Zawieszanie się kontrolera

  • 3 Odpowiedzi
  • 11377 Wyświetleń
*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Zawieszanie się kontrolera
« dnia: Maja 09, 2018, 16:03:23 »
Witam wszystkich!

Ponieważ zamarł ruch na forum (czyżby po ostatnich aktualizacjach system działał tak sprawnie  ;)) - chciałem go rozruszać prosząc o pomoc w następującej sprawie. Zauważyłem, że po wejściu do konfiguracji sterownika, konkretnie SRP-22 następuje zawieszenie się kontrolera - przestaje odpowiadać na ping. Pozostaje tylko restart poprzez odłączenie zasilania. Sytuacja taka ma miejsce w aplikacji z androidem. Nadmieniam, że mam zainstalowaną aplikację, którą zamieścił admin. Cała ta zakładka z możliwością ustawiania sterownika z poziomu apki jest jakaś niedorobiona. Po dostawieniu tarasu musiałem zmienić czasy na sterowniku. Zadowolony, że nie muszę wyciągać sterownika z puszki podszedłem do zmiany czasów poprzez aplikację z andkiem. I owszem czas zamykania jakoś przeszedł natomiast otwieranie nie do końca. Roleta pomimo ustawiania różnych  wartości ciągle zatrzymywała się w jednym miejscu. Po takich kilku manewrach sterownik tak się zawiesił, że musiałem odłączyć zasilanie (myślałem, że zakończył żywot - dioda świeciła na czerwono a sterownik wydawał dziwne dźwięki) . Skończyło się na wyjęciu sterownika z puszki i ustawieniu go w tradycyjny sposób.
Odnosząc się do zmian - to trochę jest lepiej. Już aplikacja nie wiesza się gdy nie nawiąże połączenia z odbiornikiem. Ale co z tego jak odbiornik jest wyszarzony i nie można nim sterować. Ewidentnie brakuje retransmitera. Teraz radzę sobie z tym problemem poprzez delikatne obracanie kontrolera tak aby załapał odbiornik. Tak na marginesie to nie wiem dlaczego na apce z ios komunikacja działa sprawnie - wznawianie połączenia, połączenia przez vpn, a z andkiem same problemy?? To tyle marudzenia na dziś  :D

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zawieszanie się kontrolera
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 09, 2018, 21:52:30 »
Witaj,
Cisza na forum też mnie zastanawia :) Chyba jeszcze nie wszyscy z długiej majówki wrócili. Nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi od Zamela nt moich ostatnich uwag i propozycji zmian. W piątek się przypomnę jeśli do tego czasu nic nie dostanę.

Co do twojego problemu - to może w najbliższym czasie przetestuje i podzielę się wrażeniami. Od dawna chciałem nieco skorygowąć czasy rolet i żałowałem, że nie da się tego zrobić w aplikacji a odkąd jest dostępne w aplikacji to jakoś się nie składało... Trochę obawiam się, że faktycznie nie będzie dało się tego zrobić i będę musiał ręcznie poustawiać czasy na nowo, a to trochę zabawy jest bo przy kilku próbach roletę może odłączyć zabezpieczenie termiczne silnika (silnik tuboey szybko się grzeje).

Ale może w kolejnych dniach jak będę miał nadmiar czasu to trochę się pobawię. No cóż - jeśli masz taki przypadek to ślij problem do Zamela - niech zajmą się błędem i go poprawią. Sam jestem ciekawy co oznacza czerwona dioda na sterowniku roletowym. O ile w EFC-01 kolory i ich znaczenie są opisane w instrukcji o tyle w SRP-22 chyba nie ma informacji o ich znaczeniu.

Tak mi przyszło do głowy że twoje problemy z ustawianiem mogą być spowodowane przez słaby zasięg. Czy ten problem dotyczy wszystkich sterowników jakie posiadasz? Czy we wszystkich udaje ci się zmienić czas zamykania i tylko z otwieraniem we wszystkich masz problem?

A jak ogólne wrażenia z softem 0.9.5? Czy sterowanie roletami w końcu działa dobrze? Zmiana sposobu komunikacji pomogła?
Mnie się wydaje, że odkąd jest nowy soft to nie miałem chyba jeszcze przypadku, że sterowanie grupą odbiorników z jednego nadajnika szwankowało. W sumie rzadziej teraz to robię, bo dzień dłuższy, ale chyba fakt, żę odbiorniki nie odpowiadają od razu i nie zakłócają nadajnika poprawił sprawę znacząco.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zawieszanie się kontrolera
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 10, 2018, 12:16:41 »
Witam,

Jeżeli chodzi o zdalne programowanie czasów otwierania / zamykania za pomocą przycisku "Konfiguruj czasy otwierania / zamykania" z aplikacji to sprawdziłem to jeszcze dzisiaj na Androidzie i nie zauważyłem opisanych problemów. Ważne jest to,aby soft w sterowniku SRP-22 miał wersję v1.04. W wersji v1.03 nie działało to jeszcze poprawnie i podczas uczenia czasu a dokładnie czasu otwierania sterownik wchodził w dziwny stan. Zaznaczę także cze w celu rozpoczęcia nauki czasów roleta powinna znajdować się w skrajnym górnym położeniu ( całkowicie otwarta ). Pozdrawiam Michał

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zawieszanie się kontrolera
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 10, 2018, 21:11:11 »
Zabawiłem się nieco w konfigurację i przestawiałem na jednym sterwniku obydwa czasy wielokrotnie i u mnie wszystko działa poprawnie. Żadnego zawieszania. Wszystko działało prawidłowo. Mam soft 1.04.

Być może faktycznie masz wersję 1.03 jak pisze michal1981 lub problemy z zasięgiem sterownika powodują takie dziwne zachowanie.

A ma koniec mała dygresja - przy całek operacji okazało się, że i tak miałem chyba optymalne ustawienia, gdyż zmiany czasów tylko pogarszały dokładność procentowego ustawiania pozycji rolety. Nie mogę rozszyfrować jak obliczane jest procentowe położenie rolety. Zmiana samego czasu otwierania zdaje się w ogóle nie mieć wpływu na działanie sterownika przy podnoszeniu rolety do procentowo ustawionego poziomu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant