sterowanie mam i tak  w Google Home, bo tam bezpośrednio można ten odkurzacz dodać z kontem Xiaomi, i jakoś nie znalazłem use'case'a do tego, żeby uruchamiać odkurzacz z HA. Używam głównie Zoned Cleanup, a tego żaden asystent ani software-hub nie wspiera, bo trzeba poluchem pokazać co dokładnie ma być odkurzane.

Być może już to uruchomiłeś, jeśli nie to polecam bo działa sprzątanie strefowe, można podzielić mieszkanie na strefy (wyznaczyć współrzędne poszczególnych pomieszczeń czy wręcz dowolnych obszarów w mieszkaniu) i wywoływać jako skrypty w HA wysyłając odkurzacz w konkretne miejsce tak jakbyś to robił palcem jako zoned cleanup.

 Idąc dalej dostajemy taki "bajer", że korzystając z Google Home oraz IFTTT możemy wysyłać głosowo odkurzacz np. tylko do kuchni lub sypialni. Jeśli chcesz to mam skrypty do samego HA, jak i do metody głosowej wywołania w IFTTT, testowane od tygodnia i działa w 100%. Fajnie to wygląda, mówisz "Odkurzaj kuchnię" odkurzacz się odpala i posłusznie jedzie do kuchni, odkurza po czym wraca do doku. Prawdziwy XXI wiek :).
O kurcze to mnie zaskoczyłeś z tym Zoned Cleanup!  :D To mnie zmotywowało i właśnie dodałem odkurzacz do HA :)
Teraz pozostaje jakoś wyznaczyć mu te obszary do sprzątania - jak ty to zmapowałeś? Jak wyznaczyłeś współrzędne?. Podsyłaj na PW cokolwiek do tego masz!! :) Chętnie zastosuję.
Mój HA rośnie nadal w siłę. Integracja wszystkiego w 1 apce to po prostu wymarzona sprawa.

PS. I jak po miesiącu z HA i Domoticzem? Nadal używasz obu czy wybrałeś jedno rozwiązanie?
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2019, 21:57:56 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #86 dnia: Marca 10, 2019, 18:32:12 »
Pracuję w tej chwili na obu programach (Domoticz, HA), powoli będę jednak migrował do HA, widzę przewagę w łatwości dodawania szczególnie nowych sprzętów, domoticz jeśli jest na malinie byłby ok, natomiast na synology widzę sporo problemów np. właśnie z odkurzaczem i głośnikiem Google Home Mini niby jest do niego addon ale nie udało mi się uruchomić go właściwie na synology, natomiast na HA i odkurzacz i głośnik Google Home Mini super ze sobą współpracują. Natomiast na pewno HA nie ma takich możliwości graficznych aranżacji. Tak więc całość oświetlenia, TV i amplituner to Domoticz a w HA mam odkurzacz i Google Home z asystentem. Ale wszystko co mam zdefiniowane w obu programach teraz obsługuję głosowo i po polsku więc wydaje się, że interfejsy graficzne już są dla mnie mniej ważne.

Co do odkurzania strefowego w zasadzie wszystko jest tu oraz dla uzupełnienia tu opisane. Podsumowując:
1. wyciągamy z odkurzacza token
2. określamy współrzędne lokalizacji
3. tworzymy skrypty w HA
i jeśli chcemy tym sterować głosowo integrujemy przez IFTTT.

Najwięcej czasu to pkt. 2, ale jak już wszystko wyrysowałem to odkryłem, dużo prostszy sposób, piszesz skrypt i uruchamiasz z HA jednocześnie patrząc na mapę w aplikacji xiaomi i od razu pokazuje na niej jaki obszar użyłeś w skrypcie, stopujesz odkurzacz, poprawiasz współrzędnie i w ten sposób wyznaczamy co chcemy. Jak dojdziesz do tego punktu to sam zobaczysz.

Przykładowy skrypt do HA (scripts.yaml):

vacuum_kitchen:
      alias: "Odkurzaj kuchnię"
      sequence:
        - service: vacuum.send_command
          data:
            entity_id: vacuum.odkurzaczmarysia
            command: app_zoned_clean
            params: [[27800,27100,30150,29000,1]]

a w samym HA wystarczy użyć:



i narysuje ci w aplikacji po uruchomieniu obszar do którego właśnie jedzie odkurzać. U mnie odkurzacz nazywa się Marysia :). Jak będziesz miał z czymś problem pytaj. Testowałem całość na 2 strefach ale wczoraj podzieliłem już całe mieszkanie, nawet żona stwierdziła, że włączanie głosowe światła to pikuś przy tym, że możesz jednym zdaniem odkurzacz wysłać np. pod stół żeby posprzątał po śniadaniu :). Polecam przy okazji Google Home Mini i przestawienie go na język polski bo to powoduje, że już właściwie nie steruje niczym z aplikacji tylko głosowo.

« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2019, 18:51:35 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #87 dnia: Marca 12, 2019, 22:22:57 »
OK, dzięki a wskazówki. Co do dzielenia mapy na współrzędne - widziałem te wpisy z forum wcześniej, ale miałem nadzieję, że jest jakiś prostszy i szybszy sposób - np jakiś program na wzór Mi Tool, który pozwalałby prosto wyciągnąć mapkę z aplikacji, narysować strefy na mapce i odczytać ich współrzędne.
Koniec końców wpadłem na ten sam pomysł co Ty i wydrukowałem mapkę, a potem metodą prób i błędów obserwowałem aplikację Mi Home i poszło dużo szybciej niż się spodziewałem :)
Skrypty już wrzucone do HA. Działają świetnie. Przede wszystkim cenię sobie to, że nie muszę już paluchem niczego pokazywać, tylko klikam raz w HA, aby uruchomić skrypt z danym obszarem i sprzątanie się zaczyna. Genialne :)

Zachęciłeś mnie tym sterowanie głosowym. Od dawna myślę o GH Mini, ale brak polskiego mnie zniechęcał. Jeli jest myk to jest nadzieja.

A powiedz mi - czy głosowo sterujesz przez IFTTT, Dialogflow czy może też działa ci jakimś cudem integracja HA-GA po polsku (bo mi niestety nie i innym z grupy o polskim GA też nie)??
Chodzi mi o sterowanie światłem a nie odkurzaczem
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2019, 22:40:00 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #88 dnia: Marca 12, 2019, 23:34:31 »
Ja do dzisiaj sądzę, że takie rzeczy tylko w filmach s-f się dzieją :), jak pisałem rezygnuję z interfejsów na urządzeniach typu smartfon czy tablet bo od dłuższego czasu praktycznie nic nie robię przez nie. Polecenia głosowe są bardzo dobrze rozpoznawane. Google Home Mini standardowo nie działa po polsku, nie ma jeszcze wsparcia ale ...

1. Kupujesz głośnik i definiujesz na telefonie z androidem dom w Google Home podłączając to co sam wykryje, mając Google assistant od razu w ustawieniach masz go dodanego.
2. Przy dodawaniu głośnika dostajesz komunikat, że niektóre urządzenia nie wspierają głównego języka (bo jest nim j.polski) i z automatu do głośnika przypisywany jest angielski. Tak więc masz zdefiniowane dwa języki - pierwszy główny polski (GA na telefonie już gada po polsku) i drugi angielski (głośnik gada po angielsku).
3. I teraz myk - jak już wszystko wcześniej skonfigurujesz na telefonie z androidem, to następnie pożyczasz lub może masz jakiegokolwiek iphona od apple. Instalujesz na nim google home logujesz się na swoje konto, wchodzisz w ustawienia asystenta i USUWASZ język angielski wybierając Brak. To można tylko zrobić na iPhone. I to w zasadzie tyle, od tej pory głośnik odzywa się po polsku. Możesz usunąć konto z iPhone i oddać telefon właścicielowi.
Tu jest film ale w tej chwili wystarczy zrobić cześć związaną tylko z Google Home na iPhone, żadnych kont amerykańskich czy instalacji innych programów.

w IFTTT definiujesz jako THIS - Google assistant i polecenie głosowe po angielsku np. 'Clean the kitchen', jako THAT - webhook z przekierowaniem na HA lub u mnie też na Domoticz (w HA są dwa sposoby ale polecam ten nowszy bez żadnych haseł tylko z tokenem). I możesz do głośnika mówić po angielsku 'Clean the kitchen', lub po polsku 'Posprzątaj kuchnię' i odkurzać jedzie robić swoje. Podobnie mam TV zdefiniowane jako  "Turn on the Sony Bravia' ale do głośnika mówię: 'Włącz Sony Bravia' to samo na wyłącz (turn off the sony bravia), czy włącz kinkiety (turn on the sconces) lub włącz żyrandol (turn on the chanderlier). Głośnik automatycznie tłumaczy polecenie z polskiego na angielski i je wykonuje, tu gramatyka się nie liczy, musi google przetłumaczyć z polskiego na to co jest wpisane po angielsku. Narzędzie IFTTT nie obsługuje polskiego ale wszystko działa po polsku.
Niestety wywołanie głosowe wiąże się z czymś nad czym długo się zastanawiałem - wypuszczeniem dostępu do instalacji mojego smart home na zewnątrz, niestety musisz uruchomić ssl-a (co na synology jest akurat łatwe) i mieć jakiś stały adres, ja mam DDNS-a na no-ip.com.

przykład wywołania odkurzacza w IFTTT (wywołań włączania świateł nie pokazuję bo to już Domoticz, ale zasada jest podobna):



« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2019, 23:46:48 wysłana przez Automatic »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Alternatywa dla ExtaLife
« Odpowiedź #89 dnia: Marca 13, 2019, 09:28:03 »
Dzięki raz jeszcze za gotowca! :) No i przekonałeś  ^-^ W sumie po premierze polskiego asystenta gdy zobaczyłem, że sterowanie po polsku w GA-HA nie działa w ogóle to dałem sobie spokój i obiecałem, że wznowię temat, gdy w końcu polski Asystent trochę zmądrzeje ;) Ludzie na grupie proponowali właśnie IFTTT albo Dialogflow, ale stwierdziłem, że chcę natywną logikę po polsku ogarnianą przez polskiego Asystenta, bo po co definiować swoje zdania, skoro Asystent sam powinien to ogarniać bez żadnej konfiguracji. Ale z drugiej strony dopracowanie j. polskiego co do sterowania domem może zająć Google długie lata, bo to mało ważny gospodarczo język (Polska to nadal średnio zamożny kraj).

Tak więc chyba podejmę wyzwanie i też trochę się pogimnastykuję i zrobię integrację z IFTTT, a kiedyś może zacznie to działać natywnie po polsku.
W końcu mój iPhone do czegoś się przyda ;D
IP i SSL mam odkąd kupiłem swoje Synology. Home Assistant też dzięki temu używam poza domem, także to nie problem.
Wygląda, że mam wszystko czego potrzeba, aby to zrobić...poza Google Home, ale zaraz postaram się to zmienić :)

PS. Co do twojego pierwszego zdania - to co kiedyś było s-f już od jakiegoś czasu jest rzeczywistością w wielu przypadkach. To jest kolejny z nich. W ciekawych czasach żyjemy, na prawdę.

PS2. Niesamowite jak seksizm kwitnie w narodzie - wszyscy znajomi, którzy mają odkurzacze nadali im żeńskie imiona. Ja także  ;D
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2019, 09:53:46 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant