Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16198 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #135 dnia: Sierpnia 06, 2020, 21:09:28 »
Zdecydowanie dwukierunkowość w Exta Life jest nieco ułomna. Szkoda że nie zrobili łączności w oparciu i mesh, wtedy byłoby niezawodnie.

Ok nie ma pośpiechu. Miłego wypoczynku!
A tak to opisują na swojej stronie:
https://zamel.com/pl/exta-life
Taaak, doskonale to znam. Kiedyś pisałem o tym całego posta: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,307.0.html
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #136 dnia: Sierpnia 11, 2020, 14:52:22 »
Witam.
Mam taką sytuację. Przed integracją z HA jedna z rolet była w naprawie. Odłączone było zasilanie. W aplikacji Zamela odbiornik był niewidoczny. Po integracji z HA odbiornik zaczytany został w stanie "unavailable". Ostatnio roleta wróciła z naprawy. Podłączyłem zasilanie. W aplikacji Zamela odbiornik jest widoczny, można roletą sterować. Natomiast w HA ciągle san jest na "unavailable". Czy integrację należy odinstalować i ponownie zainstalować? Czy np. dołożenie nowego odbiornika zostanie automatycznie zaczytane?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #137 dnia: Sierpnia 11, 2020, 14:57:18 »
Witam.
Mam taką sytuację. Przed integracją z HA jedna z rolet była w naprawie. Odłączone było zasilanie. W aplikacji Zamela odbiornik był niewidoczny. Po integracji z HA odbiornik zaczytany został w stanie "unavailable". Ostatnio roleta wróciła z naprawy. Podłączyłem zasilanie. W aplikacji Zamela odbiornik jest widoczny, można roletą sterować. Natomiast w HA ciągle san jest na "unavailable". Czy integrację należy odinstalować i ponownie zainstalować? Czy np. dołożenie nowego odbiornika zostanie automatycznie zaczytane?
Miałem nieco podobną sytuację. W domu wywaliło korki. Kontroler EFC-01 po 2 próbach wystartował (nie od razu działał) i w HA 3 encje (3 ściemniacze) pokazały się jako unavailable. Pewnie był problem z łącznością. W apce ExtaLife odbiorniki potem już pokazywały się normalnie, a w HA tak zostało. Kolejne odświeżanie stanu nie zmieniało tej sytuacji. Trzeba było zrobić restart HA, aby integracja wystartowała na nowo.

Nie, nie trzeba odinstalowywać integracji, chyba, że zależy ci na tym, aby nie restartować całego HA - to wtedy to będzie faktycznie szybsze wyjście. A jeśli nie to po prostu zrestartuj.

Patrzyłem na kod i nie znalazłem powodu tego zachowania. Nie udało mi się też tego błędu odtworzyć ponownie. Ale będę się temu przyglądał. Gdzieś tam jest jakiś błąd. Na szczęście nie jest to problem dużego kalibru.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #138 dnia: Sierpnia 24, 2020, 15:13:14 »
@Cezary.K i jak? Działa ok czy jednak nie?
Niestety nie mam możliwość sprawdzenia. Pakuję się na urlop. Jak znajdę czas, to podzielę się jak, to wygląda. Myślałem, że brak zmiany stanu dotyczy tylko nadajników. "Dwykierunkowość" okazuje się ściemą jak tak ma to działać nawet z odbiornikami.
Hello. Czy już po wakacjach? Jeśli tak to podziel się jak to teraz u ciebie działa. Miłoby było mieć potwierdzenie, że jest ok, bo wydałbym wtedy ten release już jako stabilny. A potem prawdopodobnie w perspektywie miesiąca czasu, może dwóch kolejne wydanie testowe ze zmienioną komunikacją na 1 połączeniu. Sama biblioteka do komunikacji już mi fajnie w ten sposób działa, tylko muszę zacząć integrować ją z resztą integracji i zrobić kilka zmian, aby całość działała.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #139 dnia: Sierpnia 25, 2020, 08:25:09 »
kolejne wydanie testowe ze zmienioną komunikacją na 1 połączeniu.

na to czekam :)

Informacyjnie, u mnie wszystko działa poprawnie. Z aplikacji Extalife loguję się tylko jak dostaję popup o nowej wersji beta (swoją drogą mam 1.6.7-beta ale nie wiem co zostało zmienione). Do samego HA w ogóle się nie loguję :D Wszystko operuję tabletem z Homehabbit :)

Podziękowania dla admina za kilkumiesięczną i owocną współpracę :)
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #140 dnia: Sierpnia 25, 2020, 12:02:35 »
Hello. Czy już po wakacjach? Jeśli tak to podziel się jak to teraz u ciebie działa. Miłoby było mieć potwierdzenie, że jest ok, bo wydałbym wtedy ten release już jako stabilny. A potem prawdopodobnie w perspektywie miesiąca czasu, może dwóch kolejne wydanie testowe ze zmienioną komunikacją na 1 połączeniu. Sama biblioteka do komunikacji już mi fajnie w ten sposób działa, tylko muszę zacząć integrować ją z resztą integracji i zrobić kilka zmian, aby całość działała.
Już po (niestety), dlatego sporo do nadrobienia. Jeszcze nie było czasu podmienić plików w bramce. Mam na uwadze Twoją prośbę i pamiętam. Może dziś mi się uda podmianka (późnym wieczorem).
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #141 dnia: Sierpnia 25, 2020, 16:36:54 »
Witam.
U mnie po zmianie "Sock_Timeout" na 20s (mam bardzo rozrzucone odbiorniki po domu) wszystko działa bez problemu. W logach cisza od ExtaLife. Aktualnie testuję to na Raspberry Pi3 i dysku ssd podpiętym po usb. Z ExtaLife mam 32 urzadzenia/30encji do tego Zigbee 6 urzdzeń/10 encji, kilka urzdzaeń Sonoff  i Schelly. Jak do tej pory malina wyrabia bez problemu. Docelowo przenoszę wszystko na synology z vmm . Testowałem też cały mój majdan na Jolce ale niestety nie mam o ty sprzęcie dobrego zdania. Ciagle miałem zwiechy. Nie wiem czy zakupiłem jakieś wadliwe urzadzenie. Ostatnio zrobiłem reset plików i od tej pory nie mogę się zalogować do Jolki. Czekam z niecierpliwości na Twoja nowa integrację.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #142 dnia: Sierpnia 25, 2020, 22:35:53 »
Miłoby było mieć potwierdzenie, że jest ok, bo wydałbym wtedy ten release już jako stabilny.
Więc mogę potwierdzić, że wszystko działa prawidłowo. Czas odpytywania ustawiony na trzy minuty. Brak błędów w logach HA.
Pliki podmienione na Jolce i po restarcie HA wszystko OK od około 4-5 godzin.
P.S.
Będąc na urlopie ponad tydzień pa za domem miałem podgląd z kamer, ogródek pod kontrolą. Automatyzacje rolet, oświetlenia itp, działały bez problemów. Nie ruszany przez aplikację Zamela EFC-01 nie zawiesił się.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #143 dnia: Sierpnia 25, 2020, 22:45:24 »
kolejne wydanie testowe ze zmienioną komunikacją na 1 połączeniu.

na to czekam :)

Informacyjnie, u mnie wszystko działa poprawnie. Z aplikacji Extalife loguję się tylko jak dostaję popup o nowej wersji beta (swoją drogą mam 1.6.7-beta ale nie wiem co zostało zmienione). Do samego HA w ogóle się nie loguję :D Wszystko operuję tabletem z Homehabbit :)

Podziękowania dla admina za kilkumiesięczną i owocną współpracę :)

HomeHabit - super apka. Ze starego smartfona zrobiłem zegar nocny z temperaturami z czujników. Prosta integracja z HA. Czytelny, dobrze i łatwo konfigurowalny dashboard.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #144 dnia: Sierpnia 26, 2020, 12:45:44 »
@shibby @Cezary.K @jm dzięki za feedback, panowie. Cieszę się, że wszystko działa ok. Upubliczniłem wersję z poprawkami dla zmian stanu już jako stabilną 2.0 na github.
Teraz pozostaje popracować nad wersją 2.1 opartą o jedno połączenie. To będzie prawdopodobnie ostatnia duża wersja integracji. Potem już tylko chyba fixy jak coś nie będzie działać. Nadciąga kryzysowy czas i w przyszłych miesiącach na pewno będę miał mniej czasu na to. Niemniej jednak mam nadzieję, że uda się wypuścić jeszcze 2.1 do końca września.

Z drugiej strony integracja ma już sporo ficzerów i wykorzystuje nowości HA jak opcje, konfig z GUI itp więc raczej już nawet trudno znaleźć pomysły na dalsze usprawnienia.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #145 dnia: Sierpnia 26, 2020, 13:17:38 »
Z drugiej strony integracja ma już sporo ficzerów i wykorzystuje nowości HA jak opcje, konfig z GUI itp więc raczej już nawet trudno znaleźć pomysły na dalsze usprawnienia.
Mam pierwszy - jako opcja konfiguracji - możliwość ustawienia czasu pomiędzy odpytaniami dla EFC wprost z GUI.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #146 dnia: Sierpnia 26, 2020, 13:33:37 »
Jest OK. Zmniejszyłem interwał ale bardziej chyba chodzi o stabilność w sieci lokalnej.

Kombinuję nadal z nadajnikami RNK a raczej brakiem komunikatu o ich przyciskaniu. Wracam do sprzętowego pomysły z wykorzystaniem odbiornika jako wyzwalacza do poinformowania HA. Dlatego fajnie było by móc wywołać usługę odpytania.
A jak widać w powyższych wpisach, również restartu kontrolera.

A usługa "extalife.test_button" - jak byś mógł rozjaśnić...
A to jest właśnie usługa, która pozwala przetestować działanie automatyzacji opartych na zdarzeniach z nadajników Exta Life. Jako że kontroler tego nie wpiera, to automatyzacje te obecnie się nie odpalą, bo będzie brakowało trigger'a. I dlatego zrobiłem ten testowy serwis który pozwala na przetestowanie poprzez zasymulowanie akcji z kontrolera. Kod jest tak zrobiony, że wyzwala tą część integracji, która reaguje na sygnały z nadajników, więc jak tylko Zamel wypuści to oficjalnie w EFC-01, to kilkoma drobnymi zmianami (mam nadzieję) dodam to wsparcie, ponieważ cała infrastruktura pozwalająca to obsłużyć jest już wbudowana w integrację.
Wspomniałem o tym w 1 poście o integracji 2.0, ale faktycznie nie podałem nazwy serwisu.

Co do kombinowania z nadajnikami - to bardzo przydałoby się jakieś urządzonko, które potrafi przechwycić te sygnały, ale żeby nie był to kontroler EFC-01 za 500 zł. Kolega @yaworski zrobił coś takiego dla Exta Free. Ciekawe czy zrobienie czegoś podobnego dla Exta Life byłoby dużo trudniejsze. Zostaje chyba głównie do rozwiązania problem szyfrowania, którego nie ma w Exta Free. Może zamailuję go i zobaczę, czy nie podzieliłby się swoim rozwiązaniem dla Exta Free. Zobaczylibyśmy wtedy czy nie dałoby się tego jakoś wykorzystać do Exta Life. Pomysł był prosty - kontroler Atmega + układ radiowy Exta Free i to nadawało po MQTT do Home Assistant.
Powrócę do pomysłu z wywoływaniem usług. Czy można wywołać usługę odpytania kontrolera w HA?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #147 dnia: Sierpnia 26, 2020, 13:45:25 »
@Cezary.K widzę, że pomysłów Ci nie brak :) O Usłudze do odpytania na żądanie pamiętam. Myślałem kiedyś także o wprowadzeniu konfiguracji czasu odpytania z GUI. Obie rzeczy wymagają trochę gimnastyki, więc są na dalszym planie we wprowadzaniu nowości w integracji. Obecnie skupiam się na zmianach w kierunku wykorzystywania jednego połączenia. Jak to będzie działać, to wtedy możemy myśleć o tych rzeczach. O ile bez konfiguracji czasu odpytania z GUI można się obejść, bo można to zrobić edytując plik + restart, o tyle nowa usługa odpytująca na żądanie faktycznie czasem mogłaby się przydać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #148 dnia: Sierpnia 26, 2020, 22:43:59 »
@Cezary.K widzę, że pomysłów Ci nie brak :) O Usłudze do odpytania na żądanie pamiętam. Myślałem kiedyś także o wprowadzeniu konfiguracji czasu odpytania z GUI. Obie rzeczy wymagają trochę gimnastyki, więc są na dalszym planie we wprowadzaniu nowości w integracji. Obecnie skupiam się na zmianach w kierunku wykorzystywania jednego połączenia. Jak to będzie działać, to wtedy możemy myśleć o tych rzeczach. O ile bez konfiguracji czasu odpytania z GUI można się obejść, bo można to zrobić edytując plik + restart, o tyle nowa usługa odpytująca na żądanie faktycznie czasem mogłaby się przydać.
Jeszcze jeden pomysł a wyzwalacz - trigger do HA. Tym razem sprzętowy. Fotorezystor dokładany do diody w jakimkolwiek odbiorniku Exta Life.
Fotorezystor przez płytkę z komparatorem podłączony do ESP8266. Moduł ESP raportuje mruganie po MQTT do HA. Na ten moment działa dla nadajników. Okazuje się, że dioda statusu mruga nie tylko przy odpytywaniu przez EFC ale również przy sygnale z nadajnika. Nie ma znaczenia czy nadajnik jest sparowany z odbiornikiem. Czyli nadając sygnał przez przyciskanie dowolnego przycisku, dowolnego nadajnika, diody mrugają we wszystkich odbiornikach. Podobnie jak przy odpytywaniu przez kontroler. Niestety dioda statusu w odbiorniki nie jest uruchamiana przy lokalnym sterowaniu odbiornikiem przez jego fizyczne wejście IN.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #149 dnia: Sierpnia 26, 2020, 22:52:07 »
Fakt zadziałania nadajnika w ten sposób można by użyć do uruchomienia automatyzacji odpytującej EFC o stan odbiorników czyli encji.
Chodzi o to aby zrobić to poza ustalonym cyklem odpytywania EFC w HA.
P.S.
Tracę nadzieję na to, że Zamel poprawi się w kwestii dwukierunkowości Exty Life.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2020, 23:35:32 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.