Dostępna testowa wersja nowego oprogramowania !!! (tzw. aktualizacja "lutowa")

  • 4 Odpowiedzi
  • 7009 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
UWAGA UWAGA! NOWY, TESTOWY SOFTWARE DOSTĘPNY TUTAJ !

Doczekaliśmy się! :D Zaledwie godzinę temu dostałem maila od M. Tyca z firmy Zamel z paczką oprogramowania do testowania!

Wszystkie pliki (EFC-01, ROP-21, ROP-22, SRP-22, RDP-21) łącznie z testową aplikacją na Android załączam do tego posta.

Pełny opis zmian - dostępny w załączniku. Jest tam też ta sama instrukcja co poniżej. A oto instrukcja jak postępować z aktualizacją opracowania przez P. Michała:

W załączniku przesyłam najnowszy soft do kontrolera, odbiorników oraz najnowszą aplikację Android.

Proszę postępować wg poniższych kroków:

1. Uaktualnienie softu kontrolera oraz przeniesienie plików odbiorników na kartę SD

        1.1 na dysku przenośnym pendrive należy utworzyć katalog firmware i przekopiować do tego katalogu soft kontrolera (EFC01.bin) oraz softy odbiorników ( ROP21.bin, ROP22.bin, SRP22.bin, RDP21.bin )
               ( zalecany  jest pendrive o szybkości USB2.0 sformatowany jako FAT32 )
        1.2 pendrive należy umieścić w górnym złączu USB kontrolera i załaczyć napięcie zasilające ( diody LED na panelu przednim powinny zacząć rozświetlać się na pomarańczowo )
        1.3 jeżeli kontroler jest podłączony do routera to po zakończonym upgradzie kontroler przejdzie do procedury pobierania adresu a następnie do normalnego działania

Po tych operacjach kontroler jest już zaktualizowany (v0.9.5) a pliki odbiorników są już przekopiowane na kartę SD w kontrolerze.

2. należy zainstalować najnowszą aplikację na urządzeniu mobilnym ( wcześniej należy odinstalować starszą aplikację )

3. po połączeniu z kontrolerem i zalogowaniu do aplikacji należy w pierwszej kolejności zaktualizować wszystkie odbiorniki ( z menu należy wybrać opcję Informacje o wersji a następnie Aktualizuj ) - jest to konieczne do ich poprawnego
   działania. Aktualizacja odbiornika trwa około 1 minuty.

4. po zakończonej aktualizacji proponuję zamknąć aplikację i jeszcze raz zalogować się do kontrolera. Od tego momentu system jest gotowy do pracy.

Nowe softy mają następującą numerację.

ROP-21 v1.03
ROP-22 v1.06
SRP-22 v1.04
RDP-21 v1.15

W załączniku zamieszczam także dokument opisujący w skrócie zmiany, które udało się zaimplementować w kontrolerze oraz aplikacji.
Proszę o informacje zwrotne.


Komentujcie swoje wrażenia po instalacji! Jeśli znajdziecie błędy - osobiście zachęcam do opisania ich na forum i przekazania tym sposobem firmie Zamel. Tym sposobem inni też zweryfikują czy błąd u nich występuje czy nie.

Do dzieła! Do odważnych świat należy!  8)

EDIT: PS. Gdyby ktoś obawiał się instalować oprogramowanie pobrane z tej strony to wg. mojej wiedzy system jest zabezpieczony przed wgrywaniem nieautoryzowanego oprogramowania ponieważ suma kontrolna musi się zgadzać.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2018, 17:42:53 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Dostępna testowa wersja nowego oprogramowania !!! (tzw. aktualizacja "lutowa")
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 10, 2018, 21:02:22 »
Aktualizacja poszła bez problemów, po wstępnych testach wygląda że wszystko działa.
Na chwilę obecną denerwują mnie dwie rzeczy w aplikacji mobilnej:
- konieczność wznawiania połączenia po wyjściu z wygaszacza (można by zrobić opcję wyboru połączenie ciągłe lub z manualnym wznawianiem)
- brak automatycznego odświeżania statusów odbiorników (trzeba zmienić kartę lub odświeżyć manualnie), zwłaszcza upierdliwe to jest przy załączeniu czasowym, np. w aplikacji widać że moduł jest jeszcze załączony, w w rzeczywistości już dawno jest off  :(

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Dostępna testowa wersja nowego oprogramowania !!! (tzw. aktualizacja "lutowa")
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 11, 2018, 11:24:46 »
Potwierdzam. Aktualizacja idzie gładko i bezboleśnie. Mnie całość zajęła jakieś niecałe pól godziny.

Pierwsze obserwacje - pozytywne.

Oto lista moich obserwacji i komentarzy do nowej wersji:
1. Po zmianie ustawień kontrolera ponowne do niego podłączanie trwa o wiele dłużej niż wcześniej. Poprzednio było to jakieś 3-5 sekund a teraz trzeba odczekać ok 8-10

2. Nadal dziwny i nieintuicyjny sposób ustawiania czasu przy włączonej synchronizacji i automatycznej zmianie na zimowy / letni. Aby uzyskać godzinę 10:00 musze wprowadzić przez selektor godzinę 8:00. Dopiero strefa czasowa i czas letni zmeiniają wartość na poprawną czyli 10:00. Wg mnie sposób obliczania podawanej przez użytkownika godziny powinien się zmienić. Wprowadzanie aktualnej godziny powinno uwzględniać pozostałe ustawienia. Jeśli wprowadzam godzinę 10:00 przy włączonych obydwu flagach to system sam powinien ustawić wewnętrznie 8:00 UTC+0 i czas letni biorąc pod uwagę ustawienia strefy czasowej i flag
Opiszę to w wątku o bugach

3. Błąd - jest skutek uboczny "ubijania" komunikacji sieciowej z kontrolerem gdy aplikacja przechodzi w tło lub telefon wygasi i zablokuje ekran. Mianowicie podczas aktualizacji odbiornika gdy komunikacja zostanie "uśpiona" - po powrocie do aplikacji (np. odblokowujemy ekran telefonu ) widzimy napis "Błąd" i ekran aktualizacji nie znika. Prawdopodobnie ponieważ aplikacja nie odbiera z kontrolera informacji o zakończeniu procesu. Nie można tego ekranu nijak wyłączyć. Jedynym rozwiązaniem jest zamknięcie i ponowne uruchomienie aplikacji.

4. Automatyczne odcinanie komunikacji między aplilkacją, a kontrolerem. Jako sposób na zmniejszenie zużycia energii - wydaje się wnosić poprawę.
Jednakże zgodzę się częściowo z kolegą SebiCo - jest to trochę "upierdliwe" szczególnie gdy robimy aktualizację softu całego systemu odbiorników. U mnie telefon blokuje ekran i odcina komunikację po minucie. Aktualizacja trwa więcej niż minutę i za każdym razem musiałem wznawiać połączenie ręcznie po odblokowaniu ekranu.
Jestem przekonany, że automatyczne wznawianie połączenia to na prawdę drobnostka implementacyjna. Przecież aplikacja na Android potrafi wykryc, że znowu jest aktywna na ekranie. Jaki problem zrobić automatyczne wznowienie połączenia w tym momencie czyli wywołać to samo co dotknięcie ekranu przez użytkownika??

Jeśli jednak z jakiś względów jest to problem (w co ciężko mi jednak uwierzyć) to powinna być przynajmniej opcja w ustawieniach dla chcących poprzedniego podejścia do tematu.

5. Czas startu aplikacji faktycznie uległ dramatycznej poprawie. Wygląda to praktycznie jak na iOS. W końcu!  :D

6. Błąd - pojawił się problem z logowaniem do aplikacji poprzez połączenie VPN do sieci domowej. Poprzednio udawało się od razu (oczywiście po odczekaniu tych 8 sekund). Teraz aplikacja mieli jakieś 10 sekund, po czym pokazuje informację o niepowodzeniu automatycznego wyszukiwania kontrolera i ukazuje nam się ekran logowania. Jednak po kliknięciu przycisku 'zaloguj' - logowanie udaje się. Mam oczywiście zapamiętane dane logowania (user, hasło, IP, port) więc nie wiem dlaczego aplikacja wysypuje się i pokazuje ekran logowania gdy mogłaby bez problemu się zalogować i to od razu, becz oczekiwania na cokolwiek. Prawdopodobnie aplikacja nie wiadomo po co nadal czeka na automatyczne wyszukanie kontrolera a jeśli to się nie udaje - pokazuje ekran logowania. To wg mnie jest błąd. Opiszę to w osobnym wątku

7. Ekran konfiguracji - na przykładzie ściemniacza. Gdy ustawimy np czas ściemniania na inny niż  1 sekunda - przykłądowo 5 to po ponownym tapnięciu w wartość i pokazaniu się suwaka domyślnie widzimy wartość 1 sekunda zamiast ustawionych 5 sekund.
Jest jakiś problem z wyświetlaniem wartości numerycznych - po zmianie wartości wyświetla się "1s" a po wejściu w ekran dodawane są dodatkowe zera i widzimy wszędzie "01s". Drobnostka, ale można raczej szybko poprawić

8. Błąd - ekran wprowadzania nazwy funkcji czasowej pozwala na wprowadzenie dłuższej nazwy niż wyświetlana na liście. Nazwa zostaje przycięta.
Prośba do Zamel - proszę Was o zwiększenie maksymalnej długości nazwy funkcji czasowych. Na ekranie jest mnóstwo miejsca w tej samej linii a dodatkowo zaobserwowałem, że nazwy funkcji logicznych wyświetlane są w dwóch linijkach. Jaki więc problem z zastosowaniem takiego samego podejścia w funkcjach czasowych i dodatkowo wydłużyć nazwę funkcji? Na prawdę doskwiera mi zbyt mała liczba znaków w nazwach. Miejsca na karcie SD jest 4 GB więc kilka bajtów więcej na nazwy to przecież żadnej problem, a dodatkowo soft EFC-01 na pewno nie operuje na nazwach tekstowych tylko identyfikatorach, więc to nie powinien być problem. Konfiguracja i tak zapisywana jest tekstowo w formacie JSON czyli bez ograniczeń w formacie. Ew trzeba by tylko pozmieniać maksymalne długości w wewnętrznych strukturach danych jeśli nie operują one na stringach tylko na łańcuchach znaków o stałej długości

9. Komentarz do nowych ikon. Nie potrafię rozgryźć przedostatniej ikony :) Ma prawdopodobnie coś wspólnego z wodą, ale z obrazka trudno mi zgadnąć o co chodzi :)
Ikona linii krplującej jest ok, ale dopóki nie zobaczy się jej postaci "włączonej" to też nie wiadomo o co chodzi. Myślałem na początku, że to jakaś świetlówka :) Przy wyłączonej linii mały symbol jednej kropelki np w prawym dolnym rogu linii łatwiej naprowadzałby na trop.
Ikona dla oświetlenia LED. Moja opinai jest taka, że to zbyt techniczna ikona (chociaż tyle dobrze, że nie został tu narysowany elektroniczny symbol diody LED). Tzn. dla osób które mają jakieś pojęcie o elektronice - ok domyślą się, że chodzi o diodę LED. Ale jeśli system ma być maksymalnie intuicyjny, to jednak wypadałoby tutaj zrobić coś innego. Domyślam się jednak, że uchwycenie "oświetlenia dekoracyjnego LED" w prosty w odbiorze sposób i w dwóch kolorach to niełatwa sprawa, ale grafik mógł się bardziej postarać :)

10. Odświeżanie stanu odbiorników. Uważam, że jak na początek to jest ok, ale możnaby to zrobić lepiej.
Po pierwsze wystarczyłoby ładować stan tylko tych odbiorników które są aktualnie wyświetlane na ekranie aplikacji i "doczytywać" kolejne gdy pojawiają sie na ekranie.
Po drugie - podczas odczytywania stanu elementu, który wlaśnie ukaał się na ekranie możnaby na tym elemencie pokazywać np. małą obracającą się strzałkę - taką samą jak ta, która ukazuje się przy odczytywaniu statusów urządzeń - dopóki status nie zostanie ustalony. Skróciłoby to czas oczekiwania na załadowanie się pełnej listy urządzeń, która przy dużych instalacjach może być całkiem spora. Również gdy występują problemy z komunikacją radiową z odbiornikami - kontroler musi odpytywać wielokrotnie (10 razy) dane ourządzenie co także wydłuża ładowanie całej listy i takie rozwiązanie mogłoby tu pomóc.

To tyle na teraz. Jeśli znajdę kolejne błędy lub będę miał kolejne obserwacje to dam znać w tym wątku.

Odnosząc się do komentarza kolegi SebiCo - brak automatycznego odświeżania stanu odbiorników. Owszem może być uciążliwy i uważam, że to pewien kompromis, ale w końcu można mieć pewność, że stany odbiorników w aplikacji są poprawne. Nie do przecenienia gdy sterujesz spoza domu i chcesz być pewny, że np zawór wody jest zamknięty. Z kolei wprowadzenie jakiegoś rodzaju poolingu odczytywania co chwila raz, że generowałoby spory ruch na radiu, a dwa - mogłoby zakłócać np transmisję z nadajników klawiszowych lub czujników. Jedynym rozwiązaniem byłaby tu zmiana założeń systemu co do komunikaji radiowej i zmiana topologii komunikacji. Ale szczerze wątpię, żę to się stanie, gdyż to już bardziej skomplikowana sprawa, chociaż oczywiście do zrobienia. Są systemy które sobie z tym radzą. Na teraz jednak to co wprowadza aktualizacja mimo kompromisu generalnie mi odpowiada.


PS. Do wsystkich - wersja softu z forum stanie się za kilka dni (dokładnie jednak nie wiadomo za ile) wersją oficjalną do pobrania ze strony extalife.pl oraz sklepów z aplikacjami. Zamel nie chce dłużej czekać i trzymać tej wersji jako testowej gdyż zbyt wielu klientów czeka na poprawę sytuacji w swoich systemach. Taką informację dostałem od M. Tyca. Błędy obecnie występujące będą poprawiane już teraz aby nie opóźniać aktualizacji.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami o nowej wersji!!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2018, 13:21:20 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Dostępna testowa wersja nowego oprogramowania !!! (tzw. aktualizacja "lutowa")
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 11, 2018, 12:47:24 »
Dzięki admin za wyczerpujące informacje.  Jak zwykle można liczyć na Twoje trafne spostrzeżenia :). Szkoda, że nie mogę dołączyć do testów z uwagi na brak apki na iOS. Martwi mnie ta sytuacja z łączeniem poprzez VPNa - bo do tej pory działało to dobrze.  Ważne, że coś się ruszyło i może docelowo będzie w miarę przyzwoity system. Trzymam kciuki i jak tylko ukaże się apka na iOS dołączę do testów.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Dostępna testowa wersja nowego oprogramowania !!! (tzw. aktualizacja "lutowa")
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 11, 2018, 14:01:29 »
Szkoda, że nie mogę dołączyć do testów z uwagi na brak apki na iOS.
No szkoda, ale cóż, polityki bezpieczeństwa (a przynajmniej oficjalnei o to chodzi) Apple nie przeskoczymy ;)
Nie mniej jednak ja mogę nawet obecnie sterować systemem z apki iOS mimo tego, że aplikacja jest niezaktualizowana i niedopasowana do najnowszego softu EFC-01. Brakuje oczywiście ekranów konfiguracyjnych oraz nowego przycisku STOP dla rolet ale wyzwalanie scen i sterowanie odbiornikami działa. Można nawet odświeżać ręcznie listę odbiorników aby zobaczyć aktualne stany. Zupełnie jak w nowej wersji.
To co działa błędnie teraz na iOS to raportowanie wersji odbiorników - jakby przesunięte o jedno zero np zamiast 1.04 wyświetla się 10.4.
Nie jestem jednak pewny czy mógłbyś zaktualizować z poziomu tej wersji apki odbiorniki do nowego softu. Niby opcja aktywna, ale nie próbowałem czy zadziała.

Cytuj
Martwi mnie ta sytuacja z łączeniem poprzez VPNa - bo do tej pory działało to dobrze. 
To znaczy ta opcja generalnie działa, ale teraz działa gorzej. W poprzedniej wersji softu dla EFC-01 nie miało znaczenia czy podłączałeeś się apką do EFC-01 ze swojej sieci lokalnej przez WiFI czy przez VPN. Obydwa przypadki działały tak samo szybko i połączenie przez VPN działało transparentnie. Teraz trzeba odczekać te 8 sekund, dostać błąd o niepowodzeniu wyszukiwania kontrolera i przycisnąć przycisk 'Zaloguj' w aplikacji. Dopiero wtedy się zalogujesz i trwa to wtedy błyskawicznie.
Oczywiście logowanie bez VPN działa tak samo błyskawicznie jak wcześniej na iOS.

Widać jest to zmiana po stronie EFC-01 a nie aplikacji skoro na iOS tak samo to wygląda. Teraz podłączając się przez VPN zobaczysz przez co musieli przechodzić wszyscy użytkownicy aplikacji na Android z poprzednią wersją softu 0.9.4 ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant