Pomysł na monitoring otwarcia drzwi

  • 6 Odpowiedzi
  • 13738 Wyświetleń
Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« dnia: Kwiecień 18, 2018, 07:56:52 »
Witam wszystkich.
Szukam dobrego rozwiązania na monitoring otwarcia drzwi tarasowych w systemie extra Life.
Wpadłem na pomysł użycia RNP-22/RNP-21
I mam pytanie:
Czy możliwe jest zastosowanie RNP-22/RNP-21 w połączeniu z zewnętrzną krańcówka mechaniczną (no lub nc) w celu kontroli otwarcia drzwi tarasowych?
Dodatkowo, informacja o otwarciu drzwi była by sprzężona (warunkiem logicznym) z sterownikiem rolet zewnętrznych, tak aby nie doszło do zamknięcia rolety jeśli domownicy są na tarasie.
Jeśli jakieś inne moduły dostępne w systemie extra Life /extra free wykonają to lepiej to proszę o podpowiedź.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2018, 12:03:49 »
Witaj,
Nie do końca rozumiem jak krańcówka silnika rolety ma mieć wpływ na kontrolę otwarcia drzwi tarasowych. Czy chodzi ci po prostu o to, że gdy roleta jest podniesiona, to system ma nie pozwalać sterownikowi SRP-22 na jej zamykanie?
Sprzętowo nie wiem czy RNP-21/22 by się nadawał. Z tego jak rozumiem działanie krańcówki to odcina zasilanie w odpowiednim momencie.  Może ktoś inny jeszcze coś mądrego tutaj napiszę, bo ja nie do końca czuję jak mogłoby to działać z krańcówką. Rozumiem, że RNP razem z krańcówką miałby wykrywać pełne podniesienie rolety? Czy tak? Nie do końca widzę tutaj możliwość zastosowania RNP bo wykrycie krańcowego położenia rolety nie wniesie do systemu żadnej wartościowej informacji. (EFC-01 nie będzie w stanie sobie nigdzie zapisać, że nastąpiło wywołanie z RNP). A przy okazji łatwiej byłoby wykryć położenie krańcowe poprzez odczyt danych z SRP-22 (chyba że go nie posiadasz).

Przy założeniu użycia stanu SRP-22 do tego celu - zrealizowanie twojej funkcjonalności w tym przypadku jest niemożliwe z dwóch powodów:
1. Funkcje logiczne Exta Life są w powijakach i nie potrafią zareagować na stan odbiornika (tu: stan krańcowy SRP-22 np < 1%)

2. System Exta Life jest zdecentralizowany tzn. EFC-01 nie kontroluje tego co dzieje się z odbiornikami sterowanymi lokalnie lub z innych sprzężonych z nimi nadajników. Każdy odbiornik (w tym SRP-22) może pracować autonomicznie - wciśnięcie lokalnie lub zdalnie sprzężonego klawisza spowoduje i tak ruch rolety. EFC-01 nie ma możliwości tego zablokować.
Co więcej - Funkcje logiczne działają zupełnie rozłącznie od funkcji czasowych i gdybyś miał czasowo sterowaną scenę zamknięcia rolet - to EFC-01 i tak by ją wyzwolił, ponieważ funkcje logiczne nie współpracują z funkcjami czasowymi. Warunki czasowe w funkcjach logicznych także nic tutaj nie pomogą, ponieważ nie da się zrobić funckji logicznej, która "odpali" się o określonej godzinie. Nie. Ona będzie czekała na dodatkowy warunek, a obecnie jest to tylko stan czujnika lub wyzwalanie przyciskiem fizycznym. Chyba, że masz RNK-21/22 i jako workaround dasz warunek na temperaturę że jeśli np. większa niż -100 stopni, ale dalej jest problem, ponieważ nie sprawdzisz stanu otwarcia rolety w funkcji czasowej.

Decentralizacja systemu to jednak problem w niektórych przypadkach. Systemy przewodowe sprawdziłyby się tutaj lepiej ponieważ tam często WSZYSTKIE zdarzenia przechodzą prze centralny kontroler i można zbudować logikę sterującą, która obsłuży wszystkie przypadki. Tam kontroler centralny steruje wszystkimi urządzeniami wykonawczymi. One nie są sterowane lokalnie tak jak w Exta Life.

Rok temu sugerowałem Zamelowi, aby pomyśleli nad drugim trybem pracy Exta Life jako systemu sterowanego całościowo przez kontroler EFC-01 (jak w supla), ale stwierdzili, że to ryzykowne (awaria kontrolera = nic nie działa) i nie mają tego w planach.


Do twojego celu najbardziej nadawałby się kontaktron - taki jak w Exta Free, ale niestety w Exat Life go nie ma...ale i tak nie rozwiązałoby to problemu sterowania lokalnego, zdalnego lub funkcją czasową...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2018, 12:06:38 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2018, 14:04:02 »
Witam. Dziękuję za szybką odpowiedź.

Zamysł ogólny był taki:
1)
RNP-22/RNP-21 w połączeniu "przewodowym" z zewnętrzną krańcówka mechaniczną

* Krańcówka (lub lepiej kontrakton) zamontowana przy drzwiach tarasowych zamontowana przy drzwiach
* Krańcówka podłączona do jednego z wejść RNP-22/RNP-21. Tu miała by działać na zawarcie jak zwykły włącznik bistabilny.

Brak sygnału o zamknięciu drzwi tarasowych (domyślnie domownicy są na tarasie) nie pozwala na wykonanie sceny "zamknij rolety".

Zastanawiałem się nad kontrakronem z serii extra free, ale brak Integracji/kompatybilności blokuje ten pomysł.

Chyba, że kontrakton będzie chciał współpracować z RNP-22/RNP-21 (impuls na zawarcie/rozwarcie)???

Lub
Pomysl na gorąco - jako work around

Odcinanie zasilania do SRP-22  (odbiornik kontrolujący roletę)np. przez wpięcie w linie zasilania  innego elementu np.rnp/rop połączonego odpowiednio z kontrakronem / krańcówka przy drzwiach?
Tutaj otwarcie drzwi tarasowych powodowało by wyłączenie zasilania srp, co uniemożliwia wykonanie sceny zamknij roletę...

Dodatkowo pozbawiony zasilania SRP-22, nie reaguje na pilota czy inne przyciski /nadajniki....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2018, 14:08:09 wysłana przez stoper-2 »

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2018, 14:22:11 »
Witaj,
Tak się zastanawiałem potem po moim poprzednim wpisie i doszedłem do wniosku że chciałeś zastosować osobną krańcówkę niejako w roli kontaktronu - tak jak opisałeś. Teraz rozumiem.

Niemniej jednak aby skutecznie zablokować sterowanie SRP-22 - z powodów przytoczonych przeze mnie wcześniej - moim zdaniem nie masz chyba wyjścia i musisz uciec się do workaround'u. Jak na system smart home - mało smart, ale da 100% pewność, że roleta ci się nie zamknie.
Wykonania sceny ani sterowania przyciskami nie da się w Exta Life niczym zablokować, więc nie widzę innej możliwości jak fizyczne odcięcie zasilania.

Ktoś ma jeszcze inne pomysły?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2018, 22:21:00 »
Na chwilę obecną stanęło na:

Zamel extra free:
1) RCK-01 (kontrakton z zasilaniem bateryjnym)
2) ROP-01Radiowy odbiornik dopuszkowy 1- kanałowy

Zamel extra Life:
3) SRP-22 - podłączony do rolety tarasowej (otwieranie/zamykanie).

Idea rozwiązania:
Roleta na drzwiach tarasowych nie może zostać zamknięta gdy lokatorzy są na tarasie (scena/program czasowy/nadajnik/przycisk).

RCK-01 kontroluje status drzwi tarasowych (otwarte/zamknięte).
RCK-01 komunikuje się bezpośrednio z ROP-01. Wg. Opisów jest to możliwe bez centralki systemu extra free.

ROP-01 jest wpięty bezpośrednio w zasilanie SRP-22.
Przy zamkniętych drzwiach tarasowych (sygnał z RCK ) załącza zasilanie (przełączenie styków w ROP-01).

Czekam na elementy.
Jak je otrzymam i wszystko uruchomię opiszę czy i jak działa.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2018, 22:24:04 wysłana przez stoper-2 »

Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2018, 07:25:50 »
Koledzy ja poprosze o ladny rysunek tego z podlaczeniem i opisem uruchomienia zeby wrzucic to na wiki
Gadulowaty

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Pomysł na monitoring otwarcia drzwi
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2018, 08:56:25 »
Na chwilę obecną stanęło na:

Zamel extra free:
1) RCK-01 (kontrakton z zasilaniem bateryjnym)
2) ROP-01Radiowy odbiornik dopuszkowy 1- kanałowy

Zamel extra Life:
3) SRP-22 - podłączony do rolety tarasowej (otwieranie/zamykanie).

Idea rozwiązania:
Roleta na drzwiach tarasowych nie może zostać zamknięta gdy lokatorzy są na tarasie (scena/program czasowy/nadajnik/przycisk).

RCK-01 kontroluje status drzwi tarasowych (otwarte/zamknięte).
RCK-01 komunikuje się bezpośrednio z ROP-01. Wg. Opisów jest to możliwe bez centralki systemu extra free.

ROP-01 jest wpięty bezpośrednio w zasilanie SRP-22.
Przy zamkniętych drzwiach tarasowych (sygnał z RCK ) załącza zasilanie (przełączenie styków w ROP-01).

Czekam na elementy.
Jak je otrzymam i wszystko uruchomię opiszę czy i jak działa.
Coś takiego na pewno będzie działać. Twój wybór elementów jest ok. Tak, zarówno Exta Free jak i Exta Life działają bez najmniejszego problemu bez centralki. Tak jak pisałem - to elementy autonomiczne. EFC-01 i EFC-02 pełni tylko dodatkową rolę sterowania z aplikacji a w przypadku Exta Life - dodatkowo wprowadza funkcje czasowe i logiczne.

Schemat nie powinien być zbyt trudny, ale ja nie mam zdolności plastycznych, więc się nie podejmę  :P
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant