Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

  • 172 Odpowiedzi
  • 16346 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #165 dnia: Września 12, 2020, 21:55:04 »
Co masz na myśli pisząc że adres jest czapki? Tam że podałeś nieprawidłowy adres kontrolera? Bo jeśli tak to integracja spróbuję go wykryć (tak jak aplikacja), ale jeśli wykrywanie się nie uda to nie połączy się z kontrolerem
Adres jest inny niż podawałem przy konfiguracji integracji. Coś go zmieniło na inny. Właśnie zmieniłem ręcznie w pliku na prawidłowy jaki kontroler ma w sieci. Restart HA i połączenie śmiga, wszystkie encje widoczne. Jak działa te wykrywanie? Nie wiem za bardzo o czym mówisz. Wykrywanie działa chyba przy dodawaniu integracji z GUI.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #166 dnia: Września 12, 2020, 22:12:48 »
Wykrywanie używa mechanizmu kontrolera, który z kolei jest używany standardowo przez aplikację Exta Life gdy nie ma zapisanego adresu IP kontrolera i łączy się z nim pierwszy raz. Technicznie jest to rozwiązanie oparte o multicast UDP. Kontroler co 2-3 sekundy nadaje w sieci lokalnej swoją obecność jako multicast, a więc wiadomość tą odbierają wszystkie połączone z tą samą siecią urządzenia. Chodzi o tą samą sieć IP / maskę sieci.

A logika integracji jest taka: zarówno przy inicjalizacji integracji z GUI jak i podczas startu HA integracja sprawdza czy ma zapisany adres IP kontrolera. Jeśli ma - próbuje się połączyć z tym adresem. Jeśli połączenie się nie uda - próbuje autowykrywania czyli nasłuchuje na wiadomość od kontrolera, który podaje swój własny IP. Jeśli otrzyma tą wiadomość z adresem - to próbuje połączenia po raz kolejny. Natomiast jeśli to się nie uda - to wchodzi w nieskończoną pętlę prób inicjalizacji z każdorazową próbą wykrycia kontrolera. To taki mechanizm HA. Generalnie jest tak, że jeśli jakakolwiek integracja ma typowo problemy z połączeniem to zgłasza to w odpowiedni sposób do HA, aby ten wiedział, że ma spróbować zainicjalizować ją ponownie. I tak jak widać w Twoich logach - dokładnie tak się u ciebie dzieje. Jeśli integracja nie potrafi wykryć kontrolera, to coś jest nie tak z kontrolerem - prawdopodobnie ten nie nadaje swojego adresu w sieci. Tak jak pisałem - u mnie rzadko, ale zdarza się taka sytuacja. I wtedy aplikacja Exta Life także nie potrafi go wykryć. Jednak jeśli to się zdarza, a wiem jaki jest prawidłowy IP to zarówno integracja jak i apka Exta Life połączą się wtedy u mnie z kontrolerem.

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #167 dnia: Września 12, 2020, 22:34:21 »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Bez sarkazmu  ;), ciśnie się cytat:
"Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać. No koniem podjechać można, a na człowieku… się tylko potknąć."
  ::)
Już się myśl pojawiła  >:D, że to może przez tę nieoficjalną integrację coś popsułem... ale wyszło jak zawsze, tylko się potknąłem.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #168 dnia: Września 12, 2020, 22:45:11 »
Hehe, no to git👍
Generalnie po weekendzie wypuszczę chyba kolejną testowa wersję integracji w wersji 2.1 z jednym połączeniem, usługą odświeżania na żądanie i konfiguracją czasu odpytywania z GUI🙂
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #169 dnia: Września 16, 2020, 09:14:36 »
Koledzy @shibby @jm - czekaliście na nową wersję z 1 połączeniem i doczekaliście się. Gdybyście przegapili to jest o niej nowy wątek: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,370.0.html
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #170 dnia: Września 18, 2020, 07:39:44 »
Kolego @wswsws przeniosłem twoje 2 ostatnie posty do wątku o 2.1: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,370.msg2916.html#msg2916

I tam też Ci odpowiedziałem
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #171 dnia: Września 19, 2020, 18:55:32 »
Koledzy @shibby @jm - czekaliście na nową wersję z 1 połączeniem i doczekaliście się. Gdybyście przegapili to jest o niej nowy wątek: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,370.0.html

niestety u mnie przejście z 2.0 na 2.1 wykazowaniem obecnej integracji, dodanowem nowej, układaniem wszystkim encji na nowo, ustawianiem homehabit na nowo... Niestety podziękuję. Resztę opisałem w wątki 2.1. W razie czego mam logi to mogę ci podesłać na chmurę :)
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0
« Odpowiedź #172 dnia: Października 01, 2020, 09:42:18 »
Zamykam wątek, gdyż została wydana wersja stabilna integracji 2.1. Wątek dla wersji 2.1: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,370.0.html
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant