"Lutowa" aktualizacja - co już wiemy

  • 27 Odpowiedzi
  • 8721 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 03, 2018, 14:27:42 »
Supla nie wspiera jeszcze przycisków (w rodzaju tych Zamela) ale ma się to wkrótce zmienić.
Dzięki za info. Tak, pamiętam, że wspomniałeś o rozwiązaniu typu bridge. To też byłoby coś w moim przypadku, ale musowo nadajniki które będą nadawać do bridge'a muszą się mieścić w puszcze tak jak zamelowe RNP-21.
Tak samo będę potrzebował rozwiązanie dla podmiany ściemniaczay.

Od rana chodzi mi po głowie pomysł na stworzenie działu dla migrujących z Exta Life do supli - miejsca gdzie można będzie znaleźć info jak zamienić dany moduł Exta Life na rozwiązanie w supli.

Generalnie w supli nadal brakuje sporo sprzętu. Z grubsza wiem, że sporo można eż osiągnąć łącząc różne rzeczy ze sobą i pośrednio otrzymać rezultat jak z modułu Zamela, ale trochęszkoda, że nie ma jeszcze gotowych, dostępnych modułów jak w Exta Life. Mam nadzieję, że któryś producent zdecyduje się wypuścić kolejne moduły.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2018, 14:30:09 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 03, 2018, 15:15:46 »
Witam,
widzę, że temat aktualizacji stał się gorący. Jeżeli można to dorzucę swoje 3 grosze. Z ta przesiadka na Suplę to proponuję dać sobie na wstrzymanie i duża ostrożność. Nie jest to jeszcze system, który sprawdzony jest bojem na większej ilości odbiorników (zwłaszcza Zamelowskich). Sam testuję trochę sprzętu zwłaszcza opartego o SONOFFa i zdarzaj się sytuacje, że światło lampki zapali się znienacka  ;). Aplikacja na smartfona choć b.fajna to przy dużej ilości odbiorników przewijanie  z góry na dół w poszukiwaniu odbiornika trochę uciążliwe (brak kategorii tak jak w EXTA LIFE). Chcąc być uniezależnionym od chmury Supli, musimy przynajmniej na raspberry postawić serwer. Nie wyobrażam sobie umieszczenie całego sterowania domem na serwerach Supli. Sterowanie po wifi przyjemne ale po otwartym http to już drzwi do garażu chyba byłoby strach postawić. Niestety softu po https jeszcze nie spotkałem w wydaniu PL. Pozostaje chyba czekać na Zamela. Jak donoszą różne źródła soft do odbiorników, kontrolera i  apki są po części gotowe. Panowie pracują cały czas. Aktualizacja ma być bardzo duża więc wymaga dopracowania tak aby każdy kowalski sobie poradził z przejściem. Proponuję nie odpuszczać i cały czas domagać się dopracowania EXTA LIFE - szkoda systemu, który z założenia jest całkiem niezły. Pozdrawiam, życzę Wszystkim i sobie także dużo wtrwałości  :)


*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 03, 2018, 17:23:26 »
Pozdrawiam, życzę Wszystkim i sobie także dużo wtrwałości  :)
Kogo jak kogo, ale Ciebie nie podejrzewałbym już w wiarę w Exta Life ;)

Dzięki za Twoje spostrzeżenia. Dla mnie są bardzo pomocne. Uwagi o layoucie są ważne. To co teraz ma Exta Life mnie denerwuje, więc jeśli apka Supli nie ma w ogóle kategorii to jednak duża kicha.
Muszę zbadać sprawę HTTPS, chociaż gdybym się przesiadł to korzystałbym jednak z własnego Supla Cloud na Dockerze. Sprawdzałem w grudniu i działało na dysku Synology. W moim przypadku to nie byłby więc problem. Exta Life loguje się też otwartym tekstem w sieci lokalnej.

No cóż. Kibicuję projektowi supla bardzo mocno. Jeśli pojawi się więcej sprzętu i apka zostanie dopracowana to chyba jednak wymienię Exta Life na supla. Społeczność supla ma tempo nieporównywalnie szybsze niż Zamel, więc te kwestie to może sprawa kilku miesięcy.

A na teraz pozostaje tylko oczekiwanie na ochłapy ze stołu Panów - firmy Zamel :P
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 04, 2018, 16:59:13 »
Supla nie wspiera jeszcze przycisków (w rodzaju tych Zamela) ale ma się to wkrótce zmienić.
Dzięki za info. Tak, pamiętam, że wspomniałeś o rozwiązaniu typu bridge. To też byłoby coś w moim przypadku, ale musowo nadajniki które będą nadawać do bridge'a muszą się mieścić w puszcze tak jak zamelowe RNP-21.
Tak samo będę potrzebował rozwiązanie dla podmiany ściemniaczay.

Od rana chodzi mi po głowie pomysł na stworzenie działu dla migrujących z Exta Life do supli - miejsca gdzie można będzie znaleźć info jak zamienić dany moduł Exta Life na rozwiązanie w supli.

Generalnie w supli nadal brakuje sporo sprzętu. Z grubsza wiem, że sporo można eż osiągnąć łącząc różne rzeczy ze sobą i pośrednio otrzymać rezultat jak z modułu Zamela, ale trochęszkoda, że nie ma jeszcze gotowych, dostępnych modułów jak w Exta Life. Mam nadzieję, że któryś producent zdecyduje się wypuścić kolejne moduły.

Z tego co wiem to pojawią się przyciski z natywną obsługą Supli bez bridge-a.

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 04, 2018, 17:03:22 »
Witam,
widzę, że temat aktualizacji stał się gorący. Jeżeli można to dorzucę swoje 3 grosze. Z ta przesiadka na Suplę to proponuję dać sobie na wstrzymanie i duża ostrożność. Nie jest to jeszcze system, który sprawdzony jest bojem na większej ilości odbiorników (zwłaszcza Zamelowskich). Sam testuję trochę sprzętu zwłaszcza opartego o SONOFFa i zdarzaj się sytuacje, że światło lampki zapali się znienacka  ;). Aplikacja na smartfona choć b.fajna to przy dużej ilości odbiorników przewijanie  z góry na dół w poszukiwaniu odbiornika trochę uciążliwe (brak kategorii tak jak w EXTA LIFE). Chcąc być uniezależnionym od chmury Supli, musimy przynajmniej na raspberry postawić serwer. Nie wyobrażam sobie umieszczenie całego sterowania domem na serwerach Supli. Sterowanie po wifi przyjemne ale po otwartym http to już drzwi do garażu chyba byłoby strach postawić. Niestety softu po https jeszcze nie spotkałem w wydaniu PL. Pozostaje chyba czekać na Zamela. Jak donoszą różne źródła soft do odbiorników, kontrolera i  apki są po części gotowe. Panowie pracują cały czas. Aktualizacja ma być bardzo duża więc wymaga dopracowania tak aby każdy kowalski sobie poradził z przejściem. Proponuję nie odpuszczać i cały czas domagać się dopracowania EXTA LIFE - szkoda systemu, który z założenia jest całkiem niezły. Pozdrawiam, życzę Wszystkim i sobie także dużo wtrwałości  :)

Sonoff to sonoff nie działa zawsze stabilnie. Co innego Zamelowe moduły dla Supli.
http ? skąd to wziąłeś ? Supla (konfiguracja) działa po https-ie, a komunikacja klient <-> serwer <-> urządzenie działa kanałem szyfrowanym TLS 1.2
Dodatkowo będzie wprowadzona funkcjonalność (PIN) zabezpieczająca dodatkowo komunikację klient <-> urządzenie.
https://forum.supla.org/viewtopic.php?p=11089#p11089

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 05, 2018, 13:02:14 »

Z tego co wiem to pojawią się przyciski z natywną obsługą Supli bez bridge-a.

No to by była świetna wiadomość. A wiesz może kto to wyprodukuje? Zamel czy inna firma?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 05, 2018, 13:04:11 »
Sonoff to sonoff nie działa zawsze stabilnie. Co innego Zamelowe moduły dla Supli.

Czy ty używasz moduły supli od Zamela? Pytam z ciekawości, bo rozumiem, że uważasz że działają stabilnie. Po rozmowie z kolegą Gadulowaty obraz oprogramowania dostarczanego przez Zamel dla kontrolera i modułów nie wygląda najlepiej stąd moja ciekawość jak tutaj sobie poradzili...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 06, 2018, 09:27:15 »
Raczej Zamel.

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 06, 2018, 09:28:45 »
Sonoff-y wymieniłem na moduły Zamel-a.
Sprzęt Zamel-a jest całkiem dobrej jakości (elektronika). Soft im kuleje, a firmware wzięli z supla.org więc w tym przypadku to śmiga.

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 06, 2018, 11:07:15 »
Soft im kuleje, a firmware wzięli z supla.org więc w tym przypadku to śmiga.

Jak by niestety nie spojrzeć za co się wezmą to jest to lipa.
Jak już pisałem chyba było by lepiej jak by się zajęli produkcja dzwonków to jest ich poziom technologiczny.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 06, 2018, 11:57:29 »
Soft im kuleje, a firmware wzięli z supla.org więc w tym przypadku to śmiga.

Jak by niestety nie spojrzeć za co się wezmą to jest to lipa.
Jak już pisałem chyba było by lepiej jak by się zajęli produkcja dzwonków to jest ich poziom technologiczny.
Same urządzenia Exta Life moim zdaniem trzymają jeszcze jako taki poziom. Cudami nie są, ale są też w miarę niezawodne. Elektronika im generalnie jakoś wychodzi. Mają w tym też długie doświadczenie.
To co kuleje to przede wszystkim soft. Zamel powinien albo powierzyć soft firmie zewnętrznej co raczej jest mało prawdopodobne, bo popłynęli by na tym finansowo, albo próbować stworzyć społeczność wokół Exta Life i tylko nadzorować projekt. Moim zdaniem to co proponował kolega Gadulowaty ma sens. Natomiast bez ruchu ze strony Zamela nic się tutaj raczej pozytywnego nie wydarzy...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 06, 2018, 15:16:59 »
Piszę to z dużą dawką ostrożności, bo wiadomo jak się sprawy mają co do terminowości wiadomej firmy, ale mam mały update dla Was:

Otóż przy okazji mojego pytania dot. ROP-22 dostałem od M. Tyca z firmy Zamel informację, że na początku przyszłego tygodnia Zamel zamierza wydać testową wersję nowego softu do EFC-01 i wszystkich odbiorników.
Zachęca on wręcz do wzięcia udziału w testowaniu oprogramowania, które obecnie ma jeszcze jakieś niedociągnięcia, ale powinno pozwalać na w miarę bezproblemową pracę. Chętni z Was znajdą wszystko na forum (ew. Wiki) w przyszłym tygodniu. Wrzucę tu wszystko jak tylko to dostanę.

Trzymajcie więc rękę na pulsie i sprawdzajcie wiadomości na forum...

PS. Za ew. niedotrzymanie słowa przez firmę Zamel absolutnie nie odpowiadam ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: "Lutowa" aktualizacja - co już wiemy
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 09, 2018, 16:56:47 »
Witam,
widzę, że temat aktualizacji stał się gorący. Jeżeli można to dorzucę swoje 3 grosze. Z ta przesiadka na Suplę to proponuję dać sobie na wstrzymanie i duża ostrożność. Nie jest to jeszcze system, który sprawdzony jest bojem na większej ilości odbiorników (zwłaszcza Zamelowskich). Sam testuję trochę sprzętu zwłaszcza opartego o SONOFFa i zdarzaj się sytuacje, że światło lampki zapali się znienacka  ;). Aplikacja na smartfona choć b.fajna to przy dużej ilości odbiorników przewijanie  z góry na dół w poszukiwaniu odbiornika trochę uciążliwe (brak kategorii tak jak w EXTA LIFE). Chcąc być uniezależnionym od chmury Supli, musimy przynajmniej na raspberry postawić serwer. Nie wyobrażam sobie umieszczenie całego sterowania domem na serwerach Supli. Sterowanie po wifi przyjemne ale po otwartym http to już drzwi do garażu chyba byłoby strach postawić. Niestety softu po https jeszcze nie spotkałem w wydaniu PL. Pozostaje chyba czekać na Zamela. Jak donoszą różne źródła soft do odbiorników, kontrolera i  apki są po części gotowe. Panowie pracują cały czas. Aktualizacja ma być bardzo duża więc wymaga dopracowania tak aby każdy kowalski sobie poradził z przejściem. Proponuję nie odpuszczać i cały czas domagać się dopracowania EXTA LIFE - szkoda systemu, który z założenia jest całkiem niezły. Pozdrawiam, życzę Wszystkim i sobie także dużo wtrwałości  :)

Sonoff to sonoff nie działa zawsze stabilnie. Co innego Zamelowe moduły dla Supli.
http ? skąd to wziąłeś ? Supla (konfiguracja) działa po https-ie, a komunikacja klient <-> serwer <-> urządzenie działa kanałem szyfrowanym TLS 1.2
Dodatkowo będzie wprowadzona funkcjonalność (PIN) zabezpieczająca dodatkowo komunikację klient <-> urządzenie.
https://forum.supla.org/viewtopic.php?p=11089#p11089

https.... może miałeś na myśli Extę Life bo tam szyfrowanie nie istnieje więc spokojnie możesz podsłuchiwać transmisję jak tylko chcesz ;)