Natywna integracja z Home Assistant (komponent)

  • 207 Odpowiedzi
  • 31199 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #45 dnia: Grudnia 02, 2019, 10:45:53 »
Będziesz "kombinował" coś w kierunku wyciągnięcia danych z komendy 25 czy usuniesz info o grzaniu?
Nie ukrywam, że fajnie było by mieć zwizualizowane w jakich okresach "głowica grzeje"  ;)
Na razie usunę, ale być może w przyszłości pokombinuję :) Wymagałoby to kilku zmian w kilku miejscach podyktowanych architekturą rozwiązania, ale myślę, że jest do zrobienia. Na najbliższy czas chciałbym się skupić na kilku innych, ważniejszych z rozwojowego punktu widzenia rzeczach. Najważniejsze to dodać obsługę konfiguracji z GUI z ekranu integracji, aby nie trzeba było nic edytować w pliku configuration.yaml. To pozwoli na dodanie kilku istotnych funkcji i jeszcze bardziej zintegruje to rozwiązanie z HA.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #46 dnia: Grudnia 02, 2019, 11:07:24 »
ok, dzięki za info  O:-)

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 02, 2019, 11:08:25 »
Dzięki koledze @SebiCo obszar głowicy wydaje się przetestowany i działa poprawnie. Dzięki także kolego @shibby za wcześniejsze, pierwsze uwagi do działania integracji z głowicą oraz za dane, które pozwoliły na dodanie głowicy jako wspieranego urządzenia. Inaczej byłoby to błądzenie po omacku.

Jako że nikt nie zgłaszał żadnych innych problemów z integracją, ani też ja sam nie zauważyłem niczego podejrzanego - integracja otrzymuje oficjalnie wersję 1.0 :)
Do pobrania z https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases/tag/1.0.0
Link w poście #1 zaktualizowany
« Ostatnia zmiana: Grudnia 02, 2019, 11:27:45 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #48 dnia: Grudnia 02, 2019, 11:36:30 »
Jest jeszcze mały błąd. W trybie automatycznym jest opis automatyczny, a w manualnym grzanie, chyba że tak ma być ? Oczywiście na najnowszej wersji.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #49 dnia: Grudnia 02, 2019, 11:40:07 »
Jest jeszcze mały błąd. W trybie automatycznym jest opis automatyczny, a w manualnym grzanie, chyba że tak ma być ? Oczywiście na najnowszej wersji.
Tak ma być. Kolega shibby też zwrócił na to uwagę na początku jeszcze w integracji przez mqtt. To są teksty pochodzące od home Assistant. Niestety nie mam możliwości, aby je zmienić. Musiałem wybrać jakieś stałe wartości z Home Assistant, aby reprezentować obydwa tryby grzania. Wiem że idealnie byłoby gdyby był tryb o nazwie manual ale niestety nie ma takiego trybu w Home Assistant.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #50 dnia: Grudnia 02, 2019, 11:43:36 »
Aha, ok  ;)

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #51 dnia: Grudnia 05, 2019, 10:22:34 »
Witam, sorka za brak odzewu przez jakiś czas ale byłem ostatnio mocno zajęty.

Super że się udało. Na dniach przysiade, wgram ostatnia wersję i zobaczę u siebie jak to działa.

Przerobiłem w między czasie głowice tak by zasilać je z sieci ;) bo męczyła mnie już zabawa z bateriami.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #52 dnia: Grudnia 05, 2019, 22:21:10 »
Witam, sorka za brak odzewu przez jakiś czas ale byłem ostatnio mocno zajęty.

Super że się udało. Na dniach przysiade, wgram ostatnia wersję i zobaczę u siebie jak to działa.

Przerobiłem w między czasie głowice tak by zasilać je z sieci ;) bo męczyła mnie już zabawa z bateriami.
Tak myślałem, że utonąłeś w obowiązkach i nie miałem czasu. Super, jak coś znajdziesz - daj znać.

Tymczasem a propos głowicy - kolega Automatic w innym poście opisał jak sprawuje się jego konkurencyjna głowica z-wave produkcji Danfoss. Używa jej już 2 sezon i ma 75% baterii...Nieźle, co? Zamel musi trochę popracować nad głowicą, bo wygląda, że jest trochę prądożerna. 1 sezon to w sumie ok, ale widać że da się znacznie lepiej.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #53 dnia: Grudnia 06, 2019, 13:11:46 »
1 sezon to zamelowska GLN wytrzyma przy odpytywaniu chyba co godzinę ;) Przy odpytywaniu co 15min wytrzymuje jakieś 2-3 tygodnie, w dodatku jak baterie są słabe to głowica w żaden sposób nie informuje o tym. Miałem raz taki przypadek, że mimo ustawionej temperatury na 22st grzejnik grzał i dobił do 28st. Głowica normalnie niby działała, z aplikacji szło sterować ale mimo wszystko temperatura rosła. Dopiero gdy spróbowałem wykonać kalibrację to zauważyłem w czym problem... Baterie były jeszcze na tyle silne by ekran na GLN świecił, ale już za słaby by ruszyć silniczkiem. Przy próbie kalibracji ekran zwyczajnie zgasł. To po tej akcji właśnie podpiąłem zasilanie na stałe z sieci i problem mam z głowy.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #54 dnia: Grudnia 06, 2019, 16:05:45 »
OFFTOP
Przy odpytywaniu co 15min wytrzymuje jakieś 2-3 tygodnie
Oj, to bardzo słabiutko, nie dziwię ci się, że zdecydowałeś się trochę przerobić tą głowicę. W takim razie jest na prawdę bardzo prądożerna. Może Zamel zastosował jakiś kiepski silnik i stąd kłopoty? A ze wszystkimi tak masz? Może jakaś jest wadliwa?
Cytuj
w dodatku jak baterie są słabe to głowica w żaden sposób nie informuje o tym. Miałem raz taki przypadek, że mimo ustawionej temperatury na 22st grzejnik grzał i dobił do 28st. Głowica normalnie niby działała, z aplikacji szło sterować ale mimo wszystko temperatura rosła. Dopiero gdy spróbowałem wykonać kalibrację to zauważyłem w czym problem... Baterie były jeszcze na tyle silne by ekran na GLN świecił, ale już za słaby by ruszyć silniczkiem. Przy próbie kalibracji ekran zwyczajnie zgasł. To po tej akcji właśnie podpiąłem zasilanie na stałe z sieci i problem mam z głowy.
No to już jest słabe. Ciekawe czy głowica monitoruje poziom baterii i ma wysoką granularność pomiarów tzn czy zna obecny, prawdziwy poziom baterii czy tylko zerojedynowo wie czy bateria jest ok czy nie ok... Urządzenia zwave na ten przykład podają procentowy stopień naładowania baterii. Czujniki od Xiaomi także. Można sobie na bieżąco obserwować ile jeszcze mają energii i przewidzieć kiedy mniej więcej padną.
Chociaż pomiary sposobem "ok"/"nie ok" też się sprawdzą, pod warunkiem, że głowica jest w stanie oszacować czy jest jeszcze wystarczająco dużo energii w bateriach. Jeśli robi to błędnie to kicha bo właśnie nie wiadomo czy już trzeba zmieniać baterię czy nie.

Zamel poza tym powinien w końcu dodać funkcjonalność push notification do aplikacji i raportować powiadomieniami m.in. takie właśnie przypadki...tylko, że to wymaga posiadania infrastruktury serwerowej, a to kosztuje, dlatego nie wierzę, że to kiedyś zrobią. Żeby nie było, że są tacy słabi, to powiem, że znacznie bardziej złożony, profesjonalny i sporo droższy system Grenton też nie ma push w aplikacji, choć aplikacja tam jest o 3 poziomy lepsza.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 06, 2019, 22:02:10 »
Witam!!!  Nie dało by się zrobić obrazkowej instrukcji dla laika z opisem co trzeba mieć konkretnie jakie urządzenia. Zainstalowałem HA na telefonie mam kontroler i nie mam pojęcia gdzie wgrać to oprogramowanie do telefonu do kontrolera czy muszę mieć jakieś dodatkowe urządzenie. Zaczynam mieć dosyć exty za bardzo ogranicza możliwości. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 06, 2019, 22:21:00 »
Witam!!!  Nie dało by się zrobić obrazkowej instrukcji dla laika z opisem co trzeba mieć konkretnie jakie urządzenia. Zainstalowałem HA na telefonie mam kontroler i nie mam pojęcia gdzie wgrać to oprogramowanie do telefonu do kontrolera czy muszę mieć jakieś dodatkowe urządzenie. Zaczynam mieć dosyć exty za bardzo ogranicza możliwości. Pozdrawiam
Jeśli masz HA na telefonie to pewnie masz tylko aplikację. Przede wszystkim potrzebujesz zainstalować sam serwer Home Assistant.
Kolejność jest taka:
1. Myślisz gdzie chcesz uruchomić serwer HA: Raspberry Pi, komputer/laptop, serwerek NAS
2. W zależności od decyzji wybierasz "dystrybucję" - czyli wariant HA: odpowiednio:
- Rpi: hass.io (specjalnie dostosowana dystrybucja Linuxa z już zainstalowanym HA na pokładzie),
- laptop/PC: hass.io w maszynie wirtualnej, w Dockerze lub instalacja na bazie Pythona,
- NAS: takie same 2 opcje dla NAS, chociaż dla Synology istnieje także możliwość uruchomienia hass.io w ramach nieoficjalnego pakietu

Najbardziej polecanym sposobem uruchomienia jest hass.io, gdyż maksymalnie upraszcza instalację i zarządzanie a ponadto daje możliwość rozszerzania HA z GUI w bardzo prosty sposób na zasadzie add-on'ów

3. Zapoznajesz się z systemem studiując dokumentację i samemu eksperymetując

4. Jak już trochę się oswoisz to polecam wtedy zainstalować ten komponent do integracji z Exta Life. Komponent instaluje się w ramach serwera HA, nie na telefonie.

Na telefonie potem możesz używać aplikacji, która jest tylko frontendem dla serwera i umożliwia sterowanie urządzeniami, definiowanie automatyki i zarządzanie serwerem. Plusem HA jest to, że interfejs działa i wygląda tak samo na telefonie i laptopie (oczywiście odpowiednio się skalując i przystosowując do urządzenia).

Ja sam mam HA uruchomiony jako obraz Docker na serwerze NAS. Niestety nie będę potrafił zbytnio pomóc w innych metodach poza Docker. Pocieszę cię tym, że HA to bardzo popularny system i ma bardzo wielu userów i dużą społeczność a co za tym idzie - guglając na pewno będziesz w stanie rozwiązać każdy problem na każdym etapie instalacji.

Co do instalacji HA i komponentu to mogę cię pokierować na PW. Nie zrobię instrukcji obrazkowej, gdyż każdy może wybrać inną metodę instalacji i może mieć różny sprzęt wymagający nieco innego podejścia i obsługi. Zbyt wiele możliwości.

Witamy w klubie :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2019, 22:25:46 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 07, 2019, 18:43:40 »
Ok Czyli muszę coś dokupić. Załóżmy że kupię Raspberry Pi tylko którą wersje wybrać [w razie czego może mi się przyda do czegoś innego} . Ogólnie to powinna być jedna metoda było by łatwiej. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 07, 2019, 18:50:51 »
Ok Czyli muszę coś dokupić. Załóżmy że kupię Raspberry Pi tylko którą wersje wybrać [w razie czego może mi się przyda do czegoś innego} . Ogólnie to powinna być jedna metoda było by łatwiej. Pozdrawiam
Myślę, że jak chcesz długofalowo używać to najlepiej najnowszy model. Jest znacznie mocniejszy niż poprzednie. A jak chcesz tylko poeksperymentować to 3B+ chyba też wystarczy.

Nie zgadzam się, że powinna być tylko jedna metoda - im więcej tym lepiej, bo nie zmusza się ludzi do jednej konfiguracji :) Gdyby tak było to musiałbym także kupić RPi i mieć kolejne urządzenie zasilane 24/7, a tak to mój HA działa przy okazji na moim NAS Synology i jestem bardzo z tego zadowolony :) Rozważ także NAS - są bardzo wszechstronne. Ja mam mnóstwo różnych usług na nim postawionych - głównie zdjęcia i generalnie pliki, ale i inne rzeczy. To małe serwerki.

Jeśli wybierzesz RPi to pierwszym adresem który powinieneś odwiedzić jest: https://www.home-assistant.io/getting-started/
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent)
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 07, 2019, 23:11:42 »
 NAS Synology - nawet było by ok, ale cena mnie trochę zniechęciła.