Zmiana w sterowaniu roletami

 • 0 Odpowiedzi
 • 10692 Wyświetleń
*

Offline admin

 • *****
 • 1536
 • Twórca i moderator forum
  • Zobacz profil
  • Forum ExtaLife
Zmiana w sterowaniu roletami
« dnia: Listopad 03, 2017, 16:44:44 »
Witam,
W innym poście w sekcji poświęconej sterownikowi rolet SRP-21 opisałem problem niedomykania się rolety przy chęci korzystania z procentowego ustawiania zamknięcia rolety.

Tutaj chciałbym opisać propozycję zmiany w aplikacji, aby ten problem wyeliminować. Rozwiązanie wydaje się proste, choć być może w szczegółach i uwzględnieniu założeń stojących za Exta Life takie nie będzie.

Wg mnie należy rozszerzyć konfigurację sterownika rolet i dodać do niego 1 parametr więcej - czas domykania rolety czyli czas od momentu gdy roleta zetknie się z parapetem / ziemią do momentu gdy następuje jej pełne zamknięcie (tzn gdy szpary między lamelami znikną i wszystkie lamele zetkną się ze sobą). Nazwijmy to roboczo czas 99-100%

Następnie proponuję aby podzielić zamykanie / otwieranie rolety na dwa etapy - od 0 do 99% gdzie 99% to miejsce gdy roleta styka się z parapetem / ziemią a 100% to całkowite zamknięcie rolety. Wtedy przy obliczaniu czasu potrzebnego na dane ustawienie procentowe należy najpierw - przy otwieraniu ze 100% - podnosić roletę dla czasu 100% (roleta podniesie się do miejsca gdzie są szpary między lamelami, ale koniec nadal dotyka parapetu) a następnie wykonywać podnoszenie z czasem skalkulowanym dla przedziału 0-99%.

Ew. uwzględniając nieliniowy czas podnoszenia ze 100% do 99% - dodać jeszcze jeden parametr - czas podnoszenia od 100-99%.

Aby nie komplikować zanadto procesu konfiguracji w aplikacji (hmm, chociaż z drugiej strony konfiguracja z aplikacji jeszcze nie jest aimplementowana - czyli można to dodać bez robienia jakichkolwiek zmian w aplikacji!) - można dorobić checkbox pt. "uproszczona konfiguracja" (np domyślnie zaznaczony), który zasłania nowe pola lub checkbox "Zaawansowana konfiguracja" (domyślnie odznaczony), który pokaże pola i wymusi używanie ich przez system przy kalkulacji czasów podnoszenia / opadania przy procentowym ustawieniu suwaka w aplikacji.

Z punktu widzenia SRP-21 - oczywiście dodanie nowych parametrów mogłoby nieco skomplikować proces konfiguracji sterownika jeśli chodzi o nastawy czasów (do dyspozycji jedynie naciśnięcia przycisku PROG). W tym przypadku proponuję da wyjścia:
 • brak możliwości nastawy tej "zaawansowanej" konfiguracji z poziomu SRP-21
 • lub ew. wymyślenie nowej sekwencji wciskania przycisku PROG. Przykładowo:
  • Pierwsze naciśnięcie - tak jak teraz - uruchamia opuszczanie rolety.
  • Drugie wciśnięcie gdy roleta dojdzie do ziemi/parapetu (może się tu np na sekundę zatrzymać - pauza 1 sek - pozycja 99%) - czas opadania
  • Trzecie naciśnięcie - gdy roleta całkowicie się zamknie i lamele będą przylegać do siebie (pozycja 100% - znowu pauza np 1 sek i start podnoszenia rolety) - czas domykania
  • Czwarte naciśnięcie - tak jak obecnie - momenty gdy roleta ponownie dotyka ziemi (znowu pozycja 99% i 1 sek pauzy) - czas "odmykania"
  • Szóste naciśnięcie - koniec podnoszenia - pozycja 0% - czas podnoszenia
Poprawka wydaje się prosta - bardzo chciałbym się dowiedzieć jak tą kwestię widzi firma Zamel? Problem choć nie krytyczny, to jednak irytujący i jak najbardziej realny.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2017, 18:26:47 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant