Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16191 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« dnia: Czerwiec 12, 2020, 16:43:15 »
Oto jest! Nowa, jeszcze bardziej funkcjonalna i prostsza w instalacji i konfiguracji wersja integracji z Home Assistant! 🔥🔥🔥
Do pobrania z: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases/tag/2.0

Postanowiłem przeskoczyć od razu z wersji 1.1 na wersję 2.0, bo zmian w środku jest na prawdę dużo. Jest i dużo nowości. O tym poniżej.

Ogólny opis rozwiązania, lista obsługiwane moduły Exta Life jest taki sam jak dla starszej wersji 1.1 i jest dostępny pod tym linkiem.

Nowa funkcjonalność w wersji 2.0:
  • integracja obsługuje teraz konfigurację z GUI! (ekran integracji HA). Należy wyszukać na liście integracji pozycję 'Exta Life' i postępować zgodnie z kreatorem krok po kroku.
    Dodałem wsparcie dla logo Exta Life! teraz w jakimkolwiek miejscu w HA, gdzie występuje lista integracji - zobaczycie znajome logo Exta Life :) Tym samym zrobiłem pierwszy swój commit na GitHub'ie projektu HA :) Gdybyście tylko wiedzieli jak uzyskałem logo w wysokiej rozdzielczości dla HA, aby ładnie się skalowało…To był wyczyn




    Jest możliwość dodania integracji wyłącznie z GUI (np "czysta" instalacja HA), ale nie zapomniałem także o tych, którzy woleliby niczego nie zmieniać w swoich instalacjach HA, więc przygotowałem kod migrujący konfiguracje integracji z pliku configuration.yaml do GUI. Migracja dokona się automatycznie podczas startu HA. Po uruchomieniu HA integracja będzie widoczna w ekranie ‘Integracje’.

    Generalnie planuję porzucić konfigurację poprzez plik configuration.yaml w przyszłości zgodnie z wytycznymi architektów HA. Integracje mają być konfigurowane z GUI, gdyż to pozwala lepiej i łatwiej nimi zarządzać. Ale na razie będzie, aby dać czas na oswojenie się z konfiguracją GUI.

  • Możliwe jest usunięcie integracji "w locie" w trakcie działania HA bez konieczności restartu! To funkcja, która jest możliwa dla integracji dodawanych z GUI lub ogólnie poprzez tzw. Config Entry, które tworzy się z GUI lub poprzez kod migrując konfigurację z pliku configuration.yaml. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie usuniecie wpisu 'extalife' z pliku configuration.yaml, to integracja pojawi się ponownie po restarcie.

  • Dzięki konfiguracji z GUI możliwe jest teraz dodanie integracji Exta Life wielokrotnie i dzięki temu połączyć HA z dowolną liczbą kontrolerów EFC-01 (warunek: różne adresy IP kontrolerów oraz różne adresy MAC widziane przez serwer HA - do zrealizowania przez VPN). Mający Exta Life w pracy i domu na pewno docenią tą możliwość

  • dodałem obsługę konfiguracji integracji poprzez tak zwane Opcje (strona Integracje> Exta Life> Opcje, aby precyzyjnie dostosować zachowanie integracji do potrzeb użytkownika. Opcje zdefiniowane w pliku configuration.yaml automatycznie zmigrują się do GUI.
    Zaimplementowane opcje są tymi samymi, co w wersji 1.1: mapowanie na światło na podstawie ikony (znaczenie numerów można sprawdzić tutaj), odwrócone sterowanie roletą - suwak w GUI HA nadal będzie działał tak jak w aplikacji Exta Life; niestety przyciski góra dół nadal będą działać nieprawidłowo w położeniach skrajnych.
    Zmiany niektórych opcji (np mapowanie switch na light) wymagają restartu HA, aby przynieść oczekiwany efekt.

  • Dodałem obsługę Rejestru urządzeń (Device Registry) - można teraz zobaczyć wszystkie urządzenia Exta Life (!) i powiazane z nimi encje na ekranie 'Urządzenia' w HA. Zobaczycie tam także kontroler EFC-01 oraz wszystkie nadajniki Exta Life!

  • Dodałem obsługę Automatyzacji urządzeń (typ wyzwalacza/warunku/akcji ‘Urządzenie’)! Można teraz tworzyć nowe automatyzacje bardzo łatwo dzięki zdarzeniom i działaniom dla danego urządzenia! Nie potrzeba już znać technicznych nazw encji oraz wywoływać usług (services) dla danego urządzenia do stworzenia automatyzacji. Wszystko jest reprezentowane czytelnie i zrozumiale w HA. Nowi i niezaznajomieni użytkownicy HA na pewno docenią tą funkcjonalność. Bariera wejścia w HA znacznie się obniża dzięki temu.
    Zachęcam Was do zdefiniowania sobie w ten sposób automatyzacji


  • dodałem obsługę kontrolera EFC-01 w ekranie Urządzenia (Device Registry)! Kontroler posiada teraz swoją własną encję, dzięki której można monitorować jego dostępność (stany: ready oraz unavailable).
    Poza stanem można monitorować wersję softu kontrolera, jego IP oraz MAC.
    Nazwa encji kontrolera widoczna będzie w ekranie ‘Urządzenia’ (Device Registry) i zaczyna się od ‘extalife.’ a po kropce nazwa encji zależna jest od nazwy zdefiniowanej w samym kontrolerze. Domyślnie: extalife.efc_01

  • Dodałem - wieloktrotnie już wspominaną - obsługę automatyzacji wywoływanych poprzez sygnały z nadajników Exta Life! Wyobraźcie sobie np uruchomienie odkurzacza w zadanej strefie poprzez przyciśnięcie przycisku na pilocie Exta Life, albo sterowanie różnymi rzeczami poprzez jeden łącznik RNP-21 uruchamiając różne rzeczy lub sceny w zależności od tego czy przyciśniemy raz, czy dwa czy przytrzymamy? Fantastyczna wizja, nieprawdaż?

    Możliwe będzie w HA zareagowanie na następujące zdarzenia z nadajnika: wciśnięcie przycisku, puszczenie przycisku, dwuklik(!), trójklik(!), przytrzymanie klawisza na dłużej(!) (*)

    Przykład dla RNP-21:

  • EDIT 03.08.2020:
    W wersji 2.0b2 dodałem dzięki koledze @rampler wsparcie dla klocków Exta Free obsługiwanych przez kontroler EFC-01. Są to: ROP-01, ROP-02, ROM-01, ROM-10, ROP-05, ROP-06, ROP-07, ROB-01, SRP-02, RDP-01, RDP-02, RDP-11, SRP-03.
    Elementy te z racji jednokierunkowej transmisji reprezentowane są w GUI HA przez 2 przyciski do włączania i wyłączania osobno i działają w oparciu o stan tzw assumed state czyli założoną wartość stanu elementu. Po włączeniu w GUI stan zmienia się zawsze na włączony a po wyłączeniu na wyłączony. Kontroler nie jest w stanie sprawdzić prawdziwego stanu elementu.
    UWAGA: Kontroler oferuje sterowanie jedynie na zasadzie włącz/wyłącz nawet dla ściemniacza RDP-11 mimo, że w aplikacji da się wybierać kolor, to aplikacja i tak wysyła jedynie komendy załączania i wyłączania. Tak samo robi integracja HA.

(*) - obsługa reakcji na sygnały z nadajników przekazywane przez kontroler została dodana testowo. Funkcja ta została dodana z myślą o przyszłości, gdy Zamel (miejmy nadzieję) doda wsparcie dla sygnałów z nadajników w aplikacji Exta Life, i co za tym idzie - do integracji. Mam na prawdę nadzieję, że firma Zamel stanie na wysokości zadania i doda wsparcie, szczególnie gdy deklarowała, że integracje z innymi systemami traktuje poważnie.
Obecnie możliwe jest zdefiniowanie automatyzacji typu ‘Urządzenie’, wybranie nadajnika, który ma być wyzwalaczem dla automatyzacji oraz wybranie zdarzenia: wciśnięcie przycisku, puszczenie przycisku, dwuklik, trójklik, przytrzymanie klawisza na dłużej. Przetestowanie tego jest możliwe poprzez wywołanie testowego serwisu w ekranie Narzędzi deweloperskich


Instalacja i konfiguracja:
1. Wypakować podkatalog extalife z archiwum do katalogu HA config/custom_components. W razie potrzeby stworzyć katalog custom_components, gdy nie istnieje. Po wypakowaniu pliki z kodem (rozszerzenie .py) powinny znajdować się w katalogu HA config/custom_components/extalife

2. W GUI HA w ekranie Integracje odszukać pozycję 'Exta Life' ze znajomym logo i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Proste, prawda? :)
UWAGA: może się zdarzyć, że integracji nie będzie na liście mimo poprawnego wypakowania plików do folderu custom_components. To wina cache'owania w przeglądarce listy integracji. Trzeba wyczyścić cache przeglądarki i odświeżyć stronę HA i integracja powinna pojawić się na liście. Kto instalował u siebie HACS ten wie o co chodzi. A resztę odsyłam do procedury opisanej na stronie HACS, bo jest ona taka sama dla naszej integracji.


3. Integracja została załadowana. W Narzędziach Deweloperkich powinny pojawić się wszystkie encje a w ekranie Urządzenia - wszystkie urządzenia Exta Life włącznie z nadajnikami i kontrolerem EFC-01.


Proszę w tym wątku o wszelkie komentarze z problemami, niedziałającymi funkcjami, wrażeniami, sugestiami itp. Im więcej błędów znajdziemy tym lepiej, bo to pozwoli na stworzenie stabilnego i lepszego softu.
Gotowi do testowania? START! 🟢🏁

Dla chętnych przyłączyć się do pracy nad tą integracją deweloperów - oto link do repozytorium Github.

ROADMAP:
Plany na kolejne wersje:
2.1:
- przebudować integrację tak, aby zużywała tylko jedno połączenie z kontrolerem tak jak aplikacja Exta Life.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2020, 09:51:16 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2020, 22:15:34 »
Zainstalowane - działa :)
Uwaga dla tych co instalują na "jolce" - brakuje modułu getmac i trzeba ręcznie doinstalować
pip install getmac

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2020, 22:25:00 »
Zainstalowane - działa :)
Uwaga dla tych co instalują na "jolce" - brakuje modułu getmac i trzeba ręcznie doinstalować
pip install getmac
To możliwe, że zespół Jolki nie dostarcza pewnych komponentów, które są dystrybuowane z "oryginalnym" HA. Niestety ten komponent do ustalania MAC jest bardzo potrzebny z kilku względów. Może się okazać konieczne doinstalowywanie go po każdym upgrade Jolki, ale na 100% nie wiem bo nie wiem jak jest zrobiona Jolka. Jeśli na "gołym" Pythonie ew. Python Virtual Environment to może nie i moduły będą zostawały.

Nie wiedziałem, że wyprowadziłeś się z HA do Jolki. Przytulniej? ;)

PS. Czy masz jakieś nadajniki w swojej instalacji? Ja spostrzegłem dopiero teraz, że na moim produkcyjnym HA brakuje mi nadajników w urządzeniach, mimo, że na testowym i deweloperskim są i nie wiem z czego to wynika. Czy u ciebie są na liście urządzeń?

@WSZYSCY: Czy ktoś ma nadajniki Exta Life? Czy ukazały się na liście urządzeń integracji Exta Life?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2020, 22:47:20 »
Mam nadajniki i też ich nie widać.
Druga sprawa, jedna z głowice termo została wykryta ale cały czas mam status "niedostępny"
w logach znalazłem:
Error doing job: Task exception was never retrieved

Traceback (most recent call last):
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/__init__.py", line 302, in async_update
    channels = await self._hass.async_add_executor_job(self.controller.get_channels)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/concurrent/futures/thread.py", line 57, in run
    result = self.fn(*self.args, **self.kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 320, in get_channels
    resp = self.tcp.exec_command(cmd, None, 1.5)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 678, in exec_command
    resp = self._exec_command(command, data, timeout)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 729, in _exec_command
    resp_js = self._tcp_to_json(resp, command)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 633, in _tcp_to_json
    if data[-1] == chr(3):
IndexError: string index out of range


EDIT1
temat drugiej głowicy nieaktualny - mój błąd  :(
EDIT2
dwa moje RNK-24 też się pojawiły  :)
EDIT3
Po restarcie kontrolera zamela i bramki jolki już ten błąd co wyżej się nie pojawił i wszystko wydaje się być ok  :D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2020, 23:28:06 wysłana przez SebiCo »

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2020, 14:07:42 »
Coś pięknego, BRAWO admin!
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2020, 14:58:04 »
Mam nadajniki i też ich nie widać.
Druga sprawa, jedna z głowice termo została wykryta ale cały czas mam status "niedostępny"
w logach znalazłem:
Error doing job: Task exception was never retrieved

Traceback (most recent call last):
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/__init__.py", line 302, in async_update
    channels = await self._hass.async_add_executor_job(self.controller.get_channels)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/concurrent/futures/thread.py", line 57, in run
    result = self.fn(*self.args, **self.kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 320, in get_channels
    resp = self.tcp.exec_command(cmd, None, 1.5)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 678, in exec_command
    resp = self._exec_command(command, data, timeout)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 729, in _exec_command
    resp_js = self._tcp_to_json(resp, command)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/extalife/pyextalife.py", line 633, in _tcp_to_json
    if data[-1] == chr(3):
IndexError: string index out of range


EDIT1
temat drugiej głowicy nieaktualny - mój błąd  :(
EDIT2
dwa moje RNK-24 też się pojawiły  :)
EDIT3
Po restarcie kontrolera zamela i bramki jolki już ten błąd co wyżej się nie pojawił i wszystko wydaje się być ok  :D
No to super, że wszystko działa. Ten błąd z loga pojawia się bardzo sporadycznie u niektórych. Na razie nie udało mi się namierzyć co może być problemem, bo wygląda jak błąd kontrolera. U mnie to nigdy nie wystąpiło. Gdyby się powtarzał to daj znać.

Coś pięknego, BRAWO admin!

Dzięki :) ale będziemy bić brawo jak wszystko po dłuższym czasie będzie działało. Myślę, że tak będzie, ale jeszcze trzeba trochę potestować. Mnie zastanawia dlaczego nie mam nadajników na produkcyjnym HA a na 2 innych są. Coś tam może gdzieś jest nie tak, więc jeszcze się trzeba przyglądać tej wersji, ale myślę, że generalnie jest dobrze :)
Czy u ciebie są nadajniki widoczne na liście?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2020, 14:59:21 »
A i taka generalna uwaga - jutro zaczynam wakacje i wyjeżdzam, więc przez kolejne 2 tygodnie nie będę w stanie grzebnąć w razie potrzeby w kodzie. Jeśli będą jakieś poważne problemy i restart nie pomoże to zalecam cofnięcie do 1.1 a jak wrócę to popatrzę na nową wersję.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2020, 15:03:24 »
Uruchomione na szybko i od strzału w HA testowym (docker w Linux). Wszystkie moje urządzenia zintegrowane, nadajniki RNK widoczne wraz z czujnika temperatury. Statusy również OK.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2020, 18:00:28 »
Uruchomione na szybko i od strzału w HA testowym (docker w Linux). Wszystkie moje urządzenia zintegrowane, nadajniki RNK widoczne wraz z czujnika temperatury. Statusy również OK.
I oby tak dalej. Dzięki za testowanie panowie👍
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2020, 00:56:44 »
Nadajniki RNK widoczne na liście encji. W oknie "przegląd" już ich nie widać. Chyba, że są przypisane do jakiegoś odbiornika. Jeśli są jako wyzwalacz sceny lub jak u mnie bez przypisania, to na liście przełączników ich nie ma.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2020, 08:36:42 »
Nadajniki RNK widoczne na liście encji. W oknie "przegląd" już ich nie widać. Chyba, że są przypisane do jakiegoś odbiornika. Jeśli są jako wyzwalacz sceny lub jak u mnie bez przypisania, to na liście przełączników ich nie ma.
Nadajniki nie mają encji. Są reprezentowane wyłącznie przez urządzenia. W zasadzie nie ma sensu aby miały encje, gdyż ich stany zmieniają się tylko impulsowo. Nie ma też odpowiedniej platformy w HA aby je reprezentować (nazwa encji no transmitter.xxx). Można zrobić swoją, ale za bardzo nie ma sensu. W innych podobnych integracjach w HA (np ZHA, ZigBee) jest tak samo. Nadajniki są tylko urządzeniami, za to wspierają Device Automations, dzięki którym można reagować na sygnały z nich. Kontrolery ZigBee umożliwiają notyfikację z nadajników. Czekamy aż Zamel zrobi to samo w EFC-01
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2020, 08:53:52 »
Nadajniki nie mają encji. Są reprezentowane wyłącznie przez urządzenia. W zasadzie nie ma sensu aby miały encje, gdyż ich stany zmieniają się tylko impulsowo. Nie ma też odpowiedniej platformy w HA aby je reprezentować (nazwa encji no transmitter.xxx). Można zrobić swoją, ale za bardzo nie ma sensu. W innych podobnych integracjach w HA (np ZHA, ZigBee) jest tak samo. Nadajniki są tylko urządzeniami, za to wspierają Device Automations, dzięki którym można reagować na sygnały z nich. Kontrolery ZigBee umożliwiają notyfikację z nadajników. Czekamy aż Zamel zrobi to samo w EFC-01
Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie cieszę się, że prawidłowo się zintegrowały.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 21, 2020, 21:09:42 »
Tworząc automatyzację wybieram akcja -> urządzenie -> otwieram listę urządzeń i mam mnóstwo odbiorników ROP-22
Nie ma informacji o tym jakie jest ID czy encja urządzenia. Dopiero po wybraniu widać, po możliwych do zdefiniowaniach akcjach, z którym ROP`em mamy do czynienia.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2020, 21:12:20 »
tak to wygląda w YAML
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 21, 2020, 21:29:28 »
Tworząc automatyzację wybieram akcja -> urządzenie -> otwieram listę urządzeń i mam mnóstwo odbiorników ROP-22
Nie ma informacji o tym jakie jest ID czy encja urządzenia. Dopiero po wybraniu widać, po możliwych do zdefiniowaniach akcjach, z którym ROP`em mamy do czynienia.
Tak działa HA. Poniekąd można na to wpłynąć. Możnaby ustawiać inną nazwę urządzenia związana z nazwą nadana w aplikacji Exta Life i myślałem o tym orzd chwilę, ale to nie jest dobry pomysł bo nazwa dotyczy kanału czyli encji, a zależność między urządzeniem a encja to 1:n czyli nie pasuje. To faktycznie może być mylące, ale rozwiązanie jest bardzo proste: zmienić nazwy urządzeń w HA na bardziej adekwatne i czytelne dla użytkownika czyli siebie🙂 I wtedy definiując automatyzację będzie już prosto określić z czym mamy do czynienia. Zauważ że w aplikacji Exta Life jest analogicznie, także w integracji Z-Wave prawdopodobnie z tego samego powodu (n encji dla 1 urządzenia, a jazda encja ma swoją nazwę)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2020, 21:36:50 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant