Poprawa funkcjonalności

  • 47 Odpowiedzi
  • 10062 Wyświetleń
Poprawa funkcjonalności
« dnia: Luty 16, 2019, 14:51:41 »
Kilka spostrzeżeń po kilku tygodniach użytkowania.
Słabo funkcjonuje, ma dużo błędów załącza grzanie pomimo wysokiej temperatury w pomieszczeniu (np: Harmonogram jest ustawiony aktualnie na 17 a w pomieszczeniu jest 22 i nie wiedzieć czemu głowica grzeje).

1. zauważyłem też że głowica nie widzi otwartego okna. Taką funkcję powinna mieć by na kilkanaście minut lub na wybrany czas zablokować grzanie gdy jest przewietrzane pomieszczenie (gdy temperatura spada nagle to przez x czas głowica nie reaguje).

2. kolejne to przydałaby się możliwość podniesienia temperatury na wybrany czas z palca, poza harmonogramem (wracam do domu w innej godzinie niż zaplanowałem i chcę dogrzać przez 2h a później wrócić do harmonogramu).
W nieużywanym pokoju przez kilka dni grzejnik grzał na maxa... zapomniałem przełączyć z manuala na automat.

3. Przydała by się możniwość przypisania funkcji pod klawisz zdalny (zadana temperatura na x czasu uruchamiana za pomocą scen lub przycisku)

4. Nie ma możliwości tworzenia logiki

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2019, 21:10:38 »
Witaj a forum!
Dzięki za tą opinię i spostrzeżenia. To pierwsza opinia o tym nowym elemencie Exta Life na forum. Tym bardziej czytałem z zaciekawieniem. Możesz opublikować to także na forum oficjalnym - zobaczymy czy Zamel się do tego jakoś odniesie.

Nie mam RGT ale z instrukcji pamiętam, że istnieje coś takiego jak tryb otwartego okna. Niestety głowica nie jest wystarczająco "inteligentna" aby wykryć ten fakt samodzielnie i trzeba to ręcznie aktywować. Coś takiego (autowykrywanie) wg mojej wiedzy ma Fibaro Heat Controller. W sumie nie wiem dlaczego tego nie zrobili w Zamelu, bo wydaje się to dość proste do wykrycia - gwałtowny spadek temperatury. Brak takiej automatyki sprawia, że nie można tego modułu traktować jako inteligentny. Moim zdaniem im mniej trzeba ingerować w dany komponent ręcznie go ustawiając tym bardziej świadczy to o jego jakości i 'sprytowi' działania.

A jak pracuje sam zawór? Słychać go czy jest cicho? Inny kolega z forum opisywał głowicę bodajże Conrad i tam była z tym tragedia.

Co do pozostałych uwag i sugestii - to nie mam tego sprzętu, ale popieram - brzmią bardzo sensownie i aż dziw bierze, że produkt takich funkcji nie posiada. Szczególnie za tą cenę.
Brak logiki - to wg mnie spora wtopa, ale gdzieś na oficjalnym forum albo na fejsie widziałem, że ktoś zgłaszał już tą sugestię. Może na przyszły sezon grzewczy to dodadzą (szybciej bym na to nie liczył znając tempo prac Zamela).

A co do błędów - to widać niemal 1,5 roku czasu od zaprezentowania głowicy na targach w 2017 roku nie wystarczyło, żeby ją dopracować...:( Potencjalne pocieszenie jest takie, że soft głowicy można aktualizować, więc może za jakiś czas będzie pracować stabilnie. Pozostałe elementy systemu pracują dość dobrze. Akurat do tego nie mam zastrzeżeń. Moje zastrzeżenia to strona software'owa całego systemu. Z tym jest słabo.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2019, 11:40:40 »
Czyli zdążyli ją jednak wydać przed końcem zimy, jednak nie tej zimy o której ja myślałem :). Też z ciekawością czekam na recenzje i pierwsze uwagi bo czekałem na te głowice od kiedy kupiłem pierwsze urządzenia ExtaLife. I właśnie przez to, że nie mogłem się doczekać zacząłem szukać alternatyw. Cena z tego co widzę realnie to ok. 350zł, to sporo. Powtórzę pytanie admina: jak głośna jest ta głowica? Można ją zastosować w sypialni przy łóżku? Myślę, że reszta problemów będzie usuwana i do następnej zimy głowica będzie dopracowana, na pocieszenie już dużo grzania w tym roku nie zostało (u mnie dziś na dworze 14 stopni).

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2019, 21:05:58 »
U mnie dzisiaj jedna z głowic się zawiesiła. Zgodnie z harmonogramem o godzinie 18:00 powinna podnieść temperaturę z 20 do 22 niestety tego nie zrobiła. Co ciekawe na samej głowicy zegar wskazywał prawidłową godzinę, temperatura zadana niby 22, ale zmierzona 20. W aplikacji natomiast wyglądało jakby się w ogóle nie przełączyła na wyższą temperaturę czyli zadana 20, zmierzona 20 i zawór zamknięty w 100%. Po resecie przez wyciągnięcie baterii wszystko wróciło do normy, przynajmniej na razie ;)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2019, 18:41:39 »
U mnie dzisiaj jedna z głowic się zawiesiła. Zgodnie z harmonogramem o godzinie 18:00 powinna podnieść temperaturę z 20 do 22 niestety tego nie zrobiła. Co ciekawe na samej głowicy zegar wskazywał prawidłową godzinę, temperatura zadana niby 22, ale zmierzona 20. W aplikacji natomiast wyglądało jakby się w ogóle nie przełączyła na wyższą temperaturę czyli zadana 20, zmierzona 20 i zawór zamknięty w 100%. Po resecie przez wyciągnięcie baterii wszystko wróciło do normy, przynajmniej na razie ;)
A może to ten sam problem, który opisywał kolega shibby? https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,311.msg1898.html#msg1898
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2019, 21:35:22 »
Nie, u mnie dokładnie odwrotnie, zawór zamknięty na 100% i zimno w pomieszczeniu. Jak by była słaba bateria to nie miałby siły zamknąć i cały czas by grzało.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2019, 08:53:42 »
U mnie dzisiaj jedna z głowic się zawiesiła.

Głowica pozostawiona sama sobie (w trybie auto) po pewnym czasie jakby zaczyna żyć własnym życiem. Nigdy nie wiem czy głowica działa poprawnie czy może już powinienem ją zrestartować, bo aplikacja nie informuje o fakcie utraty komunikacji z głowicą. Próba zmiany ustawień przez aplikację kończy się niekończącym się znaczkiem synchronizacji. Wybudzanie głowicy przez wciskanie dowolnego przycisku nie działa - trzeba odłączyć zasilanie, dopiero wtedy głowica się zsynchronizuje z kontrolerem.

Taki scenariusz mam średnio co 3 dni na obu głowicach (raz jedna raz druga). Poniżej 2 przykłady powieszonych głowic. Ta w salonie jak widać do ok 22:00 działała poprawnie. O 22 powinna zmniejszyć się do 22st, o 5:30 zwiększyć do 24st a o 7:00 spaść do 20st. Jak widać o 22:00 coś ześwirowała i stale jest 24st a nastawa 22st (nawet nie zmniejszyło się do 20st). Druga głowica w pokoju widzę nie działa od dawna - powieszona na 24st mimo że ma identyczny harmonogram jak ta w salonie.

Problem zgłosiłem do Zamela i czekam na efekty. Jak mi nerw któregoś dnia osiągnie zenitu (lub mojej żonie, która jest wściekła, że zamontowałem te głowice), to zamienię je spowrotem na manualne a te zamelowskie powędrują do szuflady i poczekają na jakąś poprawkę. Mam też myśli by kupić głowice od Z-wave ale pewnie jeszcze bardziej bym się naraził żonie ;P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2019, 09:07:45 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2019, 11:55:01 »
No to niezłe jaja... U mnie po zastąpieniu baterii akumulatorkami Panasonic Eneloop problem na razie nie wystąpił, ale na jak długo? Ale z tego co pisałeś to u siebie zmieniłeś zasilanie więc to nie od zasilania. Zobaczymy co na to Zamel bo tez opisałem to na ich forum, ale bez odzewu...

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2019, 13:22:13 »
No to niezłe jaja... U mnie po zastąpieniu baterii akumulatorkami Panasonic Eneloop problem na razie nie wystąpił, ale na jak długo? Ale z tego co pisałeś to u siebie zmieniłeś zasilanie więc to nie od zasilania. Zobaczymy co na to Zamel bo tez opisałem to na ich forum, ale bez odzewu...

a u ciebie pokazuje poprawną godzinę? Bo u mnie to jest jakiś śmiech na sali:
- kontroler (w ustawieniach): 13:20
- glowica -> konfiguruj: 12:20
- wyświetlacz na głowicy 14:20

i bądź tu mądry i pisz wiersze wg której godziny głowica realizuje harmonogram  ;D
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2019, 16:49:42 »
U mnie na razie ok, ale mam wyłączoną synchronizacje czasu z internetu i zmianę letni/zimowy bo inaczej też mi się rozjeżdżało.
Ale żeby nie było tak wesoło dzisiaj zawiesił się EFC-01 ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2019, 17:11:28 wysłana przez SebiCo »

Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2019, 21:07:16 »
Mi również się już 2 razy zawiesił kontroler EFC-01. To chyba po ostatniej aktualizacji..
Elementy systemu, których używam: 8xSRP-22, 4xROP-21, 5xROP-22, 2xP-456/8, 2xRNK-24, 1xRCT-21, 1xREP-21, 1xRNP-21, 1x EFC-01, aplikacja na Android.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2019, 21:17:06 »
No właśnie u mnie tez na najnowszej wersji, wcześniej było ok.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 24, 2019, 10:08:02 »
U mnie kontroler powiesił się przedwczoraj i wczoraj. Nie szło się do niego zalogować. Co dziwne sterowanie przez HA dzialalo...

Wczoraj po przyjściu z pracy zrestartowalem obie głowice. Wi czorem jedna z nich znów zeswirowala i z nastawionych 24st nagrzała pokój do 36st!!!
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2019, 11:40:14 »
Panowie, po prostu niezłe jaja... ale w sumie nie ma się z czego śmiać :/ Soft Zamela jak był słaby tak dalej jest słaby. Ale głowicę przez rok czasu to mogliby już dopracować...ehhh, cały czas te same problemy. A na ich forum faktycznie przestali się udzielać. Na początku było dobrze, szum, zamieszanie a ostatnio wrzucają tylko nowości, a pomocy nie ma. Podobnie było jak ruszyła aplikacja Exta Life - były odpowiedzi na komentarze w Google Play a potem ucichło..Osttanio coś tam odpisują, ale to wszysko tak jakoś nierówno, nieregularnie i nieprzewidywalnie się kręci. Pewnie zespół pracuje teraz nad innym projektem a Exta na razie musi czekać na swoją kolej.
No to niezłe jaja... U mnie po zastąpieniu baterii akumulatorkami Panasonic Eneloop problem na razie nie wystąpił, ale na jak długo? Ale z tego co pisałeś to u siebie zmieniłeś zasilanie więc to nie od zasilania. Zobaczymy co na to Zamel bo tez opisałem to na ich forum, ale bez odzewu...

a u ciebie pokazuje poprawną godzinę? Bo u mnie to jest jakiś śmiech na sali:
- kontroler (w ustawieniach): 13:20
- glowica -> konfiguruj: 12:20
- wyświetlacz na głowicy 14:20

i bądź tu mądry i pisz wiersze wg której godziny głowica realizuje harmonogram  ;D
Kwestia godzin przerosła Zamela już na samym początku. Ma to zapewne związek z bugiem z synchronizacją czasu z internetem. U mnie kontroler nigdy nie zsynchronizował się z czasem z internetu. Ta funkcja po prostu nie działa. Ze wszystkich urządzeń w mojej sieci domowej tylko ten jeden ma z tym problem. Zamel oczywiście twierdzi że problemu nie ma, bo nie potrafią go u siebie zreprodukować (jak zawsze gdy jest jakiś poważniejszy bug). U mnie przy włączonej synchronizacji czas w kontrolerze też jest jakiś niepoprawny a aplikacja pokazuje głupoty, czas od razu przesuwa się o 2 lub 3 godziny. Horror. Mam tą funkcję wyłączoną i czas w kontrolerze oczywiście się rozjeżdża z czasem rzeczywistym i kilka minut w czasie miesiąca. W ciągu roku to potrafi być już kilkadziesiąt minut. Dobrze że nie używam już funkcji czasowych, bo musiałbym co jakiś czas ręcznie synchronizować to "smart" urządzenie....

U mnie kontroler powiesił się przedwczoraj i wczoraj. Nie szło się do niego zalogować. Co dziwne sterowanie przez HA dzialalo...

Wczoraj po przyjściu z pracy zrestartowalem obie głowice. Wi czorem jedna z nich znów zeswirowala i z nastawionych 24st nagrzała pokój do 36st!!!
U mnie jest to samo. Gdy się to stało po raz pierwszy - jakiś tydzień temu to stwierdziłem, że pewnie ma to jakiś związek z integracją z HA. I przypomniałem sobie, że zapomniałem wyłączyć na Synology skrypty MQTT i te mimo wyłączonej integracji MQTT w HA - cały czas nadawały status co 5 minut. Wyłączyłem to i pomogło. Mogłem się zalogować do kontrolera z aplikacji. Ale teraz gdy już nie ma skryptów - problem znowu się pojawił tak jak u Was :( Zamel wprowadzając funkcję zdalnej aktualizacji zepsuł coś innego co skutkuje zawieszeniem się kontrolera gdy podpięty jest do niego non stop w aplikacji jakiś użytkownik. Przed aktualizacją 1.6 nie zdarzyły mi się zwiechy kontrolera. Działało bardzo stabilnie. A teraz już drugi raz.

Zdecydowałem, że jako workaround wprowadzę do integracji opcję awaryjną - restart switch, bo łatwiej będzie z ekranu HA wywołać restart z kontrolera (sterowanie z HA działa ok, ale z aplikacji Exta Life nie idzie się zalogować ???) niż dobierać się do niego fizycznie.
Jak będzie gotowe to napiszę w wątku o komponencie integracyjnym HA.

Kolego @szoferr - a czy ty także używasz integracji z HA? Pytam, bo chcę się upewnić, że to ma związek. Kolega shibby i SeBiCo wiem, że używają, a Ty??

Niestety chciałbym się mylić, ale Zamel zjeżdza z jakością softu coraz bardziej w dół. Ostatnio pisałem im, aby zajęli się implementacją logowania zdarzeń i błędów w kontroelrze na karcie SD. Zaczątek już jest - muszą tylko go rozbudować i przede wszystkim stworzyć możliwość wysłania loga do siebie z kontrolera. Oczywiście, będzie to wymagało zbudowania serwera, ale bez tego nigdy nie będą w stanie zdiagnozować bardziej zawiłych błędów bez wysłania kontrolera do reklamacji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2019, 12:03:44 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Poprawa funkcjonalności
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 24, 2019, 11:44:14 »
A, kolego @shibby - wiem, że u Ciebie kupowanie teraz głowicy zwave mija się z celem, bo chcesz iść w Exta Life, ale jakby Cię bardzo wnerwił ten system, to z-wave to na prawdę dobry wybór. Głowice są tańsze niż Zamelowa, działają kilkukrotnie dłużej na bateriach (kolega Automatic po 1 sezonie ma 75% baterii) i działają bardzo stabilnie. Zamel może ogarnie temat, ale nie wiadomo ile lat im to zajmie. Żeby jeszcze mieli dedykowany Exta Life zespół programistów to byłoby szybko, ale niestety z tego co wiem to ogarniają jednym zespołem kilka projektów, więc wszystko ciągnie się niemiłosiernie o czym wszyscy dobrze wiemy....
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant