Zasięg...

  • 16 Odpowiedzi
  • 11306 Wyświetleń
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 27, 2018, 11:36:00 »
Widzę, że wątek jest jeszcze w miarę żywy, to pozwole sobie dołączyć, gdyż instalacje automatyki to zdecydowanie nie moja bajka. Posiadam w firmie sprzęt marki Fibaro, jednak rozglądam się teraz za czymś do domu. Ten jest zdecydowanie za drogi, niby nie zawodzi, ale miewa swoje humory i awarie. Dlatego też zastanawiam się czy tańsza alternatywa nie byłaby lepsza na użytek domowy. Pamiętam jak taki sprzęt mocno ruszył mój portfel. Ogólnie to montować sam nie będę, korzystam z pomocy tej firmy, jak na moje to bardzo dobrze robi. Jednak jak macie coś innego do polecenia z okolic Śląskiego, to liczę na sugestie. Czy opcje Zamela będą wystarczające? mam dom dwupiętrowy z poddaszem, razem 423m, dlatego też przyda się sensowny zasięg.

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 27, 2018, 16:11:21 »
Czy opcje Zamela będą wystarczające? mam dom dwupiętrowy z poddaszem, razem 423m, dlatego też przyda się sensowny zasięg.
Witaj na forum!
Kwestia zasięgu - trudno powiedzieć. Jest wiele czynników wpływających na to czy zasięg będzie dobry czy nie. Chociażby ile poziomów i ścian sygnał musi przeniknąć na drodze kontroler-odbiornik włącznie ze ścianami jeśli fizycznie urządzenia będą nadawać "po ukosie". Dochodzi do tego to z czego te ściany są wykonane, jakie są grube itp. Teoretycznie na tej częstotliwości to nie jest aż tak ogromny problem (im niższa tym tłumienie otoczenia mniejsze). WiFi radzi sobie całkiem nieźle mimo, że pasmo 2400 MHz (Exta Life działa na pasmie ISM 868 MHz) jest zdecydowanie bardziej podatne na tłumienie. Z drugiej strony WiFi ma znacznie (albo po prostu ma, bo Exta Life nie ma) lepsze mechanizmy radzenia sobie z tłumiennością, a przede wszystkim zakłóceniami. A propos zakłóceń - Exta Life także i na to jest podatna. Na tym pasmie działa sporo automatyki i wiele np. chińskich stacji pogodowych, które komunikują się z czujnikami temperatury i mogą zakłócać transmisję. Jeśli pakiet danych z nadajnika zostanie zakłócony to odbiornik niczego nie odbierze, a nadajnik nie będzie "wiedział", że odbiornik pakietu nie otrzymał.
Fibaro działa w oparciu o strukture sieci mesh co daje większą szansę powodzenia transmisji, gdyż to kolejne elementy retransmitują sygnał do elementu, który nie odbiera bezpośrednio sygnału z centralki. Exta Life działa wyłącznie na zasadzie transmisji centralka-odbiornik. Tak więc moc sygnału z nadajnika ma kluczowe znaczenie.
Doświadczenia kolegów z forum pokazują (szczególnie jedno), że problemy z zasięgiem mogą być całkiem spore. W obecnej chwili nie mamy za bardzo środków, aby im zaradzić, gdyż retransmitery jeszcze nie są dostępne w sprzedaży i nie wiadomo kiedy na prawdę będą dostępne. Skontaktuj się z Zamelem w tej sprawie (Ł. Roj - www.extalife.pl/kontakt).
Wygląda też, że jedne moduły są bardziej podatne na kłopoty z zasięgiem niż inne - najwięcej problemów sprawia ściemniacz.
Jedynym prawie 100% sposoben aby potwierdzić, czy to będzie u ciebie działać jest chyba zakupić na próbę kontroler i jakiś jeden odbiornik i popróbowac w różnych miejscach czy odbiornik "słucha" nadajnika i odwrotnie - czy w aplikacji będziesz widział zmiany statusu odbiornika i czy nie będizesz widział błędu "urządzenie nie odpowiada" To ostatnie występuje w przypadku, gdy centralka nie odbierze sygnału z odbiornika, co w niektórych instalacjach zdarza się dość często. Pamiętaj, że medium transmisyjnym tutaj jest radio, które ze swojej natury jest podatne na wiele czynników. Można je pokonać zaawansowanymi sposobami - jak np. WiFi, ale Exta Life niestety nie oferuje takich zaawansowanych założeń co do tego.

Kolejną rzeczą którą poruszyłeś jest to, czy rozwiązanie ci wystarczy. Musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o możliwości to Exta Life Zamela wypada na tle Fibaro jednak dość blado. Wymyśl sobie scenariusze, które chciałbyś realizować za pomocą tego systemu i sprawdź czy na Exta Life będzie się dało je wykonać biorąc pod uwagę ograniczenia tego systemu. Przykłądy znajdziesz tutaj. Mamy tutaj dość mocno ograniczone funkcje logiczne oraz przede wszystkim - brak modułów jak czujniki. Te dwie rzeczy są podstawą inteligentnych domów.

Jeśli poszukujesz systemu, bardziej do automatyzacji zadań na podstawie czasu i sterowania elementami z komórki - to Exta Life da radę. Ale jeśli będziesz chciał czegoś więcej (a wierz mi, że  apetyt rośnie w miarę jedzenia w tym przypadku) to Exta Life może ci nie wystarczyć, gdyż jest dość mocno ograniczona funkcjonalnie i sprzętowo. Cały dom to dziesiątki potencjalnych odbiorników i wiele potencjalnych scen do sterowania tym wszystkim, a możliwości tutaj jednak są ograniczone (25 scen na cały system). Ja mając jedynie salon zrobiony na tym systemie używam już jakieś 70% możliwości odnośnie scen.

Na tle Fibaro to zupełnie inny system. Owszem kostki są sporo tańsze, ale możliwości które daje całośc systemu - także sporo mniejsze - proporcjonalnie do ceny.
Osobiście gdy zacząłem się trochę bardziej interesować systemami do inteligentnych domów, to okazuje się, że Fibaro jeszcze wcale nie jest takie drogie. Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi.

Poeksploruj dział Exta Life FAQ - tam znajdziesz zapewne wiele ważnych dla Ciebie kwestii odnośnie tego systemu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2018, 16:17:41 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant