Integracja z asystentami głosowymi

  • 15 Odpowiedzi
  • 13500 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Integracja z asystentami głosowymi
« dnia: Marzec 19, 2018, 14:50:32 »
Witajcie,
Ciekawe czy doczekamy się kiedyś integracji ExtaLife z asystentami jak Google Assistant, Siri, Alexa... Zamel chwali właśnie moduły supli i wspomina o integracji z Google...fajnie by było mieć taką funkcjonalność.
Obecnie może nie jest to jeszcze jakoś super potrzebne, gdyż Google Assistant oficjalnie w Polsce nie działa. Ma się to jednak jednak zmienić w tym roku i niewykluczone, że nie tylko zacznie oficjalnie działać, a będzie można z nim nawet "pogadać" po polsku i wydawać tyle komend co w j. angielskim.

Zamel uczesticzył w tym roku w targach CES w LA i z wypowiedzi na FB oraz od samego Zamela wiem, że pracują nad zaawansowanym kontrolerem do Exta Life, który będzie posiadał o wiele większe możliwości niż obecny. Będzie działał w oparciu o Linux, więc daje to nadzieję na duże możliwości integracyjne.
Pożyjemy, zobaczymy, ale to by było coś co popchnęłoby Exta Life w nowym kierunku...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2018, 14:57:56 »
Witajcie,
Ciekawe czy doczekamy się kiedyś integracji ExtaLife z asystentami jak Google Assistant, Siri, Alexa... Zamel chwali właśnie moduły supli i wspomina o integracji z Google...fajnie by było mieć taką funkcjonalność.
Obecnie może nie jest to jeszcze jakoś super potrzebne, gdyż Google Assistant oficjalnie w Polsce nie działa. Ma się to jednak jednak zmienić w tym roku i niewykluczone, że nie tylko zacznie oficjalnie działać, a będzie można z nim nawet "pogadać" po polsku i wydawać tyle komend co w j. angielskim.

Zamel uczesticzył w tym roku w targach CES w LA i z wypowiedzi na FB oraz od samego Zamela wiem, że pracują nad zaawansowanym kontrolerem do Exta Life, który będzie posiadał o wiele większe możliwości niż obecny. Będzie działał w oparciu o Linux, więc daje to nadzieję na duże możliwości integracyjne.
Pożyjemy, zobaczymy, ale to by było coś co popchnęłoby Exta Life w nowym kierunku...

Przecież na bank obecny EFC pracuje również pod kontrolą linux-a.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2018, 00:41:28 »
A skąd masz takie informacje że to pod linuxem? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć biorąc pod uwagę rozmiar oprogramowania który się do niego wgrywa. Pliki rzędu 100 kB nie wyglądają jak oprogramowanie na duży system operacyjny. Mnie się wydaje że to jest raczej oprogramowanie pisane specjalnie pod ten kontroler na przykład w języku C albo czymś podobnym. Systemy Smart Home muszą pracować pod kontrolą systemów czasu rzeczywistego, a tutaj liczba gotowych rozwiązań jest generalnie dosyć mała i ograniczona.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2018, 10:19:48 »
A skąd masz takie informacje że to pod linuxem? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć biorąc pod uwagę rozmiar oprogramowania który się do niego wgrywa. Pliki rzędu 100 kB nie wyglądają jak oprogramowanie na duży system operacyjny. Mnie się wydaje że to jest raczej oprogramowanie pisane specjalnie pod ten kontroler na przykład w języku C albo czymś podobnym. Systemy Smart Home muszą pracować pod kontrolą systemów czasu rzeczywistego, a tutaj liczba gotowych rozwiązań jest generalnie dosyć mała i ograniczona.

Głupoty opowiadasz. SmartHome to nie ABS-y w samochodzie aby musiały pod RTOS-em chodzić. 100kb to nawet na RTOS trochę mało. Idę o zakład, że siedzi tam jakiś docker z linux-em i ta paczka 100kb to podmianka jakiegoś kontenera. Zamel nie ma zasobów aby napisać sensowny soft, a co dopiero pisać wszystko od podstaw. Nie te czasy. Nie ta firma.


Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2018, 10:37:07 »
Z instrukcji... "W kontrolerze exta life znajduje się karta microSD o pojemności 4GB...... ". Jak myślisz, po co 4GB ? na konfigurację ? Jak dobrze na tej karcie poszukasz to znajdziesz linux-a.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2018, 22:22:22 »
A skąd masz takie informacje że to pod linuxem? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć biorąc pod uwagę rozmiar oprogramowania który się do niego wgrywa. Pliki rzędu 100 kB nie wyglądają jak oprogramowanie na duży system operacyjny. Mnie się wydaje że to jest raczej oprogramowanie pisane specjalnie pod ten kontroler na przykład w języku C albo czymś podobnym. Systemy Smart Home muszą pracować pod kontrolą systemów czasu rzeczywistego, a tutaj liczba gotowych rozwiązań jest generalnie dosyć mała i ograniczona.

Głupoty opowiadasz. SmartHome to nie ABS-y w samochodzie aby musiały pod RTOS-em chodzić. 100kb to nawet na RTOS trochę mało. Idę o zakład, że siedzi tam jakiś docker z linux-em i ta paczka 100kb to podmianka jakiegoś kontenera. Zamel nie ma zasobów aby napisać sensowny soft, a co dopiero pisać wszystko od podstaw. Nie te czasy. Nie ta firma.
Tam od razu głupoty. Zarówno moje jak i twoje przypuszczenia mają swoje podstawy. Twoje także wydają się całkiem logiczne na pierwszy rzut oka. Ale skonfrontujmy z rzeczywistością i faktami:
  • SoC STM'a który zastosował Zamel to mikrontroler wyposażony w całe 256+4 kB (tak, to nie pomyłka) pamięci RAM. To już daje do myślenia czy na takim sprzęcie ruszyłby jakiś linux. Znawcą nie jestem, ale to musiałaby to być chyba bardzo specyficzna dystrybucja/wersja. Dlatego kolejny fakt
  • Po sprawdzeniu specyfikacji postanowiłem pokusić się o mały eksperyment. Skopiowałem pliki z karty SD kontrolera na inną, pustą kartę SD o pojemności 8 GB. Wcześniej ją sformatowałem do FAT32 - tak jak zamelowa. Skopiowałem jedynie pliki konfiguracyjne. Całe ok 68 kB. Pomyślałem, że skoro na oryginalnej karcie jest jakiś duży system operacyjny to po włożeniu mojej fałszywki kontroler powinien stać w miejscu i wyć z rozpaczy, ew puszczać znaki dymne z czipu kontrolera ;) Niestety...upierdliwiec wystartował i działał normalnie. Działało logowanie, sceny, sterowanie pojedynczymi urządzeniami.
    Z instrukcji... "W kontrolerze exta life znajduje się karta microSD o pojemności 4GB...... ". Jak myślisz, po co 4GB ? na konfigurację ? Jak dobrze na tej karcie poszukasz to znajdziesz linux-a.
    Ani na karcie oryginalnej, ani mojej "fałszywce" po wyjęciu z EFC-01 nie doszukałem się żadnego Linuxa ani ukrytych partycji....
    WNIOSEK: karta SD zawiera jedynie konfigurację. Nie ma tam żadnego OSa. Być może ma aż 4 GB, bo mniejszych kart już nikt nie produkuje i te 4 GB i tak kosztuje grosze.
  • Powrót do specyfikacji. Kontroler posiada w zależności od wersji od 1 do 2 MB pamięci programowalnej PROM. Tam także żaden linux się nie zmieści. Na płytkach PCB nie widać także żadnych czipów, które byłyby pamęciami RAM lub ROM.
Dodatkowo daje mi do myślenia to co wiem na temat illości scen obsługiwanych przez EFC-01. Jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Podobno wynika to z ograniczeń samego kontrolera. Czy takie wydaje się absurdalnie małe możliwości występowałyby gdyby EFC-01 był "zasilany" linuxem, lub poważnym dużym systemem? Może i tak, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Wszystko to składa mi się na obraz EFC-01 jako sprzętu o bardzo ograniczonych możliwościach, którego nie napędza żaden "poważny" system operacyjny, a jedynie opgrogramowanie układowe jak to na kontrolerach bywa. Być może faktycznie nie jest ono "wysmażone" od zera przez firmę Zamel lub jej podwykonawcę. Zgoda, że czasy trochę nie te. Wystarczy, że producent mikrokontrolera wraz z partnerami oferuje narzędzia SDK i biblioteki, aby można było w sensownym czasie uzyskać dość zaawansowaną aplikację kontrolera zdolną nawet do komunikacji sieciowej w oparciu o protokoły itp.

Zgoda co do tego, że SmartHome niekoniecznie musi działać na RTOS. Tutaj wykonanie operacji w maksymalnym dopuszczalnym czasie nie jest takie krytyczne. Najwyżej coś by czasem trochę przymulało. Jednak z tego co pamiętam widziałem taką informację na jednym z dużych systemów SmartHome. Wydaje mi się, że było to Fibaro, ale teraz nie mogę tego znaleźć. Jak znajdę to dam linka.

Zamelowy EFC-01 to jednak tylko i wyłącznie nadal malutka maszynka w ładnej obudowe...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2018, 13:22:43 »
+ dla Ciebie

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2018, 14:18:54 »
Drodzy panowie przypuszczenia admina owszem oparte na logicznym wnioskowaniu, ale niestety w tym konkretnym wypadku są błędne. Aby położyć kres tym rozważaniom ze 100% pewnością informuję że kontroler EFC01 w obecnej wersji urządzenie jest kontrolowane przez FreeRTOS W wersji 8.2 lub trochę nowszej, obsługa komunikacji sieciowej wykorzystuje LwIP w wersji 2.x. Całość została skompilowana przu uzyciu gnu-arm toolchaina z wykorzystaniem newlibc. Warstwa sprzętową została oprogramowana z wykorzystaniem bibliotek StdPeriph od STM.

W najbliższym czasie rozpocznę publikowanie większej ilości szczegółów na temat systemu ExtaLIFE.

Ps: nie jestem w żaden sposób powiązany z firmą Zamel. Jedyne co mnie łączy z tą firmą to fakt że dałem się nabrać na fałszywy marketing tej firmy i jestem nieSZCZĘŚLIWYM użytkownikiem tego systemu.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2018, 20:55:15 »
Drodzy panowie przypuszczenia admina owszem oparte na logicznym wnioskowaniu, ale niestety w tym konkretnym wypadku są błędne. Aby położyć kres tym rozważaniom ze 100% pewnością informuję że kontroler EFC01 w obecnej wersji urządzenie jest kontrolowane przez FreeRTOS W wersji 8.2 lub trochę nowszej, obsługa komunikacji sieciowej wykorzystuje LwIP w wersji 2.x. Całość została skompilowana przu uzyciu gnu-arm toolchaina z wykorzystaniem newlibc. Warstwa sprzętową została oprogramowana z wykorzystaniem bibliotek StdPeriph od STM.

W najbliższym czasie rozpocznę publikowanie większej ilości szczegółów na temat systemu ExtaLIFE.

Ps: nie jestem w żaden sposób powiązany z firmą Zamel. Jedyne co mnie łączy z tą firmą to fakt że dałem się nabrać na fałszywy marketing tej firmy i jestem nieSZCZĘŚLIWYM użytkownikiem tego systemu.

Czyli jednak system czasu rzeczywistego a nie linux... :) Wnioski w takim razie jednak poprawne. Ale nie ciągnijmy tematu kto ma racje a kto nie (chociaż spór to jedna z istot forów - grunt w tym, aby temperatura sporu nie przyćmiła merytoryki), bo zrobił się off topic.

Ciekaw jestem jak udało ci się dojść do tego na czym działa RFC-01 z taką dokładnością. Analizowałeś binarkę wgrywaną do niego czy ktoś z Zamela dał ci aż tak dokładne dane? Może podzielisz się z innymi swoim źródłem?

Bardzo się cieszę, że postanowiłeś się odezwać, bo to co opublikowałeś wygląda bardzo ciekawie i dokładnie. Mam głęboką nadzieję, że dotrzymasz słowa i opublikujesz kolejne dane o tym systemie. Forum właśnie po to jest (między innymi).

Tymczasem witaj w klubie omamionych przez marketing Zamela. Po napisaniu tego zdania nasuwa mi się do głowy hasło typu "Nabici w Zamela" wzorem tych z mBanku, ale o tym w innym wątku.

Pozdrawiam i czekam na jakieś kolejne informacje.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2018, 21:01:09 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2018, 23:06:39 »
Spokojnie obietnicy dotrzymam.

W chwili obecnej dysponuję już dosyć sporą ilością informacji lecz wymagają one uporządkowania. Źródło tych informacji nie ma znaczenia, najważniejsze jest to, że informacje te są zgodne z rzeczywistością.

Mam pytanie do admina czy nie udało by się pod domeną forumextalife.pl (wiki.forumextalife.pl, a może wikileaks.forumextalife.pl  ::)) podpiac jakiegoś systemu typu "wiki" (np. MediaWiki), który pozwolił by na publikowanie w formie uporzadkowanej wszystkich informacji o produktach z rodziny extylife (np. schematy do instalacji - bo taki pomysł pojawił się w innym wątku na forum). Z mojej strony na pewno pojawiło by się sporo informacji technicznych dotyczących kontrolera i jak zresztą całego systemu, np taka ciekawostka:

Czy wiecie co sygnalizuje kontroler odpowiednim miganiem diod:
  • powolne miganie na zielono - kontroler uruchamia oprogramowanie: konfiguruje peryferia, wczytuje ustwawienia i czeka na połączenie z siecią 
  • kilkukrotne szybkie mignięcie na zielono - przy rozruchu: zakończenie sukcesem ładowania; przy normalnej pracy: odbiór lub wysłanie danych radiem
    • miganie na kolor seledynowy - błąd przy wczytywaniu pliku konfiguracji - wystąpił błąd przy odczycie pliku SETTINGS/SETTINGS.JS lub którego kolwiek pliku z katalogu USERS
    • miganie na kolor czerwony (niezbyt jasny) - problem z poprawnym zasilaniem kontrolera
    • miganie na kolor niebieski - w systemie wystąpił błąd HardFault
    • miganie na kolor biały - problem z alokacją pamięci RAM w systemie
    • miganie na kolor żółty - wystąpiło przepełnienie stosu (buffer overflow) w systemie

    O ostatnich trzech instrukcja od zamela nie wspomina (większość z nas ich nie zobaczy), ale gdyby ktoś się z tym spotkał to żeby wiedział z czym ma  do czynienia....

    No i teraz na koniec tak żeby już do brzegu....

    MediaWiki ma natywnie wbudowany support dla SMF więc można to było by zrealizować w oparciu o jedną bazę użytkowników (szczegóły tutaj: https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:SMF/Users_Integration). Bardzo chętnie zaangażuję w ten pomysł osobiście, umiejętności mam a czas się znajdzie. Szczegóły dogadamy przez PM.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2018, 23:08:50 wysłana przez Gadulowaty »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 25, 2018, 18:57:29 »
Witaj,
Dzięki za kolejny wpis. Myślę gdzie by takie ciekawostki i szczegóły umieścić w jakiejś dedykowanej sekcji...i tu chyba faktycznie przyjdzie z pomocą Wiki.
Pomysł z MediaWiki bardzo fajny. To prawdopodobnie ułatwiłoby porządkowanie wiedzy o samym systemie.

Muszę sprawdzić dokładnie wymagania tego softu odnośnie hostingu, ponieważ ten jest dość podstawowy, ale niewykluczone, że się nada. Odezwę się w krótce na PM w tej sprawie. Twoja pomoc na pewno się przyda.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2018, 17:04:34 »
Uwaga Uwaga!
Zamel szuka pracowników! Może w końcu ruszy praca nad extą life  O0.
Kolega podobno widział ogłoszenia na olx ale ja nie znalazłem ale na indeed są 3 oferty które wskazują że może coś to jest wspólnego z extą. Ja się nie znam ale może komuś z Was pomoże to rozgryźć jak zbudowany jest ten system:
https://pl.indeed.com/viewjob?jk=ef4249a0970bf328&tk=1c9hcvj1q94i3fso&from=serp&vjs=3
https://pl.indeed.com/viewjob?jk=dac2185c70ae6062&tk=1c9hcvj1q94i3fso&from=serp&vjs=3
https://pl.indeed.com/viewjob?jk=e082510f2e4c7d9b&tk=1c9hcvj1q94i3fso&from=serp&vjs=3

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2018, 17:44:53 »
No proszę, a może się dotychczasowi pracownicy zwolnili bo nie mogli znieść ślimaczego tempa działania firmy? :P

Po stanowiskach faktycznie zgadzałoby się, że może to mieć coś wspólnego z Exta Life (projektanci elektroniki, programista mikrokontrolerów), ale równie dobrze Zamel możę chcieć opracowywać jeszcze bardziez złożone domofony. Miejmy jednak nadzieję, że chodzi o nasz system. Niech się w końcu wezmą do roboty i zaczną projektować kolejne elementy jak na przykład czujniki!

Brak niestety poszukiwań programisty linux / backend, które to stanowisko dawałoby nadzieję, że faktycznie prowadzone są jakieś prace nad nowym kontrolerem z integracją na miarę 2018 roku...Exta Life w obecnym kształcie (a w zasadzie jej kontroler) jest już przestarzała. Jeśli ma to mieć sens i jeśli chcą faktycznie to dalej sprzedawać jako coś poważniejszego niż gadżet to muszą zrobić kontroler z prawdziwego zdarzenia...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2018, 22:26:29 »
A widziałem jakąś ofertę ze znajomością Linuxa. Tylko nie wiem czy czasem nie pisało tam że starsza niż 30 dni. Ale na pewno była :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Integracja z asystentami głosowymi
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 27, 2018, 21:16:36 »
    MediaWiki ma natywnie wbudowany support dla SMF więc można to było by zrealizować w oparciu o jedną bazę użytkowników (szczegóły tutaj: https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:SMF/Users_Integration). Bardzo chętnie zaangażuję w ten pomysł osobiście, umiejętności mam a czas się znajdzie. Szczegóły dogadamy przez PM.
    [/list]

    Kolego @Gadulowaty - piszę na forum, ponieważ nie jestem pewny czy otrzymałeś lub przeczytałeś ode mnie wiadomość PM w sprawie MediaWiki . Daj znać
    Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant