Poprawienie dokładności nastawu suwaka

  • 0 Odpowiedzi
  • 10405 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1536
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Poprawienie dokładności nastawu suwaka
« dnia: Listopad 05, 2017, 12:40:54 »
Witam,
Przy sterowaniu z aplikacji mobilnych kwesta wygody i precyzji funkcjonowania interfejsu jest bardzo ważna nie tylko aby przyjemnie pracowało się z danym rozwiązaniem, ale także aby móc z niego poprawnie korzystać.

Przy propozycji zmian dla rolet (kwestia nastawu 0% oraz 99% i 100%) przydałoby się przy okazji doimplementować nieco kwestię "czułości" suwaków w aplikacji dla wszystkich elementów przez nie obsługiwanych (jak dotąd ściemniacz i rolety).

Proponuję zaczerpnąć z rozwiązania stosowanego przez Apple w iOS w odtwarzaczu muzyki. W starszych iOS było to zaimplementowane w samym odtwarzaczu, a obecnie już tylko na ekranie blokady oraz w szybkich ustawieniach gdzie steruje się odtwarzaczem.

Chodzi o to, że standardowo suwak podąża za naszym palcem prędkością i odległością 1:1. Jest to rozwiązanie dobre do wykonywania zgrubnych nastawów, jednak mało precyzyjne. Szczególnie gdy przesuwamy suwakiem o szerokości ekranu w orientacji pionowej. Suwak nie jest wtedy zbyt szeroki, więc bardzo trudno o precyzję gdy mała szerokość ma odwzorowywać przedział 0-100% nastawu. Apple ma na to banalnie proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie. Mianowicie wystarczy podczas przesuwania suwaka oddalić w pionie palec i zasada jest taka, że im palec jest dalej w pionie od suwaka tym czułość przesuwania się zmniejsza. Tym sposobem oddalając palec np o odległość połowy wysokości ekranu można przesuwając palec po całej szerokości ekranu (orientacja pionowa) dokonać zmiany nastawu o zaledwie kilka procent.

Gdyby zmiana dla sterowania roletami (0-99% - zamyka do ziemi, a 100% zamyka całkowicie) oraz zmiana dla ściemniacza (0% zupełnie wyłącza, 1% - świecenie mocą 1%) zostały zaimplementowane - to taka poprawka / zmiana w działaniu suwaka przydałaby się aby wykonać precyzyjne nastawy. Obecnie także dość ciężko jest ustawić tą samą wartość np 50% dla kilku elementów, bo przeważnie skok suwaka to kilka procent przy nawet dość małym ruchu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2017, 12:44:52 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant