Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?

  • 4 Odpowiedzi
  • 959 Wyświetleń
*

Offline dari

  • *
  • 14
    • Zobacz profil
Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?
« dnia: Września 06, 2021, 20:09:07 »
Od razu się przyznam - na forum siedzę już ze 2 dni
Potrzebuje sterowania 7 grzejnikami elektrycznymi z czujnikami temperatury do domku letniskowego :) Szału nie ma.
Na początku chciałem zrobić to na jakimś przemysłowym sterowniku np. WAGO
Ale jak policzyłem koszty ... . Każdy porządny przemysłowy to min 3000zł. Postanowiłem to zrobić na arduino. Ściągnąłem nawet wszystko z Chin.
Ale będzie to wymagało ileś tam "dupogodzin" pisania softu, lutowania, obudów  itd.
Do tego trzeba napisać klienta na smartfona, przetestować to wszystko  - robi się już dziesiąt godzin.
I do końca nie jestem pewien stabilności arduino. W domu to można je resetować raz w miesiącu - w domku letniskowym - bieda
O ile zasilanie grzejników mam już rozprowadzone z jednego punktu poprzez styczniki to do czujników temperatury muszę pociągnąć kable.
Domek drewniany i musi to jakoś wyglądać i kolejne "dupogodziny"
Trafiłem na suprę Zamela - ale chmura - dzisiaj jest jutro jej nie ma. Za X lat Zamel może się z niej wycofać.
Znalazłem Extra Life. Przebiłem się przez dokumentację v2.0. Policzyłem koszty - trochę ponad 1100zł ale nie muszę ciągnąć tylu kabli do czujników temperatury. Odpada pisanie softu.
W zasadzie wszystkie funkcjonalności, które potrzebuje są. Jest sterowanie czasowe w połączeniu z jakimiś temperaturami.
Do routera zestawię VPNa i przed wyjazdem do domku mogę odpalić ogrzewanie.
Domek drewniany z zasięgiem na 800Mhz nie powinno być kłopotu.
Nie muszę sterować ogrzewaniem w funkcji ciśnienia na Arktyce w połączeniu z nasłonecznieniem w Afryce :)
Przydałby się czujnik ultradzwiękowy z szamba i informacje o aktualnym poborze mocy - ale to może zrobię na arduino a córka
machnie mi aplikację na komórkę :)
Tak jak ktoś mądry napisał na forum - nie jest moim celem życiowym kompilowanie po nocach jądra linuksa czy zastanawianie się dlaczego
jakieś rozwiązanie open sourcowe nie działa. Chciałbym mieć klocki lego i złożyć coś z nich mając świadomość ułomności rozwiązania.
Ale mam pytanie odnośnie stabilności rozwiązania ZAMELA ? Wszystkie negatywne posty na forum (przebiłem się) są ze startu projektu 2018-2019
Jak to wygląda dzisiaj ? Kontroler EFC-1 chodzi stabilnie ? Jako elementy wykonawcze będę używał RCT-21 - 2 sztuki i ROM-24 2 sztuki.
Jest to wszystko stabilne ? Czy jak raz na 2 tygodnie nie zrobimy resetu to system gubi czujniki, elementy wykonawcze ?

*

Offline _prz_

  • **
  • 82
  • zamel.com
    • Zobacz profil
Odp: Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?
« Odpowiedź #1 dnia: Września 07, 2021, 09:23:19 »
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o ogrzewanie, które chciałby Pan zrealizować to będzie to możliwe wykorzystując funkcje logiczne. Każda jednak zmiana będzie wymagała edycji danej funkcji logicznej. Zachęcam do zapoznania się z ilościami funkcji oraz scen jakie można stworzyć w kontrolerze EFC-01: https://zamel.com/pl/exta-life/kontroler-exta-life-typ-efc-01

Jako przedstawiciel firmy ZAMEL, chcę tylko napisać, że stale pracujemy nad stabilnością systemu oraz aplikacji Exta Life (dostępnej na Android oraz iOS).
Zachęcam do zapoznania się z opiniami dot. aplikacji Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ready4s.extafreenew&hl=pl&gl=US oraz iOS: https://apps.apple.com/pl/app/exta-life/id1195007486?l=pl

W sytuacji gdy występują problemy techniczne to traktujemy je bardzo poważnie i staramy się jak najszybciej je rozwiązać.
Zapraszam do merytorycznej dyskusji użytkowników forum oraz do przedstawienia swoich aktualnych doświadczeń z systemem.

PS. Już wkrótce system Exta Life zyska możliwość pracy przez połączenie z zewnętrznym serwerem. Użytkownicy, którzy nie posiadają publicznego adresu IP, będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania i połączyć się z systemem. Oczywiście pozostawiamy możliwość łączenia się bezpośrednio po adresie IP bez wystawienia kontrolera "na zewnątrz".
zamel.com

*

Offline dari

  • *
  • 14
    • Zobacz profil
Odp: Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 07, 2021, 15:04:47 »
Cieszę się, że Zamel monitoruje forum :)
Zapoznałem się z dokumentacją sterownika (v2.0) i powiem, że jestem zaskoczony jej jakością.
Ktoś się naprawdę przyłożył. Można się oczywiście przyczepić do drobiazgów
Jasno z niej wynika, co można na sterowniku zrobić a czego się nie da.
Jeżeli sterownik działa zgodnie z dokumentacją to do moich celów jest całkowicie wystarczający.
A chmura - dzisiaj jest a za 10 lat Zamel powie, że nie ma :)
Bardziej mnie interesuje kwestia stabilności. Czy faktycznie urządzenia mogą się wzajemnie zakłócać ?
Czy to były tylko choroby wieku dziecięcego.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?
« Odpowiedź #3 dnia: Września 09, 2021, 14:40:46 »
A chmura - dzisiaj jest a za 10 lat Zamel powie, że nie ma :)
Zgadza się. Dlatego ja wolę mieć swoją prywatną chmurę w postaci Home Assistant działającego lokalnie na serwerku NAS. Oczywiście każde rozwiązanie prędzej czy później umiera i przestaje być wspierane. Dotyczy to zarówno komercyjnych produktów jak i rozwiązań open source. Ale wszystko wskazuje na to, że Home Assistant ma przed sobą długa i świetlaną przyszłość.
Cytuj
Bardziej mnie interesuje kwestia stabilności. Czy faktycznie urządzenia mogą się wzajemnie zakłócać ?
Czy to były tylko choroby wieku dziecięcego.
Generalnie co do kontrolera zbytnich uwag odnośnie stabilności nie mam. Kiedyś było gorzej. Obecnie raz na parę miesięcy się zawiesi, czasem tak, że nie chce się później obudzić i zostaje obgryzanie paznokci i nerwy czy się uceglił i czy wstanie czy trzeba będzie go wysyłać na serwis. Zdarzyło mi się to dwukrotnie po zaniku zasilania w domu. I jeden raz zrobiła się z niego cegła, ale na szczęście Zamel stanął na wysokości zadania i odceglił go, choć pozostawiło to taki skutek uboczny, że od tej pory nie działa mi aktualizacja softu z aplikacji.
Poza kontrolerem większych uwag nie mam też co do stabilności działania pozostałych klocków - jedynie do ściemniacza, który cyklicznie się wiesza i trzeba go odpinać od prądu na sekundę żeby odżył.

Odnośnie zakłoceń - oczywiście nie możesz oczekiwać, że przedstawiciel Zamela będzie krytykował własny system, więc podam tutaj swoją opinię: tak, elementy się zakłócają. Rzadko, ale zdarza się że coś się nie włączy lub wyłączy. Zamel stosuje protokół radiowy bez potwierdzenia dostarczenia przez odbiornik czyli kontroler strzela na ślepo i zakłada, że odbiornik odebrał sygnał. Jest tutaj retransmiter, ale on nie zmienia tutaj zasady działania, a jedynie retransmituje ranki z kontrolera, aby poprawić zasięg dla najdalej od kontrolera położonych elementów.

Generalnie do domku letniskowego Exta Life się raczej nada :) Łatwo buduje się ten system z klocków, stabilność działania przy niedużych instalacjach jest wystarczająca. Całego domu, w którym mieszkam na co dzień bym na  tym nie zrobił, ale do domku letniskowego czemu nie :)
Jeśli szukasz czegoś stabilniejszego to rozważ suplę tylko wtedy musisz zadbać o dobre i stabilne WiFi, ale w Exta Life trzeba także dbać o stabilnie działający kontroler do zdalnego sterowania z aplikacji, więc w sumie wychodzi na to samo z tym, że Supla działa na WiFi czyli nie ma problemu z gubieniem ramek, chyba, że jakiś klocek pracuje na granicy zasięgu WiFi. Powodzenia :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Stabilnosc ExtraLife - stan na dzisiaj ?
« Odpowiedź #4 dnia: Września 12, 2021, 12:55:51 »
Mam 32 urządzenia Exta Life podpięte od 4 lat w domu parterowym. Ze stabilnością nie ma problemów. Nie posiadam retransmitera. O zasieg w drewnianym budynku nie ma się co martwić. Potwierdzam sporadyczne przypadki, że uruchamiane jednocześnie sterowniki rolet potrafią nie otrzymać komendy i pojedyńcze okno zostaje nieodsłoniete. Ale jest to przypadek jeden na kilka miesięcy. Całość mojej instalacji obsługuje przez integrację admin,a z Home Assistant na platformie (bramce) AI-Speaker. Z darmowym dostępem zdalnym.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.