otwieranie zamykanie wszystkich rolet

  • 12 Odpowiedzi
  • 9625 Wyświetleń
otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« dnia: Lipca 15, 2018, 18:17:03 »
Witam
Jestem na etapie wyboru systemu do sterowania pewnymi funkcjami domu, rolety oświetlenie zewnętrzne budynku. troche czytałem na forum i ogólnie coraz bardziej zastanawiam się czy system exta life jest warty uwagi ze względu na cisze producenta jakby brak rozwoju.
System nie ma być skomplikowany ale apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia a brak takich czujników jak np. zmierzchu sprawia  wielki znak zapytania.
Na razie mam pytanie podstawowe, system chciałbym oprzeć na  module srm-22 (jeden juz zakupiłem i z pilotem i przyciskiem do rolet działa ok), czy jest szansa jednym przyciskiem pilota czy tez przycisku ściennego zamknąć lub otworzyć wszystkie rolety? Dużo pytań jest odnośnie produktów zamela serii exta life zaczynam poważnie myśleć czy nie lepiej jednak oprzeć wszystko na centrali alarmowej Satel.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 15, 2018, 18:37:08 »
Witaj na forum!
Owszem, możesz sparować wiele sterowników rolet z jednym przyciskiem (przyciskami) pilota lub nadajnika i tym sposobem sterować wszystkim roletami w domu. System może działać z relacją 1:n. To jest jego plus. Możesz też utworzyć sceny i dwoma scenami robić to co pilotem (góra/dół - pozycje ulubione / komfortowe to już kolejne sceny).

Nie znam sprzętu Satel więc nie wypowiem się czy lepiej Satel czy Exta Life.
Jeśli przestudiowałeś forum i temat Exta Life to sam widzisz że Zamel rozwija ten system bardzo powoli i wg mnie nie nadają mu jakiegoś wysokiego priorytetetu. Ot jest to jeden z n systemów w ich ofercie. Najprężniej działa tu marketing choć powodów do chluby akurat nie mają.

Nikt nie zna też dalszych planów co do tego systemu i tego jakie funkcje i moduły się pojawią (oraz czy w ogóle i kiedy), co też nie napawa optymizmem.

Jedno jest pewne: system ma spory potencjał, ale nie wiadomo czy i jak Zamel go wykorzysta, aby zbudować coś co można na poważnie nazwać systemem inteligentnego domu. Jeśli tak to potrwa to na pewno ładnych kilka lat. Na razie to raczej system o bardzo podstawowych możliwościach.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2018, 18:40:17 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 15, 2018, 21:41:36 »
Jeżeli chodzi o Satel to główna różnica jest taka że rolety muszą być sterowane przewodowo wyjściami centrali alarmowej satela poprzez przekazniki (ewentualnie poprzez expander) jeżeli masz możliwość przerobienia okablowania lub jesteś na takim etapie budowy / remontu że możesz poprowadź dowolnie okablowanie to ok. Po drugie w satelu na pewno konfiguracja będzie bardziej skomplikowana niż w Exta life acz kolejek oczywiście do zrobienia 😀 jedno co jest pewne to możesz rolety połączyć z przeróżnymi czujnikami i zależnościami współpracującymi z Satel. A i najważniejsze w Satel u nie będzie niespodzianek i bugów jakie niestety trapią ZAMEL-a
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 16, 2018, 19:21:06 »
Na początku bardzo entuzjastycznie podszedłem do zamela ale zagłębiając się w forum, to tak wygląda jakby jutro równie dobrze Zamel zaprzestał  produkcji. tak przeliczyłem sobie i  wyszło że kupując ekspandery Satela wydam podobne pieniądze jakbym zakupił 5 modułow srm-22. i nie wiem co czynić :) szczęście w nieszczęściu że planuje przewody  rolet i włączników doprowadzić do skrzynki własnie na wypadek zmiany systemu. Nadal zatem będę dumał.

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 16, 2018, 21:21:16 »
Jeśli chodzi o Zamel to nawet jak go zamkną to nadzieja w koledze Gadulowaty że wszytko będzie śmigało jak należy 😁
Btw lekki oftop ale na pewno słyszeliście o Fibaro, już nie jest polskie, 100% udziałów wykupili Włosi ciekawe w jakim kierunku się to potoczy  :o
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 16, 2018, 22:35:57 »
Sam obstawiam że Exta Life jednak nie upadnie w najbliższym czasie, ale z drugiej strony Zamel przykładem Exta Free pokazał że może być różnie.
Najbardziej szkoda tego że to tak się powoli rozwija mimo doświadczenia z systemem Exta Free który niewiele się różni od Exty Life.

A a propos Fibro to niby maja działać dalej i iść wytyczoną przez siebie drogą i inwestować w R&D. Zobaczymy czy to tylko gadka pod inwestorów czy na prawdę tak będzie. Szkoda by bylo gdyby Włosi rozmienili ich na drobne ale myślę że mają zbyt dobre produkty żeby tak było. Fibaro to niedościgniony wzór dla Zamela innych producentów BMS
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 17, 2018, 09:49:04 »
Na początku bardzo entuzjastycznie podszedłem do zamela ale zagłębiając się w forum, to tak wygląda jakby jutro równie dobrze Zamel zaprzestał  produkcji. tak przeliczyłem sobie i  wyszło że kupując ekspandery Satela wydam podobne pieniądze jakbym zakupił 5 modułow srm-22. i nie wiem co czynić :) szczęście w nieszczęściu że planuje przewody  rolet i włączników doprowadzić do skrzynki własnie na wypadek zmiany systemu. Nadal zatem będę dumał.

Zerknij jeszcze tutaj www.supla.org
https://forum.supla.org/viewforum.php?f=36

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 19, 2018, 19:12:02 »
Na początku bardzo entuzjastycznie podszedłem do zamela ale zagłębiając się w forum, to tak wygląda jakby jutro równie dobrze Zamel zaprzestał  produkcji. tak przeliczyłem sobie i  wyszło że kupując ekspandery Satela wydam podobne pieniądze jakbym zakupił 5 modułow srm-22. i nie wiem co czynić :) szczęście w nieszczęściu że planuje przewody  rolet i włączników doprowadzić do skrzynki własnie na wypadek zmiany systemu. Nadal zatem będę dumał.

Zerknij jeszcze tutaj www.supla.org
https://forum.supla.org/viewforum.php?f=36
System w domu chce zrobić tak aby na wypadek kaprysu sprzętu producenta a być może pojawienia się jakiejś nowe ciekawej alternatywy łatwo mógł migrować. Tak więc kable idą wszystkie do rozdzielni. Co do suply to też chyba kolorowo nie jest tak mi się obiło o uszy.
Ze sklepu zamela na FB czytam że czujnik zmierzchy współpracuje z EFC01 pytam na messenger odpowiedz negatywna. Coraz bardziej niestety jestem zniechęcony szkoda bo łatwość instalacji prostota jest atutem resztę można nadrobić w software a tu klops. Jeszcze mam chwile na wybranie systemu sterowania a nóz widelec coś się ruszy w exta life. Na razie uważam system za martwy czytaj nierozwojowy przynajmniej tak to wygląda obserwując brak rzeczowej informacji ze strony firmy.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 19, 2018, 21:06:20 »
System w domu chce zrobić tak aby na wypadek kaprysu sprzętu producenta a być może pojawienia się jakiejś nowe ciekawej alternatywy łatwo mógł migrować. Tak więc kable idą wszystkie do rozdzielni. Co do suply to też chyba kolorowo nie jest tak mi się obiło o uszy.
Ze sklepu zamela na FB czytam że czujnik zmierzchy współpracuje z EFC01 pytam na messenger odpowiedz negatywna. Coraz bardziej niestety jestem zniechęcony szkoda bo łatwość instalacji prostota jest atutem resztę można nadrobić w software a tu klops. Jeszcze mam chwile na wybranie systemu sterowania a nóz widelec coś się ruszy w exta life. Na razie uważam system za martwy czytaj nierozwojowy przynajmniej tak to wygląda obserwując brak rzeczowej informacji ze strony firmy.
Jeśli prowadzisz kable i tak do rozdzielni - to najlepiej zrezygnuj z systemu radiowego. Mnie podoba się motto Grentona - "PRZEWODOWY TAM GDZIE SIĘ DA, BEZPRZEWODOWY TAM GDZIE POTRZEBA" (Z-Wave). I jak dla mnie to tak właśnie należy podchodzić do instalacji systemów smart home. Radio niestety jest zawodne ze swojej natury, a na pasmie ISM 868 przybywa tylko nadawców - systemy BMS, stacje pogodowe, różniste czujniki itp. Nawet w Fibaro, które technologicznie stoi wyżej niż Exta Life zdarzają się problemy. A kabel? Zawsze niezawodny. To jak z internetem - radiowy (WiFi, LTE) kontra światłowód lub kabel. "Inksza inkszość".
Rozpoznaj Grentona lub inny system (jest ich kilka na rynku) - mój kolega ma i jest bardzo zadowolony. Sam widziałem, że bardzo dobrze to działa. A logikę zrobisz sobie taką jaką dokładnie będziesz chciał. Owszem - instalację (okablowanie) lepiej powierzyć elektrykowi, a systemu na pewno nie ustawisz tak prosto jak Exta Life, ale nie ma róży bez kolców. Duże możliwości najczęściej wymagają większego skomplikowania. Obsługa jest już banalnie prosta, a i bardziej złożone rzeczy (logika) sam sobie potem będziesz w stanie zrobić.

Ja na etapie budowy nie myślałbym o systemie radiowym. Owszem kilometry kabli - ale niezawodność to jest to. A rozbudowę można potem oprzeć o Z-Wave jak z czasem będziesz chciał czymś jeszcze sterować.

PS. A Dezinformacja Zamela w oficjalnych materiałach to niestety rzecz powszechna i znana nam wielu na forum.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 19, 2018, 21:50:14 »
System byłby przewodowy a przy okazji radiowy. Także sporo kabli
pojdzie  do rozdzielni. Zamel miał ub jeszcze ma zalete że do stosunkowo prostego sterowania jest stosunkowo tani. Problem z brakiem rozwijania się w proste podstawowe funkcje. Nie chcę przepłacać w system który będzie raczej prosty. Obserwuję zatem dezinformacji zamela dalej 😀

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 19, 2018, 23:00:03 »
W 100% zgadzam się z kolegą adminem, ja budując swój dom założyłem że wszystko ma być na kablu (skrętka powędrowała niemal wszędzie, podobnie koncentryk oraz okablowanie alarmu, ogrzewania) Szafa RACK musiała być wymieniona na większą   ;)  jedyne czego nie zrobiłem to klawisze mono stabilne i wszystkie kable oświetlenia i rolet do rozdzielni elektrycznej, jak ja tego żałuje.....
Zdecydowałem się na Exta Free gdyż nie chciałem ładować dużej kasy a zależało mi głównie na roletach zewnętrznych, generalnie same odbiorniki działają całkiem dobrze, niestety w zamelu leży strona programowa.... także jeśli nie wymagasz wiele od tego systemu to próbuj z exta life ale np Grenton czy wspomniany przez ciebie Satel będą na pewno pewniejsze.
Ja poszedł bym w Grentona :)
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 20, 2018, 10:17:42 »
System byłby przewodowy a przy okazji radiowy. Także sporo kabli
pojdzie  do rozdzielni. Zamel miał ub jeszcze ma zalete że do stosunkowo prostego sterowania jest stosunkowo tani. Problem z brakiem rozwijania się w proste podstawowe funkcje. Nie chcę przepłacać w system który będzie raczej prosty. Obserwuję zatem dezinformacji zamela dalej 😀
Przemyśl to jeszcze.
Po pierwsze - tak jak pisałeś - apetyt rośnie w miarę jedzenia :) Żebyś potem nie żałował, że ograniczenia systemu nie pozwolą Ci sterować taką ilością urządzeń jakbyś chciał lub definiować logiki jakiej potrzebujesz. A z Exta Life może i będziesz w stanie sterować całym domem, ale może zabraknąć ci szybko scen, których obecnie jest bardzo mało do dyspozycji.

Po drugie - z tego co pamiętam to odbiornik Grentona z 4 wyjściami kosztuje porównywalne pieniądze co 4 moduły ROP-21 Exta Life więc cenowo wychodzi podobnie. Dochodzą oczywiście koszty dodatkowych kabli (skrętka), ale myślę, że tutaj koszt nie jest aż taki wysoki - w końcu samo sterowanie impulsami nie wymaga skrętek jakiejś wysokiej kategorii, a kat 5 pewnie nada się dobrze i kosztuje grosze za metr.

Sam będziesz najlepiej wiedział czego ci potrzeba, ale zastanów się i pomyśl również o przyszłości.

Pozdro
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: otwieranie zamykanie wszystkich rolet
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 21, 2018, 12:59:51 »
System byłby przewodowy a przy okazji radiowy. Także sporo kabli
pojdzie  do rozdzielni. Zamel miał ub jeszcze ma zalete że do stosunkowo prostego sterowania jest stosunkowo tani. Problem z brakiem rozwijania się w proste podstawowe funkcje. Nie chcę przepłacać w system który będzie raczej prosty. Obserwuję zatem dezinformacji zamela dalej 😀
Przemyśl to jeszcze.
Po pierwsze - tak jak pisałeś - apetyt rośnie w miarę jedzenia :) Żebyś potem nie żałował, że ograniczenia systemu nie pozwolą Ci sterować taką ilością urządzeń jakbyś chciał lub definiować logiki jakiej potrzebujesz. A z Exta Life może i będziesz w stanie sterować całym domem, ale może zabraknąć ci szybko scen, których obecnie jest bardzo mało do dyspozycji.

Po drugie - z tego co pamiętam to odbiornik Grentona z 4 wyjściami kosztuje porównywalne pieniądze co 4 moduły ROP-21 Exta Life więc cenowo wychodzi podobnie. Dochodzą oczywiście koszty dodatkowych kabli (skrętka), ale myślę, że tutaj koszt nie jest aż taki wysoki - w końcu samo sterowanie impulsami nie wymaga skrętek jakiejś wysokiej kategorii, a kat 5 pewnie nada się dobrze i kosztuje grosze za metr.

Sam będziesz najlepiej wiedział czego ci potrzeba, ale zastanów się i pomyśl również o przyszłości.

Pozdro

Zerknąłem na Grentona i wygląda na poważny sprzęt tyle że  jeden sterownik rolet dla jednej rolety kosztuje jakieś 300 zł to już dużo x10 (srm-22 kupiłem za 240 obsługuje dwie rolety) aczkolwiek dlatego wszystkie przewody idą do rozdzielni aby być może zreflektować się w przyszłości.
Podsumowując politykę Zamela ja jako potencjalny klient jestem raczej odstraszony od systemu żali nie ma co wylewać  jest alternatywa na rynku. Zadziwia mnie jak niektóre firmy polskie "prowadzą" biznes. :)