Exta-life a podlewanie

  • 5 Odpowiedzi
  • 1227 Wyświetleń
Exta-life a podlewanie
« dnia: Czerwiec 07, 2021, 13:06:26 »
Czy ktoś z Was robił bazując na exta-life sterowanie zaworami do instalacji podlewania - one są zasilane 24V AC, jeśli tak to jakich elementów użyliście? Na razie mi wychodzi sterowanie przez przekaźniki zamela z exty sterowane przez np. SLR-21. Tylko nie wiem czy nie przekombinowałem :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Exta-life a podlewanie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2021, 13:32:29 »
Czy ktoś z Was robił bazując na exta-life sterowanie zaworami do instalacji podlewania - one są zasilane 24V AC, jeśli tak to jakich elementów użyliście? Na razie mi wychodzi sterowanie przez przekaźniki zamela z exty sterowane przez np. SLR-21. Tylko nie wiem czy nie przekombinowałem :)
Ja mam zawory nietypowe - 12V DC z Aliexpres :) Steruję nimi tak, że mam podłączony zasilacz 12VDC do ROP-22 i sterując ROPem włączam lub wyłączam zasilacz i tym samym zawór. Proste jak budowa cepa, ale od kilku lat dobrze się sprawdza.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Exta-life a podlewanie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2021, 16:45:00 »
Potrzebuje - sterować 3 zaworami w jednym miejscu - stąd pomysł na coś o większej ilości kanałów - tylko napięcia się nie zgadzają w elementach tudzież przemienność prądu lub nie. Stąd jakaś kaskada jest potrzebna. Teraz pomyślałem, że zrobię sterowanie na ROM24 z podanym zasilaniem na styki przekaźnika z zasilacza 24V AC - i tak wyjdzie taniej niż np. Gardena ze sterowaniem apką :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Exta-life a podlewanie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2021, 19:58:59 »
Potrzebuje - sterować 3 zaworami w jednym miejscu - stąd pomysł na coś o większej ilości kanałów - tylko napięcia się nie zgadzają w elementach tudzież przemienność prądu lub nie. Stąd jakaś kaskada jest potrzebna. Teraz pomyślałem, że zrobię sterowanie na ROM24 z podanym zasilaniem na styki przekaźnika z zasilacza 24V AC - i tak wyjdzie taniej niż np. Gardena ze sterowaniem apką :)
No to jest dokładnie moje rozwiązanie, tylko użyjesz ROM zamiast ROP bo masz 3 kanały. To zdecydowanie tańsze niż jakakolwiek Gardena! U mnie te chińskie zawory działają już 6 lat, a od 3 są sterowane przez ExtaLife. Wcześniej był programator czasowy. Wszystko chula. A przed tymi zaworami miałem sterownik Gardeny na baterię i działało to todalnie do dup*. Zawór słabo się otwierał i ciśnienie było bardzo niskie, że zraszacze ledwo pryskały. Zamieniłęm na chińczyki zasilane z zasilacza i wszystko hula super.

Jeśli zintegrujesz sobei Exta Life z Home Assistant, to możesz sobie dopiąć jakiś czujnik wilgotności gleby i sterować nie tylko czasowo, ale na podstawie realnego zapotrzebowania na wodę. I to jest prawdziwy smart home! :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Exta-life a podlewanie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2021, 21:02:54 »
no właśnie integracja z HA przede mną - powoli się instaluję z zamelem w domu po remoncie - zaczęło się od ROPów na święta do lampek, są już ROPy w 3 włącznikach, jeszcze kilka do montażu, a że ciepło to stwierdziłem, że trzeba podlewanie zautomatyzować. Mam na działce Gardenę z dostępem po apce i czujnikami radiowymi w gruncie - nie powiem działa, ale trafiłem to w jakiejś dobrej promocji, ale teraz jak patrzę na ceny to jakiś dramat jest. Więc w domu stwierdziłem, że nie brnę w to i chce inaczej - wszystko połączyć - jak popatrzyłem na Wasze pomysły z HA i mnogością różnych elementów  - to jest to. Wreszcie - na działce mam exta free do świateł, grzejników, termy, oddzielnie gardena do podlewania i stado apek - bez sens. Tu wszedłem w exta life, ale dopiero integracja z HA pewnie na Jolce (taki sentyment - kiedyś używałem telefon Jolla - takie fińskie resztki po Nokii) da pełen efekt, tylko żeby czasu było więcej w ciągu doby :D
Wielkie gratki integracji z HA !

 

Odp: Exta-life a podlewanie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2021, 00:39:06 »
Więc w domu stwierdziłem, że nie brnę w to i chce inaczej - wszystko połączyć - jak popatrzyłem na Wasze pomysły z HA i mnogością różnych elementów  - to jest to. Wreszcie - na działce mam exta free do świateł, grzejników, termy, oddzielnie gardena do podlewania i stado apek - bez sens. Tu wszedłem w exta life, ale dopiero integracja z HA pewnie na Jolce (taki sentyment - kiedyś używałem telefon Jolla - takie fińskie resztki po Nokii) da pełen efekt, tylko żeby czasu było więcej w ciągu doby :D
Wielkie gratki integracji z HA !
Dobra decyzja... Z Jolką będzie z pewnością łatwiej niż własną instancją HA stawianą od podstaw. Próg wejścia jest zdecydowanie niższy i efekty natychmiastowe dzięki temu co ma się z pudełka po zakupie bramki.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć o czym tu piszemy, jakiś tam HA (Home Assistant) - polecam live demo na żywym sprzęcie:

https://dom-demo.paczka.pro/auth/authorize?response_type=code&redirect_uri=https%3A%2F%2Fdom-demo.paczka.pro%2F%3Fauth_callback%3D1&client_id=https%3A%2F%2Fdom-demo.paczka.pro%2F&state=eyJoYXNzVXJsIjoiaHR0cHM6Ly9kb20tZGVtby5wYWN6a2EucHJvIiwiY2xpZW50SWQiOiJodHRwczovL2RvbS1kZW1vLnBhY3prYS5wcm8vIn0%3D

Aby uświadomić sobie możliwości, najlepiej wejść w zakładkę konfiguracja->integracje->dodaj integrację i zobaczyć świat open source.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.