Wykorzystanie SRP-03 w instalacji ExtaLife

  • 2 Odpowiedzi
  • 933 Wyświetleń
Wykorzystanie SRP-03 w instalacji ExtaLife
« dnia: Czerwca 17, 2021, 18:23:20 »
Dzień dobry,
witam wszystkich członków forum. Od pewnego czasau czytam poszczególne wątki forum, dzięki którym rozwiązują się niektóre z moich problemów z produktami Zamela. Nie ukrywam, że czym dalej w las tym ciemniej i czasami wydaje mi się, że wybrałem system przez przypadek, nie przemyślałem do końca jego możliwości i teraz są momenty, kiedy staję przed ścianą i dumam co zrobić. Miałem wysterować oświetlenie zewnętrzne czujnikiem natężenia oświetlenia i temperatury, ale wyleciał z oferty... w zamian mogę zastosować inny, który współpracuje bezpośrednio z odbiornikiem... to po jaką cholerę mi centrala za prawie 600pln?? Już nawet żona na mnie krzywo patrzy jak widzi, że boksuję się z jakimiś modułami jakby to była fizyka kwantowa, a to nawet Grenton nie jest... ale do rzeczy.
Moja super instalacja zakładała między innymi wykorzystanie na parterze sterowników rolet SRP-01 podłączonych centralnie i lokalnie. Lokalnie każda roleta ma swój włącznik, ale wszystkie podłączone centralnie pod SRP-03 mogą być sterowane dodatkowo globalnie osobnym włącznikiem. Kupiłem sobie pilota P-256/36 i poza włącznikiem mogę korzystać z pilota... super. Chwile później zakupiłem centralę EFC-01 z myślą o systematycznym rozwijaniu mojego systemu (dodam, że jestem w trakcie budowy domu) i konstruowaniu scen i układów logicznych, a tu znowu znonk. Nie dość, że w sumie czujniki są tylko wewnętrzne co stanowi dość spore ograniczenie, to jeszcze się okazuje, że EFC-01 nie współpracuje niby z SRP-03 i oczywiście nie współpracuje z moim pilotem... Zwracam się zatem z pytaniem do wyjadaczy w tym ubogim zbiorze możliwości, czy ktoś może mi podpowiedzieć jak usprawnić (najtaniej, najprościej) ten układ, który już mam tak, żeby poza centralnym klawiszem i pilotem mógł sterować dodatkowo aplikacją. Czy może dołożyć jakiś moduł równolegle?
Pozdrawiam
Sajmon

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Wykorzystanie SRP-03 w instalacji ExtaLife
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 18, 2021, 20:27:44 »
A nie da rady utworzyć scenę, która zamknie/otworzy rolety?

*

Offline admin

  • *****
  • 1644
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Wykorzystanie SRP-03 w instalacji ExtaLife
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 18, 2021, 22:23:24 »
Jeśli masz wrażenie, że kupiłeś system trochę przez przypadek to podziękuj marketingowcom Zamela. Jak widać robią bardzo dobrą robotę (dobrą dla tej firmy). Człowiek ma wrażenie, że kupił super system i że będzie wow, a potem okazuje się, że z dużej chmury mały deszcz.

Co do sytuacji w jakiej się znajdujesz - to wygląda, że poszedłeś w Exta Free (kompletnie nie rozumiem po co Zamel nadal trzyma ten system), ale kupiłeś centralkę EFC-01 z Exta Life, która przede wszystkim działa z modułami Exta Life, a z Exta Free tylko dodatkowo, tylko z niektórymi modułami i tylko częściowo.
SRP-03 nie ma na liście obsługiwanych urządzeń. Nie ma tam też SRP-01, oficjalnie jest tylko SRP-02. Tak więc EFC-01 z niczym tu się nie dogada :( Możesz spokojnie go odsprzedać, albo wymienić rolety na system Exta Life i wtedy już po coś się ta skrzynka za 600 zł przyda.
Przypuszczam, że zostałeś wprowadzony w błąd kupując EFC-01 dla urządzeń Exta Free.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant