EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie

  • 4 Odpowiedzi
  • 120 Wyświetleń
EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie
« dnia: Luty 27, 2024, 20:47:53 »
Witam
Od kilkunastu dni walczę z brakiem dostępności kontrolera EFC-01 po sieci internet. Mianowicie kontroler jest wpięty do sieci LAN routera z kartą SIM gdzie dostawcą jest operator nju. Kontroler jest widoczny w sieci lokalnej. Nie mam problemu z zalogowaniem się do chmury w aplikacji Exta Life.
Napisałem pismo przez formularz kontaktowy do nju z zapytaniem czy wogóle a jeśli tak, to które porty są przez nich blokowane. Dostałem taką odpowiedź:
"Nie ma takiego spisu. Żadne protokoły nie są blokowane. Jeśli chodzi o porty to blokowany jest tylko port 25 aby ograniczyć spam email Usługa DDNS nie będzie działać w nju, ponieważ do tego potrzebny jest publiczny adres IP (APN vpn lub vpn.static.pl). W nju jest to niedostępne. W nju działają APN internet i internetipv6, gdzie modem/telefon otrzymuje prywatny adres IP ukryty za translacją NAT. DDNS działa w Orange i to pod warunkiem wykupienia dodatkowej usługi apn vpn, której koszt miesięczny to 7 zł".
Może nie ciągnął bym tematu dalej, gdyby co ciekawe nie było by takiego problemu z kontrolerem wpiętym do routera z kartą aero2 (darmowy internet). Aero2 przyznaje również tylko adresy prywatne IP. Trochę nie uśmiecha mi się używania dwóch routerów.
Proszę o jakieś sugestie z czego może wynikać niedostępność EFC-01 w internecie
Dziękuję

Odp: EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2024, 09:26:18 »

Proszę o jakieś sugestie z czego może wynikać niedostępność EFC-01 w internecie
Dziękuję

Możliwe, że osiągasz całkowity limit połączeń do EFC-01 - jest to "aż" 3 (słownie trzy).
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 29, 2024, 09:03:04 »
Jeśli dobrze rozumiem dokumenty Zamela, to obecnie są 3 opcje dostępu do EFC-01:
* lokalne
* DDNS
* Cloud

Trzecia opcja jest najwygodniejsza i najmniej wymagające z punktu widzenia użytkownika, bo nie trzeba niczego ustawiać w ruterze (przekierowanie portów), ani kupować usług DDNS i publicznego IP. Kontroler działa jako klient, więc z każdej sieci mającej dostęp do internetu może się połączyć z serwerem ExtaLife Cloud.
Jeśli masz problem z działaniem w jakiejś sieci po DDNS to po prostu zacznij używać dostępu przez Cloud. To powinno działać wszędzie.

Tak jak powiedział kolega @Cezary.K - kontrole ma ograniczenie trzech jednoczesnych połączeń. DDNS zabiera jedno gdy użytkownik się tym sposobem łączy, Cloud chyba permanentnie zabiera drugie, bo kontrole musi być cały czas połączony z Cloud, aby ten dostęp mógł działać. Oczywiście użytkownik powinien wybrać czy chce używać DDNS czy Cloud, bo używanie obu naraz nie bardzo ma sens, bo wyczerpuje zasoby w kontrolerze. Pamiętaj też, że jeśli dałeś dostęp do kontrolera kilku osobom, to jeśli więcej niż jedna połączy się do kontrolera w tym samym czasie to wyczerpujesz limit połączeń.

Jeśli nadal będziesz miał problemy to wrzuć tu jakieś screeny z aplikacji które pokazują błąd albo po prostu zadzwoń na infolinię Zamela - support mają na prawdę dobry i starają się pomóc.
« Ostatnia zmiana: Luty 29, 2024, 09:05:21 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 29, 2024, 15:12:00 »
Napewno powodem nie jest, że dajmy trzy urządzenia są z nim połączone w sieci lokalnej, a ja już czwartym urządzeniem próbuje wykorzystując chmurę się z nim połączyć. DDNS w nju nie działa więc nie ma możliwości nawet o jego wykorzystaniu. Panowie z infolinii Zamel winią mojego operatora nju. Nju z kolei podtrzymuje stanowisko o nie blokowaniu portów. A ja jestem w kropce...

Odp: EFC-01 niedostępny w chmurze w internecie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2024, 09:41:28 »
Po tygodniach batalii pragnę poinformować, iż EFC-01 uwidocznił się w chmurze (dostawca internetu nju). Jedyne co zrobiłem to odhaczyłem na EFC-01 stałe przypisanie adresu IP kontrolera. Operację to przerabiałem wcześniej i nic ona nie wniosła więc nie umiem wyjaśnić naukowo co zaważyło na jego widoczności.